Teologu shqiptar paralajmëron prindërit: Bëni kujdes me fëmijët që bëjnë joga, është magji

19 Shtator 2022, 11:37Sociale TEMA

Teologu shqiptar paralajmëron prindërit: Bëni kujdes me

Teologu Miron Çako ka deklaruar se joga nuk është një sport, por një fe. I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka paralajmëruar prindërit se duhet të bëjnë kujdes me fëmijët e tyre.

Sipas Çakos, joga është një formulë magjike që ti e bën me lëvizje dhe me fjalët që thua, pasi futesh në një botë okulte.

“Nëse ti je fetar duhet të kesh bindjen tënde dhe duhet të kuptosh që joga të fut në një tjetër fe. Ti nuk po bën sport.

Nëse je fetar nuk duhet të bësh joga se po tradhton besimin tënd. Kur ti bën joga lëvizjet e tua korrenspondojnë me lëvizjet e tyre.

Ajo joga që sot ty të ndjejë cik si happy, nesër do të shkatërroj qetësinë, do të fusi në një gjendje tjetër.

Sa më thellë të futësh nga bregu, aq më shumë të josh ajo qetësi dhe nuk del më.

Prindërit duhet të ndërgjegjësohen se fëmija i tyre po merret me fe.

Kjo lidhet dhe me magjinë sepse joga është një formulë magjike, sepse lëvizjet mësohen gradualisht.

Ai guruja të mëson lëvizjet, më pas të mëson ato tingujt që ai flet. Këto janë magji.

Kur ti bën levizjet dhe thua fjalët, je duke u futur në një botë okulte dhe ti futesh në një botë tjetër.

Kjo nuk bëhet me një ditë, më vonë kuptohet”, u shpreh ndër të tjera teologu.

 

4 Komente

 1. C
  Cazzate

  Miron Çako qënka siamezi i Alfred Cakos.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Ja hajvani ca thote

   1. J
    Jugu

    Meriton te quhet injoranti me i madh i botes teologu i vetquajtur qe nuk ka as nje eksperience shkencore. Budizmi vete eshte ne nje studim akademik nga filozofet dhe orientalistet si psh Paul Masson oursel i cili sintetizon yoga nuk eshte asgje nuk eshte nje mendim nuk arsyeton dhe nuk gjykon asgje nuk ben asnje gabim . Yoga eshte kujdesi i kontrollit mendor nga veset e pakontrolluara te njeriut yoga nuk eshte nje fe e pershtatcme ne nje shtrese te caktuar te shoqerise.Yoga eshte nje gjimnastike mendore per tu larguar nga iluzionet. Deshirat e ndryshme per zoterim,zemerimi dhe injoranca qe eshte vete egoizmi njerezor eshte ne qender te vemendjes se yoges nje lufte kundra egoizmit njerezor qe eshte injoranca. Ato gjera qe percakton zoteria nga mungesa e njohjes apo e dis-informacionit te tij jane marrezira . Yogen e praktikojne me shume se 15% e popullates boterore . Yoga eshte vigjelence mendore ndaj veseve njerzore te cilat quhen Karma. E neveritshme qe nje injorant 1 miliard karatsh jep keto mendime kurre nuk kam lexuar nje neveri te kesaj natyre yoga qenka magji. Sektet ne religjion bejne magji, Yoga eshte meditim i cili quhet apo perkthehet transendence qe do te trhote eshte te qenurit pertej cdo kufijve te njohurive njerzore kjo simbas filozofit Kant 1724-1804.

    1. D
     D.Didani

     Cfare i lidh shqiptaret me Jogen or Zoti Jugu??? Sporti nuk behet ulur ne B*** duke bere levizje si debil! Beje sportin sic behet,ne natyre ose ne Xhym(Palester) po futen ne Shqiperi lloj lloj idiotizmash!! Vendi me te gjitha fete e botes! Fe koti,per biznes,per coroditje,per disekuliber,per shkatrrimin e indentitetit te shqiptareve! !

     Lini një Përgjigje