Nuk ua ka fajin pronari i restorantit në Sarandë, që iu ndjek me thikë në dorë

9 Gusht 2022, 09:20Sociale TEMA

Nuk ua ka fajin pronari i restorantit në Sarandë, që iu ndjek me

Nga Egzon Ademi

Per kete pronarin e Sarandes qe i ndjek disa turiste me thike kam 2 mendime dhe ndryshe nga heret tjera.

1. Ç'fare "turisti" mund te jete ai qe zgjedh, konsumon ushqim dhe NUK shikon cmimin ne Menu?

Une NUK mbaj mend ne jete te kisha vizituar ndonje vend jashte vendlindjes dhe te konsumoj ushqim dhe mos ti di çmimin.

Patjeter se policia duhet mire ti investigoje persona te tille qe per mendimin tim duken me shume si provokatore dhe mund te kete gjera tjera si prishje imazhi per Shqiperine ne kohe krize dhe rivaliteti turistik ndermjet fqinjeve

2. Pronari ka zgjedhur formen ne te keqe per t'ju kerkuar parate turisteve sepse i ka sherbyer kauzes dhe imazhit te keq ne kete rast.

Prandaj restorani duhet patur kamera te mira dhe cmime ne Menu te sakta qe njerezit te zgjedhin ushqim qe mund te paguajne.

Mjafte me artikuj te tille cmimesh dhe imazhi negativ per Shqiperine sepse ne kete mes ka 2 fakte:

1.Shqiperia duhet te permiresoje dhe te fokusohet 100% ne turizem si burim i ekonomise dhe te ofroje turizem te ndershem ku turistet te jene rehat me sherbimet dhe rendin.

2. Turistet qe mendojne te ushqehen me karkaleca dhe fruta deti ne plazh me 10 euro te rrine ne shtepi.

25 Komente

 1. k
  k

  Shkoni hetoni dhe mësoni si e ka emrin e vërtetë presidenti i republikës pasta merruni me siciologji civile.

  1. C
   Ceni

   Ku ke pare ti qe pronari ndjek klientin me thike ne dore? Ne afganistan ndoshta. Kjo sjellje tregon primitivizem. Mosmarreveshjet nuk zgjidhen me vetgjyqsi, po me biseda ose permes organeve te rendit.

   1. D
    Dakord

    Po ti ku ke pare qe klienti ha dhe iken pa paguar??? Cfare i ben ti nje hajduti qe e sheh vete duke te vjedhur shtepine? Autori i shkrimit me futi ne mendime dhe bravo i qofte. Kush eshte viktima ne kete histori te ndyre????

    1. T
     Turist ne Antibet nga inati I Dhërmikakave

     E para kur porosit nje pjate spageti mendin maksimumi 700 ja 900 ja 1300 ja dhe 1500 lekete te reja !!! Shume po hajde thua cte bej jam I uritur. Po kur tjetri te sjell faturen 3700 ( 37 mije leke te vjetra) nje pjate makarona te blera ne supermarket, gatuara me vaj pushke, uje te kripur deti, ne tigan bakri te vjedhur ne pazarin e krujes...epo qija motren kape ate qelbesire pronar restoranti futja ne bythe spagetin edhe thiken mqs qenka " I thikes". Kurvat e turizmit 7400 l dy pjata makarona dhe Egzon " indinjohet" si shperndaresi I ndihmave kur e refuzojne ne azil te pleqve. Keta duhen bojkotuar nja 3 sezone dhe flasim pastaj. Nje kafe 2800 se ke detin thote !!! Po kush ja fali detin ketij ! Edvini? Rripjellja ha e pi qyl. Dhe I thote Egzonit kap ate bananen pergjysme aty dhe hidhja fajin turisteve. Cfare bythqimi

     1. P
      Petrit

      Per mua Viktima ësht pronari i restaurantit por jo me thik o zoteri jo me thik ,nuk she as kund ne vende bregdetare me thik ne fund te fundit edhe let ik le te ik ore mos te paguj fare por jo me thik ore shqiptar

    2. a
     armand

     Tani o zoti autor i shkrimit dopio 6 i mbeti atij cubit me thike ne dore. Problemi ketu s'eshte cmimi i larte , i ulet apo e lexoi o nuk e lexoi menun klienti. Ne dore te kujt kane rene per menaxhim pasurite qe u perkasin gjithe shqiptareve ? Ky eshte problemi ?

     1. A
      Ardi

      Keto gjera u thane e sterthane neper komente pasi mero nxorri artikullin ku e degjeneronte shqiperine dhe ku fajin ja hidhte pronarit. Pastaj pasi e pa qe tere reagimi popullor ishte pro faktit qe nqs konsumon dicka ne restprant apo fast food duhet ta paguash, te nxjerr ty qe te dale si burre i mire

      1. T
       Taulant

       Ndodh ne ishujt Grek si Mikonos e Santorini ku turistet ankohen per cmimet shume te larta qe duhet te paguajn . Shpesh ata nuk lejohen te largohen prej lokalit pa paguar . Por sot ne qofte se nuk je miliarder kur shkon ne nje restorant logjikisht duhet te informohesh per cmimin. Ka te papritura kudo.

       1. M
        Mal Cori

        Po shyqyr qe foli dikush me llogjike........ . Te gjithe ju kundervune pronarit...... . Pa mendoni te jeni ju pronari ! Te vijne klientet, hane, pijne dhe ja mbathin, ikin se eshte shtrenjte....... . O zoteti, ulu shif cmimet , po nuk te pelqeu ngreu, ik shko ne vend tjeter....... . Ama u ule, konsumove ushqim, paguaj deri me nje. ....... .

        1. U
         Usa

         O Mali autori ka harruar dhe nje detaj,para pjatave dhe menus dhe disa foto qe hidhen ne Instagram,TikTok e facebook per pordhe,e pas ngrenies kujtohen qe cmimet jane te larta e ngrihen ikin si barbona qe jane!Me pak fjale kur sta ka xhepi ha ndonje doner,eshte me e ndershme kshu.

        2. L
         Luani

         Këssj i thonë “spot on” jamë tëresishte dakorte me autorin e shkrimit

         1. O
          Operacioni Zjarri

          Hajvane kisha pare por te tille si ky artikull shkruesi jo. Ky e kalon cdo limit te hajvanllekut. Po sikur keta turistet te kene refuzuar te paguajne se lokali nuk jep kupon tatimor? Apo edhe per kete duhet te pyesesh perpara se te ulesh?

          1. S
           Shqipe

           What a fuck are you talking about…?

          2. E
           Emiljano

           Shkrim tipik alla shqiptar qe nuk koncentrohet tek thelbi por tek detajet.Or ti mik,nuk ka rendesi e pa cmimin apo se pa cmimin,problemi eshte cfare jane kta lloj pronaresh qe te sulmojne me thike dhe te hipin mbi makine.Normal qe klienti eshte gabim por kjo sdo te thote qe ta gjemosh nga mbrapa dhe ta kercenosh me thike.Albanistan hesapi gjerat zgjidhen akoma me vetgjygjesi si ne kohen e kanunit,njerezit nuk kane besim se shteti i zgjidh problemet

           1. H
            Himarioti

            ata, të ashtuquajtur turistë, janë mashtrues, vagabonda, rrugeçër. Agresioni i pronarit është i ligjshëm por, veprimi i tij, është i paligjshëm dhe prej njeriut injorant.

            1. K
             Ku ka si Greqia!

             Sa K.. je o Himariot!! I denje per krahinen qe perfaqeson!

             1. N
              Niko

              Ja na thuaj ti krahinen nga je o filosof??

            2. B
             Bobooo

             Cfare kuponi do leshoje pronari kir eshte i parregjistruar si biznes ? Ky eshte problemi me i madh se tregon informalitetin qe e ka bere grope ekonomine. Po ku te ankohesh, kujt ti thuash kur vetem 40% e bizneseve jane te regjistruar e paguajne taksa dhe me e bukura eshte qe keto goditen dhe kontrollohen. Ti behet qilizem biznesit te ketij cubit me thike se mos faturen e ka patur leter bakalli.

             1. O
              Opinjonisti

              Autori i paguar per shkrim pacavure, nuk njeh elementaren rregullat e perdorimit te bisnesit , te kuponit tatimor qe ne shqiperi nuk perdoret fare. Rregulla ka por me qe cdo gje tek ne eshte rrumpal , me ate te fameshen KCK, ketu me nje ryshfet permbys cdo ligj , cdo norme. Duhej afishuar cmimet ne vend te dukshem, te paraqitej list menyja me cmime, bashke me porosin te paraqitej ne tavoline fatura etj... po sikur tja merrnin ate thike atij mashtrusi dhe tja fusnin nga mbrapa .. se nga mos funksionimi i shtetit , ato qe bejne bisnes ne keto situata me shitjen e mallarave per tre kater muaj duan te mbajne vehten rushfetet qe jep dhe te siguroje veten per dy tre vjet mbrapa !

              1. s
               specialisti

               Ne gjithe boten, po hengre, duhet te paguash. Nuk ka qyl.

               1. E
                Edi

                Po pra, po ketu duan te hane e te pine dhe jo vetem te mos paguajne por dhe pronari te dale e ti percjelle buzagaz e tu hape edhe deren e makines, se kujtojne fshataret se keshtu ndodh ne europe. Jashte ti shk…dhejne turinjte per 5 euro

                1. R
                 R

                 Aman, heren tjeter hajde vetem me nje mendim, se dy e paske veshtire t i shkruash pa gabime. Po t'emen e s'emes, nuk ka ngel analfabet pa u vetekonsideru gazetar, mendimtar? E duhet te na jape mesime ne qe medemek nuk dime apo s kemi mend sa ai. Pse i publikoni keto kllapisjet e ketij Egzon trupakut? Apo niveli i lexuesve tuaj jane te pashkollet qe kullosin lopet e delet gerxheve e s kane pare kurre deren e shkolles. Analizoni njehete keto broçkullat e ketij: " ...kam 2 mendime dhe ndryshe nga heret tjera." - fraze pa kuptim, gjysmake, me gabime ortografike. "Ç'fare "turisti" ..." - Çfare analfbeti eshte ai qe fjalen çfare e shkruan me apostrof dhe nuk ia ka haberin se ç'fare d me thene çfare fare, kupto fare misri, gruri apo mjerani te paarsimuar e te paedukuar si autori. "Patjeter se policia duhet mire ti investigoje persona te tille qe per mendimin tim duken me shume si provokatore dhe mund te kete gjera tjera si prishje imazhi per Shqiperine ne kohe krize dhe rivaliteti turistik ndermjet fqinjeve" - patjeter qe i shkreti kolopuç injorant nuk e kupton se prishja e imazhit te Shqiperise nuk perben veper penale dhe s ka pse merret policia qe t i investigoje keta. I palexuari autor nuk di se shqip i thone hetim, po keshtu ka degjuar llapsat e tjere dhe i meshon edhe vete. Patjeter qe askush nuk i ka thene te gjorit se me imazhin e shqiperise merren organe te tjera shteterore. "Prandaj restorani duhet patur kamera te mira ..." - Prandaj duhen pasur mesues te mire ne shkolla per t'i ngelur ne klase ata qe shkruajne fjali te tilla plot shtremberime gjuhesore e logjike. Prandaj gazeta duhet te kete redaktor apo korrektor ped t i hedh direjt ne kosh te tilla shkrime. "Mjafte me artikuj te tille ..." - ketu jam shume dakord. MJAFT me ata qe nuk dine as si shkruhet fjala "njaft", se na e shpifen.

                 1. z
                  zoga e vodices

                  Μe falni po me thoni ndonje vend ne bote qe pasi te sherbehet ha dhe pi dhe pastaj te diskutosh per cmimin eshte i shtrenjte dhe nuk paguaj .Po te shkoni ne ato resorante ku ka sekuriti jo me thike po te merr prej reckash jashte pasi te keshe paguar.

                  1. T
                   Tomi

                   Eshte e cuditshme,Te gjithe ne kete vend,mendojne se mund te ulen dhe te hane ku te duan..Ndoshta jo per faj te tyre,por te edukuar dhe te mirerrenjosur me ide komuniste,qe te gjithe jane njelloj..Jo more zoteri,ne boten kapitaliste,qe tashme ne kemi zgjedur,ose servirur(se ne nuk kemi aq tru sa te bejme zgjedhje,c na japin e pranojme)fatkeqesisht nuk jane te gjithe njelloj..Po,po nuk jane njelloj,dhe shume mire qe nuk jane njelloj..Ca pisa zyrash shteterore,qe marrin 500 mije leke rroge,te veshur me kostum,duan te hane karjaleca krudo,dhe te pijne verera franceze..Dhe kur shohin qe dreka kushton me shume se rroga e tyre vjetore,zgjedhin anen e fotove,denoncimeve ne portale etj..Popull i degjeneruar ne gen..Analfabete

                   1. I
                    Izabela

                    Tani disa restorante kane gjetur nje taktike tjeter per tja futur klientevë: afishojnë menunë, ti sheh çmimet dhe vendos çfarë do porositësh. Kur ulesh mbasi të kanë shtruar dhe tavolinën merr vesh që treçereku i artikujve në menu nuk jane fare në dispozicion por vetëm 2-3 artikuj kryesisht ato që janë më te shtrenjtë. Ti ke dy zgjidhje ose te ngrihesh nga tavolina me kamarierët që të shohin shtrembërt ose të qëndrosh ngaqë të vjen turp të ngrihesh pasi është shtruar tavolina dhe nuk ke zgjidhje tjeter përveçse të pranosh ato që të ofron restoranti.

                    Lini një Përgjigje