Nga përballja me racizmin në Greqi, te tradhëtia e ish-burrit me sekretaren, rrëfehet shqiptarja e njohur

14 Qershor 2022, 09:17Sociale TEMA

Nga përballja me racizmin në Greqi, te tradhëtia e ish-burrit me

Majlinda Brakaj është shefja e kuzhinës që ka fituar mbi 38 medalje. Ajo është nga Fieri, por karrierën e ka zhvilluar në Greqi. 

Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, Majlinda tregoi vështirësitë e shumta që hasi gjatë gjithë kësaj kohe, por që ia doli.

Tashmë, ajo është e martuar dhe jeton në Luksemburg, pas divorcit nga martesa e parë, ku ish-bashkëshorti e kishte tradhtuar me sekretaren.

“Kam ikur nga mali për në Greqi. Isha munduar dy herë dhe im atë më thotë, nëse ikën prap nga shtëpia nuk do të jesh më vajza e familjes. 

Isha me një grup shoqërie nga puna. Edhe i thash: ‘Baba unë do iki nëse nuk më ecën do hidhem nga mali që vetëm ti të jesh krenar për mua’.

Atëherë ka qenë shumë e vështirë, pasi në vitet 90 racizmi ishte shumë i ndjeshëm. Nëse nuk ishe e krishterë dhe ishe myslimanë ishte problem për ta. 

Madje, unë mezi kam çuar vajzën në shkollë se nuk e pranonin se ishte shqiptare. I thoshin ik nga këndi i lojrave të luajnë një herë fëmijët grekë pastaj ti, se janë shqiptarët.

Shkova për të regjistruar vajzën për shkollën e dizajnit dhe më thanë që kanë një vend në kuzhinë. Unë pranova menjëherë se mamaja ime ka qenë kuzhiniere dhe e kisha me pasion. 

Kështu nisa shkollën dhe isha nxënësja më e madhe e klasës. Tashmë kam fituar mbi 38 medalje në kuzhinë”, tregoi ndër të tjera Majlinda.

38 Komente

 1. P
  Plehraaaaaaaaa arabe....

  Ptuuuuu plehre turkoshqipfolese,pasi ngope zorren e thare ne token e bekuar greke tani i ben rracista!!!!!

  1. X
   Xhaxhi

   Ca mbushin zorret e stomakut dhe ca zorren e bythes si greket e bekuar.. gjermani ende brenda jua ka qe me 2008 apo e ka heq? Ca thone ne Eladha? Apo ju pelqen tani nuk bejne me llafe.

   1. K
    Kopenhagen

    O moter bukur, po ishin raciste, jo vetem me ata qe jane myslimane (pa marre parasysh se shqiptaret myslimane ishin plotesisht te pandikuar nga feja islame ne ate kohe), por edhe me ne qe jemi ortodokse. Njehere ne Pire, isha duke ikur per tek anija per ne Kos, me ndolon nje patrulle, 2 burra dhe nje vajze. Per tu dukur garipa, ata dy gomeret meshkuj me moren pasaporten dhe me thoshin e ke fallco. Njehere me thoshin nuk je orotdoks, pastaj beje kryqin, pastaj me thane se nuk ishin te bindur qe jam ortodoks. Desha tu hap pamtallonat qe tua vertetoj, por ajo goca filloi te qeshe me te madhe, ndersa ata dy motrat e seksit mashkullor, bene si te indinjuar dhe donin te me merrnin me vete ne stacion. Greket punen e fese e kane vetem si nje shfajesim, sepse ne thelb jane antishqiptare, natyrisht nuk duhet pergjithesuar, por ne ate kohe ashtu ishin gjerat. Faktikisht, nese zbulonin qe ishe ortodoks dhe nuk pranoje se je grek, ishe me i diskriminuar edhe se pakistanezet. E kuptove moj motra anti islamike?

    1. z
     zhaku i pamposhtur

     Perse nuk duhet thene e verteta mor kopil gjakprishur?une kam 30 vjet ketu ne athine dhe akoma ka rracizem por thjesht tani nuk na ben me pershtypje sepse kemi punet e bizneset tona dhe nuk e rruajm trapin per krimba haleje si puna jote pra I leme te bejne gam gam dhe vazhdojme perpara..dikur na ndiqnin me vrap neper rruge per te na kapur na zbrisnin nga autobusi apo treni ndersa sot na lupsin qe te shkojmw te punojme sepse ndihmojme ekonomine e tyre dhe natyrisht edhe ne mbajme familjen..sigurisht qe mentaliteti grek ka ndryshuar sepse edhe shqiptaret nuk jane me ata te 90 por nje pjese me mendjengushtesh si puna jote nuk ndryshojne dot sepse keni and gjakprishuru pra ju kane dhjere posht uses prandaj mbani eye. megjithate nuk na prishni pune keshtu vazhdoni ne ate gam gam monotone..

     1. E
      E verteta

      Zhak. Per te qene teresisht i sinqerte, nuk duhet te lesh pa permendur faktin qe... ne vitin 90, greket hapen dyert e shtepive dhe na trajtuan njerezisht si femijet e tyre. Na veshen, na ushqyen dhe na hoqen edhe morrat. Mirpo ne filluam ti vjedhim dhe ti vrasim. Dhe kjo i beri qe ata te shnderrohen ne raciste. Ky eshte fakt qe nuk mund ta mohoje asnje. Po e pe te keqen vetem tek tjetri, nuk e sheron dot. Dil shiko dhe vehten ne pasqyre qe te kuptosh...

      1. S
       Suljot

       E verteta e bythes! Nuk e di nese ke patur morra ti, por une dhe qindra te tjere emigrante qe kam njohur nuk kishin morra, mor karagjoz! Ne ishim me te varfer, po shume me te zgjuar, me te shkolluar dhe me punetore se katunaret dhe pontet e Graqise. Askush nuk na "hapi deren", po na hapen vendin e punes sepse kishin mungese krahu pune! "Ne" nuk filluam ti vrasim dhe ti vjedhim, ti ndoshta po! "Ne" ishim me qindra mijra dhe nese disa kokrra si puna jote vidhnin (se ajo "vrasja" nuk eshte aq kollaj sa thua ti), kjo nuk na bente "ne" as hajdute as vrases. Kuptove mor shkerdhate rrugesh!? Neogreket KURRE nuk kane qene dhe nuk mund te jene raciste ndaj shqiptareve. Ata ishin dhe jane ALBANOFOB (te friksuar nga shqiptaret), por kjo nuk ka asnje lidhje me racizmin. Fobite jane semundje mendore individuale apo kolektive, qe shfaqen dhe zhduken te rrethana te caktuara. Nuk e di kush ja u ka cuar ne mend ca shqiptareve dhe ca gomereve kete termin e "racizmit". Racizmi eshte nje teori krejtesisht e strukturuar dhe e profilizuar, ka ideologjine e saj dhe parimet e saj. Sipas ketyre parimeve nje person i nje race superiore mund te jete racist kunder nje personi te nje race inferiore! Por jo e kunderta, e kunderta nuk mund te ndodhe dhe nese dicka ndodh, kjo nuk quhet racizem. Keshtu thote teoria raciste!!! Po ashtu kjo teori raciste ka bere edhe ndarjen dhe shtresezimin e racave, sipas parimeve te saj. Ne baze te ketyre ndarjeve raciste, raca shqiptare ben pjese te racat superiore ariane ndersa raca greke ben pjese te racat inferiore. E kuptove!? Pra nuk ka asnje mundesi qe nje neogrek (race inferiore) te jete racist ndaj nje shqiptari (race superiore), sepse keshtu thote teoria raciste! Psh zimbabvianet nuk mund te jene raciste ndaj austriakeve, keshtu thote teoria raciste. Ata mund te jene shume gjera te tjera, mund ti etiketosh ne shume kuptime te ndryshme te sjelljes, por ne asnje rast si raciste. Une personalisht jam kunder racizmit, por kjo nuk do te thote te mos kem kuptueshmeri rreth saj. Po nuk e kuptove nuk di edhe si te jesh kunder. Pra duhet te jete e qarte, neogreket kane qene dhe jane ALBANOFOB dhe shume mire bejne qe jane. Tregojne inferioritetin e tyre. Shqiptaret kane perparuar dhe vazhdojne te perparojne kudo ku ndodhen, e as qe na rruhet fare!

       1. E
        E verteta

        Mosmirnjohja eshte vesi me i urryer ne bote. Asnjehere nuk ben erpara ai qe harron doren e dhene ne kohe te keqe. Mallkimi e shoqeron pergjithmone.

        1. S
         Suljot

         Prandaj halabake si ty jane te mallkuar, sepse jane mosmirenjohes ndaj atdheut dhe familjes se vet dhe sahanlepires te komshiut ...

       2. z
        zhaku i pamposhtur

        Pooo natyrisht qe jam dakord me ty 'e verteta' jam plotesisht dakord dhe dua ta theksoj se shumica derrmuese e grekeve na ka hapur dyert na kane dhene ushqim,une vet personalisht ne ato vitet e para me ka rastisur te trokas ne porte te panjohur dhe kam kerkuar buke e uje sepse kemi udhetuar ne kembe nga nje jave e na mbaronin ushqimet dhe asnje grek nuk me ka perzene por me kane dhene udhqim e nderresa,nuk mund ta mohoj realitetin qe kam perjetuar ...te mos keqkuptohemi kur themi ka rracizem nenkuptojme nje pjese shume te vogel te popullsise dhe kryesisht rracizmi vjen nga nje strategji e shtetit dhe e kushes greke kete ta them dhe ta vertetoj me plote bindje sepse I kam pare dhe I kam perjetuar te gjitha.ajo zonja qe ka bere shkrimin ka thene vetem te verteten I pelqen apo ko ndokujt keshtu ishte e verteta..mua me ka ndodhur me ka ndaluar policia greke ne rruge ne 1994 dhe per tiu shpetuar u kam thene se jam ortodoks shqiptar ata me thane ok beje kryqin qe te besojme dhe une u mundova te performoj kryqin ortodoks ashtu si munda duke shkaktuar te qeshura tek policet greke megjithate me lane te lire pra keto taktika te shtetit dhe kishes greke na detyruan te nderrojme emrat apo nje pjese edhe te pagezoheshin sepse me certifikate pagezimi te kishes greke policia me nder te rruante trapin keshtu qe dua te them se mbi ne eshte ushtruar nje dhune sistematike si nga shteti gjithashtu edhe nga kisha ortodokse greke..shteti yne edhe sot e kesaj dite nuk eshte gjendur per asnje moment ne krahun tone keshtu qe ne emigrantet kemi qene dhe jwmi ne meshire te fatit ketu ne greqi...greqia efhe pse mban ne fuqi nje ligj lufte me ne negocion me shqiperine lloj lloj problemesh qe kryesisht I zgjidh si me magji ndersa ne shqiptaret nuk duhet te perfitojme asgje sepse jemi 'turkalvani'...me pak fjale dua te theksoj se populli grek na ka pritur me krahe e dyer hapur qe ne 1990 e vazhdon efhe sot ku ne ose te pakten une ndihem shume I lirshem e I barabarte nen shoqerine e grekeve por nuk do te thosha te njejten gje kur trokas ne dyert e shtetit grek...shteti grek eshte shtet racist dhe e ka shume te veshtire te na pranoj si te barabarte ne shqiptaret pastaj cfare zgjidhje pret nga zyra e ketij shteti kur ne cdo zyre shikon te varur ne mur ikonat dhe simbolet ortodokse..pra cdo gje eshte e qarte..ne ato zyra duhet te trokasin dhe gjejne zgjidhje kush eshte Kristian ortodoks per te tjeret ligji varet nga qefi po deshira e punonjesit te shtetit..nuk e di se sa me kuptoni ju qe nuk jetoni ne greqi por keto qe thashe jane shum te verteta..u pekqejne apo jo disave ky eshte realiteti yne ketu ne greqi...

        1. j
         janulles me hu bythes

         Greket hapen dyert e shtepive ?????? Ne vram e prem dhe ajo i beri ata raciste ......po tua thuash keto mendoime heleneve me siguri qe do te thone : me ke tallesh ti ore .... Ti ke shkuar per lesh ....greket jane racista nga ADN o rot , kuptoe me ne fund , dhe mos be komente vari karin .....pa piken e kuptimit , na ke vene dhe nickname e verteta .....po per punimet pa asnje lloj siguaracioni per vite e vite kush ua kish fajin ?? Apo prap ne qe vram e prem .....ik o leshko dhe lyej ndonje shtepi te ngopesh zoren .......bythqir

       3. S
        Saleh

        Plehrat greke ne Amerike jane akoma etaloni i hajdutit. Shkerdhata qe akoma po te thuash fjalen grek te shikojne si hajdut. Zorra qe arritjen me te madhe kane restorantin kurse shqiptaret i ke avokate, doktora dhe milioniera. Te qifsha motren ty me gjithe arabet e ballkanit qe ju mbaron mbiemri me akis. Nga mahmuti e jane mahmutakis

        1. a
         a

         :) Joooooooo, nuk ka mundesi te jene rracista. Me shume mundesi jane te gjithe filozofe, qe nuk bejne as krime, as vjedhin e mashtrojne, madje madje dhe i paguajne punetoret menjehere sapo mbarojne punen dhe nuk i mbeten borxh njeriu . Me pak fjale jane njerezit e kulluar te perendise. :) Une mendoj ishte dhe eshte nje rracizem i injektuar ne popull prej kishes e mediave. Ushtaret e policet greke ishin gati ti hanin te gjalle shqiptaret, kuptohet kur i kapnin neper pyje. I keqtrajtonin e i rrihnin, i fyenin e i fusnin birucave te qelbura. Ne qytet duronin derisa i conin ne rajonin e policise. Kishte gjithashtu edhe popull pozitiv e me zemer te mire ne Greqi, tek te cilet ende nuk kishte arritur injeksioni i medias mesa duket. Keta njerez te mire i kane ndihmuar shqiptaret me ushqim per te kaluar 1-2 dite, kur ngeleshin maleve pa buke dhe jam i bindur se shqiptaret ua dine per nder atyre. Sa per zorren shqiptaret punuan dhe u ushqyen me leket e fituara nga puna e tyre, njeri nuk i mbajti me ushqim pa leke. Dhe ne pune nuk i moren per bamiresi por se punonin fort dhe paguheshin 2.5 here me lire se vendasit. Tung

         1. j
          janulles me dras pas koke , pastaj qethini mjekren

          Cpate ti ore bythqiri i Janulles ?? Te dhemb e verteta ?? Ti kur shkove ne Greqi ishe i ngopur ?? Duke lypur neper kisha nuk e ngope zoren dhe ti ??Qe te kish zene bytha rjet merimange nga mosngrenia dhe buka e misrit ....ptuuuuu vromiari

         2. T
          Titi

          Ik moj buke shkale e ndyre se te gjitha qe thua jane genjeshtera per tu bere interesante.Thyen ligjin e shtetit duke shkuar nga mali dhe dashke te te presin dhe si hero ty,qoftaxhie.

          1. H
           Hamutat jevgjitet e greqise hahah Rraciste

           Titi , cfar eshte Genjeshter nga ajo cfar tregon kjo Zonje ? - Eshte shume e thjeshte ktu ne kto medie Stani pederastesh greke ,te qisesh bythen si pederaste ,qe e ngope zorren me Sufllaqet e qelbur te gerrqise , dhe te vjellesh kunder cdo shqiptari e shqiptaree-je ! -Kjo tregon qarte ,se sa te ndyre e sa funderina jeni ju sufllaqemuttet ,qe beni davan e Grekut ne mediet shqiptare . - Gjithcka tregon Zonja M.B eshte e vertete , kte un e kam degjuar nga pothuaj gjithe shqipotaret qe jane ne Greqin e Pederasteve ,.te cilet sido te sillen kunder shqiptareve , ti fyejn e sabotojne ti pengojne si bejne 30 -vjet ne Kufijte e Shqiperise , qellimishte me u duke para shqiptareve Superiore , perseri na lepini karin ,se shqiptari eshte me i afte e i zoti se Jevgjitet Pederaste Rraciste qesharake . Me vjen me qesh me te madhe ,kur degjon qe greket te bejne Rracistin kunder shqiptareve o Arixhinjte e ksaj Bote qe mbani te gjithe poshtersite e njerezimit mbi kurrise - qe nga Pederaste te ndyre e deri ke mashtruesa genjeshtare hajdut te pabese ,kafshe dhe jeni Kanceri i Ballkanit qe kultivoj Kurva Plake me helmu popujt e Ballkanit ptuuuuuuuu fara e mutit grek na qenka edhe Rracist !!!!!!!!!!!!!!!

          2. D
           DD

           Edhe u fut pa letra ne Greqi edhe i mesuan punen edhe i shan,,,Po ti paske dashur tu marresh dhe Shtetin grekeve pse nuk thua se me shume nuk paskan cfare te japin….Po nuk te pelqente Greqia te rrije ne Shqiperi Zonje…u be e modes tani nga shume Shqiptar qe jetuan,mesuan,morre letra greke dhe sa ikin ne nje shtet tjeter,llapin nga mosmirnjohja..ty te ndoqi vend yt Zonje,dhe greket nuk te ftuan u fute ilegale…Kujton ti se ka me pak Racizem Shqiperia apo Mos eshte vend me demokrat se Greqia…ne Shqiperi greket ndeshin racizem kudo ,perbuzesh shahen ,vriten ne tokat e tyre.ti si nje emigrante ilegale duhet te thuash nje Faleminderit te madhe Greqise qe te dha ato qe atdheu yt nuk ti dha dot.e di qe do fillojne te shajne Taborret e anadollit po ne Greqi mbush zorren gjysma e shqiptareve kane 30 vite..bukshkele Mos u beni,shikoni interesin tuaj dhe jo nacionalizmat e fryre nga Hoxha tyrk.

           1. X
            Xhaxhi

            Kush te jepte letra o fundurrine ? Kush jua jepte shqiptareve letrat ne Greqi ne vitet 90? Do mbuloni diellin me shosh ju tani? Greqia te mbaj kurdet e pakistaneze po mbushet Athina se do ja shihni lezetin. Cfare nderi beri Greqia pervecse punes si kafshe? Po pse o pleh qe fyhen njerezit te punosh per dike qe pasurohet me punen tende duhet qe ta dish per nder e mos te hapesh gojen? Vetem nje mendje barbare mund ta pranoj kete. Po Gjermani qe puneson gjysmen e te rinjve Greke ne Gjermani? Normal qe tani do degjosh sepse iken nga Greqia dhe jane te lire, nuk jane me skllever dhe as peng i politikes Greke. Pane boten me sy dhe gjene e pare qe mesuan ishte se jane njerez njesoj si Greket dhe meritojne te njejta te drejta.

           2. s
            shqip

            Greket kane qene dhe jane raciste ne maksimum ,tjeter gje se shtiren si te mire kur ta kane nevojen.Por veshtiresite u kane bere mire shqiptareve qe te nxjerrin me te miren e tyre dhe te shkelqejne kudo sepse ne shqiptaret,pavaresisht RACIZMIT te shfaqur ne te gjitha format ne shoqerine greke jemi intelektuale dhe te zgjuar.Ne djall ushtaret e Janulles qe i fryjne ererave antikombetare dhe perpiqen te njollosin ose shkaterrojne identitetin tone kombetar si POPULL I ZGJUAR,ME KULTURE MIJERAVJECARE te pervetesuar nga aziatiket dhe siberianet te shnderruar ne europiane me dhune dhe mashtrime historike.Bravo i qofte kesaj zonje qe tregon te verteten e hidhur per mijera shqiptare qe i dhane shpirtin Greqise por nuk rreshten se marri prej saj URREJTJE DHE RACIZEM.

            1. U
             Undefined

             Nje gje paske bere te mire qe qenke larguar nga ajo....Bordello....nga ajo .. Hale...nga erresira e injoranca anadollakeve...dhe paske shkuar ne civilizim kulture e edukate.....Luksemburg.....te prifte e mara.....

             1. O
              Outspoken

              Mosmirenjohja eshte mekat !

              1. H
               Hahahahaha

               Hahahaha...vetem kunder haleve si "greket" nuk ka mekat....ato jane poshtersia vete....edhe Perendia ta benen hallall "mekatin" kunder atyre plerave....

               1. X
                Xhaxhi

                Po ca mosmirenjohje thua? Nuk ka ngel shqiptare ne Evrope pa marre pashaporte Italiane, Gjermane, Belge apo Angleze.. kudo ku vajten maksimumi 6-10 vjet ndersa ne Greqi me 25 vjet apo 30 vjet pune as pensionin nuk jua njohin lere me te marrin pashaporte Greke. Edhe ata qe e marrin zhduken nga Greqia brenda 24 oreve. Do jet kafastrofe sepse nuk do kene pension as ne Shqiperi dhe as ne Greqi megjithese kane punuar si kafshe nje jete te tere. Ja kjo eshte Greqia qe ka 32 vjet qe vjedh shqiptaret.

                1. G
                 Gezimi

                 Edhe shfrytezimi pa snje lloj te drejte dhe pa asnje llojn siguracioni per vite e vite eshte dopjo mekat ...

                2. X
                 Xhaxhi

                 Greqia sot po i qan shqiptaret me lot nuk ka me punetore por iku ajo kohe nuk kthehen me shqiptaret ne Greqi. Tani e kane mbushur vendin me kurde e pakistaneze qe nuk punojne e nuk kane interes te intergrohen ne shoqerine Greke dhe Greqia ju jep 400-500 euro ne muaj ndihme ekonomike si refugjate. Ca te keqe gjetet nga shqiptaret qe nuk moren asnje cent nga shteti po vetem paguanin per sigurimet, per letrat dhe punonin si kafshe? U masakruan dhe u torturuan. Kam pare me syte e mi se si rrihnin si egersira femijet 14-16 vjec sepse kishin ardhur ne kembe nga kufiri dhe i kthenin pas te gjakosur. Vertet kohet kane ndryshuar por e verteta duhet thene dhe Greket duhet te kerkojne falje per ato vite. Ata qe kane ngelur sot ne Greqi jane vetem se kane femijet, shtepite dhe bizneset ndryshe kishin ikur.

                 1. D
                  DD

                  Nuk Qan njeri ne Greqi per Shqiptaret Mos u streso.jetonin edhe Pa Shqiptaret edhe me mire..stresohu per vendin tend qe mban vend te pare per azil ne evrope dhe ku jetohet si ne hale.greket hane vishen e jetojne me mire se ti e se patriotet e tu.kane shtetin me demokratik e me te mire se ti dhe jane ne BE kane 41 vite.aty qe ti do te shkosh ,greket jane Zot shtepie ..greket mbrojne qiellin Shqiptar,ushqejne Shqiptaret dhe aty njerezit jetojne me rregulla e ligje dhe kane bere prokopi.ti dhe shume te tjere enderroni te grabsini shtepine e gjitonit si evgjiti,se ju vjen inat qe e ka me te mire e me ne gjendje se juve.me 35 milione turista ne sezon do te thote se dicka shkon mire ne Greqi .me zili e me britma nuk keni cfare ti beni grekut se nuk ja ka nevojen fare shqiperise….me duket ke information fallco

                  1. I
                   ILYRIA

                   DD, sa do te deshiroja qe pas atyre rreshtave qe ke shkruar te gjithe shqipetaret ta degjonin "kushtrimin" tend, e per nje jave te largoheshin nga Greqia...........Gjermania dhe Europa Perendimore i ka dyert e hapura per te gjithe.......shumica jane njerez me zanate e nuk do e kishin problem fare te stabilizoheshin me pune ne Europe.......

                   1. u
                    u dhime duke qesh

                    DD o i shkrete, ne cfare realiteti jeton o COBAN? Ti je per studime te njerezve mendjecunguar.

                  2. R
                   Red

                   Bravo Majlinda ec perpara dhe mos u kthe kurre ne ate vend te shpifur. Te njejten eksperience kam kaluar dhe une atje, jane rrace e ndyre e kuptova brenda nje muaji nga viti 91 dhe faleminderit zotit u vendosa ne Angli vend i bekuar.

                   1. V
                    Valdete

                    Racizëm ka kudo,Sali kërma në 1997,çoi avionët të bombardonin Vlorën heroike,qytetarët e tij. Ju haheni si qentē për grekët.

                    1. H
                     Histori e treguar njiher ...me Nji Familje greke

                     Nuk dua t'i hyj ne detaje jovetem se sdua qe ajo qe kam treguar te behet bajate ,por edhe se un Jam Shqiptare ndryshe nga cd Bir Kurve i kasaj Bote ,dhe kam Dinjitet prandaj edhe ruaj anonimitetin e Familjes greke . Ishin si shumica e grekeve neper Bote -mashtrues dhe erdhi me familjente hapte ktu ne EU X _ Firme ! Mbasi kishte Fallsifikuar pasurite dhe gjendjen Bankare ne Athine erdhi dhe hapi Firmen . Ngaqe s'dinte gjuhen dikush e takoj me mua dhe e ndihmova per 5 -muaj ,sepse Finanaca ju vu pase per mashtrimet qe bente ktu me pagesat taksat etj idiotlliqe ala Grekesh ne Eu . Erdhi nji moment ku s'mbante me uje pilafi dhe Policia i rrethoj shtepin qe mos te dilte asnji jashte ,ne pameundesi qe te fshihnin Dokumentacionin . Qante ne telefon .Ora 2 nates . Ika me tha ,s'me pane por kam len gruan dhe djalin e vogel brenda .Neser ne mengjes mbaron afati dhe do na arrestojne . Aman shko e me merr gruan dhe djalin ! Rrezikova dhe ja arrita te futesha dhe nxirrja Gruan dhe djalin . Gruaja kur hyra brenda ne shtepi mu hodh ne qafe dhe gjoksi i saj u shtyp mbas gjoksit time . Me pa ne sy .Donte ta puthja e me tej . Nuk e tregova Shkerdhate Greqie ,dhe i thashe s'kemi kohe per mirenjohje te tille ,merr cfar mundesh qe eshte me rendesi per ju dhe hec sepse Burri jot po na pret 40 km larg dhe duhet te ikim menjiher . I ndriten syt .Me tha s'do ta harroj kte te mire Shqiptare i mire . Dolem hipem ne makine shkuam morem Grekun dhe per gjithe naten udhetova per ne Trieste . Kur ika me tha : Thuam fjalen e beses qe S'ma qive Gruan . I thashe Un jam Shqiptare dhe jo i Pabese . Jo i thashe . U pershendetem i urova udhe e mbare per ne Greqi . - Mbasi ja mbylla ceshtjen ktu ,me nji Avokate ,me theret ne Athine . Ishin Familje me Nivele lidhur me Politiken . U mblodhen te gjithe fisi tyre ne mbremje ne Athine kur hengrem darke .Me rrespektuan me te gjitha te mirat .Nuk mungoj as - thenja e nji ishMinistri te thoshte ( se Ky nuk eshte Shqiptare - te cilen Un me nji buzeqeshje Diplomatike ja hidha poshte ) Pime deri naten vone . Ne msnate me zgjoj papritur dora e bute e gruas se tij . Dua te Falenderoj personalishte me tha Me zemer . Faleminderit me tha ne shqip ! - Te nesermen dola ne Kakavije per ne Shqiperi . - --- Eh mer Plehra antishqiptare , ju FiloGreqiret , ju nuk na voni ne fund te Kembeve ne Shqiptareve (ortodoks jame ) jeni thjeshte pordhace te dehur nga e mira qe ju beri Bota Europa .

                     1. P
                      Plehraaaaaaaaa arabe....

                      Ti je ti kafshe turke,se po te jesh orthodhox nuk thua "ortodox"!!! Ouuusssttttt ,palio arapi tou kerata.....pou mou pezeis kai ton..."ortodox"!!!

                      1. H
                       Histori e Vjeter njiher ...

                       Plehraaaaaaaaaaa arabe , un Jam nji Shqiptare Ortodoks qe i shlerdhej robt Grekeve ,por kur me cfaqen si qrmiqe ball per ball . Ne ato kushte ne Europe un tregova se ka nji ndryshim te madhe ne burrerine tone shqiptare me pabesine e pederasteve Grek . - Bo vaki qe Gruja e Grekut te ket qen edhe motra jote ose kushurira Greke dhe un e kuptoj shperthimin tend ! - Por un ja bere rrespektin si shqiptare ,qe nuk shfrytezoj situata te tille dobesie ke cilidoqofte dhe shfrytezoj momentin ,si me rastin e Grus se Grekut e cila e donte ne cast si e cmendur ! Eshte pse ishte 31 - vjece dhe per hir te se vertetes nji super femer ,un tregova ne Europe Principet e mia si shqiptare duke mos perfituar nga rasti i dobesise grekes , Ndersa ne Athine ,me erdhi dhe kur hapa syt ndjeva buzet e saja te ngrohta e te buta mbi t'imin , si te kishte nji jete pa seks ! Me kapi ne befasi Kushurira jote Greke dhe deri ne ora 4.45 ´ nuk donte t'ja prishja qejfin e mbaja mrena . Me shkruajti disa her ,kur ika ,madje mu lut (Te betohem ) eja ktu ne Greqi dhe ne do te gjejme gjithcka te duhet shtepi e te gjitha . Mipro un nuk e ndroja kurr EU me Greqin per nji pidh Greke -je .(scusami ma cosi e laverita)

                       1. s
                        shqip

                        E dime qe Greket jane te tille Plehra Arabe ,kjo eshte njohur nga gjithe shqiptaret por edhe popuj te tjere sepse Greket duken qysh ne fytyre se cfar rrace jane , prandaj boll hengre mut ktu funderine sahanlepirs sifllaqesh . Je thjeshte nji lehes i mjere , qe her pas here qit koken lart vrymes se halese ku jeton me na kafshu bolet ne shqiptareve ,por s'ja arrin dot se ne te Dhjesim ne Goje o grqir injorante arabie

                        1. I
                         ILYRIA

                         Ai mbi te gjitha eshte Njeri pastaj prap Njeri e ne fund fare prap Njeri...........Orthodhoksine ta gzosh sa here hap syte e lan dhembet ne Mengjez.....Ekziston se je Njeri e jo se ta kane shkruar ne Balle cfare Feje ke. Qofsh me shnet.....

                         1. E
                          E verteta dhemb....

                          Nxiton te nxjerresh perfundime..... Une nuk urrej askend( tipar dashurie i cdo orthodhoxi),cdo njeri i lindur eshte i njejte perpara Zotit,qoft ki kristian, muslimon etj,etj,ok. Per mua eshte Pafytyresi mohimi i fese(DNA) cilado qofte ajo,ok. Une nuk di ndonje algjerian,tunis,turk,egyptian,marokian etj,lindur ne paris,n.york, Berlin, London,rome,athine etj qe te mohoi fene e tij sunite (krenar per ate cfare eshte dhe bravo) si sunitoshqipfolesit!!!!! E perseris,kurre nuk perben krim besimi(cilido qoft,edhe ai sunit,shiit) ,kjo pasi ai DNA,eshte IDENTITETI i nje robi , eshte krenari.

                          1. q
                           qe te kuptosh

                           Feja eshte semundje mendore!!!

                       2. M
                        Miri

                        Mire ja kane bere se jetojne ne greqi te shumtit turkalbanistana thone mire ja bene turku grekut etj etj po ikni ne turqi o buke shkale

                        1. c
                         ca po thua

                         Sa klase shkolle ke o katunar?

                        Lini një Përgjigje