Abdylaqim Mehmeti “justifikon” vrasjen e femrave: Fajin e kanë edhe ato, se zhvishen për të joshur meshkujt

1 Dhjetor 2022, 12:33Sociale TEMA

Abdylaqim Mehmeti “justifikon” vrasjen e femrave: Fajin e kanë

Abdylaqim Mehmeti, i njohur si Kim Mehmeti, ka bërë një shkrim pas vrasjes së tmerrshme në Kosovë, të një 35-vjeçareje që priste të lindte, nga ish-bashkëshorti.

Mes të tjerave, Mehmeti, një islamist shpesh edhe radikal, shkruan se problem për shoqërinë shqiptare, janë edhe femrat që zhvishen.

“Në të vërtet meshkujt e sotëm rriten në hapësirën që ndanë të djeshmen që u thotë se gruaja është 'pronë' e tyre dhe të sotmes përplot me spektakle shthurëse që femrën e shpërfaqin si ‘mish’ joshës që vlen vetëm aq sa mund të ndjellë epshet mashkullore.

Kështu që ne u bëmë shoqëri ku shumëçka ndryshoi por jo edhe bindja e shumicës së meshkujve se burrërorja dëshmohet nëpërmjet nënshtrimit të ‘pronës’ së quajtur grua.

Andaj, sot ka ma pak burrërie e më shumë egërsi mashkullore se kurdo qoftë më pare.

Ka më pakë burrëri se edhe atëherë kur ishim më të ‘prapambetur’, kur kjo shqiptari nuk kishte kaq organizata feministe dhe joqeveritare që ‘mbrojnë’ gruan saç ka sot, por kishte një Institucion që e mbronte femrën si shenjtëri – Familjen!

Po, mediat raportojnë edhe për një vrasje makabre të një gruaje. Dhe të rrëqethur e të ngërthyer në dhembje, ne do e vajtojmë edh atë si gjitha të mëparshmet, por pa e thënë të vërtetën se nuk është vetëm dora e burrave monstra ajo që ua morri jetën këtyre grave fatkeqe: ato i vrau një shoqëri ku gruaja mund ta jetojë 'lirshëm' barazinë gjinore – por kryesisht vetëm nëse u nënshtrohet meshkujve, apo vetëm si pjesëtare e spektakleve ku zhvishet për t’i joshur dhe zbavitur burrat”, shkruan ai.

42 Komente

 1. D
  Deni

  O Mehedqim" Femra dhe njeriu nuk eshte prone e askujt. Nuk ka te drejte njeri t'ia marre jeten askujt. Oooooo QimMehmed,nuk jemi ne shekullin e 13-te.

  1. b
   ben.

   Delenxhinj Sikur te lexoni ca ka shkruajtur, Kuptohet po i perkisni 40% te shqiptareve qe nuk jane analfabete funksionale. NUK thote qe fajin e ka femra qe zhvishet ,po shoqeria qe femren qe zhvishet e percepton dhe perdor si objekt, njelloj si ai kafsha ne kosve, sepse edhe ai e kujton gruan objekt ,prone etj. Ky Kimi shume here eshte islamist po kete here, ka shkruajtur si duhet. Problemin me te madh shoqeria shqiptare ,pervec delenxhinjve qe nuk kuptojne ca lexojne ( qe eshte problemi kryesor, jane kafshe dmth) e ka me te shkuaren islamiko komuniste. Po nuk eshte me edi ramen eshte armik, duhet pushkatuar ,burgosur, syrgjynosur etj mendesi kafshesh islamiko-komunite.

   1. F
    Femra

    Jam kunder komentit tuaj pasi sipas Mehmetit me vdekjen e saj nuk e zbulua e verteta e vdekjes se saj pasi ate nuk e vrau dora vrastare e mostres me emrin por shoqeria. O Kim shoqeria perbehet nga njerezit dhe keta jane njerezit qe ne te shkuaren qe ishte me e prapambetur burri kishte me teper burreri. Gruaja ne shoqerine tone shqipfolese eshte prone e burrit dhe familjes se tij.Familja e djalit kujton se kur marton djalin vajza qe futi ne shtepi eshte e barabarte me rreckat qe blene me paret e tyre. Megjithese njerezimi evolon kemi mbetur shume mbrapa. Nuk lejojme qe gruaja te ngreje zerin e saj e te kete kerkesat e saj. Nqse ti o njeri nuk je dakort me sjelljen dhe moralin e saj ekziston nje veprim qe quhet DIVORC. Secili qe “turperon” ka nje emer te tij qe pergjigjet. Askush nuk eshte zoti qe ti marri jeten asaj. Njerezit intelektual te shoqerise shqipfolese duhet te kontribuojne per emancipimin e meshkujve shqipfoles sidomos te besimit islam

    1. F
     Futja kot

     Komenti jot or Femra, eshte komplet out. Lexo cfare thuhet ne shkrim: "Në të vërtet meshkujt e sotëm rriten në hapësirën që ndanë të djeshmen që u thotë se gruaja është 'pronë' e tyre dhe të sotmes përplot me spektakle shthurëse që femrën e shpërfaqin si ‘mish’ joshës që vlen vetëm aq sa mund të ndjellë epshet mashkullore". Pra burrat e sotem nuk jane ata te djeshmit. As sic duhet te jene ne kohen e sotme. Jane pra, nje mishmash cka sjell vrasjen e femres.

   2. J
    Janulla

    Rrasni ne burg 20 vjet ket mut, nuk i duhet askujt.

    1. h
     hasani

     Jam plotesisht dakort me ty Janulla. Qelbesira te tilla nuk duhet te jetojhne ne shoqerine tone sepse e helmojne ate. Nuk eshte hera e pare qe ky qelbesira shkruan keshtu per probleme te medha te kombit shqiptar.

   3. l
    lexues

    O Mero Baze po bie shume poshte,po na e neverit gazeten tende duke nxjerre brokullimat dhe surratin si bythe te ketij mutacioni njerzor

    1. A
     Ari

     Absolutisht, qe Lexues ke shume te drejte: Perse na duhet ne mendimi i nje te rrjedhuri? Keshtu ulet niveli i gazetes...

    2. S
     Salia Burisha

     dmth sipas teje mashkulli musliman qenka derr?

     1. a
      anti25642654censurë

      këlyshi i erdoqënit,e hapi gojën!! vishet a çvishet femra a mashkulli!? është puna e tij,e saj!nuk mund ta vrasësh tjetrën,tjetrin sepse ti sajon,gjen,a mendon se ke një arsye!! abdyl,a,qim??dhe unë mund të sajoj,të gjej,a të mendoj se kam një arsye për të të bërë ty të njëjtën gjë që ti po ja arsyeton,ashtu gjysëm për gjysëm,atij vrasësi,por nuk duhet,nuk mund ta bëj një gjë të tillë! e vetmja arsye është sepse nuk kam të drejtë ta bëj atë!! kështu mor copë mishi që na glorifikon kohët " e shkuara" kur shqiptari kishte "burrërinë" të mbante sklave me kurorë që ti i quan "familje"-"Ka më pakë burrëri se edhe atëherë kur ishim më të ‘prapambetur’, kur kjo shqiptari nuk kishte kaq organizata feministe dhe joqeveritare që ‘mbrojnë’ gruan saç ka sot, por kishte një Institucion që e mbronte femrën si shenjtëri – Familjen!"! jo gjithandej gruaja ka qënë skllave,por në shumicën e rasteve ajo është trajtuar e tillë!të vetmen të drejtë që ajo kishte ishte jeta!"burrëria" e kohëve që ti glorifikon,e mbronte vetëm nga vrasja!dhe në këtë rast,vetëm nëse familja e gruas ti digjte bolet!! shko mor mesjetar muti,mor mbeteje e ndyrë e pjesës më të ndyrë osmane! pthu qën e bir qëni,qën e fis qëni!!

      1. J
       Jasteku i Ilir spiunit

       Propozoni ti hiqet shtetesia shqiptare, eshte ekstremist, nuk e meriton te mbaje nenshtetesine shqiptare Qim muti.

       1. D
        Detari

        ky eshte achtoctonus 100% fare

        1. J
         Janulla

         Ky esh jevg njesoj si grekunapo turku. Nuk esht actichtono

        2. s
         shqip

         Mirë e ke. Atëherë bëjmë një zgjidhje. Ti tredhim meshkujt që nuk përmbajnë dot histerinë seksuale. Po çfarë thua o debil ? Me që rrisni dhe edukoni kafshë , çdo qenie duhet përdhunuar sipas teje ? Shko në Qatar të jetosh o hibrid.

          1. B
           Beno

           Ti zoteri , ke emer shume te bukur "Abdylaqim ", perse perdor emrin "Kim " ? Qe ketu fillon problemi, ti nuk je shqiptar , ti di vetem shqip si shume qe dine edhe nje gjuhe tjeter, ti i perket nje populli tjeter je mbeturine e otomaneve, mbete rastesisht ne trojet tona, prandaj mos jep mend per çfare na ndodh ne ,shqiptareve, ne trojet tona, por shko atje tek rrenjet e tua ndoshta edhe atje nuk te pranojne shko me tutje tek talibanet. Turp, me ato qe thua e ke vrare per se dyti ate dhe shume te tjera.

           1. a
            anti25642654censurë

            Beno bëj një llogari të vogël!! normalisht nuk duhej ta quante veten "kim",por tre shkronjat e fundit të emrit të tij!! dhe kur ta pyesnin "si të thërrasin ty?",ai do përgjigjej "qim!" abdylaqim,është pak a shumë si mahmut,ters ti shkurtosh!!

           2. L
            Lea

            Abdylhaqimi eshte shqiptar . Po pak si I zi me duket nuk qenka race ariane se ketu lexojme qe greket jane Te Zi Po ky qenka fundi i kusise

            1. Tuti

             Kultura anti kulturë e Qimit

             1. t
              tata luigji

              Abdulaqim te qifsha emerin dhe nerin e familjes nese e ke bythqire

              1. t
               tony

               O Abdyl Qim une nuk te uroj nje fat te tille per vajzen apo nusen e djalit tuaj ok por qe je nje zog gomari e kemi ditur me kohe por qenke dhe nje jar i ndryshkur qe nuk i vlen shoqerise per asgje ok. Si injorant nuk shpreh keq ardhje per dy jete te pafajshme por flet sikur para 300 vitesh dhe jo si nje prind dhe nje gjysh qe te shprehesh ngushellime famijes por merresh si gjithmone me idiotizma turp dhe gjynaf nga zoti, zoti te marrofte si te ka marru u perçundofsh qe mos ditç nga te shkojsh

               1. U
                Unë

                Aaaaaa Qimi... Qimi prej Iraku. Poooo Qimi është miku i atyre të dyve në Tirane eeee. Qimi ha bukë tek Syriiiii. Ky èshtë Qimi ,abdylhaqimi që u jep mend shqiptarëve.

                1. S
                 Sqepari

                 Si ka mundesi qe nje mesjetar si K M te merret me letersi?

                 1. V
                  Vezhguesi i lagjes se katundit

                  Titulli eshte komplet keqdrejtues dhe nga komentet kutpon se asnje se ka lexuar citimin qe i eshte bere Kim Mehmetit. Pasi lexova citimin verej se autori eshte perpjekur te konstatoje aryset e ketyre ngjarjeve dhe sipas meje ka bere nje konstatim me vend. Kimi ja ka fut shpesh here kot, po kete here nuk me duket se ka thene dicka qe ka lidhje me perpsktiven e tij ne lidhje me ceshtjet fetare. Nderkohe qe Tema sa vjen dhe po degjeneron drejt dizinformimit me keshtu lloj "lajmesh".

                  1. D
                   Daut

                   Ndonjëherë njeriu aq shumë vetpëlqehet sa mendon se është njeriu "më i mençur në botë", dhe të tjerët duke i besuar kësaj fillojnë ta hypin "me nallane në male të lisit"! Por pastaj, kur e sheh veten në male të lisit, nuk i mbetet tjetër veç të hudhet nga maja e lisit me kokë në tokë! Edhe Kim Mehmetin, ky rast e nxorri zbuluar cullak në tru që provon se jo vetëm nuk është i zgjuar por ka edhe shpirtin e zi të djallit! Si ka mundësi të ngatërrohen dy gjëra: Vrasje kriminele për arsye të dobta e një gruaje shtatëzanë! Rast ky që s'ka asnjë lidhje me "zhveshjen e femrave", që fundja sejcili, qoftë femër apo mashkull, e ka të drejtën te veshet si t'ia doj shpirti! Dhe çka e pengon Kimin ky veprim personal i gjithsejcilit, aq më keq të arsyetohet dhe të natërrohet me një vrasje makabër!!!!!

                   1. Çekiçi

                    Kim Muti i biri i kurves Ja qifshin robt e shpisë krejt Rusija kina indija dhe Serbija ketij qen bir qeni Kete duhet burgos se ky është frymzues i kriminelve njisoj si te gjithë frymzusit qe janë kunder lirisë se grave

                    1. S
                     Spak

                     S'ka te drejte njeri te marre jeten e askujt e aq me pak te nenave ,motrave, vajzave tona! Por im Me ndjese paste thoshte "duan te shiten" ne kuptimin qe duan te martohen qe tingellonte normale! Kohet kane ndryshuar! Grate kane marre nje rol udheheqes ne familje! Beni zgjedhjen e duhur ,jeni vetvetja,behuni te zgjuara!

                     1. P
                      Poseidon

                      KA TE DREJTE KY TURKU SURRATBYTHA. FEMRAT DUHET TE VISHEN SI NE AFGANISTAN. SE PO TE PA SURRATBYTHA NDRYSHE TE BEN GJEMEN .........KERME E PRAPAMBETUR DUHET DENIMI ME KASTRIM ( PRERJE KOQESH) E BURG PERJETE QE MBETJET E BOTES SE PERTEJME SI PUNA E KETIJ TE GJEJNE DERMAN.

                      1. P
                       Poseidon

                       KA TE DREJTE KY TURKU SURRATBYTHA. FEMRAT DUHET TE VISHEN SI NE AFGANISTAN. SE PO TE PA SURRATBYTHA NDRYSHE TE BEN GJEMEN .........KERME E PRAPAMBETUR DUHET DENIMI ME KASTRIM ( PRERJE KOQESH) E BURG PERJETE QE MBETJET E BOTES SE PERTEJME SI PUNA E KETIJ TE GJEJNE DERMAN.

                       1. P
                        Poseidon

                        KA TE DREJTE KY TURKU SURRATBYTHA. FEMRAT DUHET TE VISHEN SI NE AFGANISTAN. SE PO TE PA SURRATBYTHA NDRYSHE TE BEN GJEMEN .........KERME E PRAPAMBETUR DUHET DENIMI ME KASTRIM ( PRERJE KOQESH) E BURG PERJETE QE MBETJET E BOTES SE PERTEJME SI PUNA E KETIJ TE GJEJNE DERMAN.

                        1. P
                         Poseidon

                         KA TE DREJTE KY TURKU SURRATBYTHA. FEMRAT DUHET TE VISHEN SI NE AFGANISTAN. SE PO TE PA SURRATBYTHA NDRYSHE TE BEN GJEMEN .........KERME E PRAPAMBETUR DUHET DENIMI ME KASTRIM ( PRERJE KOQESH) E BURG PERJETE QE MBETJET E BOTES SE PERTEJME SI PUNA E KETIJ TE GJEJNE DERMAN.

                         1. U
                          Unë

                          Loooooqeeeeeeeeee!

                          1. X
                           X

                           E ke gabim.Ky eshte bjond me sy bojeqielli me origjine daneze I cili emrin e vertete e ka Abdulaqim Mahmutsen dhe I paguar nga Erdogani dhe lobi orthodox serbo-grek

                           1. A
                            Ai

                            As kemi shanc te behemi ndonjeher ne ... Fatkeqsi... Si ka mundesi qe njerezit kan kaq epsh per te sharr..?! Si duket kan nje jete te ter qe frustrohen dhe vetem nxjerrin dufin.. Pothuaj te gjithe , ose kan lexuar vec titullin ose jan aq te trashe sa mos ta kuptojn.. Dhe nisen nga islamofobia te shajn autorin... Ai ka pohuar dicka krejt tjeter ... Po nejse, te pakten u qetesuan te frustruarit duke shar dike qe nuk i shkojn as te maja e thoit

                            1. a
                             anti25642654censurë

                             or ti ai para se të na hash hajdarin!? na i shpjego se çfar muti ka ngrënë i qir mehmeti,mbeturina më e ndyrë e ndyrësirave osmane?? jo për gjë,por të garantoj se unë do ta kisha lëpirë pshtymën që i kam përplasur në surrat të qirit!! apo dhe ti je nga ata që hanë mut kot??

                            2. K
                             Klimax

                             Abdylaqim Mehmet!!!!! Nuk ka nevojë për koment, arsyetimi i tij përshtatet tërësisht me emrin që mban! Problemi është se çfarë lidhje ka ky Abdylaqim dhe qindra mijëra Selçuk të tjerë me identitetin shqiptar?!!!!

                             1. p
                              posht bythzinjte turq

                              Kur po shaje Ramen mendova se kishe 5 lek ment po ti qenke loqe fare o derebardhe. ndaj Rama tall trapin me ju.

                              1. x
                               xzy

                               Shoqëria e sotme shqiptare përpëlitet ndërmjet kulturës islamike dhe asaj perëndimore. Njëra e konsideron gruan si mall, si pronë personale të burrit, tjetra i jep liri të pakufizuara duke nxitur "lirinë" për tu veshur dhe sjellur si të dojë, pa asnjë përgjegjësi ndaj familjes. Liria dhe kënaqësia personale mbi të gjitha! Besoj se këtë ka dashur të thotë edhe autori.

                               1. D
                                Dea

                                E Kuptoj cfare do te thuash, dhe ka nje pjese te se vertetes aty vetem se duket se mes ketyre dy te keqijave duket se Kimi preferon te paren, i duket normale qe gruaja me mire te jete prone e familjes, babait, pastaj burrit e keshtu me radhe. Harroni nje gje, qe as gruaja as asnjeri nuk eshte prone e nje njeriu tjeter, as nuk duhet te jete. Cudi qe gjithmone gjykohet gruaja kur vjen puna tek imoraliteti dhe krimi. Nese nje grua dhunohet, ajo e kishte fajin se i ktheu fjalen burrit, kur perdhunohet, ajo e kishte fajin se ishte veshur me veshje provokative, apo pa me bisht te syrit, apo ngriti koken, apo uli koken apo buzeqeshi e lloj lloj idiotesirash si keto. Mblidhni mendjen nuk jemi ne mesjete. Kur vritet pastaj patjeter duhet te kete tradhetuar, dhe nderi i burrit eshte gje e madhe dhe i gjithi varet tek gruaja, e nese ajo e rrezikon nderin e tij duke pare rrotull duhet vrare, e meqe nuk duan tiu vejne kufi e kontroll epsheve kafsherore te tyre e dine shume mire se si reagojne persona te ngjashem me ta, ndaj zgjidhja eshte qe vajzat e grate te mbulohen deri edhe tek syte, dhe te rrine brenda kater mureve se edhe ashtu te mbuluara ne thes nuk duan qe ndonje kalimtar ashtu rastesisht tiu hedhe syte ne kalim e siper vajzave, grave, motrave te tyre, dhe ato ngelen serish prone qe duhen mbrojtur nga shikimi i kalimtarit te rastesishem por qe ata vete ama mund ti trajtojne si lecke, sherbetore, punetore seksi, thes boksi ku mund te gjuajne per te shfryre frustrimin e tyre e deri edhe ti marrin jeten asaj dhe krijeses se re qe mban me vete. Thirrini mendjes, vakti qe ka vajza qe zhvishen dhe shkojne ke kazino e klube e ku di une nuk justifikon vrasjen as te tyre as te atyre qe nuk shkojne, as te atyre qe zhvishen as te atyre qe nuk zhvishen, as te atyre qe tradhetojne as te atyre qe nuk tradhetojne. Po ne shume drejtime familja ka degraduar por zgjidhja nuk eshte kthimi ne roberi. Ne fund te fundit meshkujt duhet te mbajne pergjegjesine e tyre ne te gjitha rastet, edhe tradhetite nuk ndodhin vetem, edhe shfaqjet me veshje pothuaj inekzistente jane meshkujt qe i duan. Nese meshkujt nuk do donin seks jashte martese nuk do kishte tradheti dhe as prostituta me pagese, e keni pyetur veten ndonjehere. Nuk dua te them femrat jane engjej te gjitha por edhe per ato qe nuk jane askush nuk meriton te vdese nga dora e dikujt tjeter dhe askush nuk ka te drejte te marre jete vec atij qe e ka dhene (dhe ata qe e kane dhene jeten nuk jane as prinderit nese po mendoni kete, ata jane thjeshte mjeti i zgjedhur per te sjelle nje jete te re). Kultura pernedimore nuk eshte e gjitha sic e mendon ti, ka mjaft variante ne te, ajo qe duhet te bejme si qenie me ndergjegje, logjike etj si keto duhet te zgjedhim mesin e arte ku respektojme familjen, gruan, burrin, femijen pa u bere askush skllav i askujt

                               2. G
                                Genti

                                Ky AbdylBythqimi Mahamuti eshte bajge islamike qe eshte shkeputur nga breket e ndonje hanemeje turke.Kur e shoh me vjen te vjell ndersa kur e degjoj me vjen per te dhjere.

                                1. P
                                 Politike te kam dhjerre

                                 Nuk eshte faji i gjithe i Qimit qe i jeni versulur qe po ta kishit para do e perdhunonit,por i vendit nga eshte rritur.

                                 1. I
                                  I tille je , sa here qe hap gojen

                                  Mire ketyre problemeve iu dhe rruge zoti islamik , por nuk dime a ke nderruar ndopak mendje , se nuk po te shohim me qe te lehesh e adhurosh bajgen , me fal , bajraktarin serb te Vicidolit qe ke vite qe e mban si karamele ne goje ! Ne te vertete ti nuk je ne gjendje te japesh mend , por nuk te rrihet pa folur sepse e kujton veten shume te mencem !

                                  Lini një Përgjigje