Nisma Thurrje protestë: Të hiqen emrat e Avni Rustemit dhe Siri Kodrës nga shkollat dhe rrugët e Tiranës

29 Nëntor 2022, 17:21Sociale TEMA

Nisma Thurrje protestë: Të hiqen emrat e Avni Rustemit dhe Siri

Nisma Thurrje ka protestuar ditën e sotme dhe ka kërkuar heqjen e emrave të rrugëve Avni Rustemit dhe Siri Kodrës nga rrugët dhe shkollat e kryqytetit, duke u zvëndësuar kështu me emra të tjerë.

Sipas tyre ka ardhur koha për t’ u shkëputur nga trashëgimia e regjimit komunist që e mbushi Tiranën me buste partizanësh.

Gjithashtu, ata kanë kërkuar edhe heqjen e busteve që nderojnë figura historike që njihen për vrasje apo atentate.

“Kemi pasur zevëndësime të cilat për ne janë të papranueshme. Nuk  duhet të mendojmë që shembull për rininë do të jenë njerëz si Siri Kodra, Avni Rustemi apo të tjerë, duhet të hiqen në mënyrë imediate, direkte dhe të zevendësohen me emra të tjerë.

Flasim për emra që i kanë thyer kufijtë shqiptarë dhe në të gjithë botën janë të njohur për bëmat e tyre. Flasim për njerëz që nuk kanë kursyer as jetën, për njerëz që kanë luftuar për këtë vend. Kemi propozuar që ky shesh të mbajë emrin e Fan Nolit, një krenarie kombëtare”- tha njëri prej protestuesve.

121 Komente

 1. G
  GEZUAR BAFTJAR

  BESOJ QE MUND TI VEME EMRIN E VLADIMIR PUTINIT QE JU PAGUAN ME RUBLA JU KURVAT E THURJES ...........KUJTONI SE NE SHQIPERI JETONI VETEM JU TE SERBEVE??????

  1. o
   obzervues

   Me mire do ishte Ilir Meta babai i nismes #

   1. D
    Dobicat e tradhetoreve jane "trimeruar"

    Keta jane dobicat e Esat Pashes, bij kurvash serbe. Ka plot sheshe per te vene emrin e Fan Nolit. Por per fat te keq Fan Noli ja mbathi ne Amerike dhe nuk u be me i gjalle. Njihet per veprat e tij te perkthyera dhe per krijimin e Kishes Ortodokse Autoqefale Shqiptare. Me pas mbeshteti Zogun, tradhetorin dhe hajdutin qe vodhi arin e shqiptareve dhe e prishi sipas deshirave dhe epsheve te tij. Zogu po ashtu njihet per vrasjen e Avni Rustemit dhe burgosjen e patrioteve shqiptare si Haki Stermilli e shume te tjere. Zogolli punojn vetem er bythen e tij. Madje ju fali serbeve Shen Naumin per te ardhur ne pushtet me dhune, duke rrezuarc Nolin. I fali tokat shqiptare serbeve, dhe per fat te keq maskarenjte proserbe si Sali qeni e vune ne piedestal, i dhane edhe pronat pasi zhduku arin e Shqiperise. Keta legena meritojne te peshtyhen nga te gjithe kudo qe te shikohen ne rruget e Tiranes.

    1. S
     Shpenka pe Korçe.

     Këta dobiçat e të trimëruar udhëhiqen nga një kopuk ordiner që quhet Endri Shabani , i cili është një skuth , ashtu siç ka dhe fytyrën . Në ekranet e tv hiqet si melaiqe por vetëm vrrer vjell kundër LANC -it. Kot mundohen se gjaku nuk bëhet ujë, heronjtë dhe luftëtarët e lirisë ,do rrojnë në shekuj . Ata janë krenaria e kombit shqiptar. V.F.L.P

    2. A
     Albani

     Bravo. E verteta po del ne shesh. Duhet gjithashtu edhe Skenderbeu te hiqet si hero kombetare dhe te zhduket nga sheshi. Edhe ai nje vrases me pagese ishte. I cili paguhej nga kryqezatat dhe Vatikani per te vrare shqiptare . Aq i dashur ishte Skenderbeu per shqiptaret sa dhe pa varr e kane lene shqiptaret. Lavdi perandorise Osmane qe i mbrojti shqiptaret nder shekuj deri ne ditet e saj te fundit. Ku beteja e saj e fundit ne mbrojtje te shqiptareve . Ishte e beteja legjendare ne mbrojtje te Shkodres.

     1. b
      bajate

      Meleje ! NismaThurja-çthurja parti fashiste; duhet te zhduken po nuk i zhduku ligji do ti zhduk Maliqi

     2. I
      I Madhi Morricone

      Ka te drejte Ne kohen e avni rrustemit gjithe evgjiteria dmth gjysherit e ketij evgjitit ne foto dhisnin ne breke Trashegimi nga gjysherit dhe stergjysherit e evgjiteve te ketij tipit ne foto A kane Heronj evgjiteria? Pergjigja eshte po! Ata kane pithin e nones se vete.

      1. N
       Nikolla

       Pse duhet me patjeter te lidhesh gjithcka te keqe me " evgjiterine " ? Ç'faj te ka komuniteti rom o burre ? Komuniteti rom, qe nga shfaqja e tij ne mesjete, nuk i ka bere dem kurre ketij vendi .

      2. B
       Baba ne Turqi,trupi ne arnautistan

       Cthurrja e genit shqiptar,apo isisi ne Anrautistan.

       1. B
        Baba ne Turqi,trupi ne arnautistan

        Cthurrja e genit shqiptar,apo isisi ne Anrautistan.

        1. k
         k

         Shkoni more qenër të degraduar denonconi ndonjë të korruptuar që vjedh kombin dhe varfëron popullin,mos u merrni me të vdekurit.

         1. V
          Vranakonti

          Ju qe kerkoni te hiqen emrat e heronjeve shqipetar,jini pisa,felliqesira dhe ndyresira qe nuk duhet t'ju afrohet njeri se bini era kerme. T'i merni te keqen Avni Rustemit dhe Siri Kodres se nuk jini as sa nje qime e bythes se tyre. Ptfuuuu, rrace e ndyre,maskarenj,idioter,o kafshe,do beni mire te mos jua shikojme fytyren tuaj te ndyre.

          1. H
           Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

           I nderuar Vranakonti. Respekte per emrin, respekte per komentin.

           1. M
            Mesuesi

            Respekte për çfarë, për fjalorin e ndyrë. Ka aty ndonjë argument apo ndonjë mendim me vlerë, për veçse pisllëqe.

          2. N
           Ne X vend tjeter i kishin Hequr Koken mutit

           Eshte Skandaloze qe brenda nji Shteti te Gjaprinjte e Kombt te ken kaq shume Liri ! Sinqerishte te isha Kryetare Shteti , kta nuk i kishte zene nata sonte gjalle . Do t'i beja shmebull per cdo bir bushtre se salih berisha , Nuk arrijme te kuptojme se kush eshte Reagimi i Shtetit ne kte raste ,ne kte Provokim kaq te Shemtuar ,para Opinionit Shqiptare edhe pikerishte sot ne Diten e Clirimit dhe se cfar tipi Shteti po na afrojn kta Pordhace qe ngelen duke u marre me Boten nderkohe qe kan Mutin mes Shtepise dhe askush nuk ndermerr nji Aksion Mbare Kombetare qe ti pastrojne nga kjo Toke kte Bakterie Toksike Anti Shqiptare .

          3. J
           Ja si Bijt e Kurves Esadiste Provokojn Shqiptaret

           Ktyre i do shkerdheyer fara te gjitheve ku jane .Kta jane Kanceri i Kombit shqiptare ,nxitur nga kryekurva esadiste saleh hamuti Shpelles

           1. G
            Gezuar festen e pavarsise.

            Ky eshte vertet nje provokim dhe i duhet dhene pergjigja siç duhet ketyre kurvave qe e vetmja thurrje qe dine te bejne jane intrigat e njepasnjeshme per te krijuar perçarje.

            1. s
             shqip

             Ketyre ndyresirave ju duhet hequr shtetesia shqiptare dhe perzene per gjithmone nga Shqiperia. Kush prek heronjte tane nuk ka vend ne Shqiperi

             1. S
              Shqiptari

              shqip , tamam ,dhe duhet zhdukur nga Shqiperia me far e fis

           2. N
            Niku

            U tha, u be. Ndonje kerkese tjeter keni? Qe jeni karagjoza e dime, por qe nuk lini rast pa ju ikur per ta treguar karagjozllekun, kete nuk e dinim dhe ja ku e morem vesh. Merruni me ndonje gje te hajrit, beni ju ndonje gje per te permiresuar jeten ne Shqiperi, jo gjithmone duke u gerricur me ate cfare nuk shkon ne Shqiperi. Grindjen e kemi ne gjak, dhe eshte gjeja me e kollajte te thuash "Jo", por te besh pune, do bythe, nuk e bejne te gjithe.

            1. B
             Bredhi

             Hani nje Mut .

             1. S
              Sokrati

              Neofashistet e Shqiperise! Perpara derra, perpara! Thefshi qafen sa me pare! Nuk di me shume per te nderuarin Siri Kodra, perveçse ka dhene jeten per lirinë nga pushtuesit nazifashiste dhe kolaboracionistet (paraardhes te ketyre naziskineve), por Avni Rustemi ka qene deputet i Parlamentit shqiptar ne vitin 1923, perfaqesues i opozites demokratike dhe i popullit te shqiptar te Kosoves... Te çmendurit kerkojne hapsire, per te livadhisur! Rrofte Shqiperia e lire, demokratike dhe e pasrtuar nga pleherat, atavizma te fosilizuara!

              1. M
               Martin

               Nisma "Thurrje" ka protestuar ditën e sotme dhe ka kërkuar heqjen e emrave të shkollave dhe rrugëve "Avni Rustemi" dhe "Siri Kodra", per t'i zvëndësuar kështu me emra të kuislingeve dhe kolaboracionisteve nazifashiste shqiptare. Kjo nisme tregon se ne Shqiperi po gjallerohen elementet monarkiste dhe nazifashiste ne dem te sitemit te Demokracise. Per mua Nisma "Thurje" duhet te shpallet nga Gjykata Shqiptare e "Jashteligjshme" dhe kreret te arrestohen per destabilizim te rendit kushtetures!

              2. L
               Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet

               do ti zevendesojme me sali terrorist komunist berisha i shpelles,me grida suma ,salianj babale,qim peka,tritan preshi e co

               1. H
                Hasan Spahiu.

                Coje I deri ne fund mendimin:-Ti zevendesojme me e rat e Mithat Frasherit, Ali Kelcyres, Isa Toskes, Hamit Matianit e plot te tjere, qe nuk Kane derdhur gjak me pika por lume gjaku

                1. L
                 Labi

                 Po mirë, more Thurristë arixhinjsh, po ata që vranë Qemal Stafën, Vojo Kushin, e qindra të tjerë, e janë tani etërit tuaj shpirtërorë, a nuk duhet të zhdukeni ju në vend të tyre?

                 1. S
                  Shejtani i Shpelles po cfryn para vdekjes !

                  saleh brrishi pri vicidoli po leshon te lire gjithcka kunder shqiptatareve ,pasi na tregoj ca karrliqe Datash mbi Historise te Shpellarit Primitive , datat e Clirimit dhe te gjithe e mbuluan me Mute , i terbuar deri ne vdekje ,duke ndjer se Oksigjeni ne Mushkri po i veshtirsohet ,(shenja te qarta Infarkti ) leshon ca bythqima te paguar te dalin ,diku dhe pellasin kunder nji nder Figurave Emblem te Patriotizmit Shqiptare _______ Gjigandi e Patrioti AVNI RUSTEMI ______ ------Kujdes ju bij Bushtrash rrugesh , mos Provokoni kte dite re Shenuar ne Historin tone ,,se mundet t'ju shlkerdhejne ne c'ju permban pragu Shqiptaret

                  1. A
                   Akademiku

                   Jam plotesisht dakort! Propozoj ti zevendesojme me p...nones se vet!

                   1. U
                    Universi shprsa ime

                    Injoranca lë hapësira pèr idjotsira . Po shteti ? Nga se vuan? Duhet të bëhet me ligj kush tradhton Shqiprin dhe njollos historin BURG DHE TI HIQET PASHAPORTA SHQIPTARE ktyre plerave. Edvinit I vjen per mbar të ket diskutime te tilla boshe se del jasht vëmendjes vjedhja galopante e ìniciatorëve. Turp.

                    1. N
                     Nga une

                     Lavdi vepres heroike te martireve qe luftuan per clirimin e atdheut dhe vrane tradhetine! Deshmoret nuk kane nevoje per ne, ne kemi nevoje per ta!

                     1. P
                      Pt'huuuuu tradhetar, klysh kurve.

                      T'ju heqim rrugve, shkollave dhe qyteteve emrat e Avni Rustemit, Bajram Currit, Siri Kodrës, Myslim Ketës, Vojo Kushit, Qemal Stafës, Mine Pezës, Myslim Pezës Etj etj etj, sepse këtë gjë e kanë kerkuar moter-qirët, rracë qirët, agjentat dhe spihunjt e sigurimit dhe të të UDB-së Serbe, të cilët do ti propozojnë ri-emertimin e ri, më emrat e tradhetarve të kombit Shqiptar, si Esat Toptani, Ahmet zogolli, Azem Hajdari, Sali Berisha e disa të tjerë rracë-kurvash shqip-folës. Rrugët, sheshet, shkollat dhe qytetet janë emeruar dhe do emerohen me emrat e traimave patriotë Shqiptarë, që kanë kontribuar dhe kanë vdekur për atdheun, siç janë ata që populli i ka nderuar gjithmonë, që sot, ti dhe ju shkerdhatat e thurje-shthurjes, deshironi t'jua fshini dhe harroni emrin. Ju rracë-kurvat e llumit Shqiptar, duhet ta dini që populli Shqiptar ka nderuar dhe e ka konsideruar si,hero Avni Rrustemin, perpara që ideja komuniste do mbinte në Shqiperi. Por ju tradhetaret, kurvat dhe agjentët e UDB-së Serbe me në krye pidhucen Rudina Azem shkerdhatë Hajdari, deshironi që me fshirjen e emrit të heroit të popullit, Avni Rrustemi, që e shkerdhej në Paris tradhetarin Esat Toptani, deshironi që të bëni një precedent juridik, për ndoshta, në rastin e ardhëshem, të mos permenden emri apo emrat e atij ose atyre, që do t'jua shkerdhejnë së shpejti rracen tradhetarve të kombit, si Azem shkerdhatë Hajdari, Sali kurvë Berisha e disa të tjerë që formojnë haremin e prostitutave Berishjane. Ti shlerdhata që ke propozuar një gjë të tillë, diten e shenjtë që do vijë së shpejti, do të denohesh me me kodin penal të kohës së Enver Hoxhës, për tradheti të lartë kunder Kombit....!!! Vendimi dhe vendi dihet, në malin me gropa......!!!!

                      1. S
                       Sefer Daja

                       O "Thurrista" Jeni të çmendur??? Meqe "do ja arrini", ju propozoj ca emra: Sheshi "Putin" Rruga "Llukashenko" Shkolla "Millosheviç" Pastaj rrugicat: Zani Çaushi, Altin Dardha, Mandela, Tan Kateshi, Nehat Kulla etj etj Jo për gjo, po dita që ka ardh, çon në pjedestal Kriminelët! E për këtë, kontriboni dhe ju!!!

                       1. N
                        NISMA QE S'THURET PO C'THURET

                        Ketyre shkollave tu veme emrin e pidhit te mamit tende

                        1. H
                         Hypesi I cepanit

                         Duhet hequr boulevardi Zogji I Pare, dhe busti I ketij haleje, drejt e ka ky I thurrjes

                         1. ☢️

                          Po bulevardin me emrin e Zogollit? Lereni Fan Nolit rehat, mos e permendi me goje se nuk keni as fytyren dhe as cehren e duhur. Zevendesojeni Avni Rustemin me Esad Toptan Kellira, tradhetari me i madh i Kombit.

                          1. F
                           FRASHERLLIU

                           Kini shume te drejte me gjykimin driteshkurter. Ju jeni jashteqitja e jetij populli. Atyre deshmoreve e heronjve tu hani m...... Une mendoj tju veme emrat e motrave tuaja qu po thyejne hunjte neoer rrugica e sheshe Ore bir kurvash,ju doni plumbin ballit qe po vazhduat keshtu nuk eshte e larget dita.

                           1. g
                            gallata

                            a e vlen vall te shkruash per kta karagjoze te 2022 .turpi i kombit qe po bejn cesht e mundur te mbjellin veyem teror . meqe me te gallet sja dalin i jan kthyer te vdekurve .vafshi sa me shpejt ti takoni se ja soset durimin popullit

                            1. Roberto

                             Patjeter qe ja vlen te shkrush kunder ketyre te paudheve,kunder ketyre klyshave te kurvave qe kerkojne te shtremberojne,te neperkembin apo te baltosin heronjte e popullit Shqiptar. Ajo ishte rinia e asaj kohe o te SUPERSHKERDHEFSHA ty or kurve e ndyre. Kush jane propozimet e tua pa na i thuaj njehere??? Mos eshte valle Shkelzen Berisha?? Ardian Krasta apo heroi Agim Nesho bashke me bytjqirin tjeter Andi Bushati???? Ketyre do ju ngrini ndonje permendore??? Keni gjetur ju por vetem druri do ju sillte ne vehte. Ju q*fsha thurjen ku ta keni o kelyshat e Saliut te ndyre.

                            2. Çekiçi

                             Shesheve te Tirones o faqezi venjani emrin e Esat Toptanit Sali Karagjiqit dhe te Rrahman Morines Te tillë jeni ju qe e perkrahni Serbinë dhe Rusinë më në krye Salen dhe nevojtoren e tijë

                             1. M
                              Miradije Hoti

                              Çekiç drenikak zdrali ta qift nonen ty e thurjes Albin Kurti Mreti i Shqipetaris. Posht drenica trathtare serboruse posht uqkurcat e hashim hagabagles. Liri Kosoves.

                             2. m
                              meri

                              Nisma Cthurje, larg thirrjeve per emrat e ndritur te deshmorve te lisrise. Siri Kodres , Avni Rustemit e gjithe te tjeret. Vemje te ndyra.

                              1. t
                               ti veme Fotot e Motrave dhe Grave tuja Nudo

                               a nuk do ishte me mir ti veme Emrat me Foto te Motrave dhe Grave tuja Nudo dhe Adresen e Shtepive tuja ,ku te vijn Shqiptaret e ti shkerdhejne vrymat o surrat bythe gabeli veshGjate ? Ky eshte Propozimi Shqiptareve .Prano ose shko ne pidh te kurves po Klysha Kurve Anti Shqiptare . Zhdukja e ksaj fare ne Shqiperi duhet te jet perparasi e Krenari

                               1. E
                                Ed

                                KUSH I PAGUAN KETA MUTER SERBI ME RUSIN APO GREKU APO ILIR MUTA ME SALI SERBIN . KA ME SHEMBULL PATRIOTIK SE AVNI RUSTEMI QE I NDRITETE VARI ATJE KU PREHET. SA SHUME NA DUHEN AVNI RUSTEMET TANI NE KETE KOHE QE TRADHETRAT NA KANE KRIJUAR PARTITE E TYRE LAVDI AVNI RUSTEMIT NJE I RI ME ZEMER TE.MADHE QE E DHA PER KOMBIN SHQIPETAR. KURRE NUK DO HAROHESH.

                                1. L
                                 L

                                 Keta se Kan idene e historise. Ok sduam vrases,po a e Kan idene qe Fan Noli,perhrahes me te flakte Kish po kete person qe keta e quajne vrases? Keta dhe po kane vrare,se kane bere as NGA qefi e as per Tu dukur gangster e Tu pasuruar,e kan bere se e Ka kerkuar atdheu dhe e.kane bere kunder tradhtareve te.ketij vendi.. Ketyre te kesaj nisemi,futini nje presh NE goje apo ne bythe,caret the Ku e duan e cojini ne ndonje Maje Mali,lijininatje mbase kthjellohen NGA Pak.

                                 1. X
                                  Xhaxhi

                                  Nuk keni faj, jeni thjesht injoranter.. fajin e ka kokoshi kryeminister qe nuk beri nje dit shtet ne kete vende dhe degjojme pordhet e loqeve nongrada te Putinit.

                                  1. E
                                   Ed

                                   PERSE SOT NJE DITE PAS FESTES SE MBARE SHQIPETARE TE PAVARESISE KETA MUTRR BEJNE KETO KERKESA ? SE SERBIT NUK I RI MIRE AJO FESTE MADHESHTORE KUDO NE BOTE. SE SERBIT SI RI MIRE REALITETI QE SHQIPETARET SOT PO ZGJOHEN.. MOS U BEJ TRADHETOR SE NJE DITE DO TA VJEDHESH O DITEZI.

                                   1. ?
                                    ????

                                    Kthejini permbys te gjitha ne kete vend oburraaaa!!!!!

                                    1. D
                                     Donna Wolsk

                                     Shko morr leni gjetkë , je se ranë e do me i vra prapë . Po ta thurra prapë mbae mënd : Ça jena ask...ta citoj here tjatër me e marrë vesh kur thurret e kur s'duhet e nga e ke fillu thurrjen .Tkuriu e respekto turpin tat . Hë'bër..i..

                                     1. l
                                      labi

                                      Shikojini formen e kokes te merrni vesh se cfare kerkojne e pse e kerkojne,jane pjella keqe,jane ata qe jane rritur dhe kan zbrit ne Tirane me nje qellim,ta bejne dhe Tiranen si Tropojen,i ka zene frika Tironcit po kthehen po investojne ne Tirone vend nuk do gjejne pjella e Salihit.

                                      1. M
                                       Mali

                                       Nga ka mire kjo fare e keqe?! Jane te keqij dhe te paditur. Cfare lidhje ka Avni Rustemi me komunistet? A nuk e dine keta derbedere se A Rustemi ka qene depuetet i Hasit ne Parlament?! Po te lexojne dy tre flete dhe pastaj te flasin. Turpi i kombit, plehra te shitur! Mali

                                       1. G
                                        Genti

                                        Unë kam një propzim. Këtyre djemve bythqims të "fhurrjes" tu çojmë djemtë më të fuqishëm t'jua shthurin tapën e bythës me rradhë deri sa tu shkojë spirra vu.

                                        1. Florë Sicili

                                         Provo ti heqësh o zagar e do shomi sa të Panjohur Partizanë çelën në 28000 pragje . Mos guxo se do t'ju shtrydhin si këpushë .

                                         1. T
                                          Thiri mendjes

                                          Kur djalli skishte pune shkedhete kalomojt e vet ,gjeni diçka që ti sherbejë popullit pa e përçarë mos u beni si djalli

                                          1. Z
                                           Zasteni

                                           Të qiftë mi nënën o trap këlysh i Sali kurvës

                                           1. 1
                                            19

                                            Po mir e kan te ven stresi noizi kurveria perputhen .

                                            1. a
                                             alphade

                                             Luaje sumatricen moj “thurje” (c’thurje) koqen e plumbit do hash !’Avni Rustemi, KY patriot i Madh shtiu ne mes te Parisit duke cuar ne ate Bote tradhetarin me te madh te Kombit shqiptar, Esat Pashe Top- tanin : Dy veta Serbia konsideron miq te saj nga Shqiptaret : Esat Pashe Toptsnin dhe Koci Xoxen ! Cdo shqiptar patriot me dy pare mend e kupton se keta dy anti/ shqiptare me damke i benin hyzmet DINA- RIT SERB ……!

                                             1. a
                                              alphade

                                              Luaje sumatricen moj “thurje” (c’thurje) koqen e plumbit do hash !’Avni Rustemi, KY patriot i Madh shtiu ne mes te Parisit duke cuar ne ate Bote tradhetarin me te madh te Kombit shqiptar, Esat Pashe Top- tanin : Dy veta Serbia konsideron miq te saj nga Shqiptaret : Esat Pashe Toptsnin dhe Koci Xoxen ! Cdo shqiptar patriot me dy pare mend e kupton se keta dy anti/ shqiptare me damke i benin hyzmet DINA- RIT SERB ……!

                                              1. N
                                               Noci

                                               Lexova nje sternipi te Ismail Qemalit ku midis te tjerash thoshte per Esat Toptanin mos lexoni vetem historianët por edhe gazetaret italiane e franceze per kete tradhtare.Pse atëhere duhet hequr Avni Rustemi qe hoqi qafe nje tradhetar.

                                               1. S
                                                Shthurja

                                                O karagjoza! Jane buste te partizaneve, bije te nenave , qe per sakrificat e tyre te pashembullta per clirimin e Atdheut do t’i nderojme dhe respektojme ne jete te jeteve. Dhane jeten per interesat e atdheut dhe sot ju te paturpe ngriheni e flisni dhe propozoni gjera, qe jane jasht cdo llogjike normale. Shembulli dhe sakrifica sublime e tyre eshte dhe do te mbetet ne zemrat e te gjithe atyre qe e quajne veten Shqipetar.

                                                1. S
                                                 Shkodrani pa buke

                                                 TU VEME EMRIN E KETYRE SHKERDHATAVE ...TURP E FAQE ZEZE CI NXJERIN KETA PALACO

                                                 1. H
                                                  Haka Tekizoti

                                                  Sipas propzimit që ka bërë nisma "thurja" duhet të quhet shthurja. Ēshtë gjëja mē e mirë që i shohim ç'surrat kanë dhe marrim vesh se ç'gomarë janë. Pse nuk e thonë hapur që duhen zhdukur varrezat e dëshmorë për të varrosur këta hajvanët e politikës idioteske pasi të kenë varrosur atdheun. Është e çuditshme se pse perëndia ua ka mbushur kafkën me mender në vend të truve.

                                                  1. E
                                                   Elka

                                                   O krric gomari,hiq emrat e partizaneve dhe vur o emrin e saliut,ose emrin e plskes tende,po pse nuk thua o idiot hiq emrin e zogut,ose te gruas se zogut po meredh me partizanet qe dhan jeten per kete vend,thusj dhe atij pederastit,te partis tende qe la anglin per shqiperine.Zoti ju mallkoft o maskarenj

                                                   1. P
                                                    Paul Saddy

                                                    Po kaq shume tradhetar ka pasur ky vend?

                                                    1. d
                                                     denisi

                                                     Kur kane ardh ne Tirane keta shpellaret qe hedhin balte mbi keto figura te ndritura te vendit.

                                                     1. E
                                                      Esat Pash Toptani

                                                      Ik more plehër. Laj gojën mirë kur të flasësh për Avni Rustemin.

                                                      1. S
                                                       Sot i duhet vaur Tritoli ne qafe Bustit te Zogut

                                                       Sot eshte dita e duhur me u vare ne qaf Tritolin Bustit te Zogut te Kurves dhe zhdukej pergjithmone . Toka Shqiptare s'i mban dot kQibanet . Ktij jevgjiti un do propozoja ta hedhim ke Furrnaltat e Kurumit .Kapeni e shkerdheheni ku ta gjeni

                                                       1. Y
                                                        Y.H

                                                        He te qifsha evgjitin e sateme.

                                                        1. J
                                                         Jaho

                                                         Avni vrasesi. Kemi qe kur qe e kemi thene. Hiqni emrat Avni Rustemi ~ vrases me pagese, Vasil Shanto - guerrilas me prej Ardhje sllave , Jordan Misja, Myslym Shyri, Atentator. Sadik Zotaj , Fejzo Gjomemo Rams Aranitasi te vrare pas shpine nga shokete e tyre komuniste.

                                                         1. S
                                                          Sllobodanka e donte ne bythe derrin

                                                          Jaho ,t'paska rras shpellari gishtin ne bythe ! Gjith ky frymezim pederasti ! uahahahahahahahaa

                                                          1. R
                                                           Rita Manola

                                                           Ti Jahova si e pi veç puro-n shqeto kafenë apo me pak si Xhemilia .

                                                           1. P
                                                            Pashai Turk

                                                            Jaho ke te drejte. Komunistet jane si kameleonet. Shikoji sot ne Shqiperi jane adhurues te imperializmit amerikan. Ndersa ndonje gjysh i tyre ve lule te varri i e.h. Jane njerez pa din pa iman. Si thote e.r. Ai i njeh mire se i ka pas rob shpie dhe i ka rob partie. Dhe ka si udherrefyes motivin: te hedh persiper dobiclleqet e mia.

                                                            1. B
                                                             Botox

                                                             Çilimi , ç'është komunizmi .

                                                           2. X
                                                            XHH

                                                            Kush eshte kjo nisma ? Ju lutem ndonjeri te me sqaroj ju faleminderit

                                                            1. X
                                                             Xhili

                                                             Avniu vrases me pagese

                                                             1. A
                                                              Asia

                                                              Na me na Zilkë

                                                             2. a
                                                              atdhetar

                                                              Une them qe tu veme emrin e pidhit te motrave tuaj o kurva serbe te nismes se thurur nga armiqte e kombit tone.Yt ju hkerdhefte kina dhe india seksin femer e mashkull deri dhe macen e shtepise.

                                                              1. D
                                                               Drejtësia

                                                               Duhet ndaluar me ligj krijimi i organizatave që kanë në program tjetërsimin e historisë kombëtare, siç është kjo PSHURRJA.

                                                               1. C
                                                                Cobani, qe nderon me shume Bagetit se sa keta Bast

                                                                C´fare nuk na Nxjerrin SPIUNET qe Paguhen sa nga Serbia, sa nga Russia, dhe Greqia...mbase edhe Turqia.. 1-Shqiperia ka rruge, dhe Sheshe qe te Nderoj, edhe "Ata-Ato"..qe nuk na qenkan "Nderuar" me Emra -Shkollash apo Gjimnazesh.. 2-Nje Nivel kaq te Ulet, per te dhjere thote populli "Budalla" VETEM NE sHQIPERI E GJENE::: 3-Keta Bastarde, qe na Dalin me "Nisma " te tilla dhe mbajne Emra si Thurja, apo Foltorja..duhen te merren nen Hetime, nga Prokuroria..sepse keto "Ide" cojne Uje vetem ne Mullirin e ANTISHQIPETAREVE..Turpe dhe vetem Turpe..Rrace, qeni..lol

                                                                1. J
                                                                 Jaho

                                                                 Sa keq Akoma nuk e Kuptojne Lojen e te huajve qe Vene shqiptaret te vrasin njeri tjetrin . Avni gunedhirti cau detin dhe me Napolonat e Serbit shkoi ne Paris dhe vrau Esatin. Thuhet se para se te Vritej ne Tirane priste vizen per te ikur n Amerike per t’i shpetuar plumbit.

                                                                 1. u
                                                                  uahahahahah jaho Dule Karaficis

                                                                  Jaho , janullatos po qihet mir ne bythe ne Shqiperi thon . Eshte ngopur ,apo s'ju ngopet bythe grekut me kar !

                                                                  1. N
                                                                   Negatotum

                                                                   Negatotum

                                                                 2. U
                                                                  Ushnja

                                                                  Te veme emrin e babait tend endri shko o goxille baxhanak iderit.

                                                                  1. Avenue Stalingrad 1000 Bruksel 2022

                                                                   Avenue Stalingrad, 1000 Bruksel, 2022 Eshtë e qartë, ju jeni pinjollët e atyre qe u bënë byth e brek me pushtuesit, që shqip janë vulosur me damkën e bashkëppunëtorëve te pushtuesve nazifashist dhe ne Botë thirren Kolaboracionist. çfar doni ju? Ju doni që të neveritet emri patriot, partizan, luftëtar i lirisë dhe të zevendësohet me emrin apo titullin, bashkëpunetor i nazizmit, Esadist, Haxhiqamil "Dumbabas" e lloj lloj kalanderësh që përmenden sa herë që Shqipëria ropatet e lutet tek të tjerët për të mbajtur gjallë frymen si shtet si komb. Ju e dini shumë mirë qe Avni Rustemi nuk e ekzekutoi Esat qen Toptanin për motive personale por sepse bëmat e tij antikombetare , allishverishet e tij me trojet e Atdheut në këmbim të posteve dhe parave që pretendonte, kishin marrë dhenë dhe vendi ishte në rezik të mos e kapërcente pragun e shek të XX ose të katandisej si një provincë e Serbisë sa një e katra e Shqipërise se sotme. Ky ishte motivi i aktit të tij kurajor që u përshëndet nga mbarë populli shqiptar. Ju vetëdemaskoheni me këto kërkesa si klyshët e vrasësve të Avni Heroit. Siri Kodra, të cilin ju po e rivrisni (njësoj si nazistët) nuk kishte dalë hapur si partizan e patriot me pretendime per një rrogë të majme apo për një post publik, ai ishte në ball të antifashizmit dhe perparimit social sepse vuante atë që vuante Atdheu i tij, populli i tij dhe nuk kurseu as jetën, kurse juve ju vrasin sytë emrat e luftëtarëve të lirisë. Ju doni ta mbushni vendin me emertime trafikantësh dhe hajdutesh si Azem Hajdari, apo me emertime horash e prostitutash si Artan Hoxha apo dikush tjetër qe vritet aksidentalisht në përplasje me policinë në kundërshtim me etikën dhe rregullin urban. Ju doni të zduket nga memorja e popullir akti më i lart patriotik dhe internacionalist i shqiptareve i mishëruar aq ballhapur e krenar në Luftën antifashiste nacinal çlirimtare. Dritëshkurtër!, si të ndyrë, ju duhet ta dini që emertimet e asaj kohe janë tashmë të ngulitura në memorjen e tre - katër brezave të shqiptareve dhe çdo perpjekje si kjo shashka juaj provokuese qe dukshëm bje era e klyshit të Toptanëve tradhëtar( ka edhe Toptan patriot) më shume ju damkos juve para brezit të ri sesa cënon madhështin e atyre që ngjizën lirinë me gjakun e tyre. O plehra që qelbni prej 30 vjetësh! sa për tju a bërë të qartë konceptin europjan mbi madhështinë e luftes antifashiste hidhini një sy emertimeve te rrugëve në qendren e kryeqytetit të Europës , në Bruksel dhe do të dalloni që edhe sot e kësaj dite një prej rrugeve te gjera të saj mban emrin STALINGRAD.

                                                                   1. A
                                                                    Avni follower

                                                                    Qe jeni te papjekur dhe bibilusha eshte evidente derisa as familja juaj sju voton ,Avni Rustemi eshte i vetmi politikan qe ka bere nje akt per te mbrojtur shqiperine nga copetimi, natyrish nuk jam per vrasjen por personazhi qe ai vrau eshte i varosur dhe i nderuar ne Beograd nje pazarxhi i vigel si ju te do ju duhet kohe po te je i naiv te kuptoni ne ate qe thoni lutem per ju Fali o sot se zdine cthone

                                                                    1. H
                                                                     Historiani

                                                                     Fytyra te ballcamosura qe mund te vijne nga alpet turko shplare maqedonas dhe kosovare.Shqiperia ne duarte e shqipetareve

                                                                     1. i
                                                                      i am kelliçi dhendri i rilindjes

                                                                      Ne fakt nese e sheh foton e ketij tipit te nismes thurrja ( tjerrja/ qendisja, etj, etj), kupton shume ne fakt sa shume kelysh me çehre arabi ka ne qarkullim, toidhjo vellai binjak i Belind Jevg Turgut Kerriçi. O zot sa shume jevgjeri ka lene pas osmania!!!!!

                                                                      1. s
                                                                       salih Hamuti organizon gjith Halene AntiShqiptare

                                                                       saleh : por mos i dhit kaq shume m'surrat mor bir bushtre Anti Shqiptare . Sllobodanken ta kan ngrit Shqiptaret ne Care ,por se shpejti po te vjen radha ty .sa Histerike qe je bo kto ditet e fundit mor Plak Pederast ! Po afron data 6 Dhjetore uo _ p e d e r e Serbie _ po te vjen FUNDI KRYEKURVE je shume pran Ifarkti-t vazhdo keshtu saleh hamuti , se na e ngre shtizen ma nalt qe do ta rrasim ne bythe . po afron data 6 -Dhje or pederast Puuuuuu pu c'i ka bo Enver Hoxha ktrij ,qe i lepinte karin Diktatorit ! I pallonte Enver Hoxha te dy ,kte dhe Sllobodanken bashke . Prandaj ka halucinacione cdo nate salehu ,e shikon Enverin hahahahahahahaha .saleh hamuti na trego te verteten ;Po Mutin e Enverit a e ke hanger ? hhhhaaaaaaaaaahahahahahahahah robt nr pidh Shpellar do ta shkedhejme faren se shpekti

                                                                       1. C
                                                                        Coli

                                                                        O Nisma MUTI tja veme emrin e Like Hajdutit ose Nard Ndokes dhe Kaç Islamit. ......O Nisma KURVA

                                                                        1. A
                                                                         Atdheu

                                                                         Po mer kopil, do te vendosim emrat e shkerdhatave qe j'u ja bere koken.

                                                                         1. A
                                                                          Agimi

                                                                          Te zhduket kjo fare e keqe qe po mbijne si hitherat kudo. Demokraci por demokracia ka ligje. I duhet prere gjuha ketyre plehrave qe duan te ky popull te mos kete histori. Tegjithe keta i sherbejne Sali serbit.

                                                                          1. S
                                                                           Sicilia Baska

                                                                           Shabani 1 - shi i thurjes . Kush ru kë Shabonasë ? Ç'thurrja e paska hap berberanën ? ! Ua sa mirë sa mirë .Hej .... Shko ruaja mjekrën bustit të Naimit me shkumë e sapun , e bëji ca lokse mjekres së Abdylit .

                                                                           1. J
                                                                            Jaho

                                                                            Kur te Hipet Monumente i ketij terroristi Illinois Pajtimi i shqiptareve. Kush e tha qe Esati eshte tradhwtar. Po te kishte nje East Toptani edhe Janina per ta mbrojtur do te ishte ndryshe Shqiperia. Ai e kishte ne Shkodër ushtrine shqiptRe por kjo nuk u interesante serbeve prandaj Pavian Avni qurrashin te briste Eastin sepse Ismail Qemalin e kishin elminuar me pare. Shqiptare kokepalare komunista zgjohuni ….

                                                                            1. Botox

                                                                             Kuj i plas për të

                                                                             1. B
                                                                              Botox

                                                                              Shko bëj testin e - adn .

                                                                             2. X
                                                                              Xen Gërdeci

                                                                              More po ç'e dinë veten këta,apo meqë dalin e bëjnë blla,blla,,,, nëpër televizorë ,kujtojnë se janë të ditur dhe i dëgjojnë të gjithë,fatkeqsi po për këta lloj speciesh që nuk i hynë në punë askujt , prandaj dhe populli ju ka varur hebet që në krye të herës si paradhsve të tyre Alla kolaboracionist e tradhëtar dhe sot këtyre pjellave të asaj fare të keqe. Kurrë sesi këta çapaçulë nuk mund të hedhin baltë mbi ata që dhanë jetën në emër të atdheut gjatë luftës nacional-çlirimtare . Turp e faqezezë për t'a dhe media kazanin që çorbën e tyre antishqiptare ja servir publikut,turp,turp,turp.

                                                                              1. t
                                                                               tony

                                                                               Kushbjevti omut muti oplere kudhbte dhjetvty o byth pastrues i salehit ovtd cifsha çte mbsn libribi shtepisen po pse ore ti do te nxijdh jeten e 28 000 deshmoreve qe dhane jeten per lirin qe po gezojme sot edhe nhe here ti cifsha çfare ke me femra e meshkuj te gjithe ne bith ok o mut o super bajge

                                                                               1. A
                                                                                Arjnan Cani idiot i lindur.

                                                                                Asnje nuk i qi keto kurva , prandaj kane dale te tregojne se ekzistojne si qenie neveritura.

                                                                                1. a
                                                                                 alphade

                                                                                 Po komenti im …….

                                                                                 1. a
                                                                                  alphade

                                                                                  Po komenti im …….

                                                                                  1. Q
                                                                                   Qytetari

                                                                                   Super Trimi Avni Rustemi hoqi qafe nje pis burre e tradhetar si Esat Toptani. Fatkeqsisht sot ende nuk ka dale nje i dyte. Ndofta do te negocionte me ju "paqesisht".

                                                                                   1. A
                                                                                    Anvi Rustemi Follower

                                                                                    Ne rast se ka shqiptar qe ka vrare per shqiperi eshte vetem avni rustemi Shumica vrasin per avlli xhelozi Dhe pse me pe …. Respekt per ata qe kontribuojne per Shqiperine dhe jo per bibilusha qe as familja si voton jo me te inspirojne Jeni te dobet dhe me vlera siperfaqesore per mos te thene Loqe

                                                                                    1. t
                                                                                     taso kume

                                                                                     Keta jane bijte e mercenareve qe dergoje shpellari ne Vlore ne97 ,duket baballaret nuk u kane treguar te verteten si shpetuan duke mare malet ne kembe KUZBABANE E SHASHICEN dhe dolen ne qafen e topit mbi fabriken e tullave,duket SHaban Memija nuk i kishte trainuar mire.

                                                                                     1. T
                                                                                      Tirona Re

                                                                                      Shaboni nje evgjit me prejardhje iraniane dhe nje kurve e Salih Dordolecit

                                                                                      1. Z
                                                                                       Zaho

                                                                                       Haha niprit e kuqalasheve po bezdisen. Avash s keni pare gje Akoma.historia do te shkruhet Ashtu si ka ndodhur.

                                                                                       1. S
                                                                                        SHABAN QOSE

                                                                                        Ku te dilte nje Avni Rustemi se kishte shume pune ne Shqiperi. Sdo kishit vrime miu per tu futur or larot e krimineleve. Ka pergjegjesi gjykata qe nuk studjon statutin e ketyre felliqesirave e policia qe ju jep leje te llomotisin rrugeve e na bejne pis ambjentin. Futuni ne te semes, apo ne te motres, andej nga keni dale o te paudhe. Mjerr ky vend cfare po heq nga idiotesira te tilla.

                                                                                        1. M
                                                                                         Mariusi

                                                                                         Ore kafshë, nuk të mbysin ato që ke për/rreth, o plerë. Si mundet të përdhunosh historinë kombëtare ti, një cop zhulsi që paguhesh nga mëndje të vllavrasjeve. Or debil, në ke dhe je ai që do të tregosh se sa i vërtetë je, dil e ptotesto për ti hequr emrin deshmor i atdheut Azem Hajdarit, që u vra për trafik armësh në kohën e luftës se kosovës. Plerë muti, faj kanë ata që ke mbrapa që stë fusin hunë në bythë.

                                                                                         1. D
                                                                                          Demokrati

                                                                                          O bo, bo, 100 komente! A u kënaqët tani? A e shfrytë dufin? Po përveç shfryrjes çfarë u kuptua? Që u alarmua 'il popolo' nga një propozim? Kjo u mor vesh, po në fund të fundit ç'keni, një propozim është. Le të merren kopetentët me të, ju pse keni frikë? Edhe nëse korregjohet ndonjë gjë, mirë i bëhet të drejtës e të vërtetës historike. Pse çfarë është bërë deri tani mirë është bërë? Apo, mos na luani tanët, pa ju bëni ç'të doni me tuajt. Hajde milet hajde! E tani o burra, vazhdoni shfryrjen! Se për këto raste, ka dhe një shprehje të popullit, "pirdh, pirdh se shfryhesh!".

                                                                                          1. P
                                                                                           Para shikimi

                                                                                           Nisma ''thurja'' ne te vertete eshte SHTHURJA! Keta jane pjese e bandes se sali katran mortjes, derivat i saj dhe bejne plane te perbashketa antishqiptare per te nxitur trazira antikushtetuese dhe per te destabilizuar Shqiperine. Destabilizimi i Shqiperise eshte fillimi i LUFTES se TRETE BOTERORE, nga e cila nuk do te kete asnje fitues, per shkak te shkaterrimit masiv te njerezimit ne te gjithe boten. Kjo ''nisme'' e ketyre horrave ka mbeshtetje te fuqishme nga jashte... Eshte koha per te ndalur çdo luftenxites!

                                                                                           1. A
                                                                                            Avni Rrustemi

                                                                                            Thuristat e paskan vendin ne psikiatri.

                                                                                            1. P
                                                                                             Populli.

                                                                                             I nisma thurje leshi meso njehere duke lexuar dhe jo duke u paguar.Turp te keni se jeni edhe cuna te rinj.

                                                                                             1. H
                                                                                              Hanko Halla

                                                                                              Ptu, fytyra te ndyra, tradhtare te atdheut dhe popullit shqiptar! Nisma "Thurje" duhet te shpallet organizate anarkiste dhe agjenture e shebimeve te fshehta serbo-ruse ne Shqiperi.

                                                                                              1. H
                                                                                               Himarioti

                                                                                               Kjo nisma Thurja, duket se është thurur me elementë të tipt fashist, me njerëzit më të çthurur, të çmendur dhe, të degjeneruar të kontinentit. Këta duhen çthurur, para se të thurin ndonjë çmenduri në dëm të kombit tonë. Sigurisht që investohen nga Moska dhe Beogradi.

                                                                                               1. t
                                                                                                tori

                                                                                                Gjarperi pjell gjarperinj Jo zogj,,,,gjarperit i duhet prere koka Jo bishti,,,po' nuk ju pre koka saliut,,gjarperijnte e vegjel do vazhdojne te shtohen,,

                                                                                                1. T
                                                                                                 Tuti

                                                                                                 Te kam thon or çun njiqind here "mos dil ma ne rruget pa vu samarin n shpine". E sheh si gabon pa samar? He pra mi lal mo e harro ma.

                                                                                                 1. Z
                                                                                                  Zina sallaku qelbesire

                                                                                                  O na rrofshi toçin??? Do veme emrat e sali viçidolit, Ilir Metajt, tendin o Endri jevgu dhe te ca b qireve te tilleIk o majmuna. Po skeni cipe ne faqe, maskarej

                                                                                                  1. L
                                                                                                   Lapanjozi i erresires.

                                                                                                   Ka me legena nga nisma Thurrje. N… ku ta kesh.

                                                                                                   1. K
                                                                                                    Komunisti skandinav.

                                                                                                    Avni Rustemin e nxorri nje gjykate franceze te pafajshem. Shqiptaret duan ta denojne me zor. Prandaj jemi ktu ku jemi.

                                                                                                    1. g
                                                                                                     gomari

                                                                                                     Sa shume shoke kam ne kete vend sidomos KRRICA si keta idjote qe bejne si te zgjuar. Jane gomere me shkolle prandaj mos u habisni.

                                                                                                     1. A
                                                                                                      Alban Dega

                                                                                                      NISME E “ NISMES THURRJE ” PER CTHURJEN E HISTORISE SHQIPTARE - A ky eshte halli me i madh i shqiptareve si komb e Shqiperise si shtet !? … Larg qofte qoftelargu. Ky eshte halli me i madh i Endri Shabanit intelehajvanit qe me shume vota do te fitonte partía e Magarit te Nastradinit ne zgjedhjet e fundit Parlamentare ne iShqiperi se Thurja e cthurur e tij. Meso A-ne shkencave historike o derdimen pa mend : - HISTORIA BEHET… POR KURRE NUK RIBEHET. Lufta Nacional- Clirimtare eshte nje nga faqet me te lavdishme te historise se Shqiperise... dhe … Avni Rustemin e beri hero jo komunizmi por populli i Vlores dhe mbare Shqiperise me kenget e tij kohe para per aktin atdhetar kunder kryetradhetarit te kombit Esat Pashe Toptanit. Aq tradhetar e antishqiptar sa edhe kockat e ketij gjakprishuri treten në varrezat e padroneve te tij te Beogradit ne varrezat serbe ne Paris ! E sa per djalin e Isa Boletinit nuk duhet te harrojme se edhe nipi i kryeheroit Kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu, Hamza Kastrioti ishte armiku i tij e ngordhi si tradhetar… Turpi qofte me ty!

                                                                                                      1. K
                                                                                                       KDR

                                                                                                       o pillmoter cfare te beri siri kodra? Siri Kodra ehste varur ne burgun e tiranes nga fashistet

                                                                                                       Lini një Përgjigje