Meta shkallon, Rama njofon akademinë Rafa Nadal

17 Prill 2024, 12:28Sociale TEMA

Meta shkallon, Rama njofon akademinë Rafa Nadal

Kryeministri Edi Rama mori pjesë sot në prezantimin e projektit të kompleksit sportiv të Manchester City-t në Durrës. Ai e nisi fjalën me një falënderim për grupin e “City-t” që i dha një mundësi të tillë Shqipërisë, për ndërtimin e një “stacioni” të rëndësishëm edhe në rajon.

“Faleminderit për praninë tuaj në këtë moment të rëndësishëm që është një tjetër stacion i një rrugëtimi të filluar disa kohë më parë, ku unë personalisht e kam takuar CEO-n e Manchester City-t, një ndër njerëzit më gjenialë që kam pasur privilegjin të njoh, të cilit i sugjerova të konsideorjë çeljen e një akademie në Shqipëri. Më pas sëbashku me Anin, shkuam në Manchester, për të diskutuar konkretisht dhe për ta kthyer nga një ide në një projekt. Nga ana tjetër më vjen shumë mirë që ne arritëm jo vetëm të kemi një kontratë për ta ndërtuar këtu këtë akademi, por edhe një ekskluzivitet për gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor, me kusht që nëse në të ardhmen do hapet një stacion tjetër, bashkia e Durrësit do jetë partnere dhe atje.”

Kampus ekselence në të gjitha aspektet! Këtu e vuri theksin kryeministri teksa përmendi projektin të cilin e ka marrë përsipër arkitekti i njohur italian Marco Casamonti. Ky i fundit ka projektuar edhe stadiumin “Air Albania” si dhe kampusin madhështor të Fiorentinës në Itali.

“Ne duam që të mblidhet ajka e talentit që ka ky vend në këtë sport. E tha Presidenti, dua ta përsëris dhe unë, që një shtysë frymëzuese për këtë projekt ka qenë Pablo, i cili është një agjent i City-t në strukturën e Federatës tonë, dhe jam i bindur se çdo sekret e përcjell me korrektesë. Manchester City është një komunitet, edhe pasi varin këpucët e futbollit në gozhdë. Ky projekt ka rëndësi të madhe jo vetëm për topin e futbollit, por për kulturën sportive që sjell dhe patjetër për modelin e standardet që do jenë shtysë shumë pozitive edhe për të tjerët që janë të angazhuar në terren me akademi, klube për fëmijët.

Qershia mbi tortë është që morëm një projekt pa lekë, kjo është kulmi. Marko me shumë kënaqësi në fakt, të paktën kështu u duk në telefon, tha “regalo? ok regalo”. Përtej shakasë, Marko është vlerë e shtuar sepse na jep mundësi të kemi një kampus të një ekselence arkitektonike e funksionale, të provuar jo vetëm te stadiumi ynë kombëtar që është ndër më të bukurit e Evropës, por me kampusin e Fiorentinës realizuar me projektin e Markos, është kampusi i parë i këtij shekulli të ri në aspektin e parametrave e cilësisë në Itali. Italia më të madh se futbollin ka burokracinë, për këtë arsye kampuset janë në atë gjendje siç janë.”

Një tjetër projekt i madh do mbërrijë në vend sipas Ramës.

Jemi sot aktualisht të angazhuar me 3 projekte stadiumesh që janë në proces pune dhe do jenë 3 vlera të tjera të shtuara në zinxhirin e stadiumeve që po ndërtojmë krah për krah me FSHF dhe bashkitë e qyteteve. Rritja e hapësirave për rininë, fëmijët si dhe fuqizimi i mëtejshëm i imazhit të Shqipërisë si një vend ku do mbijnë ekselencat ndërkombëtare. Përpos këtij projekti, shumë shpejt do sjellim edhe Akademinë e Rafa Nadal, akademi tenisi e cila shpresoj se do i bashkëngjitet kampusit, kuptohet me gardh të ndarë, se për të vënë gardhe kemi autorë që nga Shijaku e deri në Porto-Romano. Por me një energji të shtuar dhe funksion komplementar si destinacion sporti është edhe Universiteti kështu që gjithë ajo zonë do kthehet nga një kënetë e dikurshme në një zonë mjaft atraktive.

27 Komente

 1. s
  sapa

  Nje ere e re do fryje ne shqiperine e mbajtur peng.Rrofshin njerezit e ndershem si Arlind Qori qe do ta pastrojne kete vend nga ju politikanet 34 vjecare qe e katandiset aq keq kete vend te pasur e te bekuar!

  1. a
   arrifi

   ....vertet po bie nje si ere muti ketej !!!!

   1. q
    qim pek kurva i hasit

    Na falni per eren e keqe liria mbrem ka harruar pa i nderruar saliut pampersin

    1. s
     sportedashesi

     E vertet.Fshati digjet dhe kurva krihet i thone nje fjale.Sic duket Edi po i siguron vendin e punes Zahos.Nje keshille per Edin :Po ece shume perpara ose po mbete shume mbrapa quhesh budalla.Ndaj kujdes nga ky popull qe ate qe nederon per 40 vite e shkateron per 40 minuta.Njeriun kur do e besh Edi,ato fushat nuk mund te mbajne te rrinj qe nuk e kane pare topin e tenisit e jo me te kene luajtur,ndersa persa i perket shkollave te futbollit ,mos na hap barkun se sa ka bota shkolla e fusha ne kemi popullate dhe teritor. Kjo tregon se ke filluar e lajthit ,ku nese atij qe ndertoi Shqiperine e Re edhe nga varri e nxoren e ty fshatare e katunare e malokdare do te te terheqin zvarre te gjalle.Ndaj kujdes i nderuar Edi.

    2. p
     pilo Lala

     Bravo Arlind Qorri qe kerkon te ruaje te paprekura kenetat, pisllekun. Propozo te fillojme te hame me luge druri, te mos shiten makina, se ndotet ajri, te mos ndertohet asnje pallat se behet zhurme.. Vetem nje i tredhur nga mente, kerkon te pengoje teknollogjine te zhvilloje vendin. Ne po shkojme atje ku kemi enderruar per 34 vjet, ne Europe, edhe pse na ka kapur Saliu mbas xhakete dhe kerkon te na terheq ne keneten e Durresit, kryeqytetin e zaptuesve Pukjane dhe Mirditore. Shkoni shikoni keneten sot, nje mrekulli, por do akoma pune.

     1. R
      Rabid Lefty

      Piktor, doktor, arkeolog, inxhinier ndertimi e bunkeri, basketbollist dhe akademist.Rrofte legjenda Globale Edvin Rahmani inga Albanistani!

      1. M
       Macgr

       Se sa te pasur e te bekuar e sheh Qori yt i dashur ,kemi shume dyshime por ka akoma shume uje per te rrjedhur.

      2. N
       Na mbyten budallenjt

       leri more nadalat e turistat,po shiko ruaj shtetin nga hajdutet e psikopatet

       1. T
        Tarrasi

        Or Sapa byth lepitedi i Qorit komunist ,akoma nuk po ju shuhet fara juve ? ha nje mut te madh ti bashke me komunidtin Qori

        1. a
         asd

         Nuk e duroj dot Ramen per vjedhjet, por idete per zhvillimin i ka super. Do te mbetet ne histori per anet e tij pozitive por duhet te shkoje ne burg per korrupsionin.

         1. E
          Ermir

          Pilo Lala dhe Tarrasi qe ua rras Rama! Shqiperia po vidhet nga rilindasi juaj, ministrat e tij dhe i vellai. Ata luajne me varferine e ketij populli. I blen me 50 mije leke da here ka nevoje. Jemi katandisur nje vend pa dinjitet. Nje popull pa dinjitet. Dhe del ky horri dhe na blen me brockulla si Nadal e kompani. Genjeu, si i pacipe qe eshte, me naften e Shpiragut. Vendburimi eshte zbuluar qe ne kohen e komunizmit dhe eshte braktisur. Ky i pacipi tani zbulon Nadalin. Kush i beson vec patronazhisteve qe kane zene vend ne administrate dhe i sigurojne Rames pushtetin. Ky ia kaloi edhe Enverit. Ajo qe me habit eshte Merua qe e mbeshtet ne maskaralleqet e tij. Po pse o Mero. Ti he gazetar. Nuk ke nevoje per te e per asnje tjeter.

          1. L
           Luani

           Çfar titulli idiot,

           1. D
            Deda...

            S'më mbushet mendja se është më i mirë se sistemi i klasave sportive ne kohen e Qoftelargut... Sporti duhet jetë i arritshem per te gjithë rinine, gjë plotësisht e mundur me pagesën e orëve të tepërta ne shkollë të mesuesve të fiskultures...

            1. A
             Astriti nga shijaku

             Cfare idesh inovative dhe te shëndetshme qe hedh dhe zbaton Rama! I lumte mendja dhe vullneti!!!????????????????

             1. L
              Laki

              Njerezit qe kane shije stadionin e Tiranes e shofin si nje projekt katastrofal qe esht pa koncept dhe qe se ka vendin per aty ku asht… shiqoni qa i keni ba edhe krujes ne nga nje qytet historik dhe fenomenal qe ishte keni”p’shurre” n’ta. Durrsin jo qe e keni p’shurre po e keni ç’kulë e keni dhjie.

              1. E
               Elis

               Ide mbreslënëse. Po kujdes qeverisjen se administrata i sjell njerzit vërdallë. Sidomos pronat dhe taksat.

               1. F
                Fat man

                Kryeminister palaco, ish stadiumin Kombetar "Qemal Stafa" me piste vrapimi te standartit olimpik e prishi duke ndertuar nje stadium pa piste vrapimi dhe me nje kulle ciban per hotel??? Kush kerkon te behet atlet duhet te shkoje te stervitet ne Greqi apo ne Itali, kete mundesi ne Shqiperi nuk t'a jep i droguari Ed. Pas mega-vjedhjeve qe behen nga QEVERIU dhe ne Bashkine e Tiranes e me rradhe kerkon te shperngule vemendjen projekte po per ke, per te moshuarit dhe sakatet qe nuk kane ikur ne emigrim se rinia i ka lene dhe po i le shendetin, Shqiperine nga 3,8 milion banore qe e mori ne dorzim ne 2013 e ka sot me 1,6 milion banore.

                1. e
                 eDRAMA, Il Re degli Ignoranti

                 Shikoni ca Ram derdimenin - Ka marre pamjen me qesharake qe kur i botoi Mero ate Kartelen e Psikopatise...

                 1. p
                  pensionisti veteran

                  Shqiperia eshte kthyer ne nje cmendine te madhe.Njeri kendon maj dritares,tjetri ka malet,Rama meret me akademit sportive.Ne pensionistet po vdesim per buke.Kemi hapur dhe vrimen e fundit te ripi.Meri o zot te shpetojme se vet keta nuk ikin kure

                  1. L
                   Lek

                   Pensjonist. Shciperija. Simbol qe nga viti nende dhjet vetem prapagande mashtrim krim. Korupsjon. Shpopullim pA. Fund

                  2. C
                   Celsi

                   Rama je nje klloun qe do perfundosh shume keq. Ke krijuar nje administrate mafioze injoranca te ben elozhe. Institucione te pavarura nuk ekzistojne dhe nuk kane ekzistuar ne Albanistan. Nuk je me i mire se Berisha, vetem ana tjeter e monedhes.

                   1. S
                    Sili

                    Te gjitha jane lojra te te dy paleve..Pa lere cthone.Shqiperia ka marr fund.Korrupsion I pa pare.Droge gjithandej.

                    1. N
                     Noc Rroku

                     O K/M, o Nish, o 'll o mo I Modhi mkët dill. !!! E kina nji skademi të gjinos ! Po deshe mos e rivalizoni me skademi tjetër, se ju njel hatri, milove,toleve,topallave brekave, dullave ene lerave me shok.Dish Zotin mos boj tjetër, se do na humi drita e atyne të polli-ndriturve. Me respekt Rroku që ka Lloc...

                     1. K
                      Kasemi i Kamzes

                      Nderto uzina e fabrika te industrise ushqimore, leri terrenet sportive se nuk i japin buke popullit

                      1. S
                       SOFI

                       TE GJITHA I KISHTE HAXHIREJA, I MUNGONTE FEREXHEJA.

                       1. M
                        Marco se ne andato e non ritorna piu....

                        Po me fondin sovran cfare u be... ?.....Lexo cfare thuhet per Kosoven dhe fondin e saj Sovran..:Çka është Fondi Sovran? Nëpërmjet Ligjit për Fondin Sovran, e gjithë pasuria më e rëndësishme publike e Kosovës pritet t’i bartet këtij Fondi. Fondi Sovran do të marrë përsipër ndërmarrjet publike të natyrës komerciale si Trepça, Korporata Energjetike e Kosovës, Posta, Telekomi, Hekurudhat Infrakos dhe Hekurudhat Trainkos, si dhe asetet me potencial zhvillimor që tani administrohen nga Agjencia e Privatizimit. Fondi Sovran do të menaxhojë me këto ndërmarrje duke rritur vlerën, performancën dhe kthimin në investimet që do të bëhen. Për Qeverinë e Kosovës, Ligji për Fondin Sovran është një nga reformat më të mëdha për zhvillim ekonomik të vendit. Sipas Qeverisë, Fondi Sovran do të jetë një mekanizëm i ri dhe efektiv për orientimin e investimeve, përmirësimin e qeverisjes korporative, ngritjen e konkurrueshmërisë dhe cilësisë, rritjen e shkathtësive dhe të punësimit, si dhe eliminimin e keqpërdorimit dhe korrupsionit në sektorin e ndërmarrjeve publike. Ligji e definon Fondin Sovran si in­s­ti­tu­ci­on investues dhe zhvi­lli­mor të Kosovës. Kapitali themeltar i Fon­dit Sovran, siç thuhet në Ligj, është 20 mi­li­onë euro dhe mbu­lohet nga Qeveria e Ko­so­vës dhe bartet në llogarinë e Fondit në Bankën Qendrore. Përmes administrimit të ndërmarrjeve dhe aseteve të Kosovës, Fondi Sovran synon "zhvillimin e vendit dhe mirëqenien e qytetarëve".​

                        1. Z
                         Zeni

                         Ketu te ne se run kush per pasurine publike, qellimin e kan me e mor per vete, prandaj kena shpik investitoret strategjike te tipit olta xhacka se kte e zhvillojn vvendin dhe nuk lejojn maloket me ngul cadra

                        Lini një Përgjigje