Eksperti i sigurisë ngre alarmin: Në Shqipëri 600 xhami nga 880 janë jashtë kontrollit të KMSH, janë shfrytëzuar nga struktura iraniane

22 Shkurt 2024, 18:49Sociale TEMA
Eksperti i sigurisë ngre alarmin: Në Shqipëri 600 xhami nga 880

Instituti britanik Royal United Services [RUSI], ka bërë të ditur përmes një raporti se Rusia po kërkon të destabilizojë vendet e Evropës.

Eksperti i sigurisë Bedri Elezi thotë se dyshimet janë serioze se Rusia përmes Iranit ka arritur të depërtojë tek institucionet fetare për të ushtruar aktivitetin e tyre për shkak se çdo qytetar e ka një lidhje shpirtërore me udhëheqësit fetarë.

Dhe, në Ballkan, ku kryesisht janë myslinanë, kanë depërtuar thellë në institucionet fetare për t'i përdorur fillimisht për propagandë dhe më pas për aktivitete të tjera operative. 

Ai thotë se në Shqipëri nga 880 xhami,600 janë jashtë kontrollit të KMSH-së.

“Ne kishim ngritur me kohë shqetësimin se në Shqipëri ishin 600 xhami që janë jashtë kontrollit të Komitetit Mysliman Shqiptar. Dhe po ashtu ishin në dorën e fatit të njerëzve apo grupeve, strukturave apo shërbimeve sekrete që përdorin asetet e Komitetit Mysliman,” tha ai për Report TV.

Eksperti shpreh shqetësimin se këto xhami jashtë kontrollit të KMSH, mund të jenë në shërbim apo strukturave të caktuara të cilat mund t’i përdorin edhe për sulme. Një gjë e tillë u pa edhe në Bansjkë, pasi strukturat serbe shfrytëzuan një kishë për akt terrorist.

“Në Shqipëri janë rreth 600 xhami që janë jashtë kontrollit të Komitetit Mysliman Shqiptar. Është e vërtetë që është një shifër e lartë. Ne e kemi konsumuar edhe më parë këtë shqetësim, por që realisht janë njerëz që janë në mëshirën e fatit dhe të njëjtët persona që janë të sistemuar në këto xhami mund të jenë plotësisht në shërbim të personave apo grupeve të cilët mund t’i përdorin më pas si ata  si burim për të vepruar apo aspekte të tjera. 

Prandaj vazhdojmë të themi se institucionet fetare janë shumë të rëndësishme referuar shtrirjes së tyre horizontale. Ju e dini që çdo fshat, qytet ka xhami dhe po ashtu kisha dhe vende të tjera dhe janë potencialisht janë më të mundshme që të përdoren. Ne e shohim se si u shfrytëzua një kishë atje në Banjska për një akt terrorist. Prandaj strukturat sekrete përdorin gjithmonë këtë lloj mekanizmi për të arritur deri tek aktivitetet operative,” shtoi eksperti.

Eksperti e mbyll duke thënë se në Shqipëri strukturat iraniane kanë shfrytëzuar komunitetin fetar. Kjo ka ardhur dhe si pasojë se shumë imamë kanë pagë të ulët dhe detyrohen të gjejnë burime të tjera.

“Strukturat iraniane kanë shfrytëzuar komunikimin fetar, sidomos në Shqipëri në mënyrë të veçantë duke marrë në konsideratë faktin që shumë imam kanë një pagë vetëm me 50 mijë lek apo 50 euro dhe që nuk kanë gjetur burime të tjera dhe që i kanë shfrytëzuar për të ushtruar aktivitetet e tyre, që ndoshta janë lajthitur edhe vetë imamët apo të punësuarit në xhami,” tha ai për gazetarin Nertil Agalliu.

15 Komente

 1. f
  feliks

  ato xhami duhen bere rrafsh te gjitha se aty po rriten gjarperinjte qe do helmojne shqiperine me vone,

  1. D
   Detari

   tritolin, bashke me parazitet turkarabe brenda RROFTE GJERGJ KASTRIOTI

   1. 2
    222

    Mire! Ok! Bejme durim edhe presim derisa te na plasin gjylen e madhe keta te rrjedhurit...se nga te vogel po na e plasi cdo dite

    1. a
     astrit

     Xhamite nuk jane repart ushtarak qe komandohen nga nje komandant suprem. Xhamite veprojne sipas rregullave te kuranit. Kush shkel ligjet e shtetit denohet sipas ligjeve e jo se keshtu do Kryemyftiu apo kushdo tjeter. Irani nuk ka influence te xhamit por mund te kete influence te teqete por dhe ketu e ka te paket influences se teqete shqiptare e kane frymezimin nga teqete e turqise e jo te Iranit. Sa per parate ato i mer kushdo qe eshte i koruptuar dhe per para nuk eshte vetem Irani qe korupton njerez.

     1. T
      Të ngjallet edhe një herë ai burrë

      Eh!Enveri i erdhi hakut këtij populli injorant sumpërpjetë

      1. M
       Myslimani

       Keto per enver qelbesiren thuaja Zotit te Boteve kur te japesh llogari para Tij ne Diten e Gjykimit .

     2. D
      Deep Purple

      Mjekercjapet e mutit.Qenie mesjetare

      1. p
       piu

       te gjitha xhamit duhet tekontrollohen ,,,,se jane te miletit turkoshqipfoles ,,,,xhamit u duhen per tu falur ,per synet ,dhe per vdekje ,,,se kur vdes ,,,hoxha te kendon kuranin te koka ,, dhe nisesh per xhenet ,,,,

       1. T
        Toni

        Plus Kosova 830 xhami... vallai bilai keq puna.

        1. A
         Aron

         Te vetmen gje qe beri mire Enveri, megjithese komunizmi ishte fe me vete. Per te ardh keq, por e kemi kete fale Saliut.

         1. $
          $$$$

          Eshte vetem,,,,,,ceshtje kohe,,,,,,kur Shqiperia te perfundoj si....Libani apo Afganistani,,,,,,,sidomos Kosova eshte shume afer asaj....tragjedie......me rreth 2000 Xhamia ne tokat shqipfolese....ky skenare eshte i pashmangeshem....sidomos fqinjet e Shqiperise jane "vigjilemt" ne keto rrethana....dhe dine ti shfrytezojn mjaft mire per interesat e tyre....ata jane me siguri aktive ne keto plane....dhe kesaj rradhe ato do ti japin nje here e pergjithmon fund,,,,,ceshtjes shqiptare,,,,,,duke perfunduar ate qe lane pergjysem me 1913.......kjo eshte mese e sigurt.....

          1. E
           Erdogan

           Perendimi e dinte fare mire qe krijoi Pashallekun e quajture Albania ne 1913en me Deputete Osmane Ismail bej Vloren,Frashellinjte,Hasanet,Tahsimet etj. Po ashtu "Te Krishteret" Perendimore ja lane Turqise Kostantinopolin,Qendren tone te Kombit Greko-Ilyre nga mori edhe flamurin (fllug angl) Greke te Romes Lindore Heroi dhe Prijesi i Epirit Jeorgios Kastriotis. Polis kjo ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos. Po ashtu "Te Krishteret" hipokrite Perendimore i dhane Qipron Turqise. Keto shtete flliqesira nuk respektuan dhe nderuan Kombin per te cilin eshte bazuar Politizmoi (Culture "shqip ") Evropiane. Mallkuar qofshi.

           1. A
            Arta

            Askund në botë nuk gjen popull që kultivon kultura të huaja, sikur një pjesë e shqiptarëve që vrapojnë pas xhamive të armikut pesë shekullor turk, që na preu, na captoj e shkretoj atdheun, gati na shfarosi kombin. Nuk di çka duhet të na ndodh tjetër që të bindemi se feja turke e arabe nuk janë të shqiptarëve!!!

            1. S
             Shaban Memia

             Kujtese per ekspertin idiot , Irani eshte shit dhe shqiptaret jane sunite , gjithsesi Islami do te sundoje boten, duan apo s'duan qafirat.... po e mbyll ne shorehjen fantastike dhe bashjekohore te xhaxhit Enver "Qentë le të lehin, karvani të shkojë përpara.!

             1. T
              Trojan

              600 xhami po cfare u be .dy per cdo qytet normale ,po kur filluan dhe shqiptaret bythpalare te falen ,o o Enver cohu dhe njehre dhe qijua rrobt mu ne kisha dhe xhamira

              Lini një Përgjigje