Edi Rama flet për largimin e shqiptarëve: Nuk jemi në komunizëm t’i detyrojmë njerëzit të rrinë këtu

4 Nëntor 2022, 10:17Sociale TEMA

Edi Rama flet për largimin e shqiptarëve: Nuk jemi në

Kryeministri Edi Rama iu rikthye debatit të lindur në Britaninë e Madhe për emigracionin e paligjshëm të shqiptarëve. Gjatë një takimi me banorë të Tropojës Rama theksoi se jetojmë në një botë të lirë dhe jo në bunkerin e komunizmit që të detyrojmë njerëzit të rrinë këtu.

Duke cituar një gazetare të famshme britanike, shefi i qeverisë tha se shqiptarët sot po bëjnë atë që bota e ka bërë qysh në krye të herës, ose atë që kanë bërë dhe vetë britanikët kur kanë qenë më pak të pasur dhe që është emigrimi.

“Më bëri shumë përshtypje artikulli i një gazetareje të famshme britanike që shkruante në lidhje me debatin e hapur në Britani pas ndërhyrjes time në atë debat, dhe thoshte që vetëm vendet diktatoriale vënë në diskutim lirinë e njerëzve për të ikur apo për të ardhur. Shqiptarët thoshte sot po bëjnë atë që bota e ka bërë qysh në lindje të saj.

Shqiptarët po bëjnë atë që ne kur kemi qenë më pak të pasur e kemi bërë shumë më tepër se këta në një kohë tjetër. 

Po bëjnë atë që sot e bëjnë qytetarët e këtij vendi që jetojnë në zona të vështira, pasi ka dhe aty zona të vështira dhe njerëz që largohen për në Londër.

Është e pamundur dhe nuk është e drejtë për t’i thënë njerëzve rrini këtu mos ikni. Njerëzit janë të drejtën e tyre për të marrë vendimet pasi nuk jemi në bunkerin e komunizmit”, tha Rama.

9 Komente

 1. E
  ERMIRA

  Po ikin se nuk kane punë o Idiot jo se duan të ikin, por ti nuk i krijon mundësinë që të jetojnë këtu qe iksh e marrsh malet ti. KRYEMINISTER INJORANT

  1. E
   Eva

   Une jam kunder rames, por te thuash qe ska pune, kur cdo sektor eshte i deshperuar per punetore, eshte si ti thuash te tjereve qe e kam koker ulliri trurin...

   1. I
    Instituti I St. MarksisteLeniniste

    O Eva kurvicka !! Nje danez iken nga Danimarka ne Angli sepse nuk i pelqen sistemi i taksave. Nje zviceran shkon ne USA sepse kerkon me shume shkalle "lirie" ne bisnes, jo se Zvicra nuk ka por ka me shume standarte kontrolli. Prandaj eshte Zvicer o fycke mocalesh qe fle ne breket e Edvinit. Po bashkeatdhetaret e tu qe nuk kane asnje reference per diplomat e aftesise se vijne nga Shqiperia e KanabisEvinit e di ku perfundojne o buce nimfatike qe te pallon maloku i Librazhdit Tualet? Perfundojne atje ku risku eshte i larte, koka ne rrezik dhe fitimi i sigurt dhe keta meritojne vertet respekt-se kthehen dhe perpiqen te ringrejne jeten e tyre dhe te familjes. Plus komentet e indianit - kryeministrit britanik. Shto edhe administraten e edvin Sumes qe te rrjep po u ktheve. [me sistemin "amnisti fiskale" - kujtojne se delet jane budallenj]. Te sugjeroj qe perqendrohu tek semafori i Rridhjerjes. Pallohu ne te gjitha pozicionet dhe mos na caj bythen ...putane garnizonesh

  2. A
   Alfred

   E vertete, nuk jemi ne komunizem, jemi ne post-komunizem! Ndryshimi ne mes ketyre dy gjendjeve qendron ne faktin se, nese ne komunizem vriteshe, burgoseshe apo internoheshe me "short", sot nuk trajtohesh kesisoj, por te krijohen "te gjitha kushtet dhe lehtesirat" qe, ose te vrasesh veten,ose te ikesh nga syte kembet prej vendit ku po vritet cdo shprese per jete normale!....

   1. T
    Taulant

    Kerric detyra jote si kryeminister eshte qe te punosh per te krijuar kushte me te mira per te ndaluar eksodin. N.q.s ti nuk punon dot jep doreheqje. Gjendja eshte dramatike kur mijera fshatra jane braktisur dhe dhjetera qytete jane katandisur ne fshatra.

    1. M
     Mero

     "Është e pamundur dhe nuk është e drejtë për t’i thënë njerëzve rrini këtu mos ikni. Njerëzit janë të drejtën e tyre për të marrë vendimet pasi nuk jemi në bunkerin e komunizmit” ....thote Edi Rama. Natyrish qe nuk mund ti mbash njerezit me dhune ne vend. Por si politikan dhe qeveritar, ka shume menyra dhe mjete per te ndaluar 'hemoragjine' e burimeve njerezore dhe intelektuale nga Shqiperia. Ka mese tre dekada 'demokraci' dhe Shqiperia ende renditet vendi i fundit ne Europe ne te gjitha fushat - ne ekonomi, rend, sistemin e edukimi, shendetesis, drejtesise....Me perjashtim te 'industrise se kafeneve, restoranteve dhe hoteleve' dhe bujqesises, Shqiperia nuk ka asgje, asnje prespektive qe ti ofroj shqiptareve. Ne vend te investimeve ne rruge, lulishte, asfalt, beton, tulla...., qeveria ne bashkepunim me bizneset duhet te investoj dhe simuloj invesitimet vendase dhe te huaja ne fabrika e uzina, teknologji, industri, IT...qe ofrojne vende pune me te kualifikuara dhe me fitimprurese per shqiptaret. Nese Shqiperia do te vazhdoj te dominohet nga 'industria e kafeneve', korrupsion masive e sistem drejtesie te nje shteti 'banana republik' atehere ne vend do te mbetet Edi, Saliu, Likja, Mona, Ed Paloka, Tritan Shehu, Dash Shehu

     1. A
      A mendon ky para se te flasi?

      Si nuk po i detyron njerezit te rrijne o budalla kur thua se do tu mbash diplomat? Apo po e ben Shqiperine aq te keqe saqe je i detyruar te largohesh, pra i ben inversion situates? Amnistia fiskale do na mbyse sepse gjithe leket e ndershem qe i japim 30% shtetit nuk jane asgje para 2 milion eurove qe sjell cdo cun londre, nafta bie ne bursat boterore ti rrit cmimin, ti je POST-KOMUNIST DIKTATOR!

      1. e
       elton

       Afganistan jemi qe nuk kemi ca bejme? . I ke te gjitha ne mes te Europes dhe pas 30 vitesh jemi akoma me te varfrit? Prape me te varferit e Europes do jemi? Kte po thua?

       1. E
        Evi

        Rama po te jete burre, jep doreheqje, Kryeministri me skandaloz i Shqiperise qe vetem mjerim i solli atij vendi e populli....me Tigrat e tij. = lol

        Lini një Përgjigje