Xheni Karaj: Si na rrahën barbarisht në Beograd

19 Shtator 2022, 20:29Sociale TEMA

Xheni Karaj: Si na rrahën barbarisht në Beograd

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur fundjavën e kaluar në qytetin e Beogradit. Komuniteti LGBTQI ka qenë duke zhvilluar një paradë në qytetin e Beogradit, kur janë dhunuar barbarisht nga qytetarët dhe policia nuk ka ndërhyrë aspak për t’i mbrojtur.

“Dhuna që pësuam dje në Beograd ishte e shmangshme nëse policia do të kishte bërë punën e saj. Pavarësisht kësaj ne dje pamë me sytë tanë se sa e veshtirë është të jesh vetvetja në një vend ku dhuna është sistemike, është pjesë e kulturës politike dhe normalizohet nga qarqe esktremiste deri në qeveri. 

Dje kuptuam rëndësinë e solidarizimit me njëri- tjetrin, rëndësinë e planifikimit në mënyrë realiste dhe rëndësinë për të qenë strategjike në betejën tonë. Kjo parade dhe dhuna që shoqëroi atë është një mundësi për të reflektuar bashkarisht por në këtë reflektim disa vetë kanë më shumë përgjegjësi se disa të tjerë.

Falenderoj nga thellësia e zemrës të gjithë aktivistët që na qëndruan pranë pas sulmit deri në orët e vona të mëngjesit. Parada është forma më e lartë e ekzistencës dhe rezistencës. Askush nuk do ta ndali luftën tonë për një shoqëri të drejtë të barabartë dhe të lirë për të gjithë”, shkruan Xheni Karaj.

Rudina Magjistari: Çfarë ka ndodhur konkretisht?

Xheni Karaj: Faktikisht Rudina ne kemi qëndruar një javë nuk kemi qëndruar vetëm një javë në Serbi. Situata ka qenë gjatë gjithë kohës e tensionuar, e ka thirrur vetë shteti dhe vetë kisha ortodokse atje. Për të mos thënë edhe media që janë të lidhura me shtetin dhe  nën ndikimin e Rusisë. Në qytetin e Beoigradit kisht më shumë flamuj rus se serb. Për fat të keq në momentin që ne grupi i shqiptarëve, ishim 7 vajza dhe një  djalë aktivist. Kur  po ktheheshim për në hotel na del përpara një grup ekstremistësh, 9 persona dhe fillojnë të na sulmojnë. Atë ditë nëpër rrugët e Beogradit kishte vetëm grupet e  policisë, huliganë dhe ne. Ne dalloheshim lehtësisht. Mbaj mend që pash partneren time Livian dhe Arbin që ishin rrethuar nga 6 prej tyre. ishte një tmerr. Unë kam kaluar shumë situata gjatë jetës sime…

Rudina Magjistari: Vet personalisht je dhunuar?

Xheni Karaj: Më goditën në kurriz dhe më hodhën rreth dy metra. Arbin e goditën në kokë, Livian e  tërhoqën zvarrë gjatë gjithë kohës. Mbaj mend që kur isha përtokë pash policinë që u afrua. Koleget tona po i thërrisnin hajdeni, po ata nuk po lëviznin. Situata ishte shumë e rënduar. Mbaj mend një nga policët që po afrohej dhe ata filluan të shpërndaheshin.

20 Komente

 1. A
  A

  Nuk ju futen ndonje Presh ne bythe Serbet aty ka Hu e loqe, keni gjetur Lali Erin e talleni po ne Beograd ka Zot nuk eshte burdello homosh

  1. a
   ana

   Ana Turp per temen qe poston mesazhe te tilla. Nuk lexoheni me Merooooo

  2. U
   Unë

   Ju lumshin duart Kur s'jua thyen fare kokat ! Nè Beograd ka burra, jo pederasta. Ju e quani "parada e krenarisë "...po edhe bëthshpuar edhe krenar nuk shkon. Kèshtu që hallall druri...

   1. 1
    19

    Mir ju a ben cdoni ju qe kruheni beni dhe karshillek rini rehat me veten tuj .po kapet gje mire po skapet prap mire .

    1. i
     ilir

     kta jan pra rraca me e flliqur ne bote serbet

     1. A
      Aron

      Mire ua bene. Vetem ketu nuk u themi dot gje ketyre serbve radikal. U paskan fut nje dajak edhe per ne.

      1. K
       Ks

       Eee! Aty hahet fasulja me kokerr, themi ne ne ks.

       1. A
        Alba

        Kjo është më e pakta që ju ka ndodhur...

        1. N
         Nemesis

         Mire ta kane bere moj laraske.Pse del e promovon me buje e parada,rri shiko hallin qe ju ka gjet apo kerkuar.Nga ane dhe serbet kane vene ate shemtiren lesbike k/ministre.Mire ju a bene qe ju dhjene ne dru,do ndikoni me perversitetin tuaj dhe tek brezi ri,keni uzurpuar dhe ylberin e femijeve

         1. E
          Ermal

          Pashë edhe në FB komentet ndaj këtij lajmi dhe me të vërtetë u neverita nga brutaliteti masiv i komentuesve ndaj komunitetit LGBTQ. Është ky brutalitet dhe kjo barbari që i jep të drejtën atij komuniteti të kërkojë akoma më me forcë të drejtat e veta për barazi dhe respekt si qënie njerëzore. Nuk i vjen e keqja njerëzimit nga një minorancë e vogël me orientim të ndryshëm seksual që në fund të fundit ka në thelb triumfin e dashurisë edhe pse në diversitet, por nga ky fanatizëm ekstrem që ka në rrënjë urrejtjen, dhunën, përjashtimin, kanibalizmin.

          1. M
           M

           Se cfare orjentimi sexual ka cdo njeri ta mbaj per vete ... ne krevat nuk i hyme asnjerit , nuk dhunohen as shahen , por te behet kauze ceshtja sexuale eshte e tepert ... ka shume vuatje ne bote te merremi ... akoma gruaja eshte e dhunuar sot qe flasim mos te themi per te tjerat. Cfare u mungon njerzve te LGBT jetojne si gjithe te tjeret , pse duhet ta bertasi sexualitetin e vet me parada . Dashturi te triumfoje ne te gjitha menyrat e veta, por ska nevoje per parada triumfi. Qe mos te kete fanatizem sduhet te kete as karshillik ndaj tjetrit deri ne ate forme qe duket se te inponojne me force kete lloj jete. ..

           1. t
            triku

            I nderuar M. Jap plotesisht dakord me ty. Pergjigje me te bukur nuk mind te gjej. Respekte. Por me sa duket Ermal mund të "jetë" pjese e ketij komunitetit, prandaj i mbron se i djeg farfalla.

          2. q
           qiresi

           Shume keq beogradasit,me mire tju kishin futur nga nje te qire vendece se sa ju rrahen.Ejani ketej nga Albania se ketu qihen te gjithe ne bythe e mos kini frike sju prek kush me dore

           1. M
            Mira

            Njerzit pa moral , pa fe , pa tru i duhet dhene vetem hu....

            1. t
             tony

             I lumte dora rrace muti tju kishin myt fare ca plera me pak afer shqiptareve ok

             1. K
              Kuksiani i varfer

              PER TE QENE FERI ME JU, PAK ME VONESE KY "FAT" I MIRE PER JU. DO ISJTE MIRE GJATE GJITHE KOHES ,TE PAKTEN NJE HERE NE DITE NGA NJE DRU JU BEN MIRE. JU NUK KENI TE DREJTE TE DEFORMONI NATYREN QE JU KA KRIJUAR, VETEM NATYRA NUK KA GABUAR ASKUN DHE ASNJEHRE......

              1. d
               dembabadem

               Keshtu eshte kur te ha bytha, e pagon kurrizi.

               1. r
                rrebelimi kontra Imponimit qe LBGTQI aplikon botes

                kjo fryme apo mode lesbikesh eshte nji sjellje teper diskriminuese kunder Penisit Mashkullor ! E sigurishte qe do ket perplasje te tilla ,sepse po i mohojne te drejten penisit por edhe Vagines me jetu ate mrekulli seksuale qe i ka dhuruar Zoti . Cere jan kto gjona mer maskaronja . Prandaj duhet dhe mir kan bo qe jane rrebelu Karucat ne Serbi sepse po i mohoni madje injorohet e drejta e qirsit . Urrej femrat qe nuk adhurojne e enderojne Penisin_shkopin tone magjik qe ben te lumtur shpirtrat e vertete .

                1. S
                 Studenti 1

                 Paskan hasur në hundlesh!

                 1. l
                  ledio

                  Tju kishin vrare do ishte shume mire...

                  Lini një Përgjigje