Ulja drastike në bursë, reagon "Bordi i Transparencës": Edhe ne do e zbresim me plot 3 lekë çmimin e naftës

23 Qershor 2022, 13:24Sociale TEMA

Ulja drastike në bursë, reagon "Bordi i Transparencës":

Bordi i Transparencës ka vendosur çmimet e reja të tregtimit të karburanteve në vend, duke ulur çmimin e naftës me 3 lekë.

Sipas vendimit të fundit, një litër naftë do të tregtohet më 258 lekë, nga 261 lekë që tregtohej më parë.

Një ulje të lehtë ka edhe për çmimin e gazit. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz do të jetë 83 lekë/litri, ose tre lekë më pak nga se ishte.

Çmimi i benzinës ka një rritje të lehtë. Një litër benzinë do të jetë 239 lekë në pikat e shitjes me pakicë.

Bordi thekson se çmimi i shitjes për gazin e lëngshëm të automjeteve do të jetë çmimi i furnizimit në stacionet e furnizimit në pikat e karburanteve, ndërkohë që, në pikat e tjera, për konsumatorët familjarë dhe industrial çmimi nuk duhet të përfshijë akcizën.

“Tërheqim vëmendjen e çdo operatori të shitjes me shumicë dhe pakicë të nënprodukteve të naftës mbi detyrimin e zbatimit të këtij vendimi”, shkruhet në vendim.

Në rast të shkeljeve të konstatuara nga operatorë të ndryshëm do të vendoset pezullimi i aktivitetit.

Bordi vuri në dukje se janë në monitorim të vazhdueshëm të ecurisë së bursave, me qëllim reagimin sa më të shpejtë.

4 Komente

 1. B
  Bato

  Bordi "komunist" na doli kryekapitalist. Pasi falimentoi ghithe shitesit e vegjel me pakice tani dy grosistet e medhenj kane marre ne dore bordin duke vendos marzh te larte te cmimit me shumice, ku cdo renie ne birse e cmimit te naftes transmetohet me pikatore ne tregun e brendshem

  1. P
   Peti pi vërteti

   Mos, u ul çmimi me plot 3 lekë. Ëëuu... Po tani do ta marrim falas fare....

   1. N
    Një mik që të do të mirën.

    Vjedhje me ligj. Po sipas kokës, kapelja. 30%subvencione për ndërtuesit, 9 për bujqit. Dhe për çudi nuk ndodh asgjë Sa hap gojën Sala, Luli, Likja, Ramushi mbushet sheshi si me magji. Ta i kush e ka fajin?

    1. c
     ce

     Qenkan keputur ne bythe keta te bordit te naftes.,Po pse mor hunderra me 30 leke te vjetra do mashtroni kete popull, turp

     Lini një Përgjigje