“Lekët janë aty, por vidhen”, Rudina Hajdari thirrje pedagogëve dhe studentëve: Mos u takoni në auditore, por në shesh

20 Shtator 2022, 18:49Sociale TEMA

“Lekët janë aty, por vidhen”, Rudina Hajdari thirrje

Ish-deputetja Rudina Hajdari me një video-mesazh u ka bërë thirrje pedagogëve dhe studentëve që të zhvillojnë protesta deri sa të plotësohen kërkesat e tyre.

Ajo thotë se kanë të drejtë që pedagogët kërkojë rritje rrogët dhe studentët të rritet mbështetja pasi çmimet janë rritur ndjeshëm.

Hajdari thotë se do jetë në mbështetje të tyre dhe pranë tyre në protestë.

“Petagogët para disa ditësh u ngritën në protestë dhe kërkuan rritje pagash dhe kanë shumë të drejtë. Jetojmë në një vend kur kostot e jetesës rriten përditë, nafta nuk njeh të ulur edhe pse në tregje kombëtare ka rënë.

Epra jetesa për pedagogët dhe cdo shqiptarë është bërë shumë e vështirë. Si mund të një pedagog të jap dije kur ka në mendje ka sesi do ta mbyll muajin. Edhe studentët paralajmëruan protesta për shkak të pamundësisë ekonomike. 

Një studenti i duhet 150 mijë për qiranë, rreth 300 shtesë për ujë dhe drita nëse ata i kursen fiks ashtu si thotë zonja ministre Balluku, duke mbetur në errësirë e duke u ngrohur me frymë e batanije. I duhen dhe 300 mijë të tjera që të ushqehet dhe 50 materiale studimore.

Një studenti i duhen rreth 530 mijë lekë në muaj. Ku cdo ushqim dhe cmim është rritur në stratosferë. Inceneratirët paguhen cdo ditë 80 mijë, donëse nuk ekzistojnë.

Si shtet i kemi mundësitë, por duhet të ndlohen vjedhet. Letët janë aty por vidhen. Studentët e pedagogët nuk duhet të takohen në auditore, por në protesta deri sa tu plotësohen kërkesat. Unë do jem aty me ta. Edhe atyre që thika u ka shkuar në placë. Koha për tu ngritur në krye e për të kërkuar atë që është e jona forca” thotë Hajdari.

18 Komente

 1. k
  kapitallist komunist

  Pedagoget as nuk e dine fare se sa e kane rrogen,sa te kene studentat ngelsa qe "votojne" me euro ne ditet e provimit .

  1. k
   k

   Pjella e hajdutes dhe kontrabandistit. Imagjinoni esencen e saj në "instiktin natyror"(Hobs).

   1. T
    Thiu

    Ia ka treguar e ema.

   2. k
    kosta

    Vajza e hajdutes flet per fukarallik, padrejtesi, shfrytezim , korrupsion, o medet keta nuk kane moral fare , o medet qe kjo idiote pandeh se populli nuk e njeh sojin e saj. QM ketij soji.

    1. E
     E tille je , sa here qe hap gojen

     Na u hiq nga syte ti moj debile se nuk ke as idene me te vogel te politikes ! Mendon se mund te ecesh , sepse je bija e kriminelit Azem Hajdari , ku shkelte ai , nuk mbinte bar !

     1. P
      Populli

      Te mbaruaren e mban e kaluara.

      1. H
       Hajdutat e PD-se

       Jepu ca para nga ato qe ka vjedhur mamaja jote o Rudina dhe mos i nxit per protesta.

       1. F
        Fevzo qime deri

        A kur flet ti race e poshter qe le Ameriken per te vjedhur leke ketu se ske bythe te punosh.Po jeni mesuar ju raca e bastardeve qe te vidhni si babai yt e mamaja jote.Ju jeni nga ajo race qe ai qe ju vrete i puthni doren dhe i ulni koken.

        1. V
         Vlora

         Po studentet qe vijne nga rrethet kane kovikte per te fjetur dhe menca per te ngene. Nje grup i vogel kerkon qiqra ne hell qellimisht per per rremuj, ne sherbim te dopio non grates

         1. P
          Pedagogu i korruptuar koke e kembe qe skerko rritj

          RRITET ÇMIMI I MARRJES SE PROVIMIT: KRIZA E LUFTES NE UKRAIN KA RRIT NDJESHEM DHE ÇMIMIN E BURSES SE PAGESES QE DUHET BERE NEN DORE PER TE MARRE PROVIMET. KESHTU NGA 200 EURO QE ISHTE PARA LUFTE BEHET 250 EURO KUR KE MESU 50% DHE 300 EURO KUR JE TAP TOPI. PAGESA PER TA FIRMOS LIBREZEN PA E FREKUENTU FARE PROVIMIN SHKON NE 450 EURO. RROFTE PAVARESIA UNIVERSITETEVE, RROFSHIN PEDAGOGET QE KERKOJNE RRITJE PAGASH.

          1. T
           Tani

           O Rudina tetraparapligjikja e Kriminelit dhe Spiunit Azem Qenit e Fatmira Analfabetes qe Birishs e beri gjygjhtare ku ku o popull o rrace e keqe kush ju ka ne defter Ju o shpeĺare 300 vjet prapa e keni cuar kete popull cfare kerkon moj debile e pa cipe pa fytyre kujton se nuk u njeh populli Ju o mos ju bifte fara juaj pre 1.ooo.ooo vjet Turp ske por cyi besh mediat jane te Salihit dhe te Like spiunit dhe hajdutit...ka tropjane boll ...kafshe shpellash se ty moj kellire..

           1. T
            Tata luigji

            Flet buqa e nje krimineli qe e vrau sali kerma, lavirja e nje nene kurve dhe hajdute, ik moj celbe se na bere jarin me te vjella

            1. Z
             Zana

             Kush flet Injoratja dhe familja e haduteve

             1. A
              Aleksander

              Po ka Shqiptare o Shqiptar qe e besojne kyt? Tu e dite se vajza e kyjt ashte kjo, nuk ashte e besueshme. Baba hajdut, vrases, mashtrues e kriminel. Nana ma keq se baba.

              1. R
               Reqozi.

               Azem ti je gjalle por ke vdekur.sala qan me oi per ty.

               1. r
                rezar

                Kjo femer eshte imorale e ndyreme baba kriminel dhe nene hajdute por si imorale qe eshte do te bej moral,shko moj prostitute qe nuk je e zonja te besh familje...

                1. v
                 vlora

                 Fatmira Hajdari eshte e para qe ka vjedh per ty qe te studjoje ne Amerike moj e bija e hajduteve e vrasesve dhe te korruptuarve Azem - Fatmira

                 1. P
                  Prela

                  Rudi perse u thua te dalin ne shesh dhe mos te shkojne perpara pallatit qe ka kepucarja Fatmira Hajdari!Apo s'te leverdis!leket vertet jane aty por i keni marre ju me kompani qe zbritet nga pylli e sot gezoni prona ne qender te Tiranes ,ne bregdet dhe ne malsi.O hej o hej o hej!

                  Lini një Përgjigje