Pse shqiptarët po lindin më pak? Aktivistja: Fajin e kanë meshkujt që s'po ngelemi shtatzëna

8 Shtator 2022, 12:14Sociale TEMA

Pse shqiptarët po lindin më pak? Aktivistja: Fajin e kanë

INSTAT raporton se numri i lindjeve ka rënë ndjeshëm.

Ky fenomen po ndodh për shkaqe të shumta si faktori ekonomik, lëvizjet demografike, planifikimi familjar, ndërgjegjësimi i gruas dhe fokusimi në karrierë përpara familjes.

Për aktivisten Zhaklin Lekatari përgjegjës për numrin e ulët të lindjeve janë edhe burrat.

Në një intervistë për Euronews Albania, aktivistja tha se është e padrejtë që të gjitha përgjegjësitë t’u lihen grave në një kohë që nuk u sigurohen kushtet e nevojshme për të qenë nëna të mira por edhe gra në karrierë.

“Nuk më pëlqen qasja në dy ndasi dhe gratë duhet të zgjedhin. Pse nuk analizojmë çfarë mund të bëjmë për gruan, që s’ka shërbime të mjaftueshme speciale dhe ekonomike. Pse vazhdojmë të presim vetëm nga gratë. 

A janë burrat përgjegjës për numrin e ulët të lindjeve? Ata duhet të japin kontributin e tyre edhe pas lindjes së fëmijës, edhe gjatë rritjes së tyre. Nuk kemi pse u heqim copëza lirie grace, por duhet t’u jepen më shumë shërbime”,  tha Lektari.

48 Komente

 1. F
  Franz Kafka

  Po po meshkujt e kane fajin por ndoshta edhe femra si puna kesaj qe jane perkrahese te zjarrta te abortit, i cili ne te shumten e rasteve vjen per shkak te femrave te bera tap me alkool e droge dhe qe te nesermen nuk mban mend asgje nga orgjia e nates se kaluar

  1. k
   k

   Me kë të bësh fëmijë dhe krijosh familje ? Me këto kurvat që jetojnë në pritje të gjejnë drogaxhiun barkderr që s'di të flasë, por që ti mbajë me pare të pista ?Never.

   1. E
    E verteta dhemb....

    Sunitet nuk bejne femije,sepse kane filluar ose rikthyer ne sportin e sumes,tradite kjo qe ne kohen e Mohamed-it..... gezuar ramazonin.

   2. d
    droga alkohol i toksik ushqime hormonale

    eshte dicka e studjuar qysh me apre nuk erdhi si rastesi o tru trungu me nyje . nji Politike e cila gjeti zbatim nen qeverrite e saleh hamutit te demokracise etj ,qe hapen bythen per cdo Politike qe do conte shqiperine drejt zhdukjes .Mirpo aty njerzit jane shperfytyruar nga ushqimet e drogat toksike e e kan te pamundur te hyjne ne kto Vale sepse si punopn Antena . ushqimet pijet drogat kane bo tashme punen e vet ne ate vend ,prandaj dhe rezultati i shterperise flet cirret surratit te Krimineleve qe ala sot kakarisin maje Kazanit bashe me plehrat e veta qe i mbeshteten e ju ben suport Politikave Kriminale antishqiptare , i ashtuquajturi Pushteti i Katert ai i Karaputaneve e Pederasteve te Bordellos

    1. S
     Sufllaqe me kos

     Saleh Hamuti ( e meriton kete emer ) ka bere shume te keqia por kurre nuk ka qene drogaxhi dhe imoral. Kryeministri aktual eshte drogaxhi dhe imoral i martuar kater here. Cilit model do i referohet kjo politike per ndertimin e nje familje te shendeteshme, kryeministrit ?

     1. d
      degradim genentik -Tru i deformuar

      Sufllaqi me kos , ti kuptoke drejt Moralin . shpellari eshte nji nder qenit me imorale ne cdo kendveshtrim ( or tej ) -saliu eshte nji drogaxhi me i keq se gjithkush tjeter dhe se droga e sjell ala ne parlament . Te martohesh disa her ,s'ka te bej me imoralitet .Bota e truve tuaj eshte shume per te ardhur keq . Nuk e di se per cfar Modeli je duke aluduar ktu (hahahah je ne metro ti e !) Modeli halese Kombit e ka vendin ne Hale . Ju a paska ngren trut Lopa te gjithve juve aty .Por un ju kuptoj drejt .Jeni te pafajshem .

      1. t
       tony

       o sufllaqe me mit çte ka bere kryeministri Rama te ka cire mamin apo ty ti ben krahasimn e salpleh shpellarit me Ramen por duket se je dhe ti nje shpellar dhe race shpellaresh

     2. T
      Trapajane

      O zhakeline ,sa here Ke ngel shtatzane dhe Ke abortuar(lekatare ose Jo lekatare).Te eshte prishue la metà ,zogut,sta Ka fajin hameshori

      1. R
       Raqka

       kur e ke gopin si pus nga te qiret, normale, nuk pjell dot me

       1. J
        Jani

        Po ç'lidhje ka sasia e qirjes me pjelljen? Pjellja kontrollohet ndaç qihu ndaç jo....

       2. T
        TokeDheDet

        Ste vjen zorr ste vjen. Jeni bere bundra instagrami te gjitha e ja vini fajin mashkullut. Pushtet keni poste keni vec leke doni dhe asgje tjeter. Ja u kam pa bojen mire juve. Leqe ti je nje abortiste e cmendur nje here. Mashkulli ka fajet e veta si dhe media etj qe po ndertojne shoqerine harem per oligarket e bosat e droges por perfundimisht evka femra ne dore si sillet e me ke deshiron te bej familje e cfare vlerash te zgjedhe.

        1. T
         Taqi Çiçani

         Ke bankën e sporeve moj varsë pse e prish goilën ci . Kafsho gluhën e mbarësu .

         1. P
          Pashuku

          Ku ka mashkull qe do donte te te barsonte ty o Zhakline pithqelbura me 25 SST. Vrit veten, clirohu nga vuajtjet e kesaj bote. Ke bere zgjedhjet e gabuara ne jete.

          1. T
           Ti je për ndjekje penale

           Njerëz si ty që nxisin publikisht dikë të vrasin veten, duhet të shkojnë për ndjekje penale. Ndaj shko zbythu dhe mos guxo të bësh më karlliqe të tilla në publik me femrat se në burg do përfundosh shumë shpejt. Kriminel.

          2. p
           petriti

           Mendimi im eshte : memesia e gruas duhet te filloje patjeter brenda 30 viteve te para te lindjes, por ngaqe , "barazia me burrat" e shume trumbetuar, i ka shtyre femrat qe te jene neper shkolla, karriera etj,,etj, deri vone, Kur u vjen deshira per femije (40 e kusur), koha nuk eshte ne favorin e tyre.

           1. M
            Mizerje injorant

            Shko more dallkauk injorant, lexo ndonjë libër të hapësh sytë atë bëj. Mizogjenë fshatarë që nuk u qytetëruat kurrë. Në fakt nuk keni faj që jeni mizogjenë se jeni rritur nga gra analfabete dhe injorante që u fuste drurin plaku tre herë ditën dhe aq është bota juaj e vogël: gruaja s'ka të drejta dhe kur i kërkon i futet druri. Kur rritesh në errësirë të verbon sytë drita dhe qytetërimi. Ndaj kthehuni në shpellat tuaja, atje ku kafsha është në strofkullën e vet dhe lëreni qytetërimin në dritën e tij, mesjetarë.

            1. N
             Nje mik qe te do te miren.

             Menyra Jote e te shprehurit , tregon shume mbi edukimin dhe inteligjencen tende.Besoj qe shprehja : "shkoi per te nxjerrur briret , la edhe veshet ", i pershtatet me se miri figures tende ."Pergezimet" e mia.

             1. M
              Mali me gropa

              Eshte ajo, dora vete Zhakline Bundra. Njeri shume i frustruar dhe dukshem ka nevoje per ndihme psikiatrike.

              1. M
               Mali me gropa

               Eshte ajo, dora vete Zhakline Bundra. Njeri shume i frustruar dhe dukshem ka nevoje per ndihme psikiatrike.

            2. s
             sabri

             ti mund t njele shtatzane vec me gojore...me ta derdh n goje...se gopi aha....sprodhon mo

             1. F
              FATMIRI

              KU KA BURR QE TE LE TY SHTATEZEN TI JE E SHPARTALLUAR TE KA IKUR MITRA NGA VENDI DUKE U SHKERDHYER DITE NATE O BUÇE QELBUR

              1. P
               Psikologu

               Sa injorantë që jeni, 0 në anatominë e trupit të njeriut, po si ikën mitra nga vendi kur qihesh, se latë nam. Mirë që jeni të frustruar e të paqirë, se mashkulli kur qihet është i qetë e i lumtur jo si ty...po të paktën hapni ndonjë libër se ju ndriçohet mendja. Ti kur qihesh nuk të ikin koqet nga trupi besoj, apo të ikën stomaku....Dhe nëse ajo qihet është puna e saj, po njësoj si ti kur qihesh është puna jote dhe jo e tjetrit, xhanëm po të qiheshe dhe ti s'do ishe kaq i acaruar a thua kjo të ka vra nënë e babë. Mblidheni kallaballëkun dhe mos e lëshoni kështu veten. Qihuni nga pak se qirja si bën kujt dëm. Përkundrazi ju çliron nga impulset shtazarake që jeni. Nëse do reflektosh ndopak....po të uroj qirje të mbarë.

              2. C
               Ceco

               Nuk kam noj fare konsiderate per kete Zhaklinen dhe shumica e fjaleve qe thone jane pa lidhje…. ama kur shikon nivelin e komentuesve dhe helmin qe shprehin mendojne se eshte gje e mire qe ka rene numri i lindjeve … me pak kafshe ne kete vend te lodhur

               1. A
                Arsen

                Shqipëria vëlla, ka 30 vite që të mençurit pra truri i vendit ikën jashtë për të mos u kthyer më. Gjatë këtyre 30 viteve ikje të intelektualëve, niveli i arsimit në vend ka rënë shumë dhe analfabetizmi është shtuar. Dhe kjo është gjendja....ç'të thuash më tepër.

               2. K
                Kavanoz Cubanos

                Meshkujt Shqiptar jane homo,kudo shikon Burra qe rrin me Burra.kur rri me Burra Homo behesh.Veti Arabie.ne evrope qe perzihen me Gra Po pjellin perdite

                1. E
                 Endri

                 Haha e fortë, por në fakt ke të drejtë kjo lidhet me injorancën, me nivelin e ulët arsimor dhe të edukimit te meshkujt. Kulturë mase e nivelit të ulët. Më shumë sesa punë homosh është punë mizogjenie, urrejtje dhe përbuzja për gratë. Me rritjen e nivelit kemi dhe meshkuj të edukuar, të rritur me edukatë të mirë familjare dhe prindër të mirëshkolluar dhe të emancipuar. Në Europë një rol të madh luan dhe shkolla se prindi s'mund të bëjë dot gjithçka. Kur prindi është injorant, rolin e luan shkolla. Po te ne kjo mungon dhe shohim ngado një kulturë të nivelit të ulët dhe meshkuj që rrinë me njëri-tjetrin aq gjatë sa duken si dashnorë....Të vjen keq që ambienti është si në Arabi.

                2. P
                 Prifti i varfer katolik

                 Bujku e punon token dhe e mbjelle.Por kur toka eshte me kripra,acide dhe infezione te tjera ,Sado fare cilesore te hedhe bujku,toka shterpe nuk mbin fare.

                 1. I
                  In vitro prift, in vitro

                  Prift, o Prift...ngadalë me këtë ironinë e bujkut, se ke lënë jashtë një faktor pa analizuar që është fara e dobët dhe jo cilësore që s'ka lidhje me tokën shterpë. Dhe kur kjo farë është e dobët kemi fëmijët in vitro ku fara e lodhur e pa takat e bashkojnë në mënyrë laboratorike në një epruvetë me tokën pjellore dhe jo shterpë dhe lindin binjakët apo trinjakët. Po ti si prift që je vëje njëherë dorën në plagë se ndryshe nuk e qëllon dot në shenjë ironinë fshatareske. Mbase kur ta vësh dorën në plagë do ta kuptosh që s'je më për këto punë....ndaj bëj tutje..

                  1. E
                   Ermal

                   Pikës i ke rënë këta meshkuj nuk kanë pasur model tjetër veç mamave analfabete, injorante, shtëpiake, pa ndonjë rol social dhe profesional në shoqëri dhe nuk e kuptojnë dot modelin e botës së qytetëruar ku gruaja është e barabartë me burrin, që gruaja është vlerë intelekti dhe forcë e pazëvendësueshme në krah të partnerit. Kjo është arsyeja që kjo barazi gjinore është e sanksionuar në Kushtetutë, se po të ishte në vullnetin e këtyre injorantëve, të gjitha gratë do të ishin si në Arabinë Saudite.

                 2. A
                  Ardi

                  Po provoje te te çoj te Neshati. Jo 9 muaj po 7 dhe trenjak. Por po kerkove parfumin Versaçe breket DG e floket si Justini ehe. Merre me lëng se as ke provuar e as ne mend t’a provosh. Keqardhje për ju se dhe Neshati po plaket.

                  1. U
                   Une

                   Cfare jane keto diskutime bajate? Per nje dukuri shoqerore si renia e numrit te lindjeve nuk mund te kerkosh fajtore se nuk eshte aksident me makine. Duket te analizosh shkaqet. Per mendimin tim, ka dy arsye kryesore: levizja e popullsise nga fshati drejt qytetit dhe kostoja ne rritje e te gjithe sherbimeve qe lidhen me rritjen e femijeve (kopshtet, shkollat, aktivitetet jashteshkollore, vizitat mjekesore, por edhe kostoja e jeteses ne pergjithesi). Nese renia eshte e tille qe rrezikon ekonomine e vendit, qeveria duhet te ofroje nje pagese mujore per cdo femije dhe te rishikoje lejet e lindjes per tu dhene me shume fleksibilitet familjeve ku te dy prinderit punojne.

                   1. P
                    Petrit

                    Ja që ka dhe njerëz si ty të logjikshëm se të tjerët veçse shfaqin frustrimet, problemet personale. Tjetërkund është muhabeti e tjetërkund problematikat, po me kë të flasësh...

                   2. S
                    Shqiptari

                    Po pse e kane fajin meshkujt kur rraca jote e LGBDI-ve, pranoni qe beni seks anal dhe jetoni si lesbike?!Kur zoti ka bere vend per evlate dhe per fat shqiptarkat normale vazhdojne te bejne femije.Problemi qendron te soji juaj devijant qe e bete bythen cope,Nuk ka gra qe bejne femije nga bytha,dhe djem bythe coptuar qe te mbeten me barre. Lakakari dhe tere devijantet bythaxhinje nuk mund te shajne djemte shqiptare qe te zberthejne brinjte dhe dine te bejne femije. —Jeni rrace e ndyre dhe nuk do beni kurre femije nga bytha juaj e shqyer.Kujdes Siden!

                    1. Q
                     Qirja është natyrore

                     Ik qiu byrazer se qenke shumë i frustruar, qiu mirë kënaqu dhe pastaj kur të jesh më i qetë do e kuptosh që ia ke fut si kau pelës. Se ku qihen të tjerët në bythë, në veshë a në kurriz punë për ta, nuk ke pse shqetësohesh. Nuk përdori njeri bythën tënde. Qirja është proces normal natyror. Kap thelbin, mos e merr personale sikur të thanë ty që ti e ke ti fajin që nuk po shtohet popullsia.

                    2. M
                     Mashkulli

                     Ik oj turi majmun, tu nuk te afrohet asnje mashkull, se je si zhabe

                     1. i
                      ilir

                      Aktiviste?! Aktive per cfare?! Per te vene veten ne qender te vemendjes me foto provokuese?! C'eshte ky sharlatanizem gazetaresk?!

                      1. k
                       klikimet sjellin para

                       si perhere....titulli thote tjeter gje.....dhe artikulli komplet te kunderten

                       1. n
                        nje baba shembullor

                        O Picke, po ju e keni bere gopin si cizme dimerore e ne sndjejme me asgje tek ju,me mire i biem me dore se tju pallojme vegelen qe e keni bere govate

                        1. P
                         Pupupu

                         Baba shembullor ti, pupupu hapu dhe e futu brenda, mos o zot të lexojnë fëmijët ç'je duke shkruar këtu....Shko ndërrohu pelenat, laji shpëlaji, ushqeji dhe lexoji përralla ti zërë gjumi të qetë se me këtë mendje të pistë që paske mjerë ajo grua që të ka në shtëpi

                        2. l
                         llogjika

                         ajo spo thote qe meshkujt jan impotenta......... ajo po thote qe gruaja e rrit femijen, e lan e shplan e ushqen e vesh e ve ne gjume......dhe burri rri posht pallatit ke kafja. NORMAL qe gruaja ska fuqi te beje dhe te rrise nje femije te dyte apo te trete!

                         1. K
                          Koli

                          Shyqyr që foli dikush saktë se kodra pas bregut të tjerët. Pra, shkurt muhabeti moj e mjera grua ce do burrë zinë, që ftohet në krua e ti mban shtëpinë...

                         2. s
                          spata

                          Se kush e ka fajin le ta zbulojne specjalistet e sexit .Per mua ka ne te keqe e shume te mira. Nje e mire eshte se nuk do na shtohen me shume budallenj te shkerdhatodemokracise .

                          1. S
                           Sharra elektrike

                           Kjo është goditje o sëpatë, i re bash aty ku duhet se të mencurit mendohen dy herë të bëjnë një copë ndërsa budallenjtë shumohen si lepujt.

                          2. P
                           Pickaxhiu

                           Turp per ndyresite qe shkruani ju luanet e tastieres ne moshen e shurres.

                           1. A
                            Al

                            Po mi kare po… lulezuan klinikat e abortit prej juve cafkave “my body my right” Mos na ve faj. Nuk qihen shurrufllat.

                            1. G
                             Gole

                             Jacqueline,futja me spermë derri ti...se as qeni nuk afrohet te ti për të mbarsur!

                             1. U
                              Uff

                              Futja dhe ti si kau, pelës....po kjo s'po thotë s'po ngelem dot unë shtatzënë dhe ti ekspert sperme derrash (ku e ke provuar me derrin dreqi ta hajë...) që po rekomandon trapllëqe kot më kot. Nejse, varja...

                             2. s
                              seksi me shume Partner eshte shkaku i moslindjes

                              kurveria ,drogat ,kualiteti i jetes ,shendeti,sistemi imunitar ,semundjet e ndryshme qe bota injektoj ne shqiperi per 31-vjet , ne ate vend idiotesh ne Politike si puna e shpellar Hamutit te vicidolit , ku nuk ngeli eksperiment pa u bo me ate popull ,nuk ngeli semundje e kancer pa ju injektu ,eshte pak utopike te diskutoshe sot .

                              Lini një Përgjigje