Olta Xhaçka në Nju Jork: Shqipëria e përkushtuar për ta çuar përpara axhendën LGBTI edhe në OKB

20 Shtator 2022, 09:32Sociale TEMA

Olta Xhaçka në Nju Jork: Shqipëria e përkushtuar për

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në eventin ministror të grupit 

bërthamë LGBTI të Kombeve të Bashkuara “E drejta për të qenë unë”.

Në takimin ku ishte i pranishëm edhe sekretari i Shtetit, Antony Blinken, ministrja Xhaçka theksoi se Shqipëria qëndron për pjesëmarrje të plotë, të barabartë dhe kuptimplotë të komunitetit LGBTI në të gjitha sferat e jetës publike dhe institucionale.

Sipas saj, Shqipëria mbetet e përkushtuar dhe e vendosur për ta çuar përpara këtë axhendë si çështje prioritare edhe në Kombet e Bashkuara.

Grupi Bërthamë LGBTI i Kombeve të Bashkuara është një grup joformal ndër-rajonal i Shteteve Anëtare të Kombeve të Bashkuara i themeluar në vitin 2008. 

Qëllimi kryesor i këtij grupi është të punojë brenda kornizës së OKB për të garantuar respektimin universal për të drejtat e njeriut dhe liritë themelore për të gjithë, veçanërisht për komunitetin LGBTI, me një fokus të veçantë në mbrojtjen nga dhuna dhe diskriminimi.

5 Komente

 1. D
  Detari

  cfare thote kjo debilja, po kush te tha ty qe duam LGBTI mos sunite deri die pa breke tani perdor terma si LGBTI, thuje shqip bthqre ta kuptoje populli gabel ketu.

  1. e
   edmond( koder rreshen)

   E ke gabim Detari ! Deri dje kishin brek,sot dun ti heqin,dhe po i turren Anglis.

  2. s
   sabrima_ehhhh

   Une them qe tani e tutje ne Shqiperi te kemi nje moritet LGBTQSTFYZHSR ne parlament.

   1. C
    Cardozo

    Ballkanit i mjaftojne Greket . Ne Greqi kemi nji numer te madhe pederastesh genetike , (te njohur tashme Boterishte ) por edhe Lesbike qe perfaqsohen nga ishulli Grek _Lesbos . Nuk e kuptoj perse kjo tendece e Politikes per ta bere gjithe Boten Dreqi ! Nji Bote me shumice pederastesh e lesbikesh , do prishte ekujlibrat e shoqerise njerezore por edhe te maredhenjeve tradicionale ne shoqeri . Pamvaresishte se qytetaret e lodhur tashme dhe te ngarkuar me problemet e jetes , jane dorezuar e thone _ Let'qihen ku te duan e si te duan . Nqs kjo shprehje e qytetarit te lodhur nga problemet e jetes do behej Motto e jetes dhe Politikes sot , kto maredhenje ne shoqeri nuk do ket te ndalur me . Do vij nji dite e do ket Krize seksuale sepse gjithcka po shkon drejt saj . Po privatizohet gjithcka .Seksi ,arji ,uji . Te shkretet Ne poplli me asgje ne dor

   2. g
    grigor

    Ne fakt bq jane shtuar se kete kemi pasur manget ne.... A shkohet der ne Amerike per nje imoralitet te tille...!!

    Lini një Përgjigje