Rrëfimi i emigrantit nga Vlora: I mbushëm detet me trupat tanë, lamë miq e shokë. Na vinte mirë se çonim çantat me lekë në shtëpi

1 Dhjetor 2022, 11:43Sociale TEMA

Rrëfimi i emigrantit nga Vlora: I mbushëm detet me trupat tanë,

Leart Sinani provoi të shkoi në Itali me trap përmes detit, nga Vlora në Ankona, por autoritetet italiane e kthyen. Ai iu rikthye detit vite më pas, por jo më për veten, por të tjerët. Jo më me trap, por gomone.

Një rrëfim i pazakontë, në emisionin Shqip nga Rudina Xhunga, i një skafisti, që flet për vitet e errëta për shqiptarët, të cilët mbushën gomonet, në drejtim të Italisë. 

Teksa kthehet shumë pas në kohë, Learti përlotet, ndërsa thotë se është dëshmitar i netëve të tmerrit, ndërsa shumë hesape u lanë në det.

“Miqtë tanë që ishin në Itali, na sollën gomone. Kishim gomonet tona. Merrnim 30 deri në 50 mijë dollarë çdo rrugë. Filluam me 1 milionë lireta. Një skaf merrte rreth 30 veta. Kishte kërkesa të jashtëzakonshme atëherë, për të ikur.

Zakonisht iknim me dy-tre gomone bashkë që në rast se kishte ndonjë problem, të rregulloheshim bashkë. Por jo në pak raste kemi humbu shokë, e miq. Kanë humbur në det, janë mbytur. Kemi parë tmerr me sy në ato vite. Jo pak hesape janë larë në det. 

Unë jam nga Skela e Vlorës, dhe shumë shokë, miq e komshinj të mi, janë mbytur. Edhe janë vrarë. Kishte hesape që duhet të laheshin. E dija që ishte një rrugë e keqe, por gjithmonë rikthehesha. Kthehesha në shtëpi me çantat plot me para.

Më pas u largova gradualisht, pas një fare kohe nga ajo rrugë. E bëra për familjen, nuk doja ta merrja në qafë. Pastaj më largoi jeta vetë, sepse njëri vritej, njëri mbytej. Rënia në atë lek të madh më shumë i çorientoji vlonjatët. Ata mund ta bënin Vlorën, Nju-Jork. Por nuk e bënë”, u shpreh Sinani në Dritare TV.

Në fund, Sinani ka një mesazh për të rinjtë, për ata që marrin rrezikun duke kaluar La Manshin, me gomone.

“Doja t’u thoja shqiptarëve me fëmijë e me gra, të mos e marrin atë rrugë. Është krim i madh. Ne i kemi mbushur fundet e deteve me trupat tanë, pse duhet të vazhdojmë akoma edhe sot në 2022. Unë e di, e kam të qartë jetën në Shqipëri, është e vështirë, por nuk është më e lehtë të përfundosh në fund të La Manshit”, u shpreh Sinani në Dritare TV.

46 Komente

 1. I
  Ilirjan

  Cfare paskemi qene si popull!? Dhe cuditemi qe te tjeret na kane frike e na shohin me dyshim! E tmerrshme... eshte pak te thuash, ne i nisemi detit me kembe... vertete.

  1. c
   cuf dabjoni

   E me ta e për ato lekë Gjinushi, Malaj me shokë dogjen Shqiperine ne 97 e 98 e vrasjet lahen dhe sot e kesaj dite

   1. P
    Plehraaaaaaaaa arabe....

    Sinon turkotsami i ka duart te lyera me gjak.... Tani na luan pashan... ptuuuuu vrromiari

    1. A
     Aleksander Thana

     Dolen edhe vrrromarrrret e janulles. Zito evgjiteria e asfalias.

   2. B
    Bregdeti

    Ju numronit leket, jo jetet e humbura. Keni shume gjynahe mbi vete. Nuk e pastroni dot veten.

    1. B
     Bregdeti

     Ju numronit leket, jo jetet e humbura. Keni shume gjynahe mbi vete. Nuk e pastroni dot veten.

     1. P
      Pjeter

      Pse nuk I konsfikohet prona ketij Vrasesit lamash. Pas serbeve Vlonjatet jane njerezit ma t kqi.mix çam me lab gjelle qensh. Keta duhet Te digjen jo te dalin ne intervista se Kane vra shume njerez

      1. B
       Bokja

       O Pieter te qifsha gruan,se vetem shqiptar nuk je,po pse nuk del me emer mbiemer se ti tregoj une serbet e vlonjatet….

       1. P
        Pjetri 2

        Ka te drejt pjetri i boke o ropsh vlore

        1. P
         Pjetri

         O ti nuk je prej atyne burrave se Leh si Qeni,Ne nderin e mbrojme me plum,juve nderin e keni me u sha me motra.leri trimrit prej interneti,se me emer e mbiemer me ardh ku jam une ,ne te djegim pastaj pyesim kush je o mik.Nuk i ka hije burrit me sha si kurvica ..Ju njof mire juve vlonjatve kur ju vjen uji Tek bytha e beni ne breke…ik Mos ta ndyj gojen me ty.une prap them nuk ka shqiperia njerez me te keqinj e me te pa bese.

         1. D
          Dashnori cupes se Pjeter trimit ????

          O pjetro ti je 2 m burre po te ha karin,o pjetro sa per trimri leri ato pordhe.Hajt rropt,gruan,motren cupen e ata qe i ke dhe nuk i ke me!!

          1. R
           RROPT

           Kur nuk kane argument shan prej internetit se per sharje ju vlonjatet jeni te paret Shikoni cfare fjalesh qe perdorin keto dhe i perdorin gjithe kohes edhe ne familjet e tyre ordinere "RROPT"MOTREN,GRUAN,CUPEN, O Pjeter ja bere mire mutit se u hodh perpjete injoranti se shiko si shkruan RROPT . Tashti ik ore ordiner shporri se nuk ke cte thuash me

          2. A
           Anest

           Pse jo qeveritarve te ndyre qe me urdher te tyre u shkatrua vendi dhe gjitha vendet e punes.Sote po ketazyrtare dalin dhe luajne me fatin tone.

          3. T
           Tomi

           Po dil dhe moterqiri bokja me emer o te qifte kina gjithe fisin ku i ke e si i ke.

           1. D
            Dashi (Xhamlleku)

            Ik ore mut se ju vlonnjatet kur jeni te fshehur beheni trima por jeni frikacake muter jashte Te lumte Pjeter ashtu eshte keta nuk dine te flasin por vetem te bertasin

           2. A
            Artur

            Pjeter ta paskan leruar motren ne vlore mesa duket,vlonjatet .

            1. P
             Populli

             O Pjeter hangsh karin e labit 1 meter.Nqs te del dhe te tepron qeras edhe pidhin e satom

             1. P
              Pjetri

              Labet njihen per Njerez Dhish e Spiunat e Enverit.nuk ju don kush se ju vjen era.ti je Labuc qe te vjen er Goja,tan jeten te ka qi turku nanen e motren.une jam dy meter i bardh e me sy blu jo magjyp xhuxh qe vjen era Dhi

              1. P
               Populli

               O Pjeter mos harro ilacet ne dark se po nuk i pive do te te shkerdhej edhe vezet e grus n'bark

               1. K
                Koli

                Po dil i her ti me emer o Populli, more rrugac ordiner. Ja pra e vertetove qe je qen bir qeni. Plera jeni ju Vlonjatet

               2. N
                Neandertali i shpellave bizantine te mesjetes

                Ti pjeter je serb i qelbur si gjithe serbet, dhe je futur ketu per te mbjelle percarje, ti je antishqiptar dhe moterqi...... te q..fte motren gjithe shqiptaret nga ,jugu ne veri

                1. P
                 P

                 Hahahaha do na denojne per agjitacion Labucat. Une 15 vite I bera ne Spaç dikur. Spiuna jeni ju qe ju nxorren greket prej burgu me djeg shqipnin ne 97 ju e salih mortja. A ka nje shqiptar qe ka njoft nji labuc apo Çam vlone skafist burre Te mire.nuk ka fare ma te keqe motrat e tyne I njef italia neper semafora.Juve qe shani jeni burracak interneti. Me jetu ka anet tona kanuni ju ben pula se jeni kurvica llap llap . Shumica Homo Te pa deklarum ..ky Asht vrases ka mbyt njerez pse ja mbani anen o pushta ky prej vlone asht jo prej Hanës.

                 1. D
                  DERRO DERRAJ

                  Nga komentet qe shikoj Pjetri ka te drejte se Ju vlonjatet te turperoni si komb ndaj te huajve dhe turisteve se nuk dini te mireprisni si gjithe krahinat por vetem te vidhni,mashtroni ne llogarite te grindeni me klientet, dhe te beni te fortin ne fund duke share me dialektin tuaj te vrazhde ku mbizoteron germa RR qe ju e theksoni shume . Behuni more njerez dhe boll me fjalorin tuaj "Te q..... udhet,Te q.....Motrren,Te........,Te q....... Soj i qelbur ne nje qytet te bukur Plehra

               3. A
                Ar

                Pse mor qen ca te paskemi bere Apo te kemi rene ne pjesë

                1. D
                 Deni

                 ca esht kjo gjuhe e kjo e folur shqiptari-shqiptarit? c‘eshte ky rracizem i brendshem komberar?eshte e turpshme dhe e pa tolerueshme tinpermwndesh tjetrit origjinen e mbi te gjitha brenda shtetit,krahinen…ca robsh paskemi qene ne shqiptaret….imagjino urren vellai vellain….ca presim me? me lene loqet var

                 1. A
                  Agron Elmazi

                  Jam shume dakort me shkrim in tuaje Deni. Te lumte.

                 2. N
                  Niku

                  Duhet ta nxirrje koken edhe ketu me vrerin tend? I ke pare gjithe robte e botes ti dhe vetem serbet e vlonjatet te dolen te keqinj? Njerez si ty duhen varur nga gjuha ne mes te pazarit.

                  1. V
                   Vlonjati

                   Pjetri eshte fuksi i Shikut te 97.. e rrahen dhe e zhveshen ne Vlore me 97 dhe mori malet me breke neper kembe. O Pjeter, te shkuara te harruara, druri te beri mire hiqe ligesine nga shpirti dhe vdiq i qete. Vlora aty eshte dhe vlonjatet, jeta vazhdon.

                   1. D
                    Dash Kalldremi

                    More iinjorant ne 1997 qe u vrane rreth 3000 vete, me shume se 2500 kane qene vlonjate ore budalla se ne 1997 ju qe donit te clironit Tiranen, shtinit me kallashnikove ne ajer duke share dhe cfar bete ore gomar !Vrate njeri tjetrin Jeta vazhdon ore budalla dhe Vlora aty eshte por vorrezat i mbushet plot me tuajt ore dhjeraman Tani kini pakenaqesi ,se kam qene ne Vlore dhe ankohen shume por mire tu behet races se keqe tuajen se me shume se gjysma e vrasjeve e krimeve qe ndodhin ne gjithe Shqiperine behen nga ju

                   2. V
                    Vlonjati

                    Ore koko bongo ju vlores ti thoni gjithmon faleminderit se Po qe per trima ishim edhe kur ti Ishe akoma te topet e babait ndaj mos na caj shum karin .Kur ke kaq byth hajde njher ne vlorë edhe shaj keshtu apo e di qe te shkerdheim pragun ne vlonjatet ndaj mos na u hap shum bythesh ti pler nuk mund ta fusesh gjith vlores ne thes moterqir.

                    1. L
                     Labi

                     Merr nje big e na rruaj pak spirancen

                    2. D
                     Detari

                     nuk behet vlora new york me sunite

                     1. K
                      Klimax

                      Ç'do gjë të qelbur bëni për "familjen", që nga transporti i qënieve njerëzore, drogës, armëve e deri në vrasje e zhdukje në fund të detit, por një gjë "harroni" të bëni, punën e ndershme dhe të ligjshme!

                      1. Q
                       Qirje Qaniu

                       Klimax mos dil nga tema se do te le jonulla pa sup

                      2. D
                       Drejtesia sduhet te fal por te ndeshkoj ato qe kan

                       KJO ESHTE KULMI DEL KY SKAFIST KRIMINEL PA PIKEN E DROJES DHE MBURET PER KRIMET QE KA BO. DHE INSTITUCIONET BOJN SEHIR . VEÇ NE SHQIPNI NDODH QE VRASESIT E KRIMINELET GUXOJNE TE DALIN PUBLIKISHT LEKET E PASURIT E KETIJ TIPI JANE VU NE RRUGE KRIMINALE PSE NUK JA KONFISKO OFL APO ESHTE USHTAR I NDONJE POLITIKANI KY SINANI? PERLOTET THOTE KY TRAPI QE SHKRU SHKRIMIN LOT KA KRIMINELI POA SHPIRT JO.

                       1. q
                        qamili11

                        zoteri. Njerzit ata nuk i merrnin me zor, por vete paraqiteshin tek ata per te kaluar matan. Kriminel qe shteti qe bente sehir per kete gje. E lejonte vete.

                        1. U
                         Une

                         Shum i sakt je.

                        2. E
                         EDI

                         ky o eshte komplet idiot o eshte mashtrues si babalja,, denohesh o koqe edhe po nuk jan mbyt te tute ne gomone prap ke pare te tjeret, i bie te jete moskallzim krimi

                         1. D
                          Dakord

                          Sakrifica per mbijetese kane bere e sakrifica per jete me te mire bejne sot ata qe marrin rruget ne kete menyre. Por, sic thote Rama, sherbimi i transportit ilegal te qenieve njerezore ekziston se ekziston kerkesa- pra (perseri perifrazoj te madhin Rama kur i referohet trafikut te droges) eshte ceshtje kerkes-oferte. Prandaj mos u nxehni kaq shume me ata qe gjejne shtet e bejne pershesh, por shikoni Gjinushin qe e keni ne krye te Shkences

                          1. e
                           e dhimbeshme kjo e skafistit ku jeta

                           Histori.

                           1. K
                            Ka plas erresira

                            Ky tipi eshte kriminele sepse, sic ka cuar njerez ne itali, ka cuar dhe ne fund te detit.Ky idiot i pashpirt, nisej ne kohe te keqe dhe ngiste anije kur nuk ishte detar. Dhe kur e shihte veten keq, per mos tu kap nga policia, i hidhte ne det. Ose i shkarkonte ne uji, larg bregut.As ja ndiente nese dinin apo nuk dinin not. Ketij idioti nuk i hynte ne sy jeta e njeriut, ky numronte lekun. Tregojne se keta tipat, pasi u merrnin leket, i mernin aziatiket ne breg, i sorollatnin gjithe naten dhe te nesermen i zbarkonin diku afer himares. Kjo eshte italia u thonin. Gjithmone per para.

                            1. P
                             Pesimisti

                             Lexo komentet ketu dhe nuk eshte nevoja per te bere filizofi perse nuk na duan neve.Tjetri mund te jete shkerdhate apo gjithfaresh por ne kete rast tregon nje te vertete te dhimshme qe fare mire mund te mos fliste dhe se askush nuk do te thoshte gje per te,ketu vershojne ofendimet mbi baza krahinore athua se kjo eshte thelbi i muhabetit jemi te gjithe shqiptare dhe identiteti i ketij personi ketu tek ne eshte emer mbiemer kurse andej matane kufirit eshte vendi nga vjen dmthSHQIPERIA.Kjo eshte qe na damkos dhe jo qe ka sy te kalter apo shpatulla te gjera.

                             1. F
                              Franci

                              Ti don Te jemi si Kinezet Te gjithe njesoj. Shqiptaret gjithmone keshtu flasin,racizmin krahinor nuk e hoqi dot enveri lere me sot. Edhe ne angli USA kudo ka racizem krahinor. Ti mos shaj njerezit qe shprehen ne komente se eshte liri e shprehjes. Por merru me paralamentin shqiptar qe eshte 100 here me keq se komentet ketu dhe ata paguhen nga ne . Ketu njerezit tallen te shtyjne Oren

                             2. B
                              Beni buzhale

                              Çfare nuk keni bere ju Vlonjatet, sidomos me verioret 2 fish çmimin e udhetimit me gomone plus qe i keni hedhur ne dete. Ne albanistan nuk funksionon drejtesia...nga kjo keni perfituar....

                              1. G
                               Gjosho

                               Ky vlonjat eshte nje pleher maskara i pameshirshem qe shikohet nga fetyra dhe koka e tij. Shoke si ky i "mbushen detet me refugjate dhe hallexhinj familjare qe shkonin ne Itali me skaf. Plehrat si ky dhe vlonjatet i merrnin paret dhe i hidhnin ne det apo i leshonin ne ndonje breg te Vlores Shengjinit ap Velipojes.race e keqe. Dhe kjo vlonjatja Rudina don te na e paraqese si engjell. Nuk mbulohet muti me shoshe o Rudine se ti je vlonjate dhe don ti justifikosh keto egersira ordinera te felliqur

                               1. S
                                Shqiptare.

                                Sa njerëz të ulët shoh nëpër komente, sharje e ofendime krahinore. Në cdo krahinë ka njerëz të mirë e të këqinj. Kot sthot populli , pyll pa dera ska.

                                Lini një Përgjigje