“Me ‘Ornela’ nuk integrohesha dot…” - Gazetari i kthehet kreut të çamëve: Mos i kërko llogari grekut, po shqiptarëve që ndërrojnë emrat

29 Shtator 2023, 09:45Sociale TEMA
“Me ‘Ornela’ nuk integrohesha dot…” - Gazetari i

Pedagogia Ornela Çuçi thotë se ka emigruar me familjen në vitin 1997 në Greqi teksa shton se shumë nga kushërinjtë e saj janë bërë minoritarë grekë me qëllim që të integroheshin në shoqërinë greke.

Ka qenë kjo deklaratë e pedagoges, që ka sjellë reagimin e sekretarit të OMONIA-s, Marin Sulit, i cili është drejtuar Çuçit se një gjë e tillë është “abuzive”.

Shpëtim Idrizi: Greqia ka 30 vjet që vazhdon dhe ndërron emrat e të gjithë shqiptarëve, ndërron fenë e të gjithë shqiptarëve, jep pasaporta, bën zona homogjene, cakton madje e që është më skandalozja në të gjithë këtë histori, ka një vendim të qeverisë greke dhe shumë interesante kjo me dekret madje dhe që përcakton zonat minoritare në Shqipëri e vitit 2012.

Blendi Fevziu: Nëse ajo jep pensione dhe pasaporta, ti nuk e ndalon dot. Nëse një shqiptar ndërron emrin, fenë, merr pasaportën dhe ndihet grek, ti kërkoja shqiptarit e mos ja kërko Greqisë.

Ornela Çuçi: Unë kam ikur vetë në 1997-ën dhe jam fëmijë emigrantësh. Si fëmijë, duke mos u integruar dot në asnjë mënyrë në komunitetin grek, sigurisht që me “Ornela” nuk integrohesha dot.

Blendi Fevziu: Si të quanin ty?

Ornela Çuçi: Unë Ornela ndenja gjithë kohës, por të gjithë të afërmit e mi u bënë minoritarë grekë. Sepse duhej të integroheshin.

Marin Suli: Ky është abuzim!

Ornela Çuçi: Jo, nuk është abuzim. Unë e kam jetuar. Jemi plot njerëz që nuk e kemi ushtruar dot asnjëherë myslimanizmin në Greqi, nuk kemi ushtruar asnjëherë fenë dhe nuk jemi integruar dot asnjëherë nëse nuk ndërronim emrat.

35 Komente

 1. P
  Poseidon

  PO NE ITALI QE NUK NDODH NJE GJE E TILLE,FARE,PO FARE!!!!!

  1. .
   .

   Italia kufizohet me Krishterizem dhe Qyteterim, me Franc, Zvicer, Austri, Sloveni, Malt dhe me 1 mij milje det. $$$$$$$ Helada e Lavdishme 2.5 mij vjet ishte mburoja e Evropes nga Persian (500 bc), nga Arab, Otomman, dhe nenproduktet e spermes Ottomane si Arnauta, Bullgar, Gjeorgjian, ... $$$$$$$ Greqia duhet te akuzohet per vetèm NJE gje ... bene shum pak, duhet te bente me shume, ashtu sic e rruan Izraeli kompaktesin Fetare dhe Ethnike.

   1. J
    Ja ke fut kot

    Duhet te kete ndonje gen grek qe rrjedh nga kari i nje turku. Po te kerkoni do gjeni ne gjithe Anadollin "kompaktesine" Fetare dhe Etnike. Idiot me brire.

    1. H
     Hoxh Armandi Loves Turkoshqiperia

     Uallaha akbar lajme per greqine nga turkoshqiperia.

    2. s
     si tha si ? 300 Suflllaqet mbronin Europen ! haaaa

     o picka e Athinase . Ne ate epoken e Prrallave te 300 Sufllaqexhinjve _ Europa jetonte ala ne shpella o Karagjoze paFrena . Po lat name o trushplare sa nuk njihni me kufij mashtrimi e budalliqesh me komentet tuaja qesharake .

   2. S
    Spiro Terbufi

    Po shqipot gjithmon e kan nderruar emrin dhe fene per interes ska ndonje te re, pse arabet ose aziatiket qe jan ne Greqi si nderrojn emrat?

    1. S
     Spiro Terbufi

     Po shqipot gjithmon e kan nderruar emrin dhe fene per interes ska ndonje te re, pse arabet ose aziatiket qe jan ne Greqi si nderrojn emrat?

     1. O
      Orfeas

      E ndoqa emisionin, por Hyseni si shtetar me breke neper kembe tha: "deklarohuni grek qe mos te humbisni pensionet". Kjo eshte absurde tradheti, si mundet per interesa monetare te genjesh ne kete menyre dhe kur ta thote shteti jot kete, gje. Ne 35 vjet por edhe gjate komunizmit ky sistem fabrikoj njerez pa shtylle kurrizore, i varferoj si fizikisht edhe menderisht. Dhe pastaj themi, e ka fajin greku. Shpetim Idrizi sjell certifikaten familijare te Sulit dhe i thote qe shkruan kombesia qe je shqiptar dhe ai thote po nga babai jam shqiptar. E kuptoni ne cfare derexheje jemi, te lindur tradhetar. A e dini qe suliotet nuk u perkulen perandorise Osmane dhe as Ali pashes dhe pasardhesit e tyre deklarohen greke sepse shteti jone me shtetare si Hyseni jan bastarda te shitur qe nuk ndertuan mireqenie por vetem lepirje me militanten e tyre.

      1. s
       shqip

       Jo vetem kaq, por te besh propogande kunder shtetit dhe popullit tend quhet tradheti dhe denohet me burgime te gjata. Vetem tek ne keta birbot flasin si tu vije per mbare duke na shpikur greke edhe aty ku kurre nuk ka dhe nuk ka per te pasur.

      2. M
       Miri

       Italia eshte si shpirt

       1. D
        Dauti

        Italia sju ka nderruar emrat si greqia, po ju muter kur vini ne shqiperi pse flisni te gjithe italisht? Ka dicka ketu. Ose ju shterngon italiani ose jeni vet bythqira.

       2. N
        Noci

        BE kur vjen puna te bejne ndonje ligj duhet t'a kontrollojnë ata te paret dhe ndoshta t'a ndryshojnë.Atehere perse nuk duhet te shohin ligjet greke a jane ne perputhje me normat e BE dhe cili eshte qellimi i ketyre ligje qe shkelin te drejtat e njeriut se edhe emigranti qe eshte pranuar eshte njeri jo vetem greket

        1. A
         AC/DC

         Te drejten per ta ngritur bythen perpjete e ke, mund te shkosh te xhamite e pakistanezve ose te dritat ku mund te ngresh bythen, kembet apo gojen. Rrace muti. Vetem mosmirenjohje!

         1. A
          Arvanitasi

          Gremisu more te qifsha grune dhe papune pederast i felliq qe mban era mut km larg. Shporru nga ketu mor zhabzi evgjit gre qire. Ptu vemje

          1. P
           Pargaliu

           Ik or karakurve e qepur nga prapa. Late nam duke u shkerdhyer ne meahat e bythes me dhespot mutin e papu loqen

           1. M
            Meshari

            Vajin e bithes o loqe mos e ndaj nga vetja se do çpohesh me papune e Janulle kancerozin treshe nga prapa

           2. D
            Detari

            Greqia na ben nje nder te madh, mori 1mil mahmuta dhe i beri orthodox ashtu si te paret e tyre. keto mahmuta qe duan te mbesin mahmuta mund te shkojne te mama turkia.

            1. D
             Dakord

             Copë mishi, të parët tanë ishin katolikë. Ti dekar je komentuesi më i shpifur në këtë faqe. Totalisht këlysh lakuriqi shpellash.

             1. P
              Pargaliu

              Dekar ruaj nusen dhe çupen sepo ta pallojne shqiptaret dite e nate se ti ske kohe se po cpohesh na prapa me dhespot kaken e papu bolefishkurin. Yt jevg grek qire

              1. M
               MARLUX

               Ne fakt orthodoset, sidomos te sektit grek dhe sllav jane me keq se radikalet islamik, ndaj nuk eshte shume krenari e madhe. Ky Suli, me baba shqipetar dhe nene greke(sipas asaj qe deklaroi vete), i duket vetja grek dhe nuk kupton qe ne greqi nuk te integrojne ne shoqeri dhe institucione nqs nuk nderron emrat dhe fene. E meqe po flisje me mahmutat, te njejten politike ka bere edhe Turqia se nje rrace jeni me ta ne gen, qe kemi nje pjese teper te mire te shqipetarve atje te cilet po ashtu kane humbur emrat e tyre origjinal, sepse shteti turk nuk i integronte ne instiutcionet e tyre. Ik tani, kruj marmiden.

              2. M
               Moni

               Pse cfare te keqe ka emri Ornela? Thuaj qe donit te merrnit 300 evrote qyl dhe vetekuptohet. Nga te gjitha vendet e Europes, vetem Greqia vazhdon me politika fashiste ndaj emigrante, nderro emrin, mbiemrin, atesine e memesine...

               1. E
                Evropaiqi eleniqia

                Te fillosh te flasesh per te drejtat njerezore ne greqi, nuk mbaron kurre...minoritete qe nuk egzistojne, shqiptare te kthyer me zorr (per mbijetese) ne greke (cuditerisht vetem me shqipot) , lavazh truri per fene dhe per fete e tjera, pusht eti pa kufi (dhe i pa hetuar kurre) i kishes ortodokse etj etj etj........por krimi kryesor eshte ai ndaj shqipfolesve te te gjitha kohrave, te dieshem dhe te sotem . Ndalimi vetedeklarimit te tyre si shqiptare, perndryshe nuk mbijetoje ne ate vend. Si dhe deri ne eleminimin e tyre per ata qe e "krruanin" shume....shembujt jane pa fund dhe Greqia eshte nje vend qe as qe i afrohet vlerave te komunitetit europian. Prandaj lereni menjane Italine apo europen ne kete drejtim qe greqia as ju afrohet fare . Por jane vend oportunist qe kane shfrytezuar me se miri qenien ne BE , me ndihma ,investimenti etj. .....keta tipa qe mbrojne greqine me prapesite e saj me justifikimin qe fajin e kemi vete, jane te pamoralshem ,njesoj si shteti qe i paguan Greqia. Sepse te dish qe nje lloj veprimi eshte i gabuar apo kriminal dhe ta mbrosh apo justifikosh ate eshte gje shume e ulet. Keta tipa kenaqen duke share shqiptaret dhe keshtu ju duket se u bene grek. Por ne egziston Jezu Krishti, i denofte deri aty ku ju dhemb me shume

                1. V
                 Vlora.Vlora

                 Ketij sy ciftes duhet t ia fuse ndonje karrin ne goje si Belerit ,sepse me sa degjova dje, po bejne censusin e tyre nga bashkia ,ky sy ciftja flet si i intereson ,kur vin una per te drejtat e shqiptareve ,shko gjeje thote ,por per te drejtat e tyre duan cdo gje

                 1. R
                  Ramut bolja

                  Ti vlora paske shum deshira perverse do ti kesh ngjare stergjysherve te tu turqeli qe i binin sumes mire

                 2. L
                  Latif Dreqi

                  Ornela ne Greqi nuk integrohej dot se eshte mesuar te hapi kembet, por greku do pune, sapo erdhi ne Shqiperi u integrua fare mire tek ripjellja e nipit te spiro kolekes...ishte shume e zonja Ornela ndaj u integrua nga Henri Cili tek ripjellja. Yttt ju dhjefsha sojin, keni sy e faqe ju muter ti kerkoni hesap greqise...

                  1. K
                   Kruja

                   "integrimi' eshte hapi i pare drejt asimilimit. Eshte e vertete qe shteti grek eshte diskriminues dhe nuk i njeh minoritetet si e drejte baze njerezore. Megjithate, identiteti mbrohet edhe duke u larguar nga Greqia. Une ashtu vendosa vete qe ne 1991-shin. Sapo mberita ne Aeroportin e Athines kuptova qe policia ishte shume e ashper dhe me shume veshtiresi n'a lejuan te kalojme megjithese kishim visa te rregullta. Pas nje muaji jetese ne Greqi kuptova se ai vend nuk ishte nje demokraci perendimore dhe vendosa te largohem. Pra nuk te detyron kush te 'integrohesh' ne Greqi. Ne Greqi te detyrojne te largohesh sepse atje nuk njihen minoritetet dhe ka ksenofobi ne gjithe strukturat shteterore dhe ne nje pjese te konsiderueshme te popullsise. Megjithate une fitova respektin e shume grekeve te cilet admironin vendimin tim per t'u larguar nga Greqia. Ata nuk donin qe une te largohesha por a respektonin shume vendimin tim per te mbrojtur identitetin etnik. Indentitetin e mbron ndergjegja e personit. Greqia ka politike shteterore kunder minoriteteve dhe nuk eshte vendi i duhur per te jetuar me identitetin tend. Nuk ka asnje justifikim ekonomik per te pranuar' integrimin' ne Greqi.

                  2. V
                   Vasilis

                   Ki pederast, Dylw dhjaku, Karjan Çani etj te mbajne kar fallco se po i pret kriekari Syrizas per tu shkep na prapa. Ptu rrace e poshter evgjito turko gre qire

                   1. E
                    Erdogan

                    Si mund te mashtrohet ky popull ne emer "te Fese"? Ne qofte se e consideroni veten ndryshe nga Veziret,Pashallaret,Bejleret,Agallaret,Hoxhallaret,Dervishet,Muhipet etj you Arnautet e Bushit dhe Erdoganit perse nuk quheni Epirote? Perse nuk njifni te paret tuaj Greke Epirote por i wendroni Besnik nje Feje e ardhur me gjak,perdhunim,pushtim,vrasje? You jini shkaku i ndarjes te Epirit ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke.

                    1. E
                     Erdogan

                     Hiqni fjalen Pushtues ne Istorine (histori "shqip") tuaj 110 vjecare si Osmanllinj qe jini ne shumice ne Epir,Ilyri,Maqedhoni,Ionia ku eshte sot Turqia dhe jemi Regolare (rregull "shqip").

                     1. B
                      Bocari

                      Ja me spjego ti sperma e Erdoganit, perse nuk njihen kombesite e tjera ne karten greke te identitetit por, shenohet vetem kombesi greke? Qe ne fakt duhet te shenohej shtetesia(greke) dhe kombesia e origjines. Keshtu e keni bere Greqine , me mall borxh, dhe duke u imponuar standartin grek sipas modelit bizantin.Greqia eshte vend diktatorial ,ajo snjehere nuk ka zbatuar parimet e Komunitetit Europian de fakto ne nje kohe qe dejure i ka pranuar.Kush mendon ndyshe i sigurojne nje vdekje te "qete" , sikur te mos kete ndodhur asgje. Po vjen 2032, Moratoriumui per borxhet mbaron. Nuk ndegjuat Shoiblen-in e Varufaqin per te dale nga BE, do kujdesej Rusia per juve, se aty e keni koken dhe kembet ne BE. Nga 2032-shi do te paguani 15 miliard ne vit , qe as qime by..e skeni aq, keshtu do na beni kakerdhia deri sa tu vije ora te na hani mu..in zyrtarisht e te zhdukeni nga harta.

                     2. O
                      Ornela "intelektualja", idiote

                      Copa e idiotes kjo Ornela, injorante gjoja me shkollë.

                      1. f
                       fracesk

                       Ore ndyresire greket felliqesira po nuk nderove emrin nuk ti bejne letrat kurre.

                       1. M
                        Miri

                        Turkeshqip foles per nje grushte grure kane ngritur sumen perpjete historikishte tani sillen si gjasme patriot pse po kthehen ne indetitetin e tyre

                        1. M
                         Miri

                         Turkeshqip foles per nje grushte grure kane ngritur sumen perpjete historikishte tani sillen si gjasme patriot pse po kthehen ne indetitetin e tyre

                         1. I
                          Islamizmi eshte kanceri i kombit shqiptar

                          Prandaj KADARE ka thene se "kombi shqiptar duhet te pastrohet shpirterish"

                          Lini një Përgjigje