Revoltohet Adriatik Lapaj: U tradhtuam nga prindërit, u bënë me atë me gishta e atë me grusht

1 Dhjetor 2022, 22:40Sociale TEMA

Revoltohet Adriatik Lapaj: U tradhtuam nga prindërit, u bënë me

Juristi Adriatik Lapaj thotë se problemi më madh i Shqipërisë sot që ka sjellë largimin masiv të të rinjve është elita politike e mbetur në mendësinë e viteve ’90.

Në emisionin Now në Euronews Albania, Lapaj u shpreh se brezi i tij është tradhtuar nga prindërit, të cilët duke u bërë ithtarë të dy partive të mëdha nuk mundën  të garantonin krijimin e një sistemi demokratik në vend.

“Problemi më i madh i Shqipërisë sot është elita politike e kalcifikuar me mendësinë e viteve ‘90 dhe një brez që është peng i teknologjisë. 

Brezi im e poshtë është tradhtuar nga prindërit; kur ka ardhur puna për të garantuar një sistem demokratik kanë çeduar duke u bërë ose me ata me grusht ose me ata me 2 gishta. 

Ky është një alarm që të paktën prindërit e rinj të mos rrinë më tek gishtat dhe trëndafili, por të bëjnë debat idesh dhe të rikuperojmë çfarë nuk është bërë deri tani”, tha Lapaj.

13 Komente

 1. A
  Artan Lames

  Ky eshte nje papagall per ne kopshtin e Erdit.

  1. d
   den

   Une mendoj Adriatik se pikerisht Ketu qendron gabimi jot dhe i gjithe te rinjve te tjere te cilet edhe kur jane atashuar politikes pamvaresht ngjyrimit nuk kane ditur te bejne diferencen dhe te evidentohen si individualitete te spikatura qe mund tu besohet dicka. Ti dhe brezi i ashtuquajtur i ri duket qe e donin fushen e lire e pa mundim. Por ne kete sistem ku kemi zgjedhur te jemi, shume rralle mund te ndodh qe fusha te mbetet e lire, per kedo. Fushen duhet gjithmone ta fitosh me force e perkushtim duke gjetur mekanizmat e duhur etike e morale e te pakompromentueshme ndaj cdo praktike korruptive. Edhe nje gabim tjeter qe shohe tek brezi juaj ( I RI ). Edhe kur ligjeroni politikisht mundoheni ti shembelleni atyre qe sot kane zaptuar fushen politike. Te jesh politikan nuk eshte e lehte e aq me teper te jesh politikan i pelqyer. Asnje shkolle sot ne bote nuk eshte ne gjendje te pergatise politikan sepse eshte praktikisht pamundur.Duhen nje arsenal i madh zotesish e aftesish te cilat shkolla mund te te jape njohuri por qe gjimone jane te pamjaftueshme per te te bere politikan. Te duhen gjithmone e me teper. E ato mund ti fitosh vetem ne jete e ne praktike nepermjet betejave me jeten. Se pari qe te jesh poltikan duhet te jesh me pare me celesi te spikatura lideri dhe qe te jesh nje lider do te thote te punosh e bashkepunosh jo vetem me ata qe kane ide te njejta me ty por edhe me ta qe mendojne ndryshe nga ty dhe te pranosh e te behesh pjese e suksesit edhe kur ai vjen nga ana tjeter e skalionit pra ate e arrin kundershtari jote politik. Kjo eshte nje nga ato gjerat qe te larteson ne syte e publikut . Vetem kur ti je i pranueshem nga nje mase e konsiderueshme e shoqerise qe i perkasin skajeve te ndryshme te ideve dhe vetem atehere mund ta konsiderosh vehten se je futur ne rrugen e duhur te pjesmarrjes ne jeten politike te nje vendi. Do ta kuptosh se kur je ne nje nivel te tille fusha fillon e behet me hapur dhe kuptohet se ti je ne gjendje te udheheqesh dhe shoqeria do te te pranoj. Kuptohet qe eshte nje teme shume e gjere qe kerkon shume me teper hapsire per tu shtjelluar.

   1. S
    Skenderi

    Po mir or mut! Po yt ate cfare ka qene? Hetues i komunizmit, apo jo? Tradhetine e ke bere ti qe i servilosesh nje spiuni (babai yt e di mire kete se ka punuar edhe ne Tropoje si hetues), nje antishqiptari, nje hajduti dhe vrasesi si Sali Berisha! Po me servile si ti demokracija nuk ka per te ardhur kurre, se ju jeni shperfytyruar, i perngjani te gjithe fytyres se neveritshme te Sali Berishes!

    1. M
     Miloja

     Nuk e ka Lapaj mbiemrin, por Llapaj, mbasi edhe babai i tij Llapaj e ka mbiemrin! Edhe ky si puna e Ilir Meta, apo Ilir Metaj!

     1. K
      Km

      Ky Llapa eshte kake e madhe.Ia vlen te beje palotike

      1. b
       brace

       ti lapaj,se pari mos ndrysho mbiemrin per te mbuluar ambicjen dhe mediokritetin e dukshem ne krahasim me brezat para teje.Mbiemri yt eshte as me shume e as me pak por LLAPAJ. E ke hequr "L"qe te mos duken llapat e veshit-llapush.Na hengsh ate qe s'thuhet.

       1. G
        Genti

        Po ty me kë u bëre ? Me gishtin e mesit ? Në Shqipëri kjo është politika. Rinia dembele dhe injorante mbeti kafeneve dhe llotove pa ndonjë qëllim në jetë. Ose në rastin më të keq la vendin për tu pasuruar brenda natës me punë të pista (hiq këtu ata që punojnë me djersë). Dhe për këtë fajin e kanë prindërit me grusht dhe gishta.

        1. x
         xha Kasëmi nga Çepani

         Ju u tradhetuam,por nuk u degjuam se ju jeni me kaqola nga te vjetrit,pra mga ne prinderit tuaj. Ne se grindemi ne njeri - tjetrin ,ju shqyheni me njeri - tjetrin. Ne qoftese ne pershendetemi me -njeri -tjetrin ,ju perlesheni me njeri- tjetrin, sepse u hodhi syte dikush. Ne ulemi e pim cigare ne ane te rruges me nje te panjohur, ju nxirni armen dhe e grabisni. Ne qoftese ne debatonim per nje problem - ju rriheni me grushta. ne perqafohemi me shokun ,ju i ngulni dhembet ne gruke. Ne i kerkonim falje ,kur gabonim ndaj shokut ,ju nxirni thiken dhe ia ngulni ne zemer edhe pse jeni fajtor.

         1. timo

          Ja dhe një karagjoz i ri politik që na paska gjetur gabimin.Këtij birbos ja paskan fajin prindërit që s'po ecën përpara vendi. Ky është brezi i ri që i takon pjesës nga brezi e poshtë.

          1. k
           kasemi

           Edhe idiote te tille na duhen, si ky llapi apo ai klouni i portokallise etj., te sojit te tyre, se kemi pak sot ne politike. Plehra.

           1. m
            mond

            Ore Tiku, po brezi juaj çfarë ka zgjedhur apo gishtin e mesit? Po e kërkove problemin tek të tjerët kot që mundohesh, por nuk kini këllqe dhe vetëm llafe....

            1. C
             Canon

             Po si ta ushqenin ndryshe, e ta benin kete kokrren e debilit qe eshte sot? Ta kishte jetuar Tiku kohen e tyre duke qene prind vete, do i kishte peshtyre vetes ne surrat per keto idiotlleqe qe broçkullit.

             1. S
              Sali Lulush

              Avash se na kepute kerbishten lolo i Berishes, pjelle e keqe.

              Lini një Përgjigje