Censi i ri, më 18 Shtator. 6 javë për regjistrimin e popullsisë

13 Shtator 2023, 19:30Sociale TEMA

Censi i ri, më 18 Shtator. 6 javë për regjistrimin e

100 vite pas censit të parë, shqiptarët që jetojnë brenda territorit do të pyeten për herë të 12-të për të dhënat e tyre personale dhe pronave që disponojnë.

Për 6 javë duke nisur nga data 18 Shtator mbi 500 anketues do të trokasin derë më derë për plotësimin e pyetësorëve që janë përgatitur me ndihmën e ekspertëve gjermanë, zviceranë, francezë e suedezë.

Kryeministri Rama e vlerëson si detyrë patriotike plotësimin e pyetësorit pasi në këtë mënyrë 12 vite pas censit të fundit, ne do të dimë sesa qytetarë jetojnë brenda 28 mijë km të hartës shqiptare.

“Është shumë e rëndësishme numri i shqiptarëve që jetojnë në këëtë vend të jetë real që askush të mos thotë as që janë shumë, as që janë pak listat e votuesve të cilat përfshijnë që të gjithë ata që banojnë dhe ata që nuk banojnë aty ndërkohë që realiteti demografik është krejt ndryshe”.

Censuset janë një mënyrë për të mësuar dhe numrin e minoriteteve që ka brenda një shteti, komunitete që sipas kryeministrit në vendin tonë nuk mund të pretendojë se ka raste të shkeljeve të të drejtave dhe aq më pak Shqipëria të marrë leksione nga ndonjë shtet tjetër.

“Jemi në një pozitë që mund ta themi me plot gojën leksione për minoritetet Shqipërisë nuk i jep dot askush. Asnjë vend. Zero”.

Plotësimi i pyetësorit për censin është i detyrueshëm. Në rast se refuzon apo jep informacion të rremë atëherë ligji parashikon një gjobë nga 50 mijë deri në 100 mijë lekë të reja, po ashtu dhe në rastet kur refuzon t’i përgjigjesh pyetjes për etninë që i përket, parashikohet sanksion. Në rastet kur anketuesit nuk ju gjejnë në shtëpi herën e parë, atëherë ata lenë shënim pranë banesës për ditën dhe orën kur do të rikthehen. Ata janë detyruar të shkojnë deri në tre herë në çdo banesë.

Në censin e 2011 rezultoi se Shqipëria kishte 2.821.977 banorë.

8 Komente

 1. k
  k

  Çfarë lesh regjistrimi do bëni kur nuk dini si quhet is-presidenti i republikës ? Shtet ku dominon gënjeshtra dhe mashtrimi .

  1. O
   Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

   Erdogan birazereve turkoshqipfoles:qafirat jom i acaruar me ju mer sumpalare! Po cfare ju duhen juve experat gjermone,talione a gale!? Kur nuk keni marre me vete nje telloll turk,tju tregoi e ti jap kurajo birazereve turkoshqipfoles te deklarojne origjinen e fene e tyre turke,fene tone,fene e babagjisheve tuaj turq.....! Nese nuk pranoni vllaznine tone turke e gjakun tone do tju heq gjithe ndihmat me turkish coffe tj....

   1. P
    Patronazhisti sufllaqexhi

    Në censin e 2011 rezultoi se Shqipëria kishte 2.821.977 banorë. Sot se besoj se jane me shumë se 2 milion falë zhvillimit ekonomik të rilindjes që si parardhesit demokratë vetëm u pasuruan per vete si i gjati 3 mije euro rroga ndjesë nëse gaboj nje deputet dhe 150€ nje pensionist

    1. .
     ..dhe u shkerdhefte gomari motrat kush......

     ...deklaron myslyman. ...u ka ngelur ne ne goje sperma otomane.

     1. E
      E verteta dhemb....

      Mohimi i origjines (qofte edhe ajo turke ,arabe) nga muslimon brother's quhet pafytyresi sunitesh dhe perben vec prodhosje e te pareve te tire turq por edhe shkelje ligjore.... gezuar ramazonin.

     2. K
      Kritiku

      Do te sugjeroja qe te shtohet edhe disa pika ne kete Census dhe te ishin: "Sa shkolle keni!", "Kur zbritet nga shpella?", "Sa injorant jeni". Me keto pika do te kishin ndonje shifer te perafert se si eshte niveli i inteligjences i njerezve qe jetojne ne Shqiperi. Keta komentuesit e mesiperm, nuk kane nevoje qe te pergjigjen, sepse e kane dhene proven.

      1. M
       Marvin

       Ju nuk dini as ta shqiptoni saktë fjalën, dhe kujtoni se mund të bëni çensuse. O pika që nuk ju bie...

       1. E
        Erdogan

        Ne 1908 sipas statistikave turke te Aqif Pashes kishte pak me shume Greke Orthodhokse dhe Myslimane turq. Rreth 2% ishin Katolike te Papes. Ndryshimi ishte se kush ishte Orthodhokse e consideronte veten Greke. Si nga Emrat,Mbiemrat,Fene,Ndergjegjen etj. Heqja e Skoliove (shkolle "shqip") Greke ne Vorio Epirin e Kastriotit nga Veziret,Pashallaret,Bejleret etj resultoi katastrofe per Kombin Greko-Ilyre. Qellimi ishte te zhdukej cdo gourmet e Kaurreve te Derrit nga turkoallvanosat e Cilerit dhe Duces.

        Lini një Përgjigje