Endri Shabani: Avni Rustemi vrasës me pagesë, t’i hiqet emri nga sheshi në Tiranë

29 Nëntor 2022, 20:28Sociale TEMA

Endri Shabani: Avni Rustemi vrasës me pagesë, t’i hiqet emri nga

Nisma ‘Thurrje’ me kryetarin Endri Shabani ka bërë një propozim që të ndryshohen emrat e rrugëve ose shesheve që mbajnë emrat e partizanëve dhe të zëvendësohen me figura të Rilindasve Kombëtar.

Shabani tha në Report Tv se ka emra të figurave të rëndësishëm që mungojnë, e ndërsa është kundër emrave si ‘Myslym Shyri’, sheshi ‘Avni Rustemi’. Ai thotë se ky nuk është një debat për të rishikuar historia, por të ndryshohen këto emra.

“Komunistët filluan të nderonin partizanët e tyre, pra hoqën Murat Toptanit, që përfaqësonte një familje që ka kontribuuar në pavarësinë e Shqipërisë dhe vendosën Myslym Shyri. Partizanët njiheshin për kontributin në luftën nacional çlirimtare, jeta nuk ka filluar pas luftës ë dytë botërore, siç mendonin komunistët, mendojmë të promovojmë rilindasit, intelektualët e kohës se u mësuan shqiptarëve të flasin gjuhën e tyre, ndërgjegjësuan për identitetin kombëtar, duhet të kemi parasysh se kë nderojmë, në Tiranë ke vetëm partizanë, që o kanë vrarë dikë, Avni Rustemi është tipik, ai ka vrarë Esat Pashën, se u pagua nga Aqif Pasha. 

Komunizmi e bënte qëllimisht, se donte promovimin e faktit që e kishin ligjitimiteti për të qeverisur. Ne e kemi politikën të bombarduar me njërës që janë me ‘Aqifët’ e kësaj kohe, jetike të promovojmë intelektualët. E rëndësishme të nderojmë ato që flasim shqip. Nuk është debat historik, por vendosja e bustëve është akt politik. Rrugët më të rëndësishme të Tiranës janë partizanët. Vasil Shanto ka vrarë djalin e Isa Boletinit, ne prandaj e nderojmë, të duket normale kjo. 

Myslym Shyri ka qenë hamall, s’e njihte njeri”, tha Shabani.
Shabani thekson se përparësi duhet të kenë intelektualët dhe jo ato që kanë vrarë apo kanë eliminuar kundërshtarët politikë. E për këtë tregon kërkon që të hapë debat politik, ku do të përqendrohet te Tirana, specifikisht.

“Nisma Thurje” protestoi sot, duke kërkuar heqjen e emrave Avni Rustemi dhe Siri Kodra nga rrugët dhe shkollat e kryqytetit, për t’i zëvendësuar kështu me emra të tjerë. Nisma “Thurje” e nisi protestën tek sheshi “Avni Rustemi”, tek Pazari i Ri. Nisma ka prezantuar një statujë simbolike për t’i vënë emrin sheshit ‘Fan Noli”.

Sipas përfaqësuesve të lëvizjes politike ka ardhur koha për t’ u shkëputur nga trashëgimia e regjimit komunist që e mbushi Tiranën me buste partizanësh.

Gjithashtu, ata kanë kërkuar edhe heqjen e busteve që nderojnë figura historike që njihen për vrasje apo atentate.

“Kemi pasur zevëndësime të cilat për ne janë të papranueshme. Nuk duhet të mendojmë që shembull për rininë do të jenë njerëz si Siri Kodra, Avni Rustemi apo të tjerë, duhet të hiqen në mënyrë imediate, direkte dhe të zevendësohen me emra të tjerë. Flasim për emra që i kanë thyer kufijtë shqiptarë dhe në të gjithë botën janë të njohur për bëmat e tyre. Flasim për njerëz që nuk kanë kursyer as jetën, për njerëz që kanë luftuar për këtë vend. Kemi propozuar që ky shesh të mbajë emrin e Fan Nolit, një krenarie kombëtare”- tha njëri prej protestuesve.

178 Komente

 1. V
  Vasil Laci

  O endri shabani , te qif.ha motren gruan dhe cte mban pragu, kush I financon keta rrope shkerdhyerit qe ju behet kaq shume jehone ne media?

  1. I
   I Madhi Morricone

   Sipas nismes se shaban homos tani do I vij radha dhe skenderbeut qe vrau qindra turq qe pushtuan shqiperine per 400 vjet. Po ai evgjiti para teje mos ishte race osmane o shaban ottomani Apo e kam gabim o moterqira te shthurur!

   1. P
    Patrioti

    Nese Avni Rustemi qe ka kontribuar kaq shume per Shqiperine ishte nje vrases me pagese edhe ti je nje vrases heronjsh me pagese. Ti je nje plehre, dhe nje injorant i historise se Shqiperise dhe patrioteve te saj; akoma me i keq se Esat Pashe Toptani, qe Avni Rustemi ja hodhi trute ne ere ne Paris, per te gjitha te zezat qe i beri Shqiperise. Esatet dhe Koci Xoxet i kane varret ne Serbi. Mesa duket edhe ti atje paske qejf te varrosesh, sepse duket qe i sherbyeke qarqeve antishqiptare. Avni Rustemi nuk ishte komunist. Ndermjet te tjerave Avni Rustemi ishte drejtues i organizatave patriotike dhe demokratike Atdheu dhe Bashkimi. Ishte anetar i opozites demokratike ne kohen e Zogut ne vitin 1924. Ishte anetar i Parlamentit po ne ate kohe. Ne vitin 1908 vetem 13 vjecar ju bashkua cetes patriotike antiosmane te Cerciz Topullit dhe ne 1910 tentoj te vriste komandantin e forcave ushtarake te Shkodres gjeneralin osman Turgut Pasha. Studioj per dy vjet ne Gjeneve dhe pastaj sherbeu si vullnetar ne luften kunder shovinisteve greke gjate pushtimit te Shqiperise ne 1912-1913. Ai nuk ishte bandit sic ti mut stermuti perpiqesh ta paraqesesh. Ai studioj ne Universitetin Hebre ne Janine, dha mesim si mesues ne Tepelene dhe Vlore per dy vjet dhe pastajn studioj ne Kollegjin Arberesh te Shen Adrianit ne Kalabri. Ne Shen Dhimiter Korone ne Kalabri formoj Lidhjen e Rinise Shqiptare per mbrojtjen e kombit shqiptar. Esat Pashe Toptani ja dorezoj tradhetisht Kalane e Shkodres Malit te Zi. Ishte Bajram Curri qe e zgjodhi Avni Rustemin te behej deputet i Hasit ne Parlamentin shqiptar. Avniu ne Paralement drejtoj forcat demokratike te Fan Nolit, Bajram Currit, dhe Sulejmna Delvines. Ne 1924 beri nje tentative per te vrare Zogun. U vra ne Durres ne 1924 nga nje person i besuar i familjes Toptani, Isuf Reci. Pra, Avniu ka punuar me dhe per Fan Nolin. Dhe ti injorant kerkon heqjen e emrit te ketij heroi dhe patrioti me emrin e mikut te tij Fan Noli! Fan Noli ka vendi e vet. Por edhe Avni Rustemi ka vendin e tij. Ai nuk mund te emerohet si nje vrases me pagese nga nje i paudhe si puna e jote. Pftuuu felliqesire dhe jashteqitje serbe! Meso historine or i paudhe!

    1. I
     Illo

     Bravo! Bravo! Qener kane lindur e ashtu do vdesin! Se nje njeri ka moral e virtyte!

     1. A
      Anisa

      Ja thua po kujt ja thua trapave te lindur se nuk han pyka injorant te lind .

      1. P
       Patrioti

       Ky është një Salist i heshtur por dhe një antikombëtar i betuar , që kërkon të rikthehen tradhëtarët dhe pazarxhinjtë e Shqipërisë . Si ka surratin ka dhe shpirtin , kjo mbeturinë e tradhëtareve shqiptare . E vuri njëherë veten në provë në zgjedhjet e kaluara , me partinë e tij dhe pa i dalë mirë brirët , shqiptarët i treguan vendin . Tani që po afishohet si tradhëtar i betuar , shpresoj ta marrë vesh se sa i vlen lëkura .

       1. I
        Ilir

        Bravo te qofte per pergjigjen qe i jep keti njeriu kane bere shkollat jasht por nuk dine historine e shqiperise haron qe keta kane sakrifikuar jeten per vendin ndersa keta pretendojn per pushtet dhe mohojne sakrificen e prinderve dhe gjysherve te tyre

        1. b
         ben

         Keta jane jashteqitjet e kmbit tone. Qendrimi ndaj figurave tona historike dhe heronjve tane eshte nje vije e kuqe midis shqiptareve te vertete dhe maskarenjve shqipfoles. Ketyre buthqireve u duhet hequr shtetesia shqiptare dhe ti perzene pergjithmone prej vendit tone.

         1. E
          EDI

          bravo patrioti besoj i the te tera. Ky kokerr kurve eshte. cfare pjell macja minj do haje thote populli

         2. D
          Dakord

          I madhi morricone je vertet i madh. Bravo te madhe.

          1. T
           Te fala nga Avniu

           https://youtu.be/as9dgg_lck8

          2. Q
           QifQifQifQifi

           O Endri Shabani, merr leshin e pidhit të satëme dhe të pidhit të sat shoqeje,, THUR një triko dhe vishe duke qelbur dynjanë nga era e shurrës se femrave të tua të cilat të kanë futur shurrën në tru dhe je bërë si shurrtore grashë…..

           1. F
            Fener Zizi

            Vasil Laçi, kurte mbarosh Ti, Milej mua tja Shkerdgej dhe Une Motren dhe Gocen e Xhajes.

            1. S
             Spond Saurreli

             Te lutem zoteri , mos hy pa rradhe. Pyet nje here kush eshte i fundit.

             1. K
              Kokmodhi

              Fis qire patronazhist

             2. P
              Poshte komunizmi!!!

              Komunistat ne litar!!!!!

              1. L
               LALA, shoku i Kiços, në kurbet.

               Jot ëmë me këmbë përpjet!

               1. N
                Neritan Ceka

                O KAR!!

               2. Z
                Zagali

                O Endri muti na ngenç mutin.

                1. B
                 Baba

                 Gjyshen ne pidh o zizu

                2. .
                 ..

                 Islamiket dhe komunistat nuke jane njerze.... Kaqe di të them edhe keti Shabanit... Avni Rrustemi një patrijote Shqiptare. Poshte Ed Rame Turke hajduti Erdogani, Sali Gerdeci dhe ilir spiun...

                  1. K
                   Kajo

                   Dhe te na rosh ti hahahahaha grua qir ...mallkuar ara fara vrima nga doli bima.

                  2. K
                   Katolik i vjeter

                   O vasil o kurve mashkull por adem jashari po avni rustemi po gjasme uçk a nuk jame si xan çaushi ne vaftit???? Ju vjen inat se shabani thote te verteten per te gjitje ju jazexhite dhe haxhi qamilistat islamik. Patronazhistave socjalistave rilindsave dhe komunistave duhet qire edhe te vdekmit se te gjallet deri ne fund. Ptuuuuuu korrak islamik

                   1. B
                    Bassilicum Vitae

                    Si thu ti të mbash rradhën e mos bësh a gëk as mëk . O të tredhim ene tia .

                   2. I
                    Illyria-Shqiperia

                    Mero, te lutem hiqe kete turi mi, se na i beri nervat kaçurrel! Ketyre njerezeve nuk u duhet dhene asnje lloj hapesire! Per mua si qytetar eshte ofendim i ndenjave te mia patriotike te degjoj keto shtremberime e manipulacione dhe ofendime te heronjve te vendit tim! Liria ka kufi!

                    1. J
                     Jemi te gjithe AVNI RUSTEME VASIL LACI

                     Ju a shkerdheft Faren VASIL LACI e c'ju permban Pragu gjithe juve Bij Kurvash Anti- shqiptare . Do vij dita do sqarohet . E dim mor fisiqira Esadiste e Kryekurves se Kombit shpellarit saleh hamuti ,qe shiteni si trima ,ktu ,pas Monitorve , por Me 97 -en ju morem Zvarre sa ishit gati me na Lepi Carin ,t'ju falnim jetem ashtu shtrire rrugeve te Shqiperise , duke u dredhur si bij Kurvash qe jeni e duke share saleh Putanen serbe dhe nuk e perfunduam Misionin e Patriotit Shqiptare ta merrnim Zvarre Kryekurven shpellare dhe ti vinim LITARIN ne SHESH ,qe te mesonit mire ju Bij Kurvash Antishqiptare se cdo te thot Atdhe ! - Por me sa duket Zoti po ju sjell perseri ,aty ku duhet per t'ju shkuar ne Helle me radhe gjithe Ju Bijt e Kurves Esadiste .Nuk ka me shpetim per asnji bir kurve qe nga saleh Hamuti e ilyer Mutaj e deri ke gjithe ju Prostitutat e Medies

                    2. V
                     Vasil kurva

                     Po ti qenke nji kurve o këlysh komunisti po ti qenke një nga vrasësit pran saj shek kështu ipafutur

                     1. M
                      Margarita Tutulani

                      Ti mba radhën o të tredhin ene ty t'ut .

                     2. D
                      Dua 1 Euro per te Vrar gjithe Esadistet Graqiret e

                      Pra Esadistat duan qe ne Shqiptaret te Rifreskojme Historine e Heronjve tane ,qe i dhane Dinjitet Kombit Shqiptare ! O sot o kurr . Vritini ku t'i shikoni ESADISTET e financuar nga dobici Karaxhixhit ne Emer te Popullit Shqiptare

                     3. T
                      Te Paditet dhe ti qihet Gruaja dher Motra ne shesh

                      Sa bukur qe e mesuam se kush eshte Pederasti i Klonuar . Hajt se kena me ta shqy torrn e bithes o fisqir brez pas brezi . Do vij Nipi AVNIUT ta shkerdheje fisin se shpejti

                      1. M
                       Manjaku

                       Po ty ku ke deshire ta shkerdhej kalamanin apo ne djep

                       1. M
                        Manjaku me " Bibironin Serb" ne djep

                        Manjaku , ne Shqiptaret nuk jemi te ngjashem me JU Fisqirat ne djep ku te fuste Carin ne goje Serbi e ti filloje e thithje . Qeke rrac e shpellarit salih brishit bre Manjak Bibironi !

                      2. t
                       tosi i vogel

                       Sikur tju heqim ju, Salehun edhe koklopen e cepanit si fillim, sdo ishte ide e keqe!

                       1. S
                        Shtet e Qeverri Pedrastash qe s'kan Nder e Dinjite

                        Mq pas ken sot ne ket Pushtet , kte fisKurvash Esadiste , e kish shku ne Hell

                        1. T
                         Tata luigji

                         Shabon ta qifsha Fatimen qe ka nxjerre ate goj E dua regjimin vetem per tu shkerdhyer motrat ketyre morrave qe dalin dhe hapen bythesh ne tv Shabon ta qifsha thurjen dhe fisin

                         1. V
                          Vlonjati 12

                          Pis muti ! Kjo eshte logjika e maskarenjeve qe kerkojne te çbejne historine e ketij vendi . Ky idioti , pasi zgjidhi gjithe hallet e ketij populli , tani merret me shtremberimin e historise . U vini hurin ketyre pisave antikombetar !

                          1. S
                           Shtetar Pordhacesh ju pallofsha Grate

                           Endri Shabani ta shkerdhefsha cte permban Pragu , Nuk do gjesh Vryme te fshihesh edhe ne pidh te gruas ose motres tende te futesh keme me te nxjerr .

                           1. N
                            Nona vet

                            Pacavurja Shaban do thjesht ti lakohet emri,nuk i beson as vete ato qe thote

                            1. D
                             Damon

                             Ou paskeni harruar Zogollin me bulevard e shtatore qe ka vrare Currin,Gurakuqin,Prishtinen edhe vete Rustemin...Po jeni kaq burra fillojeni nga kreu jo nga bishti..

                             1. D
                              Damon

                              Ou paskeni harruar Zogollin me bulevard e shtatore qe ka vrare Currin,Gurakuqin,Prishtinen edhe vete Rustemin...Po jeni kaq burra fillojeni nga kreu jo nga bishti..

                              1. P
                               Pse Heronjt keshtu i quajn kta bij Kurvash !

                               po Esad Pash Gruaqiri filoSerb cfar ishte Tradhetare i paguar nga Serbia njelloj se pederasti shpellas salia ! hjahahahaha _Te Vrasesh Tradhetaret e Kombi eshte Ndere Kombetare o Qorroklli , qe s'paske as Moral dhe as Ndere Kombetare .Ti po lyp me ta shkerdhy Gojen

                               1. K
                                Kjo eshte Historia e shkruajtur ne Spellen e vicid

                                hahahah AVNI RUSTEMI vrases me pagese (shkruan dobici Karaxhicit ) po Skenderbeu o kopili Srbise ? Eshte Serb apo tradhetare i Kombit hahahahahahahhaa . Kush i pranon Medieve kta te Lajthitur more ! Po per heronjte e tjer te Kombit cfar na thote Kafsha Primitive more pederast me syze ? Na trego pak se vallahi paskeni honger Mut me shume nga cduhet

                                1. S
                                 Shqiptaret kara pa kufije

                                 Gjergj Kastrioti me gjak serb, lufton per tokat e te babait, biles e ka luftuar te jatin me ushtri turke. Sa per dijeni se kush ishte Gjergji mamit bukur. Te tjeret per 500 vjet ishin pa perjashtim influenca te shitura turko-greke. Per 50 vjete te gjithe ishin influenca ruso-serbo-turke Per 35 vitet e fundit hienat e gjithe botes vetem shqyejne e kafshojne shqiptaret frikacak e pirate qe vetem fryhen maje plehut. Ju qifja Vasil Shanton e Vojo Kushin me shoke qe ishin vetem propagande komuniste per trimeri fallco. Dhe Avni Rustemi i paguar ka qene, jo patriot. Kajo Karafili copa e katunarit budall. Azem Hajdari kokrra e bythqirit lekist qe shiste dhe bythen per leke u be hero i demokracise. Histori e fresket per te gjithe. Keshtu caktohen heronjte... per neve syqorrat qe te mos e kemi mendjen tek papunsia dhe realiteti qe po na ha shpirtin

                                 1. T
                                  Ta shkerdhejne Shqiptaret cte permban pragu o

                                  Gjergji Madhe ju ka shky bythen serbeve qe dridheshin sa i degjonin emrin siedhe osamnllinjte qe te paskan shlerdhy rracen tate ne bythe o Pederast Greqia

                                  1. D
                                   Dori

                                   Ik o psikopat pi ilacet.

                                   1. D
                                    Dakord

                                    O shqiptari i vetem kar pa kufij pse po te ha papunesia ty o dembel stambolli??? Pune ka sa te dhitesh se po i marrin nga pakistani e bangladeshi!!! Shtro bythen e ik puno o legen e leri heronjte te prehen ne paqe ose dil bej nje akt heroizmi para kryeministrise se mbase ja vejne emrin tend ndonje rrugice ne kamez. Shpellar i dreqit

                                    1. D
                                     Dakord

                                     Kushdo qe te jesh, ke thene te verteten; vec Skenderbeun mos na e hiq nga lista e heronjve. Eshte histori e lashte dhe e pranojme sido te ket qene, por eshte bere simboli i kombit. Keta ‘heronjte’ e deklaruar nga komunistet s’jane vecse propagande. Shqiptaret nuk ngopen me propagande dhe prandaj kane mbetur shekuj pas botes se zhvilluar. Pune ka, por vetem per ripjelljen, te tjeret po i degdis Edvindrograma ne kurbet

                                   2. P
                                    Prostituta Kombetare Sali

                                    O Shabannoooo OoooShaaban Ooooo te q…. Dreqi rracen o Shaban! Shaabbbannnooooo!

                                    1. A
                                     Adi

                                     Nese ka qene hamall cfare pastaj, pune te ndershme ka bere nuk eshte marre me bar apo prostitucion. Une personalisht zgjedh te respektoj nje hamall, nje sanitare etj qe i kontribojne nje jete me te mire dhe nje qyeti per te paster e per me teper jane njerez te ndershem e punetore perkundrejt laraskave si puna jote qe nuk kane as dashuri per atdhe, as atdhe fare. Dhe Nolin mos e permendni ju se i ndotet emri ne gojen tuaj, nuk e meriton Noli te bjere kaq poshte, ka qene itelektual dhe njeri shume i nderuar.

                                     1. D
                                      Dhimiter Fari

                                      Ky Shabani eshte nej moterqr qe se ka shokun. Nga bytha e altin goxhajt, kaloi se kri i Krehsnik Spahiut. Edhe thote Vasil Shanto ishte hamall. Po ne cilin vend te botes e bejne luften guerrile profesoret? Po pse cfare punesimesh te tjera kishte ne kohen e pushtimit italian per shqiptaret e mesem? Ja insha;llah plas lufta, ta shofim trimerine e ketij.

                                     2. J
                                      Joti

                                      Po e pagoi Aqif Pash Elbasani se ishte gjak me Esat Pashen . Kete e dinte gjith Shqiperia ne ate kohe . Edhe ai qe vrau Avni Rustemin u pagu nga Myslym Peza qe kishte pi gjak me Esat Pashen dhe sipas zakoneve te kohes kishte gjakun ne kurriz . Paradoksi eshte Esat Pasha u shpall tradhetar Myslym Peza hero i popullit

                                      1. k
                                       k

                                       Shko hiq komunistin berisha jo emrat e komunistëve të vdekur 70 vjet më parë.

                                       1. R
                                        Rushan Beu

                                        Ore dallgauk po të ishte gjallë Avni Rustemi që ta numëronte ty në lule të ballit, të vjen keq që hoqi qafe Esat Pashën. Yyyttt farë e keqe!

                                        1. A
                                         Arber

                                         E drejte Endri. Aqif Pasha gjithsesi mori gjakun e vellait qe ja kishte vra vellai Esat Pashes . Ajo kohe ashtu ka qene te gjithe bejleret edhe shume nga keto figura te shquara te historise sone te pavaresise jane vrare nga gjakmarrja .

                                         1. V
                                          Vlora

                                          Ik mor pis, do te behesh edhe ti protagonist.

                                          1. P
                                           Pirro

                                           Po Bulevardit "Zogu i Parë" a t'i hiqet emri? Ahmet Zogu ka vrarë për karriken e vetë Bajram Currin, Luigj Gurakuqin, Avni Rustemin, etj. Si thoni ju të "çThurjes"?

                                           1. K
                                            Kaonia

                                            Qe nga emri nisma thurje duket seç jeni, ik thurruni cepave legena burra!

                                            1. Q
                                             Qifja pasi u vra EsadBytha i qinte Gruan sadit

                                             ishin bande Mafiozesh dhe trafikonin Droge ne France . Qifi si Kryetar i Mafies qiu Gruan e Esadit ne bythe dhe lindi Shaboni me nji sy qorr ! Avni Rustemi i shtynte gjyshes e Shabanit ne bythe Kondomat me Opiom duke bo Miljona Franga .Nji Jave qe endroj ne shqiperi palloh 3 Motrat e Zogut te Kurves nebbythe sepse ashtu e kishin zakon madje edhe vet Zogu i Kurves ne bythe i qinte Motrat e Shabes ,Kur Avniu la me barre nji nga Motrat e Zogut te Kurves ,ai urdheroj vrases me pagese ti benein prite Avniut dhe ta vrisnin . Por Avniu nuk Vdes kurr nga bijt e Kuves Esadiste o Moterqir o fisqir brez pas brezi . Kur ju ngjallen krimbat edhe ktyre rraces se putanas esadiste bre burra !

                                             1. P
                                              Prodesori kur e nxorri.

                                              Ore po ti qenke pak bycqire e paske qef nje cik. Mos u fshi dil ne shesh te burrave e gje noj pallosh.

                                              1. "
                                               "Profesor " te shkerdhej c'te permban pragu

                                               Profesori qiri bythen dhe Rrocken nxensit ne Goj ja mori . Profesor e nxora edhe un ,nqs nuk je ngop tuj u pallu WC-ve , sillma grun ta Shkerdhej si e do ajo pun .

                                               1. p
                                                profesori qiti bythen e tij seksi ejjjjj !

                                                Ouuuuuuu "profesori qit Bythen " - ashtu rri profesori ,sa ti telefonoj nji shkut tim Turk qe punon ne tiron .Vjem me vrap per Buthqimat me cdo lloj Grade edhe salih berishin don me e qi ne bythe ,Keshtu me tha nji dite .Dua ti qi djalin birishit ! Ndersaaaa CARIN tim s'ke shanc ta Lepish ti profesori . Noo no no . Nqs ke noj goce seksi qe di ta thithi me epsh ,po te bej nji Favore se je profesore . Me thuaj vendin ku takohemi .Jam menjiher aty .E kam bo me maj ta cpoj ne thellesi deri ne Mushkri porfiiiiiiii

                                              2. P
                                               Po ku e pe ti mer QORR o Pederast i peshtire !

                                               QORRI KA PA NE ENDER AVNI RUSTEMIN QI PALLONTE GJYSHEN E VET NE BYTHE !

                                               1. Vjosa

                                                Kush janë keta thurja nga cilat gjirize kanë dale? Kush eshte ky shabani , kush i paguan e ku livadhisin keta të kollarisur ? Sipas tyre të heqim emrat e atyre djemve që luftuan kundra TRADHETAREVE të KOMBIT si esat pash toptani apo kundra pushtuesve .Këta janë llumi që duan të behen faktore .

                                                1. E
                                                 Endri ne parim je ok, ne modalitete jo

                                                 NE PARIM KE TE DREJTE NE MODALITETR JO. SEPSE DUHETE JESH INFORMUAR MIRE PER TE NDARE HAMENJT SI MYSLYM SHYRI NGS INTELEKTUALET E SHQUAR GJATE GJITHE HISTORISE. NUK MUND TE PERJASHTOSH QENIEN E TYRE PREZENT EDHE GJATE 1941-1990.

                                                 1. E
                                                  Endriiiiiiiiiiiiii o te qifte Gamori syte

                                                  i paska shkerdhy si fis Avniu kta fisiqiret hahahahah

                                                  1. P
                                                   Patrioti

                                                   Il mor shkërdhatë muti. U bë surrati jot prej muti të diskutosh emrat e heronjve të këtij vendi. Qelbësirë, njeri i urryer, majmun i paguar nga armiqtë e këtij vëndi.

                                                   1. N
                                                    Në vrim të gjirizeve do shkoni si baballarët tuaj

                                                    Ti genjen me kurajon e nje batakçiu, ti shpif: Avniu nuk e vrau Esat tradhëtarin se e pagoi Aqif Pasha por sepse ai nxorri në ankand trojet e vendit nderkohe qe luftëtarët dhe intelektualët përparimtar kërkonin territoret e merituara dhe të banuara nga Shqiptarët. Sikur të mos e kishte ndëshkuar atë batakçi politik (sot ka akoma të tillë) Shqipëria , për hesapet e Esat tradhëtarit do ishte katandisur sa një "thelë kaposhi" në mos po do ishte një provin-ce e Serbisë. Le të hapen arkivat për këtë temë qe te ndëshkohet edhe njëhere ky tradhëtar dhe që brezi i ri te njohi spiunët dhe heronjtë. Vasil Shantua ka vrarë tradhëtarin dhe kolaboracionistin Boletini jo se ishte djali i Patriotit të madh Isa Boletini por sepse u vu në shërbim të agjenturës Serbe qe kërkonte të përfshinte ne kufijt e Serbise Shkodrên dhe me fillimin e Luftës së dytë u vu menjëherë në shërbiml te Nazifashistêve. "Eshtë një nga "patriotët" qe priten me enthuziazëm si shpëtimtarë pushtuesit. Kjo inisjativa juaj është komike sepse në vend të vini vetulla ju po i nxirni sytë vetes. Tpu farë e keqe që sigurisht do merrni atë që morën paraardhesit tuaj.

                                                    1. I
                                                     Illo

                                                     Nuk e kuptojne keta hale, qe Shqiperia sot do ishte ne rastin me te mire Kurdistan, ne mr te keqin komplet e cfarosur dhe e asimiluar nga fqinjte. Po ska faj haleja, perderisa te tjeret dhane gjak per te dhjere ky mi. Nuk kuotoj si media ne diten e çlirimit i jep hapësire ketij te provokoje ats qindra pasardhes deshmoresh e luftetaresh per liri. C’edhte kjo demokraci? Ç’eshte kjo liri fjale keshtu?!!!

                                                    2. Q
                                                     Qytetari

                                                     Kush je ti more mut muti të hedhësh idiotësi të tilla. Mero vëllai të lutem mos u jep hapësirë këtyre njerëzve të shitur që për një grusht para kanë për borxh të shesin dhe nënën e tyre.

                                                     1. S
                                                      Shigjetari

                                                      Myslym Shyri mund te ishte edhe lypsar o zagar, por ra deshmor per atdheun! Ndersa Avni Rustemi arsimtar, partriot dhe atdhetar. Sikur te kishim me shume Avni Rustema ky vend nuk do te kishte vuajtur kaq shume!

                                                      1. S
                                                       Shigjetati oeder

                                                       Avni Rustemi nuk beri asnje shkolleominjorant . Ishte thjesht nje rrugac tip .Azem Hajdari .mori ate qe desh . Ato qe e cuan per te vrare e ekeminuan mbrapa . Lexo Eqerem Voren ne kujtimet e tij .

                                                       1. D
                                                        Dori

                                                        Sa njerez me te meta mendore mban ky vend! Pi ilacet o psikopat!

                                                      2. f
                                                       futja kot

                                                       E ç te keqe paska ketu zanati i Myslym Shyrit, sepse sipas ketij te Thurrjes, rruget e Tiranes duhen emrtuar me emra intelektualesh dhe jo emra hamejsh( sipas Shabanit). Eshte e vertete qe Tirana ka ekzistuar edhe para ardhjes se komunisteve, ka qene Tirana e mejhaneve, e taves se dheut dhe fergeses. Trashgimni e madhe shume ne fakt! Nuk e kuptoj pse i djeg kaq shume Shabanit te gjore pa vote, emri i Avni Rustemit? I takon Fevzos te irritohet me emrin e Avni Rustemit jo Endrit te Shabanajve. I propozojme nismes se Thurrjeve qe nese nuk kane pune per te bere te mos lujne çdo dere qe kercet dhe nese e kane me zell kete riemertesen e rrugeve te kalojne nje here andej nga Kamza City!!

                                                       1. J
                                                        Jam nipi A.Rustemit kam qir Gruan e Endrit

                                                        Endri e kuptoj irritimin tat dhe te kerkoj falje sepse nuk e dija qe ti te ishe kaq i ndjeshem dhe madje egoist . Por ti ta kesh per nder more pederast qe nipi Heroit Kombetare Avni Rustemi te shkerdhen Gruan . Mos kujto se nqs noj Shqipotare qe ti e ke irrituar prekur ne Serdren e Shqiptarit , pasi ta cpoj Qypin me Mute qe ke mbi shpatulla ti , do jet i Paguar : JOOOOOOOOOOO O GRUA QIR _ PO PEDERASTE SI TY S'E DIJN CDO TE THOTE ATDHE E KOMB PRANDAJ NE EKEMI PER DETYRE T'JUA FRESKOJME MEMORIEN SE CDO TE THOTE TRADHETARE I KOMBIT SI ESAD PASHA PEDERASTI SEB i njeti si salih berisha O MOTERQIR ANTI SHQIPTARE

                                                        1. D
                                                         Demir Labi

                                                         Po mir mor bir,po Sabri Godon do ta mbani? Mos i zini te gjitha sheshet,lini te pakten tre Per Sali Halene,Edvin Skizofrenin,dhe Ilir Legenin.keshtu plotesoni edhe boshllekun historik.Kryesorja beni nje dosje sigurimi si monument,do ishte me bindse.

                                                         1. D
                                                          Demir Labi

                                                          Po mir mor bir,po Sabri Godon do ta mbani? Mos i zini te gjitha sheshet,lini te pakten tre Per Sali Halene,Edvin Skizofrenin,dhe Ilir Legenin.keshtu plotesoni edhe boshllekun historik.Kryesorja beni nje dosje sigurimi si monument,do ishte me bindse.

                                                          1. D
                                                           Demir Labi

                                                           Po mir mor bir,po Sabri Godon do ta mbani? Mos i zini te gjitha sheshet,lini te pakten tre Per Sali Halene,Edvin Skizofrenin,dhe Ilir Legenin.keshtu plotesoni edhe boshllekun historik.Kryesorja beni nje dosje sigurimi si monument,do ishte me bindse.

                                                           1. P
                                                            Prostituta Kombetare Sali

                                                            O Shabanooo! Naj fjale per Turqine qe vrau e zhvendosi nga trojet e veta me qindra mijera?! Ka kohe qe disa ‘tironas” e permendin kete?! Para ca vitesh, shoket e Shabanit diskutonin 28 apo 29 Nentorin, gati u vra saliu me edin. Po tash?! Avni Rustemi, Isa Boletini dhe at Kristo Negovani do shpallen terroriste! Kurse Esat Toptani, Saliu, Edi, Monalikja deshmore! Shabano, e mori pjesen Daktorri te porti i Durresit?! O shabano o shabano, naj fjale o gjigandi i Nishtulles për shqiptaret qe nuk marrin dot Çertifikaten e Pronesise?!

                                                            1. N
                                                             Niku

                                                             E bere dhe Avni Rustemin partizan mor koqe? Dhe Fan Nolin rilindes? Pse duhet gjithmone ju loqet e shoqerise te hapni llapen e te beni gam-gam me lloj-lloj karlleku qe ju vjen nder mendje? Ata rilindes qe thua ti vertet u lodhen t'i sjellin vendit alfabetin dhe Pavaresine, por brezi juaj jeni me analfabetet qe kane dale nga bankat e shkollave shqiptare qe pas Luftes se Dyte Boterore. Sos qe nuk dini shkrim e kendim, por edhe historine e beni sipas qejfit tuaj, ju duket vetja intelektuale dhe nga ana tjeter rrini ne kafene dhe ne TV duke bere ham-ham. Nuk mund ta gjykosh historine e atehershme duke perdorur norma te tanishme, ky eshte nje parim universal ne vleresimin e historise. Historia vleresohet ne kontekstin e kohes ne te cilen ndodh. Por cyryke analfabete si puna jote nuk mund ta dine kete gje. Ose e dine dhe bejne interesantin. Dhe meqe ra fjala, Fan Noli ishte i majte, kishte tendenca komuniste, por perseri idiote si puna jote nuk mund ta konceptojne kete gje. Hap ndonje liber e lexo ndonje gje para se te hapesh gojen.

                                                             1. C
                                                              Cfar eshte kjo fare Kermash ktu ne kte vend !!!!!!

                                                              Mjaft i guximshem na dole mor Shabe qorri . Mesiguri qe do marresh ate qe te takon se shpejti . Do paguhesh o Moterqire me calamidhe

                                                              1. A
                                                               Aron

                                                               Po ik ore koqe, nuk ka cfare tjeter te afroje per shoqerine shqipetare dhe merret me buste patriotesh. Fan Noli i beri Avni Rustemit fjalim ne varrimin e tij, ashtu si edhe Gjergj Fishta.

                                                               1. B
                                                                Bureto

                                                                Sepse në konteksin e asaj kohe Fan Nolit etj, u shërbeu vrasja e Avniut, heroit të tyre, (i cili vet i pat deklaruar, mentorit të tij dr. Sh. Çomo, se po vrave do të të vrasin), si pretekst për të bërë të ashtuquajturin "Revolucion demokratiko-borgjez", në fakt një 'grusht shteti'. Kjo histori 'mot a mot", u përsërit, por tanimnë mënyrën më të shëmtuar, (e pa dëgjuar kjo ndonjëherë), në 14 shtator 1998, nga Sali Berisha kur u vra (e vrau) 'heroi' tjetër Azem Hajdari, duke përdorur arkivolin me të brenda për të shkallmuar derën e kryeministrisë!! Ndaj problemi më i madh i Shqipërisë në këto 120 vjet shtet, është se i kemi parë gjithmonë, ngjarjet historike, "bardh' e zi", pa ndonjë analizë dhe shpesh ato janë bërë dhe qesharake, kur në të kundërt, qëllimi duhet të jetë sublim: Interesi i kombit dhe kultivimi i ndërgjegjes kombëtare për gjithmonë dhe jo i interesave të politikës së ditës dhe luftës për pushtet të pamerituar.

                                                               2. T
                                                                Tom

                                                                O të qifsha rracën e përdalë, ore klyshi i kurvës antishqiptare.

                                                                1. K
                                                                 Katnaret

                                                                 Shko bej ndonje pune o parazit

                                                                 1. k
                                                                  kot

                                                                  Shko meso historine o kerric gomari. Na mbyten legenat, si eshte e mundur?

                                                                  1. H
                                                                   Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

                                                                   Kush e pagoi Avni Rustemin more qelbesirë? Jot ëmë e pagoi, ne natyrë? Avni Rustemi u gjykua ne France dhe doli i pafajshem mor qen bir qeni. Po të ishte quajtur vrasje, do ishte kalbur ne burg. Lexohet edhe njehere bistorine mor qelbanik, se do fillosh të kthehesh kunder gjyshit tend. Do kuptosh qe gjyshin e ke tradhetar të kombit.

                                                                   1. M
                                                                    Meshirimi i injorances

                                                                    1 idiot konfirmohet; ke pare shume filma produksione komuniste. Sali Berishes ti rrush karin o pabuks.

                                                                    1. S
                                                                     Shpellar Primitivi inteligjen Komunist Pederast

                                                                     i paska kap dhembi buke shpellarave si salih brrishi me zagaret e shpelles haaaaaaaaaaahahahahahah o Zhulsat e Njerzimit buka qe ju ngop Zorren e Trashe juve - do i vije fundi se shpejti dhe ju do kthehni ne origjine nga keni dal e zbrit ne qytete . Ne Shpell eshte shtepia juaj duke ngren mut e kakardhiqe

                                                                    1. P
                                                                     Po

                                                                     Ky eshte idiot qe kerkon vemendje.. eshte njeri i tredhur nga mendja.

                                                                     1. J
                                                                      Jari

                                                                      Po me kë e ngatërron Avni Rustemin ty more bythqirë, me Xhafer Devën apo me Ahmdt Zagollin o i pa fytri E Shabani, ku u bëre ty të ndryshosh historinë, ore Bajgë.

                                                                      1. m
                                                                       miku nga skrapari

                                                                       KY QENKA KOKA E IDIOTIT ......

                                                                       1. a
                                                                        arrifi

                                                                        Ty te do QIRE cte mban pragu i shtepise BASTARD.

                                                                        1. Q
                                                                         Qytetari

                                                                         Endri ti veme emrin e motres tende ose mamase tende ose gruas tende si te duash ti !!! Se mbahet me mire mend. Eshte kollajllek!!!

                                                                         1. A
                                                                          Avni Rustemi follower

                                                                          Je djale me nivel siperfaqesor dhe i fryre Fryrja te con deri ne prekjen e vlerave te kombit sa turp Avni Rustemi eshte vlere per kombin , i vetmi qe vuri jeten per vlera kombetare Ti me dashje, a me keq pa dashje ve ne pikpyetje se Esat pasha eshte tradhtar dhe i vleresuar vetem Nga ty dhe serbi Pa respekt Avni follower

                                                                          1. d
                                                                           do ja heqim bekt e sat'eme e tet'motre neser

                                                                           a thu qe ky Historiani Halese nga e cila paska dal , te jet kaq bir kurve sa ta barazoje Heroin e Popullit me nji vrases me pagese si saleh hamuti pri vicidoli ? Po c'tu desh o pederast ! - Ke bere gabimin e jetes me kto studime brenda Hales nga edhe dole . Hjad se te vjen ora dhe te tregohet Historia nga e para ,qe t ikesh i mesuar .He na rruac o Krimb haleje

                                                                           1. q
                                                                            qifja

                                                                            Kokepordha qe I sherbejne frymes esadiste dhe haxhiqamiliste .esati prehet ne varrezat e serbeve ne Paris dhe cdo zyrtar serb ben homazhe tek varri I esatit.Keta kokeloqet tani na thone qe mos te nderojme Avniun qe vrau tradhtarin por te nderojme tradhtarin qe shiste troje shqiptare me gjithe shqiptare brenda.pajdh I sams n dor tkujt ka ngel opozita dhe nacionalizmi I djathte shqiptar.

                                                                            1. Q
                                                                             Qifja na pus mezini

                                                                             Ta qi mamin o krromash centrale. Me ke marre emrin laluc fieri.

                                                                             1. J
                                                                              Jevgu esadist na pus mezini

                                                                              ore bythe pederasti s'ke turp o lyrash ,te paska qir robt edhe laluci uahahahaha dil njiher aty ke Lef Sallata ,se jan ca laluce qe te shkerdhejn motren ty ,vallahi edhe ty kan me te qi

                                                                            2. C
                                                                             Cfar Muti i paskan dhen me henger ktij qorri ?

                                                                             paska ngren Mut Qeni i qorroklliu dhe e ka lexuar Historine mbrapsh . qooooorrrrroooooooooo po salihu mo cfar thot per Historine ? hahahahahaahaha sa bij Kurvash u rriten kto 31-vjet ne Bordellon e Pederit

                                                                             1. K
                                                                              Klevi jam kerrici i Faros

                                                                              Prandaj keta bythqirat ne votime marin vetem karrin ne bythe , nuk voton asnje per keto kurva bile ,as familjarete tyre .

                                                                              1. Q
                                                                               Qytetar

                                                                               Sikur Avni Rustemi te kishte qene vrases me pagese do blinte nje ciflig edhe do jetonte si bejleret. Them çiflig sepse qe te vrisje njeriun me te fuqishem e me te rrezikshem ne Shqiperi ate lloj shume do te kerkoje per te kompensuar rreziqet. Perkundrazi, Avniu themeloi shoqerine “Bashkimi”, e para organizate e majte ne Shqiperi, dhe bindi kuksianet qe ta votonin deputet (megjithese vete ishte nga Libohova). Ne qofte se keto ngjajne si bema qe mund t’i beje nje vrases me pagese jam gati t’ia vene emrin sheshit Shaban Thurja ose Shaban Merimanga.

                                                                               1. T
                                                                                Tirona Re

                                                                                ky pederasti Shaboni qihet ne bythe Vaj medet ku ka perfunduar Shqiperi Dhe ky bythqir do te behet faktor ne politiken shqiptare duke deformuar historine ...Zaten Shabon!

                                                                                1. T
                                                                                 Tirona Re

                                                                                 ky pederasti Shaboni qihet ne bythe Vaj medet ku ka perfunduar Shqiperi Dhe ky bythqir do te behet faktor ne politiken shqiptare duke deformuar historine ...Zaten Shabon!

                                                                                 1. D
                                                                                  Drejtësia

                                                                                  Duhet ndaluar me ligj krijimi i organizatave neonaziste që kanë në program tjetërsimin e historisë kombëtare, siç është kjo PSHURRJA.

                                                                                  1. T
                                                                                   Të shkerdhefsha krejt rracen tënde Balliste.

                                                                                   Ore klyshi i një kurve, ti dhe pidhucja e Azem shkerdhatës, për të bërë një "bëz" mediatik, me qellim për tu njohur sado pak, keni zgjedhur një subjekt shumë delikat dhe shumë anti-Shqiptar dhe anti shpirt-patriotik. Ti klyshi i një prostitute dumbabiste, po të kishe folur si individ ordiner në një çorbëtore Berishjane, nuk ta vën re askush, sepse ekziston liria e fjalës, por ti flet mbi ketë subjekt, si zë-dhënës i një haremi kurvash legal, dhe për këtë gjë ti do pergjigjesh perpara Shqiptarve të vertetë. Nuk friksohem që ti (ju )shkerdhatat e thurjes së gardhit, do zhdukni emrin e heroit të popullit Shqiptar Avni Rrustemi,, sepse populli Shqiptar, sidomos ata që nuk i ka prekur mikrrobi I sida-s Serbe që jua ka injektuar UDB-ashi Sali Berish tradhetari, nuk do t'ju lejojnë as të tentoni një krim të tillë anti-Shqiptar. Gjithashtu, po ta kujtoj ty ore qelbësira e gardhit të thurur, që populli patriotik i Hasit, nuk do ta lejojë që ti ta quash vrasës me pagesë, deputetin e tyre të parë, demokrat dhe patriot. Ty ore kopili i dhe vellai i kurvave, kur do fillosh fushaten kunder heroit të popullit Vasil Shanto, duke e kualifikuar edhe atë, si vrases me pagesë, i cili qelloj mbi mbretin fashisto-pushtues Italian, Viktor Emanuelin e 3të në mes të Tiranës. E Kajo Karafilin, kur do ta quash vrasës me pagesë, i cili jua shkerdheu rracen në mes të Tiranës, shumë oficerave Italian dhe shumë brek-grisurve bashkëpunetorë Shqiptar të pushtusve, që kur fashistët Italian me ndihmen e ballistëve Shqiptar e vranë heroin Kajo Karafili, e lanë të vdekur 3 ditë rrëzë një muri, gjoja për të tmerruar popullin e Tiranës. O klyshi i një kurve anti-Shqiptare, çfarë kalifikimi do japësh, për Armenianin që vrau në Berlin, gjeneralin Turk, që kishte komanduar regjimentet Turke në kryerjen e gjenocidit kunder popullit Armenian. Pra menyra që ti ke zgjedhur, ore klysh kurve, për të detyruar njerëzit që të flasin per ty, është menyrë e turpshme per një burrë Shqiptar, dhe është krejt normale per një klysh kurve siç je ti. ps- Thuj piçkaroçes së Azem shkerdhatës, që jam gati ti thurim dhe nderthurim këmbët dhe shurrsat nderveti.

                                                                                   1. S
                                                                                    Shqiptari USA

                                                                                    Nuk kam asnje kundershtim per emrin e Fan Nolit por te heqesh emrin e atij qe ndeshkoi tradhetarin e Shqiperise, kjo eshte e pa pranueshme.Le te flasin historianet rreth kesaj teme jo keto koqet qe nuk dine as abc-ne e historise. Gjithmone jane denuar bashkepunetoret me armiqte e kombeve edhe tradhetaret ne vende te ndryshme te botes. Vetem ne Shqiperi duhet te nderojme qelbesirat e kombit. Turp per ata qe i vene nga pas ketij idioti.

                                                                                    1. C
                                                                                     Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli

                                                                                     U bera kurjoz per te mesuar se c`eshte kjo "Thurja" dhe mezi e gjeta ne internet . Kjo qenka particka e derrave te tokes se xanun ne Tirane , sajesa e bibes se banditit Azem Hajdari , ku shkelte kemba e tij , nuk mbinte bar !

                                                                                     1. B
                                                                                      Bureto

                                                                                      Është një nismë që hap një debat të nxehtë, që trand shumë shpirtëra, sidomos të atyre që, në mos autorë, janë pasardhës të atyre që e ndërtuan trashëgiminë historike të Shqipërisë si histori që filloj me pushtetin e tyre. Po pavarësisht këtyre kjo nismë është në kohën e duhur dhe duhet konsideruar dhe përkrahur, sa nga shoqëria, po aq dhe nga institucionet shkencore si Akademija, Instituti i Historisë dhe ai i Albanologjisë. Në këtë fushë është bërë "kërdia", duke bërë qoka sipas klaneve apo orekseve të njerëzve me pushtet dhe influencë. Mjafton sa për ilustrim, një shembull banal: Në një qytezë në jug të vendit, shtëpia e kulturës, mban emrin e një adoleshenti që në një debat me partizanë e ballistë me një shokun e tij, u vra në një përrua me thikë nga 'ballisti'. Fati e desh që fituan partizanët, dhe meqë familja nga ishte viktima, me shumë influencë në ato fillime, nuk pati ndonjë 'dëshmor', për më tepër që djali i tyre u 'vra' nga një 'ballist', ia dhanë atij atë titull dhe më pas, me ndërtimin e shtëpisë së kulturës, ku përfshihej dhe kinemaja, i vunë emrin e tij Shtëpija e Kulturës "Kujtim Ruli". E tillë quhet dhe sot.

                                                                                      1. B
                                                                                       Ballisti i vrimës

                                                                                       O Bureto, po a s'më thua edhe një detaj tjetër: po kurva që të nxorri ty në jetë në ç'kotec pulash shkërdhehej me skuadrën e ballistëve të qytezes ne jug. Nxirre kokën qen me pseudonim që të marrësh atë që meriton ose ri aty tek vrima si mi gjirizesh.

                                                                                       1. B
                                                                                        Bureto

                                                                                        Është barrë e rëndë të merresh me idiotë si puna e këtij @ ballist i vrimës. Po nuk ke ç'bën! Ndonjë herë ta bëjnë borxh. Dëgjo ti debil, që nuk besoj ta kesh mbaruar 7-vjeçarn, pa le më të kesh lexuar ndonjë libër. Për këtë arsye nuk do ta zgjas me ti. Qazim Rustemi, xhaxhai i Avniut, një burrë punëtor dhe i ndershëm, ishte kryetar i Ballit në atë qytezën në Jugë. Si të tillë, dhe e ekzekutoi bashkë me djalin e tij 17-vjeçar, në prag të derës së shtëpsë, atentatori guerilist komunist, (sigurims i diktaturës më vonë), Myrteza Ruli, xhaxhai i atij "dëshmorit", emrin e të cilit mban ende sot, shtëpia e kulturës së qytezës në Jugë. Edhe Avniu, po të mos e kishin vrarë në prill 1924, do ishte një nga udhëheqësit e Ballit.Kombëtar, dhe mbas luftës si i tillë (dmth, tradhëtar, koolaboracionist), do të ishte pushkatuar nga komunistët, si shumë të tjerë, dhe kur dështuan në misionin e tyre nacionalist dhe patriotik, për ç' ka thuhet edhe e vrau Toptanin, nuk do ta kishte lënë Shqipërinë. Në fund më detyrove ta prish gojën, por me ca si ti duhet: Shko e futu tani në vrimën nga ku ke dalë!

                                                                                      2. J
                                                                                       Jaho

                                                                                       Hiqeni kermen e Libohoves qe dogji Shqiperine.I paguar nga Serbet sepse Ismail Qemalin e kishin eleminuar me pare. Duhej vrare dhe Esati. Qe te coptonin Shqiperine. O njerez zgjohuni nga endrra e keqe.

                                                                                       1. C
                                                                                        Cipini

                                                                                        Lexo nipin e Esadit, Eqerem Bej Vlora dhe merr vesh per kete figure tradhetare te Toptansve. Vetem serbet i cojne lule tek varri.

                                                                                       2. B
                                                                                        Beni

                                                                                        Mban dheu persiper nje felliqesire si puna jote more pjelle e keqe dhe bir bushtre !

                                                                                        1. J
                                                                                         Jaho

                                                                                         Jane shokuar Keta te majtet. Se kane menduar ndonjehere qe te vertetat do dalin dhe do te Thuhen. Helmimi I Ismail Qemalit dhe vrasja e Esat Toptanit eshte bere nga e njeta dore antishqiptare. Ajo dihet. Nga armiqte tane shekullor…Keshtu qe ka ardhur koha te hiqen emrat dhe te bien mutet qe ngriti Banda e hoxhes.

                                                                                         1. Çeçua

                                                                                          Esati e merrte rrogen me bordero nga serbet e francezet, mor faqezi, por ua dogji investimin Avniu. Ismailin me shume gjasa e kane helmuar italianet sepse nuk e blenin dot. Ky eshte ndryshimi mes llumit dhe burrit. Haj m.t tani sic ke ngrene per 80 vjet o kelysh ballisti.

                                                                                         2. l
                                                                                          loni

                                                                                          Sipas ketij njeriu pa tru i bie qe te heqim dhe statujen e Skenderbeut se ka vrare osmanllinj dhe eshte shembull i keq per brezin e ri.

                                                                                          1. l
                                                                                           loni

                                                                                           Te quhash dhe Avni Rustemin komunist kete vetem nje analfabet mund ta thote.

                                                                                           1. M
                                                                                            Mesuesi

                                                                                            Qe Avni Rustemi ai që në janar 1924 ptopozoj në parlament të mbahej 5' zi siç tha ai, "për vdekjen e hazretit Lenin". Kaq mjafton!

                                                                                           2. T
                                                                                            Tutu

                                                                                            O Indrit kurva… ju nuk hiqni Azem Hajdari qe te gjithe shqiptaret qe sot jetojne e pane cfare mostre krimineli ishte… hiqni ne fillim keta qe i keni me tepare dhe pastaj ata qe i keni me te degjuar…!!

                                                                                            1. S
                                                                                             Semi

                                                                                             Sa trap...te ushte I zoti nuk kthehej ne Shqiperi por punonte aty ku vleredohet merita....

                                                                                             1. D
                                                                                              Dermatologu

                                                                                              Po mire mo, ky na hapi syte. Paskemi nje hero qe se dinim Aqif Pasha. Propozoj ti veme emrin e tij nje sheshi ne Tirane ????

                                                                                              1. A
                                                                                               Amadeus

                                                                                               Shabonasë futi pas rroje një spruco kolonjë faqkave të Namos e krima mirë cullufkën e Dylit

                                                                                               1. H
                                                                                                HISTORIA

                                                                                                Thurja me thupra eshte zanati me i vjeter i shoqerise njerezore eshte zanat i nderuar . Partia thurja filloi cthurjen .DMTH cthurja eshte pasuesja e foltores per te ngjallur bashkepuntoret e fashizmit dhe ka te drejte .Kur ju ngrit permendore LARTMADHERISE pse fjala vjen te mos i ngrejme permendore SHEFQET VERLACIT ne ELBASAN ngjitur me LEF NOSIN te heqim bustin e KOSTANDIN KRISTOFORIDHIT sepse jo vetem se ate e ka vene SISTEMI I URRYER por eshte edhe veper e KRISTAQ RAMES ect ecc ecc .Mjaft moj thurje se u cthure.

                                                                                                1. S
                                                                                                 Semi

                                                                                                 Po me Mujo Ulqinakun cpate o trap...ai luftoi kunder pushtuedit e ishte ushtarak...e sigurt nuk e njihni...brez I zene me sh e mengjesit....debila....

                                                                                                 1. A
                                                                                                  AI

                                                                                                  Pra te luftosh okupatorin per Endrin qenka Sakrileg...trap I Sorrosit

                                                                                                  1. B
                                                                                                   Buda

                                                                                                   Keto jane difektete e Demokracise se dobet qe kemi ngritur ne kete cep te ballkanit Perendimor: del nje injorant zemerzi si Endri Shabani dhe na ben thirrje te rrezojme nga piedestalet Heronjte e vertete te Demokracise. Ne Tirane e kemi je shesh dhe nje permendore me emrin e Fan Nolit, perpara selise se Akademise se Shkencave dhe te salles se mbledhjeve te Kuvendit te Shqiperise.

                                                                                                   1. J
                                                                                                    Justinïana

                                                                                                    Ty o , si ta kesh a në t'a kanë vënë ashtu e të heqin për hunde , ta diç , që , unë.nuk ta bëj . Siç do e bën ti qimen tra ,t'a bëfshin kush ka nge o zabit e rënç në çarkun e tyre a të qefllinjve për ca si tu .ka tek . I yti kismet o , jo i Avnisë .

                                                                                                    1. R
                                                                                                     Red

                                                                                                     Ptu .. rrace e keqe, turp qe behesh lajm.

                                                                                                     1. T
                                                                                                      Turi

                                                                                                      Po ti o qorrrr muti ca merite ke,apo je dashnori i travestitit te Azem Hajdarit. Ik o pick te qifte Afrika tetem ne sume

                                                                                                      1. H
                                                                                                       Himarioti

                                                                                                       Janë tërbuar armiqtë e kombit tonë. Nuk ndalen, po shkojmë drejt luftës civile. Ky Shabani nuk është rastësi, një zë nga nëntoka. Duhet të mendohet një shkëndi e rrezikshme për sigurinë e kombit tonë.

                                                                                                       1. S
                                                                                                        Shaban pederasti

                                                                                                        Duhen perdhunus me pagese per kete ANTISHQIOTARIN,ta perdhuniojn nja dy dit rrjesht qe mos ti Bi mo menja me fol ksoj karlliqe,,,

                                                                                                        1. h
                                                                                                         halimi

                                                                                                         Po kush e pagoi Avni Rustemin? Apo plaka e ketij me lekt qe merr si prosti tek Qendra Stefan?

                                                                                                         1. N
                                                                                                          Nipi i Myslymit

                                                                                                          Laje gojen kur flet per Myslym Shyrin se te var me zorret e tua aty ku vrane gjyshin tim

                                                                                                          1. M
                                                                                                           Muslim Shuri katnari pabuks

                                                                                                           O nipi i Lym katnarit. O bythqire lulishtesh, mos u maj kaq trim se fis kurvash jeni. Po ngopin karin skrapallinjte te fisi yt.

                                                                                                          2. J
                                                                                                           Jim

                                                                                                           Eshte mire ti veme sheshit emrin e nenes te ketij mutit! Fuck you!

                                                                                                           1. K
                                                                                                            KLM

                                                                                                            Sheshi "Robqire Shabani" ? Ska shance!

                                                                                                           2. A
                                                                                                            Altin

                                                                                                            Motren e ka pak ndoshta por dhe gruan mbase I dhemb ne shume ketij pjelle e tradhetareve te ndyre te shqiperise qe i kane lyere duart me gjakun e partizaneve te cilet luftuan kunder nazisteve dhe fashistve per te cliruar atdheun nga pushtusit. Une I pari do ngre dore mbe kete hale po tentoje te nderroje ndonje emer.

                                                                                                            1. B
                                                                                                             Beni

                                                                                                             Nuk e ke keq , tia veme “ Rruga Thurrja” … cfare te ben Lufta per pushtet dhe lek o qyqari ti

                                                                                                             1. R
                                                                                                              Read alone

                                                                                                              A e do sa vota ke humbur, morr pederast? Kush të paguan mor biri i kurvës? Mos je nga ata të shoqatës Tirana me Mirela Bogdanin që duan Esad pashën?

                                                                                                              1. T
                                                                                                               Turku bastard

                                                                                                               Ky eshte Turk bastard.

                                                                                                               1. T
                                                                                                                Tqm

                                                                                                                Une propozoj sheshet ti quajne: sal ram berisha,Ilir rexhep meta,lul hollandezi,fatmir mediu,cim peka ,zen berisha,Alfred cako ,ed Rama dhe mami Endrit. Njeri me patriot se tjetri....

                                                                                                                1. G
                                                                                                                 Gazheli

                                                                                                                 Shabani thote te verteten. Ropt ne pidh patronazhistave socjalistave rilindsave dhe komunistave. Ropt ne pidh kush e shan

                                                                                                                 1. P
                                                                                                                  Pizevengu

                                                                                                                  Vrasja e nje qenieje njerezore mund te jete akt makaber ne vetvehte por nese e shohim ne nje kontekst te caktuar ajo mund ti vleje shoqerise dhe njerezimit me shume se sa nje asamble me mendje te ndritura, fjala bie nese Shtaufenberg do te kish patur sukses ne tentativen per eleminimin e Hitlerit , fatet e luftes do te zgjidheshin shpejt dhe me gjase per nje jete te humbur nga dora e atentatorit do te kishte miljona te tjetre te shpetuar

                                                                                                                  1. H
                                                                                                                   Heroite e kombit

                                                                                                                   Po kush je ti,qe mer përsipër,re vesh ne dyshim,rolin dhe veprimtarinë e dëshmorëve dhe heronjve te këtij.Ju jeni ca plehra,pa origjine,pa atesi,qe nuk dini,nga vini dhe ku po shkoni.ju jeni turpi i këtij vendi dhe kombi,prandaj nuk jua varin shqiptaret,.ju nuk keni turp,,se vini nga turpi ,ju harroni si ishte ky vend,dhe si jetonte ky popull para 44-res,ju nuk keni memorie,as familjare,as kombëtare.Ju na ngritet monumente e buste per njeres ordinier,si rrugaçi Azem Hajdari,deshmoret e leshit te dy prillit,na vute dhe bustin e Zogollit,po na rehabilituar fashistet dhe kolobrocinistet,Ju jeni turpi i këtij vendi,ke fytyre ti hale,te japësh mendime dhe gjykime,per herojte e këtij populli

                                                                                                                   1. B
                                                                                                                    Busho

                                                                                                                    I shihni opinionet e ketyre zagareve te kuq, te indoktrinuar e me tru te shpelare, qe mendimet i shprehin me sharje te turpshme e mllef dhe pa pike argumenti? Keta mercenare fatkeq nuk duhen as anashkaluar, por duhen kene ne fatin e tyre te mbijeteses… TURP!

                                                                                                                    1. K
                                                                                                                     Km

                                                                                                                     Ti nderon djalin e Isa Boletinit se ishte djali i Isait. Po' cpune bene KY djali i Isait kur e VRANE, ashtu kot? Iu tek vasilit, iu ngrit dhe e vrau? Mesohu ti nderosh njerezir jo per biografia,(mentalitet I Saliut, donte djalin e ENVERIT per tu afruar te Enveri), por nga puna dhe kontributi I Tyre. Fati i Keq i Isa Boletinit we kish nje djale qe i sherbeu fashizmin me besnikeri. Ai njollos vepren e te atit si patriot dhe per kete ti è nderon.

                                                                                                                     1. E
                                                                                                                      Esat Pasha i Ri.

                                                                                                                      Tani i moret votat o kelyshet e Berishes. Nje mut do merni, te gjatin do merni sic e kini marre gjithmone. Nisma thurrje eshte gatuar ne bodrumet e Berishes. Jini jashteqitja e Kombit, jo shkolle te beni ju, jeni bosh, si kalliri i misrit. Amani, po ate Rudinen e mamase e kini akoma apo jo. Poshte kelyshet e Esat Pashes, e Berishes dhe Pano Sokos, mjeshter ne ekonomi.

                                                                                                                      1. A
                                                                                                                       Ateion

                                                                                                                       O shaba po pse emri i avni rustemit ne shesh i prish pune shqiptarve. Po kush je ti qe do ndryshosh historine. Ik me ilir meten se ke pas me shume perfitime kur ishe te ate.

                                                                                                                       1. A
                                                                                                                        Atdhetari

                                                                                                                        Phy, pacavure e ndyre. U be ky felliqesire te diskutoje per ata qe , nderojne menedheun ne shekuj dhe dhane jeten per te. Ckerkon ky palaco , te rehabilitoje tradhetarin esat toptani ?. Ketij qurraveci duhet ti tregohet vendi dhe te mos i jepet as e drejta per te shkruar e folur ne media. Te injorohet fare kjo pjelle e keqe.

                                                                                                                        1. N
                                                                                                                         Nisma Shthurje

                                                                                                                         Po ku ka me te shthurur se ty o kopili i I.M. Te besh moralistin dhe ti eshte njesoj si ato prostitutat qe te rrethojne ne familje e kudo.

                                                                                                                         1. I
                                                                                                                          I indinjuari.

                                                                                                                          More kush eshte ky Endri Shabani ,ju lutem na thoni lindjen rritjen shkollimin profesionin mençurine veprat qe ka bere per kete komb dhe pastaj edhe ne te orientohemi dhe te percaktojme se çfat mostre eshte, dhe te mos i hedhim fjalet ne hava. Ky eshte mendimi im.ju faleminderit ne se me merrni ne kosnsiderate per te vene piken mbi I.

                                                                                                                          1. A
                                                                                                                           Alkimisti

                                                                                                                           Po çysh sta paska çi mamanë edhe ty po të paska lan për të zi në ktë botë

                                                                                                                           1. A
                                                                                                                            Alkimisti

                                                                                                                            Po si ste ka qi mamane edhe ty po te paska lan per te zi ne ket faqe toke

                                                                                                                            1. S
                                                                                                                             Shqiptari

                                                                                                                             Lufta politike ne vitet 20-30 ishte tejet e ashper midis klases se vjeter te Bejlereve anadollake dhe nje pjese demokrate perendimore liberale -Avni Rustemi,libohovit,qehallare te pashallaret e Libohoves,mesues ne shkollen italiane te vashave ne Vlore,luftetar kunder grekeve 1914, Kryetar i organizates demokrate Bashkimi,e vrau ne Paris,pashane injorant,sherrxhi dhe matrapaz qe perzuri I Qemalin,princ Widin dhe krijoi nje pashallek te tijin ne Shqiperine private -Gjykata franceze e shpalli te pafajshem dhe e liroi pas nje viti.Zgjidhet deputet ne parlament. -Nje dite para se te largohej per Amerike e vret mullixhiu Jusuf Reçi te Vorrezat e pashes,Pazari i ri sot,pas shpine duke biseduar. _E merr Ali bej Kelcyra ne shtepi,e dergojne ne spital ku vdes pas dy ditesh nga hemoragjia. -Organizohet nje ceremoni e madhe mortore . U akuzua Aqif pashe Biçaku,çun tezeje i Esadit. -Ishin kohe te turbulla vrasjesh dhe atentatesh pasi kishte lufte te ashper midis bejlereve dhe pashallareve qe ishin kusherinj me njeri -tjetrin -Zogu,Shefqet Verlaci,Aqif Pasha,Syrja,Eqerem Vlora,Vrionet,Libohovet kishin dhene dhe kishin marre ne njeri-tjetrin dhe ishin kusherinj te pare Eqerem Vlora dhe A.Zogu e kishin daje Esadin -Keshu veproi Zogu me B Currin,Luigj Gurakuqin,me tere kundershtaret e tij politik. -Keshtu ndodhi me kunatin e Zogut Ceno bej Kryeziu qe u vra ne Prage nga elbasanlliu Arqiviadh Bebi.Fill pas nje viti,Bebi vritet ne dere te gjykates ne Prage nga kosovari Zija Vuçiterna qe pas nje viti u shpall i pafajshem. -U akuzua vjerri i Zogut Verlaci dhe Andon Beça -Keshtu ndodhi me Beqir Valterin qe shtiu dhe plagosi ne parlament Zogun.Zogut iu bene jo pak po 18 atentate gjete periudhes kur qeverisi -Por duhet bere nje dallim midis ketyre akteve banditeske,vrasjeve politike dhe atyre ordinere -A.Rustemi ndermori nje akt te madh politik,patriotik qe shpetoi shqiperine nga nje element idiot dhe injorant qe bente pazare. Vrasja e tij u gjykua nga shteti francez ndonese disa te aferm te Zogut,familiare nuk u pajtuan kurre me lirimin e tij dhe berjen deputet.Deputet u bene dhe te tjere vrases,si Beqir Valteri e tjere -Te gjykosh nje akt qe e ka gjykuar historia dhe e ka ngulitur ne memorjen e popullit,eshte me qellim te keq dhe pse jo dhe tejet djallezore. Autori i kerkeses besoj ka nevoje per me shume informacion nese nuk eshte i provokim

                                                                                                                             1. P
                                                                                                                              Pelioni.

                                                                                                                              Ky Shab Qosja i thurjes që çththuri thurjen ça të s'ëmës kërkon më Avni Rustemin,Vasil Shanton,Myslym Shyri... Shko ore gric bithën se je veçse vasal e bith lëpirës i kolaboracionistëve,tradhëtarëve e Sali udbashit me Like spiunin ,boll na çave trapin me lehjen tënde nëpër ekrani prej qeni të zgjebosur që ushqehesh me jashtëqitjen e fatkeqësisë së këtij kombi që dikur e ka pas emrin Esat e kompani ,sot Sali e Like.

                                                                                                                              1. G
                                                                                                                               Genti

                                                                                                                               O Shab kari ai "hamalli" ka dhene jeten per Atdhe dhe e njah dhe nderon Shqiperia. Po ty kush te njeh ? P o ti c'ke bere per vendin ? Keta qelbesira qe vene ne diskutim heronj,deshmore dhe personalitete duhen lyer me mut qe mos tu afrohet njeri pervec mizave.

                                                                                                                               1. C
                                                                                                                                Coli

                                                                                                                                Shabani sharron me sharre. ..........ik o pederast merni vota e pastaj jepni mend. .......Ju merni vota nje MUT

                                                                                                                                1. timo

                                                                                                                                 Është një provokim i ndyrë nga një ndyrësirë.

                                                                                                                                 1. D
                                                                                                                                  Deni

                                                                                                                                  O Endro,o cub,perse provokon o zogu?! Kushdo qe eshte tradhetar i kombit, e ka hallal plumbin,qofte edhe sikur te vritet nga vrases me pagese! Ani Rustemin e ngriti larte gjithe Europa,do ti heqesh ti emrin. Kush je ti mor zog pule!

                                                                                                                                  1. N
                                                                                                                                   Ne Esadistet jemi pasardhsit e Haxhi Qamilit

                                                                                                                                   ne esadistet jemi trashgimtaret e fisit te Haxhi Qamilit ,i cili sot perfaqsohet nga Naltmadhenia e tij Kryepederasti Kombit - Shpellari saleh mut muti pri vicidoli . Mos ja merrni per keq ktij krimbi te vogel se Shabon Pederasti , se ktij i mjafton vetem nji Plumb Kokes ,por Derri i Eger i shpellas saleh hamuti do nji Karikatore te tere ne Goje ! Ke sheshi keni me pa Spektaklin e Shekullit me 6 Dhjetore .Ju presim mos humbisni shancin te Fiksoni ne Celulare Kadavren e Haxhi Qamilit Komunisto Demokrat shpellarit psikopat sb 6 Dhjetor do i qim motren Esad Pash brrisha

                                                                                                                                   1. S
                                                                                                                                    Soza

                                                                                                                                    Nuk mund të marrësh vëmendje duke kopjuar elitën që kërkon të largohet nga skena. Nëse bëhesh kryebashkiak të sugjeroj që rrugëve të reja që do të ndërtosh tu vendosësh emrat që do të miratojë këshilli bashkiak. Kështu si ke filluar shumë po ngutesh, dhe populli thotë kush ngutet, përm . . . Suksese të mëtutjeshme se deri tash je i djegur.

                                                                                                                                    1. P
                                                                                                                                     Partia komuniste Amerikane

                                                                                                                                     Rrofte shoku Enver Hixha komandanti legjendar! Rrofte partia komuniste qe u dha derrmen ndyreairave te kombit! Tani qe dhe amerika u ndergjegjesua do ta shifin plerat e peraekutuar dhe bijte e tyre ku do futen! Sic ua kemi grir mishin e i kemi kalbur ne burg ashtu do i degjenerojme dhe leme pa buke e do i zhdukim ne emigrim nga vendi yne i bekuar! Te ngrehim bustet e shokut Enver Hoxha aty ku kane qene!

                                                                                                                                     1. X
                                                                                                                                      Xha Veri qi ju lexon

                                                                                                                                      Ashtu te lumte . PKAmrikes. Ashtu . Kta Kollaboristet e shovonistve Ruso serbe , duhet ti qisni para Toges se Pushkatimit sa me pare .Nuk do humbur kohe .Si i thomo ne vence . Boll hengret mute . Ja numeroni ballit bushrave Anti Shqiptare ,Dy Ballisteve Esadiste -DyToksiket qe qiu Bota dhe i la me barre e sot po na pjellin binjake esadistesh ,e familjaret futjani ne Rec pasi ti jet sekuestruar gjithcka kane vjedhur ktij populli . Nuke dua Buste te reja . asnjiher s'kam qene i Busteve ,por i Pushkes , dua qe Shqiptaret te Veprojne se Bandat Esdiste po na turperojne . Ku jane nipat e partizaneve more shike ? Ku jan nipat e Atentatoreve Fashiste e Kolaboracioniste ? Jemi ne lufte more popull , zgjohuni e mbroni Vatanin qijuani faren Armíqve te Kombit Shqiptare . ////////////////////////////// Me rrespket e Shqiperi te Lire _ I juaji perjete Enver Hoxha

                                                                                                                                     2. X
                                                                                                                                      Xha Braho

                                                                                                                                      ENDRO, MIRE E KE….NE VEND TE EMRIT AVNI RUSTEMI, SHKOLLES I VINI EMRIN DRITAN DAJTI….

                                                                                                                                      1. e
                                                                                                                                       emigranti

                                                                                                                                       Pse kaq shume sharje dhe jo argumenta. Jam dakort me " Shqiptari " persa I perket situates se turbullt te viteve ' 20 - 30, ku kishte nderthurje te inateve personale me agjenturat e huaja. Per Avni Rustemin me shume se ishte vrases me pagese te bie ne sy fakti qe megjithese pranoi vrasjen ne sallen e gjygjit ai u lirua, ndersa avokati I tij u shperblye me post, gje qe implikon edhe Francen ne kete ngjarje. Ndersa rasti i Vasil Lacit eshte akt I paster patriotik pasi shtiu mbi okupatorin pa u ndikuar nga te tjeret.

                                                                                                                                       1. H
                                                                                                                                        HAMALLI

                                                                                                                                        Shume kollaj, te nxirren jashte ligjit te gjiths keto soj partish ekstremiste qe duan vetem konflikte

                                                                                                                                        1. F
                                                                                                                                         Fatmira

                                                                                                                                         Endri Shabani -nje emer i ndyre, injorant dhe reaksionar antikombetar si dikur Haxhi Qamili, MUsa Qazimi e Mytesim Kellici.

                                                                                                                                         1. A
                                                                                                                                          Ai qe ta ngop!

                                                                                                                                          Po me Avniun cfare patet ? Edhe ky ishte komunist?!! Endri loqja! Ngrihet nje budalla ne mengjez dhe hedh nje gur ne Lume! 100 mije te tjere kekojne ta nxjerrin gurin nga lumi duke e share me nene e moter ! Sa qesharake! Po kush eshte Endri ?!! Askushi! dmth nje cop Bajg lope! Vjen dhe iken shuhet!

                                                                                                                                          1. P
                                                                                                                                           Pithe Agora

                                                                                                                                           Sa të paskan varrur morr abe !? Hë se ti mban zverku ty zhabzgrop . Je bo si kamikaz modern . Apo do me ra si dëshmus ti zullapët ?! Atë po mejtoja me Marin'e gjorë , një kurbon si ty u duhet këtij llumi të tredhurish . Inte-lek-tual !? Po mbase investonin tradhëtia për një rasat si ty .How'nows . E ka pështirë kur me qëndimën e saj të vetmen rrobë trupi që ka , të mbetet lakuriq për të përcjellë ca si ti me homage...dhe s'të ka as në refene as në protokoll Marigona .

                                                                                                                                           1. A
                                                                                                                                            Ardian

                                                                                                                                            MIR E KE TI LOQE , JU VEM EMRAT VIS MARTINAJ, AVDYLAJT, INDRIT DOKLE, ZSNI CAUSHI, BAJRAT E SHKODRES , E CFAR JAN KETA TE TJERET RRUMPALLAT KE USHTARI PANJOHUR VEM EMRIN AZEM (K..RI) HAJDARI ETJ RRUMPALLA , BKETET TE KAN IKUR TY DHE KOSHERJA BOSH, PO KUSH TE MER NE INTERVIST QENKA KOQE KANDARISI TY .

                                                                                                                                            1. B
                                                                                                                                             Bobi

                                                                                                                                             Ai shoku I partise tate, Pano Sokoja jam I bindur që do propozonte ndryshimin e shkolles nga Avni Rustemi ne "Konstantinos Katsifas". Rrace serbogreke e ndyre!

                                                                                                                                             1. B
                                                                                                                                              Barrik Ademini

                                                                                                                                              Pano poshtina në përfundoftë si rob besprerë me sokëllimën e gurrëve që shkasin pllajës ku i është qepur pa për çatinë e Gavroshit s'e run fare run veç me dalë nga shalët e Kozetës fshehur nën fustanin e saj si lepur i egër në gëmusha .

                                                                                                                                             2. A
                                                                                                                                              Alban Dega

                                                                                                                                              NISME E “ NISMES THURRJE ” PER CTHURJEN E HISTORISE SHQIPTARE - A ky eshte halli me i madh i shqiptareve si komb e Shqiperise si shtet !? … Larg qofte qoftelargu. Ky eshte halli me i madh i Endri Shabanit intelehajvanit qe me shume vota do te fitonte partía e Magarit te Nastradinit ne zgjedhjet e fundit Parlamentare ne iShqiperi se Thurja e cthurur e tij. Meso A-ne shkencave historike o derdimen pa mend : - HISTORIA BEHET… POR KURRE NUK RIBEHET. Lufta Nacional- Clirimtare eshte nje nga faqet me te lavdishme te historise se Shqiperise... dhe … Avni Rustemin e beri hero jo komunizmi por populli i Vlores dhe mbare Shqiperise me kenget e tij kohe para per aktin atdhetar kunder kryetradhetarit te kombit Esat Pashe Toptanit. Aq tradhetar e antishqiptar sa edhe kockat e ketij gjakprishuri treten në varrezat e padroneve te tij te Beogradit ne varrezat serbe ne Paris ! E sa per djalin e Isa Boletinit nuk duhet te harrojme se edhe nipi i kryeheroit Kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu, Hamza Kastrioti ishte armiku i tij e ngordhi si tradhetar… Turpi qofte me ty!

                                                                                                                                              1. S
                                                                                                                                               Shqipe-Etnike

                                                                                                                                               @@Shabani:Bastarde i Ndyre..ti nuk ke Goje qe te Flasesh per nje Hero si Avni Rustemi, qe Gjithe jeten ja Kushtoj Kombit Shqipetare..eshte i Pari ne Historine Shqipetare qe Zgjidhet Deputet per nje Zone Veriore Atdhetare si Hasi, eshte i pari nga Jugu do te them..Pra Shqipetaret e asj Kohe Dinin te Zgjidhnin dhe Nderonin, ata qe Mbronin Interesat e tyre.. 1-Eshte Unike ne Historine Boterore, qe nje Atentatore si Avni Rustemi Deklarohet i PAFAJSHEM nga nje Gjykate e nje Shteti te Fuqishem si Franca... 2-Per Lirimin e Avniut nga Burgu Frances..u MOBILIZUAN TE GJITHE ATDHETARET SHQIPETARE kudi ku Ishin... @@@@@@@@Endri Shabani:Je Kruajtur shume, kujdes se te te Qim...jo vetem Morten..Gruan por te DJEGIM TE GJALLE..large duart nga Heronjte Tane...Ata qe Vrasin Spiunet dhe Tradhetaret jane te Pavdekshem...lol

                                                                                                                                               1. E
                                                                                                                                                Esati i ri

                                                                                                                                                Ti pordhe syfyri,se kush ishte Avni Rustemi,dhe kush ishte Esat Pasha,historia eshte shprehur qarte,po ti je shume i vogel,po shume,qe meresh me kete teme, nuk e di se cfare prejardheje ke,po je ilodhur shume shpejt,nuk je ne gjendje te njohesh ndjesite e ketij populli,qe dmth,e ke humbur betejen qe pretendon shume shpejt.Ku eshte varros Esat Pasha,o bylyk i vogel,andej je dhe ti me origjine,ju nuk ka se si te jeni Shqipetar.

                                                                                                                                                1. E
                                                                                                                                                 Emanueli

                                                                                                                                                 O shabono, të shkërdhyen fisin gjith komentuesit, nëse se kupton që do mbetesh në kujtesë të shqiptarëve, si karikarekteristiku i kariktaristikës së llojit karit që je, do të thotë se ti matesh me sa kar e bole je. Yt gëlliqësirë.

                                                                                                                                                 Lini një Përgjigje