Busti i Mbretëreshës Elizabeth në Kukës, shpërthen Kreshnik Spahiu: Servilë, lëpirësa

19 Shtator 2022, 17:08Sociale TEMA

Busti i Mbretëreshës Elizabeth në Kukës, shpërthen

Kreshnik Spahiu ka reaguar në lidhje me vendosjen e bustit të Mbretëreshës së Britanisë së Madhe Elizabeth II në qytetin e Kukësit.

Në postimin e para Spahiu shihet mjaft i indinjuar ndërsa shkruan se është fyerje për familjen Mbretërore por edhe për vetë figurën e Mbretëreshës, për mënyrën se si është ndërtuar busti i saj.

Postim i Spahiut:


ÇUDIRA SHQIPTARE:

Kukës vendoset dhe hiqet brenda 10 minutash busti mbretëreshës Elisabeth. Jemi shteti më qesharak në botë. Mungesë serioziteti brenda vetes dhe jashtë.

Mungesë respekti për një personalitet botëror. Për 24 orë prodhojnë në allçi një portret, sikur të jetë qese patatinash.

Si mund të lejohen këto karikakatura pa aprovimin e familjes, komunitetit dhe shtetit që përfaqëson?

Servilizëm me moton: “Kush do lëpihet i pari”

Injoranca s’ka kufi …..

 

11 Komente

 1. P
  Pirro

  O Kreshniku i maleve,po mos u indinjo kaq shume o Niku.Vari k ketyne gjonave,pune malokesh injorantesh,qe nuk i prish pune asnjerit,se ti e paske hallin se e merr mbretnia e bohemi me turp.E mer Nik,Shqipnia qendra botes,e Kuksi epiqendra fare.Mbretnia as nuk e rru absolutisht,se u vu a u hoq busti,se si u bo, e lesh me qime. Mos u shqetso o Nik per keto muhabete leshi

  1. N
   Naim Frasheri

   Pirro je njish.

   1. e
    edmond( koder rreshen)

    Si gjithmon replika ime si "Malok" esht per Tosket te cilet mendojn se ata jan me te "diturit"! Busti i Mbretereshes i ber nga nje amator, dhe art dashes skultpure esht me te vertet nje gjest shum i i ulet dhe injorance ! Por injoranca,sevilizmi dhe lepirja esht me Bustin e Hilari Klintonit i vendosur ne Sarande,dhe i ber jo nga nje amator art dashes, por nga nje Skulptor i skulptures Monumentale ,per te cilet nuk te mjaftojn gishtat e dores per ti numeruar ne 100 vitet e artit Shqiptar. -Fjala "malok" ne perdorimin e perditshem nga Tosket,te irriton per vet faktin, se perdoret nga njerez me integritet te ulet,vet asimilues,sundues te pashpirt,dhe pa ndjen Kombetare,ku motoja e tyre esht : Tepsija esht e imja,per te tjeret edhe therrmijat jan te teperta.

    1. S
     Seman

     Edhe rasti me bustin per Hilarin, lepirje e rendomte ijnorantesh ishte. Barazim, ????.

   2. J
    Jorgo

    Nikut i ka njel peng nga 97-a qe nuk i dhane azil ne Angli

    1. J
     Julian Laci

     Kam bo per 2 ose 3 jave. Kemi si tradite e jona si shqiptare. Eshte dhe nje ne fushe kruje. Keshtu qe ka nis Kukesi dhe Hasi ka per ngel vetem Busti dhe ai qe ka bo bustin ku I fundit per ti bo hije bustit te Elisabeth ll

     1. L
      Loku

      xhit ke bre Nik, xhit bam ne ti. Ik o krej madhi i nanes. . Or taj na prej Kala Dods e kena per ner me ja lepaj pajdhin mretneshes.

      1. A
       A

       Ne Shkumbin e Lart Jeton majmuneria mos u merzit se javen tjeter I bejne Bust edhe Bidonit . Maloket gjithe jeten lepires te Krajlit kane qenur. Dava malokesh edhe autokton edhe Turq edhe Ilir edhe Islam. Gjelle Qensh

       1. e
        edmond( koder rreshen)

        Inferiorite,lepirja, servilizmi,dhe mos qendresa historike e Toskeve,per te mbrojtur trojet e tyre,ju erreson shikimin, dhe ju ngushton trurin, per te degjuar per qendresen historike te Gegve , karshi Serbeve . I dashur Shqip foles "A" po te shkruaj dy vargje,nga ato qindra e mijra qe kemi ne Geget, se si i "lepiheshim Krajlit" - Krisi pushka te dollia - A je qu Mehmet Alija? -Jam que e skam ku shkoj - Me Serbine po luftoj- Mahu Ef e ban gajret- Te bjen ty Lokja,bume apet.... - I dashur Shqip foles ! duke qen se Gjuha Shqipe ka evoluar,ju sugjeroj te hapni fjalorin e Gjuhes Shqipe,per te kuptuar fjalen BUME,dhe mos ta ngaterruar me fjalen BALLOKUME, se do humbisni kuptimin e vargjeve.

        1. A
         A

         Ik ore te qifsha mehmet Aline gjelle qensh turq

       2. J
        Julian Laci

        Mister A.Shqiperia eshte vend I vogel ,nuk ka vend per jug,veri,shkumbin, vjose. . Nuk mund te te gjithe nga saranda, disa jana nga kruja ,disa nga shkodra, disa nga fusha ,disa nga kodra.

        Lini një Përgjigje