Pence mbërrin në Shqipëri, viziton bazën e Muxhahedinëve

23 Qershor 2022, 18:40Sociale TEMA

Pence mbërrin në Shqipëri, viziton bazën e

Ish-zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pence ka mbërritur pasditen e së enjtes së 23 qershorit në Shqipëri.

Mediat e huaja kanë bërë me dije se ai ndodhet aktualisht në zonën e Manzës, aty ku është baza e Muxhahedinëve.

Të pranishëm në Manzë janë edhe kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ai demokrat Enkelejd Alibeaj, si dhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi dhe deputetë nga të gjitha forcat parlamentare.

Pence pritet të takohet me Presidenten e zgjedhur të NCRI, Maryam Rajavi dhe do të mbajë një fjalim politik.

Ai kishte folur në një ngjarje të NCRI vitin e kaluar kur kishte paralajmëruar për rreziqet e dobësisë nga Perëndimi ndaj Teheranit.

Vizita e tij e fundit në Ballkan ka qenë në vitin 2017, kur ende mbante postin e numrit dy të Shtëpisë së Bardhë dhe shkoi në Podgoricë.

Pence, gjatë presidencës së Donald Trump, është përballur shpesh me akuza për politikbërjen.

Mirëpo, në gjestin e fundit që bëri si zëvendëspresident, atë të certifikimit të zgjedhjeve presidenciale 2020 në SHBA, pavarësisht ngjarjeve në Capitol Hill më 6 janar 2021, e bënë atë që të diferencohej nga ish-presidenti amerikan në opinionin publik.

Pence po ashtu do të bëhet zyrtari i dytë lartë amerikan në pak kohë, i cili viziton Shqipërinë, pas Mike Pompeos, i cili erdhi në Tiranë në maj të këtij vit

6 Komente

 1. D
  Detari

  shtet musliman tani me prurje nga azia me talibane ku je o Kastriot...

  1. K
   Kalec Dega

   pse nje i falimentuar vjen ne Shqiperi.Veni i qorrave. = lol

   1. T
    Tomorri

    Ore jeni ne terezi ju koqet e politikes Shqiptare, cjane keta "politikane" keta jane deshtaket e Trumpit, e dini ju qe tani keta jane thjesht "citizen" qytetar i rendomte qe nuk i pjerdh me njeri ketu , por vazhdojne punet e tyre, si gjithe ne te tjeret.

    1. E
     E verteta dhemb....

     Hahahaha,me muhaxhedina,sunita,shiita, tourkotsamides,kosovare,shpellare etj kesisoi njethundrake arabe m'Albanistan kerkon me hi m'evropi mo corapekuq bithgrrisuri....!!!???

     1. M
      Mario

      Ka ardhur per Muxhahedinet, jo per Shqiperine. E bejne kete per arsye elektorale keta qe do futen ne gare ne 2024 dhe u duhet vota e Iranianve ne Amerike i cili eshte me i madh se ai i shqiptarve.

      1. m
       merrini Muxhahedinet ne Shba

       perse i prune ne Shqiperi kta Terrorista Islamike ? Le ti marrin ne Amerike dhe ti strevisin si duan vete . - Te isha ne Parlament do kerkoja largimin e menjihershem te ianianeve nga Shqiperia . - Shqiperia nuk eshte Magazina e Shba-ve mbush me Exploziv Islamik

       Lini një Përgjigje