Jo vetëm pedagogët: Studentët kërkojnë mbështetje financiare nga qeveria, 100 euro në muaj

19 Shtator 2022, 11:46Sociale TEMA

Jo vetëm pedagogët: Studentët kërkojnë mbështetje

Në prag të nisjes së vitit të ri Akademik, studentët kërkojnë më shumë mbështetje nga qeveria, duke i kërkuar ministres së Arsimit Evis Kushi dhe kryeministrit Rama një mbështetje financiare mujore, 100 euro për çdo student.

Studentët kanë hapur një peticion online në portalin “Studentët Denoncojnë” për të mbledhur firmat. Deri më tani janë mbledhur më shumë se 6000 firma.

Ndërsa në kërkesës zyrtare që student i kanë çuar kryeministrit Rama dhe ministres së arsimit, Evis Kushi, shkruajnë se kërkojnë që qeveria të ndërmarrë hapat e nevojshme për të krijuar një buxhet të posaçëm për studentët, pasi kosorja e jetesës është shtrenjtuar tej mase, me qiratë që kanë shkuar minimalisht 300 euro.

6 Komente

 1. A
  Ate Euro qe blejne Provimet duhet t'ja kthej Shtet

  Kjo eshte marrezia ne ate vend me ato fake universitete ,ku ne te vertet pak nga ata funksionojne si te tille si Uni dhe kane Pedagoge te Merituar qe i pershtaten vendit te punes .Te gjithe dijme qe ne shume universitete lulezon shit-blejra e Provimeve e -Diplomave , ndermjet Grupeve - (Pedagog - Student ) dhe tani kto euro qe pefitojne Pedagoget e carit nga tregetia me Studentet ,duhet t'ja Kompesoje Shteti ! Ore i kan trut ne vend kto te lajthitur apo kemi te bejme me turma histerikesh qe i cpon dikush ne bythe dhe kercejne perpjet duke u cjerre . Universitetin e ndjekin ata qe mundet ta financojne shkollen dhe ata qe shkojne atje vertet per t'u Diplomuar e mesuar nji Profesion ne jete ,jo per ta blere Diplomet me metoda joMorale dhe me pare . Sepse eshte pikerishte ky Kontigjent studentesh ne bashkpunim me ata Fake Pedagoge qe leshojne te tilla brockulla . Shteti ka shum,e vryma per te mbyllur ka shume familje ne nevoe e jo te financoje shkollen e (................)

  1. k
   k

   Meqe jeni lodhur shume mund te kishit kerkuar nja 500€. O loqe,100 € marin pensionistët që kanë punuar një jetë,kurse ju nuk do jepni kurrë asnje kontribut kombit.

  2. A
   Analfabeti funksional

   Hahahahahah po pith e kar a doni bre cuna e goica.Yt ju ift kina e india .Mjere ata prinder qe presin prej jush o parazite muti

   1. L
    Lina

    U be deti kos, pse te mos marrin nje luge edhe parazitet e shoqerise shqiptare qe shkollohenm per te emigruar jashte?

    1. i
     i paska hik truni te droguarve "studente"

     kam shume vite qe nuk shikoja TV Shqiptare ,por vllai me sygjeroj Aplikacionin e disa kanaleve si Klan etj .________Eshte Gratis me tha ,dhe s'eshte keq qe her pas here ti hedhesh nji sy TV atje ,per t'e pasur nji ide me te qarte si Tik-t Truri Shqiptare atje !__________ Ashtu bera e instalova . Sot ne mengjez u befasova ke ai emisjoni Mengjezit ke ai palla i vjeter i Klanit Aldo Kolloqiftja (Morning) famozi brockullave qe leshon palimit !- Jane ato "temat" qe hudh cdo Mengjes per Opinionin qe e ndjek ate Emisionin e Megjezit e sot lexoje temen e radhes qe ishte ,dicka e till ; Nxenesi nuk i bindet Mesueses (ngacmon nxensit e tjere e nuk mban nji qendrim korrekt ne mesim si duhet ) dhe Mesuesja i ka kerkuar Prinderve ta terheqin nga Shkolla ! - Skandali i ksaj Teme _ pasohej me Pyetjen qe Aldo palla Morning i bente Opinionit duke i thene se : Tani kush duhet te Largohet nga Shkolla ? Mesuesja apo Nxenesi ?!!!!!!!!!!!!!_______Imagjinoni se ku fillon e injektohet lajthitja e atij Opinioni qysh ne studjot nga idiotet qe formulojne te tilla Pyetje Idiote . - Sepse e para , eshte e qarte se nga Shkolla duhet te largohet ose selksionohet ne Klasa te posacme nxenes si ai ,pra Nxenesi duhet te largohet menjiher qe Mesuesja te bej Detyren per te cilen paguhet ne ate shkolle . Si si .nji plla si ky i klani leshon te tilla brockulla ,eshte skandaloze ,sepse i injekton nji menyre te menduari e konceptuari te Shkolles ,marredhenjeve ne Detyre opinionit "te lesht" absurde ,qe ti shkojne asaj shprehjes popullore pas , qe thote : Per nji Plesht i Zoti Shtepise duhet me Djeg Jorganin !!!!!!!!!!!!!!! per Zotin dikush duhet te kontrolloje trut e ktyre denilave qe po i qisin trut atij populli se eshte skandaloze . Secila Medie e Tv duhet te ket nga nji Psikollog e Sociologe qe te kontrolloje dhe orinetoje kta tipat e TV-ve ne interes te trurit te pozivitetit e zhvillit njerezore te shoqerise jo len te lire te pjerdhin nga veshet para opinionit kta fakegazetare etj

     1. V
      Vlora

      Ne gjithe boten studentet edhe punojne edhe mesojne. Keta jane nje grup i vogel qe kerkon vetem remuje dhe anarshi. Jane protestues profesionist. Njerin, nga keta te ashtuquajturit student, e kam pare ne sulmin qe ju be selise se PD, nen drejtimin e dopio nongrades.

      Lini një Përgjigje