Akademiku Apollon Baçe: Komunizmi është kohë e mirë për kombin. Enver Hoxha ishte njeri i kulturuar, sot do ishte më pozitiv se Berisha e Rama

28 Janar 2023, 09:35Sociale TEMA

Akademiku Apollon Baçe: Komunizmi është kohë e mirë

Akademiku Apollon Baçe thotë se shqiptarët mund të zënë vendin e parë në botë për budallallëqe, pasi hoqën fenë, ndërtuan nga një bunker për familje, futën paratë në fajde dhe asnjë ekonomist nuk foli për skemat piramidale.

Në emisionin “Arnautistan” të Mustafa Nanos, ai deklaroi se idiotizmat që janë bërë në 30 vjet, nuk janë bërë në 300 vjet.

Në vijim dejklaroi se në këtë kohë po ndodh e kundërta e komunizmit, pasi vërtetë nuk u nxihet jeta njerëzve, por Shqipëria po shkatërrohet.

“Si komb është kohë e mirë koha e komunizmit, si individ na ka shkatërruar. Njeriu që lindi, të krahasosh deputetët e 1948 që u dënuan me vdekje, t’i krahasosh me Ballën... si e quan progres apo regres?

Si individ komunizmi dogji jetën. Ndërsa si vend, këta të tanishmit shkatërruan uzinat, bujqësinë, kanë hyrë në borxhe të llahtarshme.

Në atë kohë ne tiganiseshim me dhjamin tonë. Nuk e dua atë sistem se dy javë i kam kaluar në qeli.

Por si historian, shoh çfarë bëri ky sistem dhe ai sistem. Enver Hoxha, nuk është ai njeriu që ne mundohemi ta nxjerrim injorant.

Ka qenë shumë i kulturuar. Enveri ka qenë njeri egoist, për hir të vetes mund të digjte kombin dhe fatet e të tjerëve.

Pushkatoi të shoqin e motrës së vetë, Bahri Omarin.

Sikur të ishte sot në vendin e Berishës apo Ramës do të ishte pozitiv, por në atë kohë ishte shumë negativ.

Koha ia lehtëson disi fajet Enver Hoxhës”, tha ai.

58 Komente

 1. T
  TV Skampa

  Te njetin mendim kishte edhe Muci kur mbaroi universitetin prandaj pranoi me deshire qe te militonte ne rradhet e sigurimit. Cfare mendon Llazi, gjeniu i komunitetit tone.

  1. L
   Llazi

   Enver Hoxha do te kujtohet si njeriu qe krijoi kombin shqiptar.............. . Edhe SKAMPA-n Enveri e ngriti.........Mbas 20-30 vjetesh ne cdo qytet shqiptar do te ngrihen statujat dhe bustet e tij........... .

   1. R
    Raimond vlonjati

    Nga komunizmi , mos flasim per shnderrimin epokal qe i beri Shqiperise, sic thote Enciklopedia Britanike, qe e ktheu Shqiperine nga nje rrecke e feudalizmit Otoman ne nje vend modern Industrialo Agrare, por sikur vetem per shtepine qe ta jepte falas te flasesh, eshte me i mire se ky sistem sot. Ne sot kemi akoma shpite e Enverit qe na i dha falas , se te blesh shtepi sot duhet te punosh gjithe jeten si ne Shqiperi por edhe jashte shtetit. Me rroge mujore nuk blihet dot shpia, ne kete sistem, ndersa Enveri ta jepte shpine falas. Por Shpia eshte jeta . Shpia falas eshte ndihma me e madhe qe i jepet nje familje . Mos flasim pastaj per Universitetin falas, Sherbimi Mjekesor falas dhe super i sakte. Ndersa sot te vdes doktori po nuk i dhe parate te thata ne dore . Edhe per krijimin e "Njeriut te ri" komunizmi ishte me i mire, se njeriu i komunizmit ishte ndihmues, te gjithe ndihmonin njeri tjetrin, ishte i shkolluar, dinte nje zanat, ishte i sjellshem , kishte dashuri per Atdheun, nuk ishte i prirur per kriminalitet sic eshte sot. Njeriu i sotem eshte nje halabak kriminel, plot vese qe vret, vjedh , shkateron familjen , spiunon kur je ne emigrim, Mos flasim pastaj qe Komunizmi forcoi mbrojtjen e Shqiperise dhee shpetoi Shqiperine nga thontje e Greqise . ndersa sot po na mbushet vendi me varreza greke, prifterinj greke, futet greku dhe i vret ushtaret tane brenda ne poste kufitare etj pislleqe pa fund

    1. R
     Raimond bythqiri i Vlores

     Ik ore kric gomari ordiner ....qe ben gjithditurin , dhe nuk je gje tjeter vec nje injorant , gabel i diplomuar ne idjotlleqe .... deri dje na beje heroin e Ilir Metaj , dha tani na del mbrojtes e ish sistemit ....imagjinoe sa tru ke ne koken e mbushur me kasht ....rot kari mund te thote dikush dhe qefin te ben ...

     1. C
      Cfare tha gabim Rajmondi?

      Nuk e njoh Rajmondin dhe komentet e tij te mepareshme por me gjej cfare eshte e pavertete nga ato qe thote. sigurisht shume individe kane vuajtur, por si komb ka qene nje nga kohet me te mira, kombi ehste arsimuar, industrializuar etj. per keto gjerat sot qe ai thote per varrezat greke dhe prifterinjte greke do i shtoja edhe sektet e pafundme myslimale dhe politika ruso-serbe qe gjithnje ka dashur ti meshoje kesaje per tiu hequr cdo ndjenje atdhedashurie shqiptareve se medemek kane vellezerit ne lindjen e mesme (feja) eshte filozofi shume djallezore e krijuar enkas per te na shkaterruar si komb dhe per ti thene botes qe ne nuk kemi lidhje me keto troje. Shume tinzare. Nese kemi shume liri si individe ndoshta ne kete momment, kombin e kemi shkaterruar fare dhe pothuaj cdo lloj ndjenje atdhedashurie

     2. t
      tallavaja shqiptare

      Rajmond direktivat qe la shoku Enver paseardhesit te tij Ramiz Alia ishte kur te vdes edhe sistemi te ndryshohet amanet Ramiz tju gjesh nje udheheqes Shqiptareve qe kur te me kujtojne mua Enverin tju dukem lule. Ramizi si besnik e realizoi skenarin edhe sot duhet te ngjallim Enverin edhe drejt Europes me Rajmondin ne krye

     3. F
      Fshatari pa toke

      Patjeter Llazi ne shquhemi per buste edhe mite keshtu qe une sugjeroj jo vetem cdo qytet por ne cdo fshat duhet te vendosim bustet edhe fotografite ashtu njelloj si ne kohet kur fshataresia jone 70% e vendit ishte pararoja e shoqerise. Do shkojme ne europe apo jo vetem me Enverin edhe Saliun e kemi te sigurte pa haruar fshataresine o llazi

     4. H
      Hordhia pa tru e Sali Katunarit

      Eh mor TV Skampa, Jam shumë dakord me humorin tend, sepse kur lexon gjera të tilla është me mire të qeshësh se sa të qash. Ka shumë shqipetare sot, qe nga te internuar dikur ne disa kampe humbetira të Shqipërisë, gjenden sot në pozita të larta akademike dhe profesionale ne shumë vende perendimore. Nje ndryshim 180 grade i jetes se tyre me renien e diktatures. Por ata nuk flasin. As nuk shajne as nuk bertasin kur ndonje idiot del dhe mbaron diktaturen. Se nuk kane kohë të merren me këtë pune dhe me idiotë. Dalin dhe flasin disa debile, dhe shajne me të madhe si gjoja antikomuniste të terbuar, nderkohe qe ata mut ishin dje ne diktature, kakë janë sot në demokraci. Me falni per gjuhën, sepse burrë i vjeter jam. Por ama, jane antikomuniste, pa lexuar qofte edhe nje liber filozofik per komunizmin apo kapitalizmin. Per ata komunizmi ishte i keq sepse i kapi duke vjedhur, ose sepse ja internoi Babin qe ishte me pozite nga Tirana ne Kutalli te Beratit. Kjo të bën per të vjellë. Pastaj, se çfare do bente Enver Hoxha ne 1990-91 po të ishte gjallë, kete askush nuk e di tani, por mund ta marrim me mend, sepse 20 vjet me vonë nxenesi i tij i devotshem Sali e beri gjak ne bulevard. Edhe Enveri me shumë mundesi ashtu do ta bënte - gjak ne sheshin Skenderbej. Por keto tani jane muhabete koti, sepse populli është bere i ndergjegjshem tani se kush ishte Enveri, kush ishte Mehmeti, Saliu, Nano, Meta, Rama, e deri tek surrogatot si Aldo Bumçi. Fshatari me i humbur sot ka qenë dhe Ka punuar ne disa shtete perendimore, dhe nuk është me i humbur. Të humbur jane ata qe u ka mbetur ora ne vitin 1985. Si.ata qe e shajne, ashtu edhe ata qe e mbrojnë Enverin. Historia do ta studjoje njesoj si studjon sot diktatorin anglez Oliver Kromuell, i cili ka edhe shtatoren e tij tek oborri i Parlamentit britanik.

      1. l
       l

       Kur e krahason me mutin,edhe marmalata më e keqe duket e mrekullueshme. Krahasimi me berishën i ngjan shembullit të mësipërm.

      2. P
       Pjetri

       Prof. Apolloni po paraqitet si i pari demokrat objektiv, që i është kthejlluar mendja nga dehja apo ekstaza e këtyre 33 vjetëve. Ky fakt shënon kalimin e mendimit në një "etapë antipopuliste" e cila mund të rezultojë e dobishme për të kthjelluar "kokat pa tru" e sens kriticizmi të shumicës së shqiptarëve, edhe sikur profesori ta ketë këtë ri-ri-novim të botëkuptimit nga inate të ndryshme dhe për ndonjë "hakmarrje" me motive personale. Por si arsyetim, vështirë se mund të rrëzohet konkluzioni i tij përgjithësues.

       1. k
        k

        Cilido injorant provincial, është gjigand i kulturës nëse e krahason me non gratën mizerabël universal.

        1. N
         Noci

         Ajo qe thote akademiku qendron .Shqiptaret nuk e duan me komunizmin si kohe edhe pse u krijua nje shtet me i rregullt se sot por me shume veprime antinjerëzore.Enveri ka qene diktator por ka qene me patriot se keta hajdute qe vodhen e shkaterruan vendin.Ata ndenje ne pushtet 45 vjet dhe kur e dorezuan nuk kishin shtepi private si keta qe kane nga 7. 8 shtepi kudo

         1. L
          Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet

          shkoi arkeolog ceka dhe baci me urdher te saliut qe te shikonin se mos ishte gjalle enveri dhe ti kerkonin ndonje mendim,por ai kishte kthyef sumen perpjete dhe i tha arkeologeve,tani puthni bythen time si patriot te medhenj qe jeni.

          1. S
           Skraparliu

           Kur thua per deputet ke te drejte o akademik leshi qe nuk tregohesh i drejte kur permend Ballen pse nuk thua cfare deputeti eshte Noka,ndoka salijani,balliu,paloqja etj.cfare nisme kane mare keta ne parlament cfare ligji kane propozuar vetwm budalleqe prandaj akademik tani qe je ne duke permjer ne brek behu i drejte se kur ishe ne pd.nuk te la sala.

           1. R
            RAIFI

            Jo rastësisht Rexhep Qosja pas Skenderbeut përmend si të.meritusr në historinë shqiptare Enver Hoxhën përkundër faktit se ka qenë diktator dhe ka ushtruar dhunë e dënime të renda me pushkatim,por koha dhe sistemi kanë qenë të till .Edhe Stalini ka qenë i till por e ka ngrit Bashkimin Sovjetik në Superfuqi dhe e ka fituar Luftën e Dytë Botërore.Enveri zhduki analfabetizmin,shkolloi popullin,ngriti bujqësinë, industrializoi vendin u la hidrocentralet që i keni edhe sot.Ngriti një Ushtri të till që garantoi kufijtë e vendit ,nga shitja e armëve të asaj ushtrie edhe pas 30 vite "demokracie" po siguroni jo pak lekë. Socializmit dhe Enverit iu kaloi koha por demokracinë nuk e sollën shqiptarët por agjenturat serbo-greke që turmat shqiptare bënin turrë dhe shkatërruan çdo gjë dogjen Ushtrinë,Fabrikat,objektet tjera të rendesisë së veçantë lypin Europën dhe tani kemi mbush Europën me kurva shqiptare,me hajna e drogaxhi që kanë mbush burgjet e Europës .Sot në Europë flitet për shqiptarët si për halabak dhe çdo e dyta barcolet është lidhur me shqiptarët.Sot jeta në fshatrat e Shqipërisë është si në kohën e Enverit janë pasuruar një grup kriminelësh dhe nuk ka shtet.

            1. S
             Studiusi

             Kur shoh Saliun dhe bëmat e tij, Enveri më duket ëngjëll. Të kishte Sala pushtetin e Enverit do ish më i keq se Kim Yong Un i Koresë së Veriut.

             1. V
              Vk

              Po ku eshte ndryshimi nga komuniztat te komunistat vajtem. Nga Berisha Nano Méta Rama po me that qe sjan komunista à bij komusistash.sdi ça te them.

              1. R
               Rajca

               Akademiku Apollon Bace, me te drejte flet per budadelleqet qe kane bere shqiptaret, ku midis te tjerave fokuson budellekun e futjes se lekeve tek firmat piramidale nga kursimet dhe shitjen e prones badjava. Cudi k/ekonomisti agrar i kohes z.Bode nuk foli fare per kete cmedurine.Dhe jo vetem kaq nga Pd-ja eshte mbajtur figura nr.2 dhe tani drejton bankat shqiptare. A duhet te paguaj ky ekonomist, ku me heshtjen e tij nga frika e Berishes u shperbe shteti, u shkaterua vendi dhe vajti ne zero ku u vrane me mijra djem nenash. Jo vetem kaq, pasojat e ketyre piramidave i vuajme edhe sot, edhe pse kane kaluar mbi 25 vjet. Prokuroreria meret me nje person qe nga nevoja vjedh pese leke dhe nuk hap hetim per keta qe shkateruan vendin.

               1. Z
                Zina sallaksja e Peqinit

                Ky Apolloni eshte IDIOT, jo akademik! Po te ish bere ky udhheqes do e nxirte Shqiperine ne drite. Do e ndihmonte Nora Malaj, dashorja e tije historike. Se edhe Nora eshte lider??? Jane çift historikisht karagjoze qe ju ka ecur fati. Se ne fakt jane dy copa MUTI

                1. S
                 Sllobodanka

                 Apollonit dhe Nores iu ka ecur fati se u shiten tek Perbindeshi i Vicidolit, kryekrimineli dhe kryehajduti Sali Sheqere Vuk Berisha, i cili i beri njerin "Akademik", tjetren zevebdesministre. Nora te pakten po i qendron besnike Doktor Mortjes, kurse Apolloni po e dredh....

                2. B
                 BABO

                 Dava lapanjozësh...S'ja vlen t'i regjistrosh në parcelën e trurit. Mirë janë nëpër gardhe, në parcelën e kungujve...

                 1. A
                  Artibr

                  Po te vertrten ka then ku i llogariste enveri keta nga te gjitha anet e ngriti fukarain te jetonte me dinjitet pa shifni tani cfar u behet fukarenjeve qumshin e nenes ja u nzjerin per hunde eshte shume larte enveri kulturalishte ku krahasohet me keta spiunet e neveritshem ai ishte bur shteti.

                  1. S
                   Shqipe-Free

                   O Mute Mustafa Nano...."Arnautistani" i sate Eme..Bastard i ndyre... si e lene kete Monster qe te Emeroj Emisjone te tilla???

                   1. T
                    TONI MAVRIJA

                    nje akademik qe flet budallalleqe,prandaj eshte kaq posht niveli kulturor e qytetar i shqipetarve.KRAHASOJENI ME VITET 80 DHE BENI DIFERENCEN VETE .

                    1. S
                     Shero Elmazaj

                     Ky shkollen e ka bere per pilot. Nuk i dhane leje fluturimi se ishte idiot. Tani leh se nuk ka kullot. E ka bythen plot.

                    2. a
                     astrit

                     Akademiket e arsimimit te peridhes komuniste kane probleme te theksuar mendore. Shih nivelin e akademise shqiptare dhe vlersoje Apollon Baçen. Njerez kot qe paguhen boll mire vetem per te na habitur per idjotizmin e tyre

                     1. A
                      AGJENTI NDERKOMBETAR

                      Rrot kari i noterizuar.Enveri ishte njeri i kulturuar thote e pastaj brockullit .Ai per fatet e veta digjte kombin e popullin. Apollono me pelqen ai deklarimi yt qe ke kaluar 14 dite ne qeli.Ky ishte afati qe perdorte sigurimi i shtetit per te rekrutuar spiunet e tij plot 14 dite dhe keta quheshin spiune me material detyrues qe do te thote se i kishin koqet ne bige per gjithe kohen.Bravo.na rrefe pak dhe pseudonimin si e ke pas mos na ler ne erresire

                      1. I
                       Igli

                       Rama eshte njeri shume pozitiv

                       1. R
                        Roni

                        Per ne eshte me e mire kjo kohe

                        1. O
                         Olti

                         Rama e beri kete vend te lulezoj

                         1. o
                          oni

                          Sesa berisha po por jo si Rama sepse rame e ka tregu vleren e vet

                          1. B
                           Besi

                           Po mos te ishte rama Ky vend do ishte cop cop

                           1. g
                            goni

                            Per berishen edhe e besoj por rames sja kalon dot

                            1. A
                             Armand

                             Ama alamet akademiku. He pik e zez

                             1. k
                              klodjan

                              pirdh pirdh po ti kohen e atij do , qelbsin e sistemit

                              1. D
                               Dori

                               Turp qe krahasojne Enverin me Saliun,me vjen keq qe kane rene kaq poshte

                               1. B
                                Besi

                                Ske si e krahason Saliun me Enverin se as deri tek gishti nuk i afrohet non grata atij

                                1. F
                                 Fatmiri

                                 Keto jane studimet e institutit M-L,prane komitetit qendrore.Shoku Ramiz i ka plotesuar nje me nje keshillat e Gorbacovit,per te rikthyer pushtetin te majteve.

                                 1. O
                                  Operacioni Zjarri

                                  Enveri ishte gjigand qe ne çdo moment te jetes nuk mendoi se si te mbushte xhepat por se su ndertonte Shqiperine. Cilido politikan sot (Nard Ndoka p.sh.) do ti lere familjes shume me teper pasuri se sa i ka lene Enveri familjes se tij (ne fakt nuk u la asgje). Mendoni se keta politikane kane vlera me teper se Enveri?

                                  1. O
                                   Operacioni Zjarri

                                   Enveri ishte gjigand qe ne çdo moment te jetes nuk mendoi se si te mbushte xhepat por se su ndertonte Shqiperine. Cilido politikan sot (Nard Ndoka p.sh.) do ti lere familjes shume me teper pasuri se sa i ka lene Enveri familjes se tij (ne fakt nuk u la asgje). Mendoni se keta politikane kane vlera me teper se Enveri?

                                   1. A
                                    Ani

                                    Ate doni ju tju shtypte se keshtu jeni mesu

                                    1. D
                                     Demokrati i vertete

                                     Enver Hoxhes ju deshen 40 vjet per te ndertuar tere ato uzina e fabrika Sali trimiper fare pak kohe ia doli ti prishe , Enveri per 46 vjet ngri ushtrine Mediu pernjeheresh e hodhi ne ere , po te ish Enveri brenda vitit besoj e kish marre hakun me Saliun nje gjemb nuk i ka hyre ne kembe

                                     1. E
                                      Eno

                                      Enverin dhe salen doni ju si keni qef politikanen qe e mbajn pushtetin me forc dhe gjak

                                      1. A
                                       Akrepi

                                       Ka fol nje here si duhet ky. Pas 300 apo 500 vjetesh nuk do te na gjykoje historia se sa jane mohuar te drejtat e njeriut gjate komuizmit e sa te varfer ishim, por sa ishte numri i popullsise ne '45 e sa shkoi ne '90, sa analfabete kishte pas luftes e sa e arsimuar ishte popullsia pas renies se komunizmit, sa mijera ha toke e re u hapen etj., etj., sa hidrocentrale u ndertuan.... mireqenia dhe lumturia janë relative per kohe e njerez te ndryshem, kurse kapitali njerezor eshte trashegimia me e çmuar.

                                       1. e
                                        emigranti

                                        Ky palo akademiku me gjysem te vertetat e tij ne vend qe te luaje rolin qe i takon te historianit, luan ate te mashtruesit. Kur krahason deputetet e vrare nga kryekrimineli ne 1948 - en me te sotmit, i paraqet sikur ata te ishin produkt i komunizmit enverist , kur ne fakt ata ishin viktima te tij dhe produkt i parlamentarizmit shqiptar parakomunist, njesoj si u vrane e denigruan mijera intelektuale te kesaj periudhe. Bravo " academik " ja bere qejfin te paguarit nga Serbia, Much Nano.

                                        1. A
                                         Agel

                                         O emigrant,pa me trego ku ishin keta mijra intelektual qe vrau sistemi,kur ne 800.000 banor qe kishte shqiperia ne 1944, 90% qen analfabeter,sa msues sa inxhinjera sa ekonomist sa agronom,sa matematikant,sa specialist sa kimist,sa muxikant,sa mjek sa dentist sa marinar sa tankist sa avjstor sa kineast sa e sa e sa tjer,emigrant analfabet dhe mbi te gjithe injorant.Ka emigrant qe me gjithese gjuha e vendit ku shkojne eshte e veshtire,prap medojne,po ti paske ngelur gdhe.

                                         1. T
                                          Tosi

                                          Agel nallonja, mos e ngaterron gje me kohen e merhumit Zog ? Qenke derrase.

                                         2. A
                                          Arber

                                          Emigrant Apolloni eshte goxha profesor me botime shkencore dhe kundershtar i rregjimit dhe sigurisht e ka te veshtire te thote dicka pozitive per periudhen e socializmit shqipetar, por duke pare Salen , Fatosin me shoke si e katandisen Atdheun tone te shtrenjte eshte i detyruar te beje nje koment te tille . Sa per dijeni per ate qe shkruani ju per " mijera intelektuale" , duhet te lexoni pak historine sepse ne 1945 Shqiperia kishte rreth 300 persona me arsim te larte .

                                         3. K
                                          Kuçioti

                                          Apolloni ishte ai we e shau Enverin ne vitet 90,por tani po ndryshon mendim.Enveri punoi per Shqiperine,dhe nje brez i nderuar dhe atdhetar,u sakrifikua per te ndertuar kete Shqiperi qe kemi sot.U ndertua shteti,u ndertua bujqesia,u ndertua industria,ska qytet te shqiperise,qe mos ket minimalisht nje oxhak,pra vende pune per popullin,u ndertua arti dhe kuktura,sot ske as nje valle dhe kenge popullore,te tregoj identitetin tone kombetar,u ndertua arsimi,te gjitha shkencat dhe deget e arsimit duke filluar nga fillorja,e deri tek universitet,e akademia e shkencave,si shembull Sali Ram Berisha nga vicidoli tropojes,nje vend malor i varfer dhe analfabet,erdhi ne tirane e u be doktor i njohur,ne shkollat qe ngriti Enver Hoxha, Shikoni filmin guximtaret,dhe do shikoni ndryshimin spektakular si kan qene liqent e Lures,e si jane sot.Kush e krijoi ushtrine moderne nga 1944-1990,me 250 avjon,me 2000 tanke dhe autoblinda,me 4 nendetese,e 60 anije luftarake,me rreth 7 milion arme te lehta etj etj,dot me shum arme ka populli se sa shteti.Pra u sakrifikua nje brez,shum i nderuar, qe ndertoi fabrika uzina hidrocentrale,qe sot e kesaj dite mburren dhe po e vjedhin cdo dite,rreth 500 liqene,per vaditje etj,sic eshte liqeni artificial,dhe i farkes,qe mburret aq shume lali eri,,pallati kongreseve,pallati kultures,muzeu kombetar,muzeun e krujes,hekurudhen,qe e shksteroi dhe xhduku lulushi etj. 5 vite do me qani 20 vite do me shani Gjith jeten do me kerkoni E kurre sdo me gjeni. Lavdi Enverit te madh pas Skenderbeut e Ismail Qemalit

                                          1. L
                                           Loni sionisti

                                           Akademiku Bace është thjesht evlat i të keqes... Shqiperia e sotme gati e paqene është vepër, nder te tjera, dhe e shokut Enver...

                                           1. Z
                                            Zina sallaksja gjyqtarja

                                            Ketije : Akademiku; nuk i punon as mendja e as k…i Te pakkten te kenaqte Noren. Po ne fakt kane pjerdhe te dy ashtu si kane qene gjithe jeten te pjerdhur e te mbaruar

                                            1. D
                                             Dok Kinez

                                             Ka thene te verteten! Te njeten gje konfirmojne edhe greket per Enverin. Personalitet dhe burre shteti, DUKE PAS PARASYSH gjendjen e problemeve te medha te shtetit shqiptar me te korruptuar ne rajon! Ketej duan te shkojne ne Europe nga ana tjeter lidhen me islamiket, sic beri Berisha, dhe sic ben Edi Rama, dhe shikojne nga lindja! ... Pse ? sepse Perendimi ka bole te renda, ndersa Edi dhe Berisha me kompani, kane bole qe duken te medha por nuk peshojne, sepse brenda tyre nuk ka asnji baze te shendoshe ekonomike, dhe fishken si lekura e qenit te ngordhur ! .. Edi si Berisha qendron ne te njetin sistem korruptiv sic ka qendruar Berisha....rezultati i 33 viteve esht zeroooooo ! Pas Rames pas Berishes, dhe Metes kush do te jete "personi" "personaliteti" qe do te drejtoj shqiperine ? .. Flamur Noka, Paloka, Vokshi, apo Lali Eri, Balla, apo spiro pali, apo Peleshi, ai dibrani mjeker cjapi ?!!

                                             1. j
                                              joel shkodra

                                              Per mua nuk ka rendesi se kush eshte ne parlament, minister apo "kokeminister". Edhe me pare kishte deri ne byrone politike karrociere e mjelese. Diktaturat kane gjera "te mira" sepse ka rregull "me detyrim", me pune "vullnetare". Vetem nje gje mungonte, nuk mungon sot dhe varet se si e perdor secili: "LIRIA". Prandaj, sado "te mira" t'i numerohen diktatures, mos t'ju genjeje mendja. Nuk kthehemi dot se askush nuk do te pranoje ta heqe "LIRINE".

                                              1. L
                                               Lugu gjat

                                               Lereni Enverin, ai e gedhendi emrin e tij ne piedestal. Te flasesh per te duhet te jesh ne nivel professional. Tani ai I perket historise

                                               1. S
                                                Soza

                                                Bashkekohesit e ketij dine se cfare u be ne Shqiperi men udheheqjen e diktatorit, por nuk e konceptojne dot se cfare do te mund te benin me nje udheheqjes t jeter dhe ne nje sistem tjeter. Ai tren iku, por si po duken punet, po shikojme te hypim ne nje tren qe na sposton anash ne vend te nxitojme te kapim kohen e humbur.

                                                1. a
                                                 alphazeta

                                                 Aq e shkërdhyer na doli kjo "demokracia" saqë njerëzit sot kanë filluar të kenë nostalgji për kohën e Enver Hoxhës! Dhe kanë të drejtë. Askush nuk do ta mendonte në fillimvitet '90 se do të vinte dita që do lavdëronim Enver Hoxhën! Sepse ky sistemi që ekziston sot doli parajsë për maskarenjtë, banditët, kurvat, të korruptuarit duke përfshirë politikanët, oligarkët, gjykatësit, mjekët etj etj. Pra për 10 përqind të shqiptarëve. Sot Shqipëria është relativisht, në raport me kohën dhe zhvillimin, edhe më keq sesa ishte më 1923. Se atëhere, të paktën ekzistonte shpresa se Shqipëria do bëhej. Ndërsa tani ekziston mendimi se Shqipëria u zhbë dhe nuk bëhet më kurrë. Unë që u gëzova aq shumë më 11 prill të 1985 dhe po ashtu më 1990-tën sot do të lutesha të rivinte në pushtet Enver Hoxha. Sikur asgjë të mos bënte, të paktën të varte nja 5 000 veta nga politikanët e sotëm, duke përfshirë të gjithë deputetët e këtyre 30 vjetëve të fundit, ministrat, oligarkët, analistat dhe pronarët e mediave dhe sidomos Berishën dhe Ramën.

                                                 1. S
                                                  Shqiptari

                                                  Ndertoi ushtrine, arsimin, shendetin, industrine, edhe ne fshatrat me te thella shkonin e benin shfaqje filmash e kishte qe vater kulture ku inkurajohej te zhvilloje nje talent qe kishe ne art, apo me pjesemarrjen ne klube te ndryshme ne shkolle i kushtoheshe me shume lendeve qe i kishe qejf, sfidoheshe per te lexuar dhe mesuar me shume dhe femijet ishin femije, te mbrojtur qe mbasi benin detyrat dilnin jashte e ishin aktive fizikisht ne loje dhe ndertonin aftesite sociale me femijet e tjere. Nuk dua ta mbroj ate regjim por seriozisht jemi ne kohe shume te keqia, ku femijeve ne vend qe tiu mesojne te jene femije po iu ushqejne me zor koncepte seksuale qe nuk iu duhen dhe nuk iu hyjne ne pune, perkundrazi iu prishin femijerine dhe shume balanca qe i kishim me pare. Jam per lirine por jo ne kete forme, kjo nuk eshte liri kjo eshte nje forme djallezore e shtremberuar e lirise qe eshte me skllaveri se sklaveria ne diktature. Ne kemi iluzionin e lirise por jemi rober e skllever te veseve si kumari, seksi (jashte mardhenieve te legjitimuara) e droga. Skllever te telefonit, kompjuterit, kompanise ku punojme, te frikes qe do humbas punen e nuk ushqej dot famijen, te opinionit te te tjereve per ne. Jemi skllever te gjuhes "politikisht korrekt" se nese i thua gjerat sic jane ecen dot para. prandaj si te tille jemi hipokrite. Shkurt, as nuk ishim te lire atehere dhe as nuk jemi te lire sot ne kuptimin e vertete te fjales. E ndersa mendoj qe njerez te mire, atdhedashes, intelektuale, u vrane ose internuan dhe shume punon ne kushte te veshtira, per kombin shqiptar, ka qene nder kohet me te mira edhe pse sigurisht sigurimet e huaja nuk e lane pa i futur duart ne cdo kohe. Nese kur ishim te varfer donim te ishim te lire por edhe donim te ndertonim Shqiperine me mire dhe shtepine tone me mire, tani duam te ikim nga syte kembet, ky eshte krimi me i madh qe i madh qe i eshte bere Shqiperise ndonjehere dhe fjatori numer nje eshte Berisha, dhe pastaj i vjen nga pas gjithe kompania, majtas e djathtas

                                                  1. D
                                                   Dhimbia e madhe Popull

                                                   Ne shkrim sa komentet me shume,thone c'duhet thene...Nuk eshte fjala per Enver Hoxhen; ate TE TRETRIN TE VERTETIN_USDHEHEQES te VENDIT: *Gjegj Kastrioti Skenderbej* I madhii Ismail Qemali dhe I TRETI I VERTETI- Enver HOXHA*,por per cpejeton VENDI Yne ,pas kohes 30 vjet qe perjetojme..*Deshem te vinim VETULLA na NXOREN SYTE*-djajte e kohes;Mashtrues.Faleminderi sa auorit te shkrimit dhe me shume koemntuesve-vertet ATDHETRE. Dhimbia a madhe Popull-THERRET; * KU JE -o -i TRETI I VERTETI- Enver Hoxha.

                                                   Lini një Përgjigje