“Greqia ndalon çamët të kërkojnë pronat, a s’është shkelje e të drejtave të njeriut?”, gazetari zë ngushtë avokatët që erdhën për Belerin

18 Shtator 2023, 16:44Sociale TEMA

“Greqia ndalon çamët të kërkojnë pronat, a

Asambleja e Kryetarëve të Dhomave të Avokatëve të Greqisë ka mbajtur sot një konferencë për mediat për çështjen Beleri, duke listuar një sërë shkeljesh sipas tyre të konventës europiane të të drejtave të njeriut në këtë rast nga shteti shqiptar.

Avokatët Dhimitrios Vervesos, Kryetar i Asamblesë së Dhomave të Avokatisë së Greqisë dhe Patrick Henry, President i Avokatëve pa kufi, ish-Kryetar i Komitetit të të Drejtave të Njeriut i Counsil of Bars and Laë Societies of Europe (ÇBE) kërkuan që autoritetet shqiptare t’i krijojnë mundësinë Belerit të bëjë betimin si kryetar i zgjedhur i Bashkisë Himarë.


Por gjatë konferencës avokatët janë vënë në siklet kur janë pyetur nga gazetari Igli Çelmeta për të drejtat e shtetasve shqiptarë me origjinë çame që kërkojnë pronat në Greqi. Avokati ka deklaruar se janë në konferencë vetëm për çështjen Beleri.

REPLIKAT:

Gazetari: Greqia nuk lejon shtetasit shqiptare me origjine çame të kërkojnë pronat në Greqi, a nuk është kjo shkelje e te drejtave te njeriut? Do protestonit ju dhe për këtë shkelje të shtetit grek?

A është shkelje dhe kjo e protokolleve që përmendët më parë?

Në Greqi, korrupsioni zgjedhor a është vepër penale dhe nëse po, personat që kryejnë këtë vepër penale arrestohen apo lihen të lirë?

Avokati grek: Ne nuk kemi ardhur këtu për të diskutuar në lidhje me çështjen e parë që ju pyetët. Kemi ardhur këtu për të folur për çështjen Beleri dhe do t’i referohemi asaj.

Në Greqi sigurisht ai që dënohet me formë të prerë dhe të parevokueshme nga Gjykata patjetër që arrestohet. Por ama ka një dënim, ka një vendim dënimi, nuk është se dikush mbahet në paraburgim.

Nëse nuk kemi dyshimin e arsyeshëm se ata do të ikin, do të lëvizin nga vendi që janë mbajtur, ose kanë potencialin që të kryejnë vepra penale të tjera, ose të jenë në gjendje të ndryshojnë provat që janë në çështje penale. Dhe ne për sa i përket çështjes Beleri, shpjeguam se ai nuk është në gjendje të bëjë asnjë nga këto të tria.

Gazetari: Pyetja që bëra kishte të bënte të drejtat e njeriut dhe çështjen Beleri ju po e lidhni me Konventën e të drejtave të njeriut, a nuk është e njëjta gjë?

Avokati grek: Kemi ardhur për të folur vetëm për çështjen Beleri dhe vetëm për këtë çështje do të flasim.

23 Komente

 1. P
  Pilo Lala

  Bravo Gazetari. Kunderpergjigja e Qeverise tone do vije, por tani sa te kaloj kjo ceshtje. Do ishte madheshtore qe Edi Rama te bente nje takim te madh me emigrantet Shqiptare ne Greqi, do tronditej Athina, sepse ata po te bashkohen, behen force politike me e forte se Omonia ne Shqiperi.

  1. n
   nacionalisti

   hahahahahah garidhaqi hahahhaha o komb legenash, me demek njerez me personalitet keta avokatet

   1. P
    Pashai

    Këta dy Pakistanezë supozohet të jenë "Grekë të Lashtë"?!

    1. D
     Darwin

     Janë grek të leshtë, prejardhje majmuni

    2. U
     Undefined

     Hahahahaha....pergjigju more zhabzi...apo kujtove se mund te vish ne Tirane e te flasesh per .....te drejtat e njeriut.....kur vete i keni....shkelur...me dy kembe.....avokate legena e bastarden....shporruni andej nga keni ardhur...gen...i poshter anadollakesh...palaco...

     1. .
      .

      Kush eshte zhabzi o tourkoalvanos i qelbet . E shikoni sa lekure te bardhe kane .po jeni dhe qorra qe nuk i dalloni floket bjond e syte blu tipik spartane

      1. U
       UK. G

       Ik more te qifsha rropt me histori mith pith. Ku e gjete spartan ti o kurve.

       1. A
        At Kristo

        Eh mer pike kuq me bythe te hapura gati per kar. Shko ruaj gruan or pederast e leri komentet se po tallen i madh e i vogel me ju. Ne Shqiperi ska kembe greku kot e kini. Kerkoni se te gjatine gumga do merni. Po keta avokaret besoj i kishin karet fallco qe mbajne ne çante per tu qire ne bythe? Evgjite pederaste u shofshi mer byth shkerdhyer

        1. U
         Undefined

         O pull kuq.....ae kupton se cfare ke shkruajtur..apo vari kkkk....hahahahahahaha.....o mjerim....

       2. E
        E verteta dhemb....

        Exooooo shurresat arabe tourkalvanoi nga toka e bekuar greke.....

        1. S
         Sotiri

         Xaxixi e sufllaqi kishin marre me vete?!?! A ju qifte turku nw bythe siç ka bere nder shekuj more bythe piste qe mbani era mut km larg. Avokatet e bythes qe rine me kar fallco ne çanta. U shofshi mer evgjitet e mutit gre qira

         1. P
          Poçi kuq

          Ne qofte se keta sum çpuar jane greke te lashte une i bie qe jam nga Kanadaja.... Gremisuni more pederasta e lani bithen se ndotet dynjane me era perç, bura me bithe te hapura si ne bordello jevgjito greke

          1. M
           Meshari

           Hahahahaha cfare teatri kukullash me keto bythare evgjite te supozuar * greke antike* Mortja ju hengert more edepsezer se late koqen e namit..

           1. W
            Whitesnake

            Booooh! Duke pare surratin e ketyre, jevgjitet e Durresit me duken bjondë!

            1. D
             Detari

             duken bjondet me sy bojeqielli

             1. Q
              Qelepir Sehir

              Prisni dhe pak sa ti ngrihet Erdoganit phlera greke vetem athere do ju mbyllet mulllaqet.

              1. z
               zhaku i pamposhtur

               Heheheeee sa naiv qe jane shqiptaret..ore po pse per budallenj I dini greket ju?? Une nuk e shikoj ashtu sikurse pretendoni ju pra sikur I zute ngushte greket mua nga pergjigja qe dhane me duket sikur thane: hani mut hani por na u pegjigjni per ceshtjen ne fjale..me ke sy e pate qe greket u xune ngushte me ate me xham apo me ate pa xham?apo mos valleiu duk se edhe u skuqen greket hehehe? O daku nuk behen keshtu keto pune por duhet te dini apo kuptoni disa gjera qe nese duam qe greku te jete korrekt me ne ne si popull duhet ta tregojme veten qe jemi popull me kulture ,te denje dhe e meritojme reciprocitetin me shtetin grek por nga ana tjeter ne japim mesazhe te gabuara..kush jane 'mesazhe te gabuara' psh...kur ne si popull pranojme per president nje person kembe e koke te korruptuar sikuse eshte (ishte)Ilir Meta pra nje person te kapur ne flagrance me akt korruptiv kjo tregon qe jemi popull sylesh e injorant jemi popull qe nuk na e fershellen njeri e perse u dashka qe ky popull sylesh te ulet si I barabarte mes te barabarteve e te bisedoj per reciprocitet? Po keshtu mund te flasim edhe per kryeministrin e tanishem Ramen Berishen Fatos Nanon apo edhe Aleksander Meksin...km yne behet aleat i serbit e kundra kosoves a e kuptoni cfare mesazhi jep gjithandej?..greku keta I ka blere me nje grusht parash dhe me e bukura eshte se ish min i jashtem grek Nikos Koxhias e ka deklaruar boterisht ndersa keta rrumpallat e mbajne gojen mbyllur pra nuk I kundershtuan deklaratat e ish numrit nje te diplomacise greke sepse e kane folene tejet te dhjere..gjithashtu edhe akademiket apo diplomatet tane jane njerez sharlatane e aspak njerez qe te imponojne respekt duke veshur keta tituj.. me diplomate te tipit Paskal Milo apo 'Dhimiter' Bushati nuk shkohet as ne hale per te dhjere e jo me te ballafaqohesh me diplomacine helene,me akademik te tipit Gjinushi e Ceka I ke shancet zero te ballafaqohesh me greket e keshtu me radhe...dhe ju me kaq naivitet vini ketu e na tregoni se sa lehte na i paskeni zene greket ngushte hehehee...greket me ne gjithmone kete pergjigje kane: : do te flasim vetem per 'axhenden' ... dhe fatkeqesisht axhenda eshte e formuluar se si do tu bejme leshime pales greke...se si mund te ngreme ndonje varreze me ushtare grek te rene ne tokat shqiptare gjate luftes italo-greke sesi mund te zbulojme ndonje minoritet te ri grek ne shqiperi se si mund ti falim greqise det apo toka qe ne na I njeh bota dhe OKB-ja qe nga perfundimi I luftes se dyte botrore atehere mire te na behet pra keta kaqolat tane ulen dhe firmosin axhendat greke te hartiara me qellimin e vetem qe ti bej koncensione vetem pales greke..a e kuptoni qe jemi popull dele? a e kuptoni qe keta politikane nuk perfaqesojne interesat e ketij populli? A nuk e kuptoni qe media shqiptare eshte e shitur tek greku dhe eshte gjuha e politikes se shitur e te korruptuar dhe jo gjuha dhe interesat e popullit tone?a nuk I kuptoni keto gjera kaq te thjeshta? nuk eshte e nevojshme te jesh diplomat per te kuptuar qe ne krye te kishes ortodokse shqiptare nuk ka vend per nje uzurpator I cili rri ne krye te koash kundra vullnetit te nje komuniteti te tere..pra ne jemi ky popull..tani jemi dele jemi te shtypur te nenshtruar te tradhetuar etjetj kjo eshte nje dicka tjeter prandaj mendoj se ne shqiptaret perpara se te ulemi si te barabarte mes te barabarteve si me greket serbet apo me shtete te tjera duhet tu tregojme vendin ketyre 'grekeve te tiranes' me pare pastaj mund tu pergjigjemi ironise greke...

               1. N
                Na mbyten bolet

                Po mire o Zhaku i pa ngopur me mut,hajde me qe qenke qelibar dhe na zgjidh njerzit e duhur.Ik ore mut muti per te folur te gjithe dine edhe te japin mend po problemi eshte se kur hipin ne ato karrike tranformohen asnje nga ata qe permende skane pasur breke ne byth dhe te ngrinin dhe leshin e karit perpjete kur skishin gje ne dore dhe sa moren ate ja ku jane edhe ti ore mender dhe te gjithe ne ashtu si ata do beheshim.Te gjithe parimore te ndershem te cani trapin neper portale por jeni te gjithe njesoj sepse skeni gje ne dore.Nje popull me pretendime minimale per jeten qe ska kulture demokratike i percare qe lehtesisht kapet pas idhujve nuk mund te pretendoje me teper sa ja lejon kapaciteti.Liria me kete vend eshte anarkia dhe mungesa e vetdijes.Gjithmone eshte mbeshtetur nga dikush dmth nga nje paterice ska miq dhe aleat sepse njeri i bie gozhdes tjetri patkoit. Keshtu ore qe jeton ne vend te huaj dhe na paske sumen e pamposhtur.

                1. z
                 zhaku i pamposhtur

                 E kuptoj irritimin tend dhe te falenderoj qe I kushton vemendje shkrimeve te mia te gjata vazhdo te me lexosh ngahera,heheheeee !!

               2. V
                Vangjeli

                Keta avokaret besoj i kishin ne çante karet fallco qe perdorin nga mbrapa ne kohe te lire. Eh more evgjito aziatiko gre qira si mesuat keshtu... Po tall Karjanin i madh e i vogel me ju.

                1. f
                 fukaraji

                 Kujt japin "leksion " keta evgjite , beni gabim qe i lejoni te vijne , Tirana duhet tu tregoje vendin nje here e mire grekeve se Shqiperia eshte shtet sovran dhe nuk degjon asgje qe nuk eshte ne interes te saj ....mos na cani ka..n shume...

                 1. E
                  Erdogan

                  Pu,Pu,Pu sa poshte kane rene Pellazagaret qe kane per Heronj Deputete Osmane si Ismail bej Vloren,frashellinjte,Hasanet,tahsimet etj. Cudia eshte se Ata shkuan per te luftuar per Sulltane kurse "Vellezeririt" e tyre Epirote me ne krye te ashtuquajturit Arvanitas luftuan per Kombin e tyre Greke kunder ketyre Tradhetareve dhe Osmaneve. Si nuk you ka ngelur Pak Dinjitet (Poco dignity) o te Degjeneruar. You jini Flori per Hajdutet e Parthenonit dhe te pertej Oqeanit qe sillni Conflikte dhe degjenerim.

                  1. b
                   bashkimi për drejtësi

                   Duhet të gjithë të rreshtohen pas së drejtës për Çamët dhe Çamërinë në gjitha instancat vendore dhe ndërkombëtarë dhe në Hagë, Strasburg, OKB etj. Është tokë e plaçkitur me gjenocid nga shqiptaret autokton që nuk pranuan të asimilohen - ndërrojnë fe e komb.

                   Lini një Përgjigje