Ka punësuar pakistanezë për tek lopët, flet fermeri nga Kruja: Punojnë më shumë se shqiptarët

29 Nëntor 2022, 09:05Sociale TEMA

Ka punësuar pakistanezë për tek lopët, flet fermeri nga

Punëtorët e lanë punën dhe emigruan. Fermeri Muharrem Hoçja nga Gramza e Krujës u detyrua t'i zëvendësonte me pakistanezë.

Prej dy muaj në këtë fermë punojnë tre shtetas pakistanezë. Një punon në bujqësi dhe të tjerët kujdesen për lopët. Flasin pak e punojnë shumë.

“Trajtohemi mirë këtu, ushqimi është i mirë dhe dhoma e ku jetojmë ka kushte të mira.”

“Kam pak javë që kam ardhur këtu. Do punoj një vit.”

Punëdhënësi i tyre tha se ka plotësuar të gjitha dokumentet dhe 3 punëtorët kanë marrë leje punësimi. Ai thotë se të huajt janë më punëtorë se vendasit dhe i ka përzgjedhur bazuar në nevojat që ka.

“Po bëj një stallë bashkëkohore kam pasur punëtorë vendas, ju punonte mendja vetëm jashtë shtetit. Të gjithë që vijnë nga Pakistani janë më viza dhe me kontrata pune. I kërkova në bazë të specialiteteve që kanë. Për mjelje, për pastrim, për ti shërbyer lopës.” tha ai për Abc

Hoçja thotë se ju ka lehtësuar dhe kushtet e punës.

“Në Pakistan kam informacion se lopët i mjelin me dorë, këtu ju kam siguruar makineri. Ju kam bërë mencë, vendet e fjetjes. Jam shumë i kënaqur. Ju bëj program ata e zbatojnë me përpikmëri. Janë shumë korrektë.”

Sipërmarrësi ka dhe një fasoneri. Ka menduar të punësojë në fabrikën e këpucëve zanaçinj të huaj.

“Porosi kam shumë, punë kemi sa të duash, punëtorë s’ka. Kam dy klientë në Itali duan punën, po puna pa punëtorë nuk bëhet. Gjithë fasoneritë në Krujë kemi biseduar, të gjithë qahen dhe më pyesin si ti marrim të huaj. Largohen shqiptarët, shtoj pakistanezë se s’mund të rrimë pa punë.”

Muharrem Hoçja për të përmbushur kërkesat e porositësve nga Italia ka vendosur të punësojë 50 shtetas të huaj.

29 Komente

 1. J
  Juli

  Shumë mirë e bën,njerëz janë dhe ata.

  1. L
   Lula

   Futi ne shtepine tende mesenqese te vjen keq.

   1. I
    I

    Dmth Lula qeka filo grek. Yyyë grek

  2. M
   Mirmroma

   Nëse rrogat ngelen të ulëta, normale që vendasit do ikin gjetkë. Cmimet e ulëta kanë kosto për ekonominë se nuk mund të kërkohet gjithçka me cmime kineze por me rroga zvicerane.

   1. i
    illyrian

    Për një vit edhe me pak siç ka ndodhur edhe me te tjerë, sa ta kuptojnë se me çfarë sipërmarrësish kanë të bëjnë (duan ti shfrytëzojnë punëtoret si skllevër)dhe pastaj do fillosh prapë të kërkosh dhe prapë do thuash që e kishin fajin pakistanezët tani jo më shqiptarët se ata po i përzini ...

    1. J
     Juli

     E ke gabim. Shqiptarët tani ikin kot nga vendi. Kërkojnë qiqra në hell ose të jëmën e Zeqos në maj të thanës. 90'-91' dhe 96'-97' ishte për të ikur.

     1. I
      I

      Tamam! Kam 15 vjet qe e them kete

    2. L
     Loro

     Kujdes gruan dhe vajzen se pakistanet kane tjeter kulture. Po te ishin njerez shqiptaret nuk blenin asnjeri nga ky lango qe per 5 kacidhe u shit ne Pakistan. Jepu vajzen dhe gruan te forcohet miqesia se qenke bythqire I 5 lekeshit. Shqiptaret te qifshin rropt qe I krahason me pakit e zi

     1. E
      Epirioti II

      Pi qumesht ti Loro, po djathin, gjalpin, kosin i ha ti ? Po marmalaten dhe turshine? E po haji, te befshin mire dhe lere racizmin se te le pa buke, se nuk ja ke asnje ideje se kush i ka prodhuar ato qe konsumon ti.

      1. P
       Plani 5te pesevjecar

       Bravo Epirioti! Megjithese emrin e ke sikur ta ka vënë greku që të ka bërë nënën në kohë lufte. Pakistanezë apo irlandezë, të gjithë punojnë për bukën e gojës. Ashtu si edhe shqiptarët nëpër botë.

       1. X
        Xxxxxx

        Ore 5 vjecar, e di ti se Skanderbegu ka qene mbret i epirit. Po Piron e epirit e ke degjuar. Apo di vetem vorio - epir?

       2. T
        T

        Ky Epiri ku eshte ?..nuk ka ne Shqiperi emeritim te tille.ti kush je Dule Jevgu apo Vangjel Tavo hajduti.ik merri ne shtepi jepu dhe vajzen e hani Turshi bashke

        1. M
         MALRUX

         Shqipetaret/Arberoret jane qujatur Epirote, Maqedon dhe Ilir nga historianet dhe autoret, ndaj mos u mundoni te na shkepusni nga keto emertime sepse nuk e dini. Pikerisht nga keto mundohen ti pervetesojne gjitonet tane sllave dhe te ashetquajturit greke, ndersa ne na quajne ardhacak.

         1. L
          L

          Nuk eshte History Channel o Mik,Edhe Greket jane quajtur Romi dikur,ne ballkan njerezit nje bajge jane .po Emertim Epir ne Rep e shqiperise nuk ka .ashtu si nuk ka Çameri ne Greqi dhe jemi pac

          1. S
           Shqiptari

           Eshte emer historik i nje mbreterie qe ka ekzistuar dhe qe eshte istorikisht e lidhur me paraardhesit e shqiptareve, pergjithesisht atyre jugore, cila eshte kritika juaj tani se nuk e kuptoj, lere djalin ta quaj veten si te doje, epirote jane edhe arvanitasit ne Greqi, Jo nuk ka Cameri per greket por ka per shqiptaret por gjithsesi nese nuk te pelqen se ndoshta eshe disi i osmanizuar si emer ke emra te tjera per zonat e banuara nga shqiptaret ne Greqi, Morea njera prej tyre. Nuk po perpiqem te bej leksion po realisht nuk e kuptoj kundershtine tende

       3. D
        Dakord

        Loro je nje plehre. Nje funderrine

        1. L
         Loro

         Po asht si thu ti mire e ke.Po duhet me Respektu edhe opinionin kur nuk te pelqen apo jo.ti mendon se Shqiptaret jane me te ulet se pakistanezet se kete Po thote Bisnezmeni qe perdhunon Lopen.Pleh Pa Pleh Gruja jote nuk do thoshte Jo

       4. S
        Shqiptari Guximtar

        Pra nga nje katundar lopcar Kruje do behesh oligark se punojne mire pakistanezet ??? Mos harro qe jane meshkuj dhe kane e nevoja gjinore… pra ose do ja hipin njeri tjetrit ose lopeve verdalle ndaj mos u habitni kur tju dalin vica me mjeker ose kalamaj ezmere ????????????

        1. T
         TT

         Nuk na thua sa I paguan o Pusht . Ti do shqiptaret me 10€ ne dite . Ik merr skllav Baben tend . U bene dhe katnaret e shqiperise te shajne shqiptaret. Shqiptaret ndoshta kan nam per gjera te tjera se per pune jane njeshi kudo ne Bote. Ne Shqiperi I duan falas keta gjoja bisnezmen pa asnje moral. Ashtu si ti merr nga Pakistani edhe shqiptaret te kane dhier ty dhe halen tende . Kur u bete edhe juve qe deri dje dhisnit ne Shkurre mor aman. Ose paguani Ose do perfundoni me keq se greket . Pakistani sa ti jepet mundesia Ose do te vras Ose do te ja hypij Gruas tende e do ikij ne evrope. Beni bojkot ketyre qe urrejne shqiptaret

         1. O
          Olsi

          Perse nuk shkon inspektoriati i punes te shohi i i trajton. Perse degjoni vetem fjalet e sipermarresit? Kushtet e punes 10-12 ore ne dit, pa dit pushimi pa leje vjetore, vetem skllavpronaret shqiptar japin. Edhe ky shtet i suporton, qe te gjith shqiptaret te largohen e ta mbajn per vete kete vend.

          1. G
           Geri

           Ja ka plotesuar kushtet! Mense po, dhome per te fjetur po, 300 mije leke ne muaj po, cfare duan me shume shqiptaret qe nuk largohen? Te befsha nenen o zagar, po dhe keta do te ikin pastaj pastro vete bajgat lopeve.

           1. A
            Alban

            Ky per 2 muaj do te iki per ne Europe....sic kan ike 50 pakistanezet e dy viteve me pare

            1. Roberto

             I lumte fermerit nga Kruja. Shqiptaret e kane per turp te punojne me lopet apo ti mjelin ato. Ne jemi pordhace,kemi fjale ndersa ata duan pune dhe nuk bejne naze. Po te ishit jashte shtetit do benit pordhe si ketu??? Atje edhe halet do pastronit dhe nuk eshte turp ta beni. Ulni koken dhe punoni kudo qofte dhe hiqni dore nga hashashi,kafet poshte e lart.

             1. T
              Tropoja

              Shqipot nuk ikin nga mungesa e punes pavaresisht se edhe kjo renditet si arsye,por shqipot ikin nga regjimi hibrid e edvin xhahilit ikin nga keq qeverisja rrenimi i shtetit se drejtes mungesa e rendit sigurise korrupsioni ne gjithe hallkat e shtetit.Pastaj pakistanezet 1 vit do punojne dhe marrin me shume se ne vendin e tyre njelloj si shqipot qe marrin me shume ne Greqi apo perendim dhe afrikanit pakistanezit nuk i intereson kush eshte argati serbise apo sa ministra jane te korruptuar sa drejtor te ps-se jane kriminele sa jane bythqira e keshtu me radhe.Shqipot ikin se u eshte vrare shpresa ndersa keta te huajt e perdorin dhe si trampoline per te ikur nga albanistani ne europe dhe me kryesorja eshte se ky trafik behet nga argati serbise bashke me vuqiq prandaj dhe europa i terhiqe vemendjen ballkanit dhe serbise kryesisht se keto vende japin viza shtetasve te botes se trete dhe ikin nga ballkani ne europe.Shqipot ikin me shume se afrikanet indianet qe jane 1 miliard etj etj nejse sa me shpejt ta shporrim qelbesiren se po na i kthen vizat e rrezik na heq dhe nga NATO sepse dolen shume sekrete nga pa aftesia e qeverise per te ruajtur sekretin po na kthen ne komunizem nipi kolekes nese nuk reagojme te gjithe sa ne shpejt.

              1. J
               Juli

               Ta kishe vu emrin Vlora,Elbasani,Korca do e merrja .undimin ta lexoja komentin tënd. Por Tropoja !!!! Shokui sali Qenit .........

               1. R
                Roberto

                Po c'merresh me kete person qe s'ka emer tjeter dhe perdor Tropoja,Vlora apo Labi. Vertet ikin shqiptaret prej "rregjimit"te Edi Rames??? Po ky Tropojani harroi 97' ku u shkul gjithe Shqiperia neper dete dhe oqeane prej dhunes,persekutimit dhe vrasjeve te Sali Zagarit???Si ka mundesi qe ky "Tropojani" nuk ka as sy as vesh dhe aq me pak tru te kuptoje se kush i vuri minat ketij vendi?? Askush nuk eshte i kulluar por krimet qe ka bere Sali Berisha dhe Ilir Meta ne kete vend jane te permasave katastrofike ne c'do drejtim prandaj ky shete vazhdon te lengoje edhe pas 30 viteve. Mund te beni krahasimet e 10 viteve te kaluara me te tashmen dhe do shikoni qe Shqiperia ka ndryshuar si nata me diten. Sa per pune une e kuptoj dhe e di qe ne jemi prodhace dhe duam pune te zgjedhura.Shkoni punoni kudo qofte se puna eshte nder dhe te pakten 5 leke do i coni ne shtepi apo me ato leke do dilni me shoket e shoqet per ndonje kafe etj etj. Nuk behemi dot te pasur te gjithe. Edhe me droge po te meresh nje dite do perfundosh neper kanalet e rrugeve apo ne ndonje shpat mali ku do ju hane qente dhe uqrit. Tropoja me sa duket ka bere qejf nen rregjimin e ndyre te Sali Berishes dhe tani ky "rregjim" i duket ferr.

              2. A
               Aron

               Nuk duhet ta gjejme problemin vetem tek politikanet. Ne shqipetaret kemi disa probleme vete dhe kjo fillon tek mendesia qe mos te punojme per njeri-tjetrin se nuk duam te dukemi yzmeqar, pasi duam te jemi te barabarte ne pjesen klasore, por kjo eshte e paarritshme ne cdo vend to shkosh. Do te kete gjithmone klasa. Edhe bletat kane grada klasore. Ne jemi te gatshem te merohemi me gomone dhe te pastrojme e ndertojme boten jashte, se te bejme nje pune te vendosur dhe te vazhdueshme per vendin tone. Cdo gje qe te ndertohet do mund, nuk arrihet brenda nje kohe te shkurter, por punet e mira marrin kohe, ndryshe te rrezohen guret e te bie kalaja.

               1. J
                Juli

                O Lula po në që na futën Grekët,Italianët,gjermanët,...... në shtëpitë e tyre !!!! Shko more mëndje shkurtër.

                1. K
                 Kajo

                 BRAVO JULI PER KOMENTET JE SHUM I QARTE DHE I SAKTE ....NDERSA JU TE TJERET U QIFTE KINA MAMATE INI KONTIGJENT I SALI PORDHES TRADHETARIT SERB NON GRADA .

                 Lini një Përgjigje