Revoltohet Sonila Meço: Nuk e ka fajin shikuesi injorant dhe televizioni i pacipë për Big Brother, por Edi Rama

16 Janar 2023, 10:24Sociale TEMA

Revoltohet Sonila Meço: Nuk e ka fajin shikuesi injorant dhe televizioni

Sonila Meço edhe fajin për “çmëndjen” e shqiptarëve për Big Brother, ia vesh Qeverisë, pra Edi Ramës.

Sipas saj, nuk e ka fajin shikuesi injorant dhe televizioni, por Qeveria që toleron abuzuesit dhe i kënaq njerëzit me cirk.

Shkrimi i Sonilës

Rrjeti, në disa prej llogarive sociale të revistave dhe tabloidëve të njohur amerikanë po zien në debate, fyerje, protestë e thirrje për ndryshim skenari pas publikimit të një fotoje nga skena e xhirimeve të aktorëve në rol filmik.

Carrie Bradshaë (luajtur nga Sarah Jessica Parker) shfaqet dorë për dore me ish-in e saj në serialin dhe më pas dy filmat Sex and the City, Aidan Shaë (luajtur nga John Corbett). Prej dy vitesh producentja dhe aktorja Sarah Jessica Parker po prodhon seritë e reja të jetës pas të 50-ave të mikeshave më të komentuara të Neë York-ut në një tjetër serial me titull “And Just Like That”. Pra jemi në kinematografi, jo jetë reale, në rol të një seriali që ka nisur me mikeshat që në të 30-at.

Por publiku ka shpërthyer i indinjuar, që personazhi Aiden (kujdes është rol, fiction, asgjë e vërtetë) është rikthyer në lidhje me Carrie-n (kujdes është rol, fiction, asgjë e vërtetë), e cila në seritë e dikurshme e kish lënë dy herë për t’u martuar me burrin me të cilin e tradhëtoi (Mr. Big) dhe Aiden qe martuar e kish krijuar një familje me tre fëmijë.

Mijëra komente, qindra mijra pëlqime e mospëlqime, diskutime e deri acarime mes komentuesve, që nuk pranojnë dot këtë lidhje, duke u keqardhur për Aiden e duke “coptuar” Carrie-n si të padenjë, shumë të ulët dhe manipulatore e pashpirt, që prish familje të shëndetshme.

Dhe e gjithë kjo “zierje” e rrjetit bëhet në anglisht, nga publik i gjerë prej çdo vendi të botës duke paralajmëruar edhe bojkot të serialit kur të dalë në transmetim si shenjë proteste ndaj skenarit që rilidh dy ish-ët.

Ndërkohë, në shumë telenovela e reality me skenarë të imponuar nuk kanë munguar rastet kur aktorët janë sulmuar, fyer e dhunuar nga fansat e programeve, që nuk po dinë të zhbëjnë mjegullën cerebrale mes realitetit dhe shoë-t.

E pra nuk ka asgjë të jashtëzakonshme në reagimin e publikut në rrjet mbi zhvillimet në BBVIP.

Fenomeni është i njohur, po aq sa edhe ecuria e formateve, që nisën si eksperimente sociale për t’u trajtuar nga profesionistë, sociologë, psikologë, gazetarë, psikiatër, specialistë komunikimi e përfunduan në degradimin e qenies njerëzore duke ndërhyrë me kontrolle dëmi, zgjidhje drastike, kërkesa për kontrolle, skualifikime, përballje të konkurentëve me publikun si ato të mishit të gjakosur me peshkaqenët e uritur.

Aty ku problemet, hallet, varfëria shpirtërore, degradimi kulturor dhe arsimor, çekuilibri vleror i shoqërisë “lulëzojnë”, nevoja për “arrati” në skenarë telenovelash e shoë-sh televizivë është edhe më e madhe, deri në mbathjen e këpucëve të protagonistëve duke përjetuar dramat e tyre në lëkurë.

E gjitha ndodh, sepse shkatërrimi i mekanizmave kulturorë e mbrojtjes së dinjitetit ka “rrjepur” logjikën dhe arsyen për të lënë zbuluar instiktin, reagimin natyral ndaj stimujve në kushte ekzistenciale.

E lehtë të shënjestrosh publikun “injorant”, apo të kryqëzosh median “e pacipë”, por në thelb këtë “cirk” me ndjenjat dhe përjetimet tona e kemi pasojë të “nënshtrimit” të lehtë ndaj pushteteve abuzuese, të çdo lloji si shoqëri.

E derisa shumica reagon kështu, pa kuptuar rëndësinë e ngjarjeve, dallimin mes realitetit dhe shoë-t, me lehtësinë e papërballueshme të manipulimit, duke relativizuar të keqen e mahnitur prej skandaleve, duke prodhuar “heronj” ku s’ka beteja të denja, duke linçuar atje ku s’ka interes publik, duke veneruar aty ku prodhohet degradimi i saj, shpjegimi do të gjendet tek “kockat” e parritura të rezistencës. Herët, shumë më herët se sot.

Njerëz të përfshirë nga marrëzia do të ketë gjithmonë, rrjeti s’ka kritere për ta. Ja hyni e lexoni nëse dini anglisht në faqet sociale të revistave e tabloidëve amerikanë dhe do të shihni se sa shumë po debatohet gjer në degradim mbi dy personazhe filmi si të ishin të vërtetë. Me gjasë do të bëjnë edhe ndonjë protestë.

Por kjo nuk prish rendin e gjërave në ato shoqëri, ku e drejta për një jetë dinjitoze u lejon të ndërrojnë qeveri, të marrin drejtësi, të protestojnë e ndryshojnë gjërat për mirë.

Këtu është dallimi kryesor, zhbërja e frikshme e “kockës” reaguese, tolerimi i abuzuesit, që të lë pa bukë, pa punë, pa dinjitet, por të ngop me “cirk”.

Sepse evoluimi shoqëror nuk ka mundur dot të ndërtojë qytetarì të fortë, por na çoi nga prapambetja në dekadencë. Edhe pa demokraci në mes. Të paktën këtë të fundit amerikanët e ndërtuan.

42 Komente

 1. S
  Sula

  Populli "injorant" i Soniles nuk besoj se e kupton se autorja e shkrimit po shan qeverine. Por populli e kupton shume mire qe rradhen per skrap e kishte televizioni i Bechetti- t dhe i Soniles

  1. E
   Edhe prezenca yte shumë e ekspozuar bindja ja shka

   Nuk po di t'a postoj por Do ila në grupin antishqipt qëndron se paraja siç theshte Hasan Zyko Kamberi e manifeston pa ndrojtje bindjen që i ka kultivuar Paraja e padëshiruar je për një pjesë të mirë të teleshikuesve shko bëj punët e shpisë apo dhe ti ke pastruese

   1. Q
    Qazimi

    Sonila ! Si zgjidhje, une propozoj qe shqiptaret ne masen mbi 99% te votojne per partine e non-grates, qe eshte edhe partia jote sepse atehere do te kete dinjitet, demokraci e drejtesi, ashtu sic kishte nga 1992-1997 apo 2005-2013. Vetem kur te qeveriset Shqiperia nga non-gratat atehere do te lulezoje e perparoje, me kjoska, firma piramidale, dhunime zgjedhore dhe vrasje protestuesish apo burgosje gazetaresh. perfundimisht, ke te drejte, te drejten e nje palacoje.

   2. P
    Prroji i Thate

    Ne vitin 1992 ku te gjithe kishin justifikim sistemin e kaluar per cdo fatkeqesi qe ju kishte ndodhur..., ja nje rast. Dy vete duke ndezur nga nje cigare, njeri e pyet tjetrin: Je i martuar? Tjetri u pergjigj: Ku te linte Enver Hoxha te martoheshe... Njesoj eshte edhe historia e manekines se Bexhetit.

    1. k
     k

     Sa intelektuale do bëhej shoqëria shqiptare sikur të qeveriste iluministi me damkë botërore non grata.

     1. Q
      Qirjo Qefshumi

      Oj Soniçkë, të ka vatur mënja, që Edi Rama, të ta punojë përsëri atë piçkë ? Iku ajo kohë, hu më hu, ke shkuar mirë në hell, sa bytha të është përvëluar, nga i gjithë ai diell…. Hyyyyyy ik moj lanete, se kështu siç je bërë, nuk të bën më për vehte.

      1. A
       Astrit Terkuqi

       Po te punosh tek televizioni Xenit Sales, keto mendime do kesh. Astrit Terkuqi

      2. p
       ppa

       Cfare ke tjerrur moj plurillafolloge...jo bla...bla...bla por pirdh, pirdh , pirdh.

       1. V
        Vranakonti

        Na vjen mire qe Edi Rama qenka kaq i fuqishem sa te ndikoj edhe te bigbradher. Mesa duket,Edi Rama i paska kallur daten Soniles,dhe gjithe sahanlepirseve . Më i temerruar dhe qe i del ne enderr naten Edi Rama dhe eshte bere nje fantazem e friksheme, eshte Sali Berisha. Saliu nuk ka moment qe nuk e permend, e shane,e akuzon,e ofendon,e pergojon,e poshtron,se atij i ka hyre tartakuti ne bark dhe e bene ate yte dhjesin breket nga frika e Edi Rames. Kjo,eshte gjeja me e mire dhe vlere e madhe per Edi Ramen. Sa me shume t'a shaj Saliu,aq me shume ngrihet autoriteti i Edi Rames ne shoqerine shqipetare.

        1. L
         Labi

         Bën vaki o Vranakond që kësaj buzëfryrës i ka shku mdnja ke ky i gjati , i del në ëndër çdo natë , nuk ka kurajo ti dalë hapur dhe e ka më kollaj ta shajë e fyejë në ekranin e qoftë largut si ti vijë pëf mbarë , madje të quajë dhe shqiptarët për injorantë. Me sa di unë origjina e kësaj qejflie është nga fusha e Myzeqesë që dallohet për pjellori të lartë.

       2. h
        hahahahh shko mej q!u karaputane .

        kur u bo ene putatina e Kazaneve Toksik me i dhen mend shqiptareve ej ! po per gjatesin e Catit te Ramos kishte noj gjo rropsia

        1. n
         na cfaq vidion e viles monikes

         ka te drejte buze fryra,fajin e ka rama qe ju le ju te llapni si te doni ,te shani me prag shtepije(dhe te thoni nuk ka liri fjale),te fryni buzet e e te shklyni dafllakun.

         1. T
          Tironci

          Edhe kur shkerdhehesh ti me bexhetin shteti e ka fain , po e bo si ai katunari tirones qe u rrexun ne kul te ferres dhe beshtyu , ptu kom thon mer jahu nuk ka shtet ktu , edhe puna jote mi zoje.

          1. S
           Shqiptari

           Kjo filozofja e borive te partise se Berishes kerkon t’u jape mend shqiptarve duke fluturuar nga Shqiperia ne Amerike.Por populli thote:Hane Shan,hane Bagdat.Pra,ku jemi ne dhe ku eshte Amerika.TV-te e Pacipa jane prone e biznesit te madh,Oligarkeve te Salukut,Frangajt,Hysenbelliut,Ylldroges dhe Top Seksi i putanave qe u servirin shqiptarve (qe kjo biba i ben Injorante)programe te mbushura me seksizem,kurveri dhe perversitet.Eshte fakt qe pjesa derrmuese e popullit shqiptare vijen nga zona Rurale.Qytetet jane mbushur me fshatere qe kane nivel te ulet arsimor dhe kulturore.Ne keto kushte ata joshen,infektohen,varen nga emisionet,muzika dhe arti banal,imoral dhe pervers.Vete kjo moralistja eshte pjese e Kesaj Bordelloje Poblike Live dhe ka punuar ne keto media qe emetojne emisione kurverie.Media eshte e lire dhe qytetari shqiptare eshte i lire,por Media perverse politike eshte kthyer ne Bordello Publike.Ato nuk marrin parasyshe perberjen e popullsise,rregullat e pashketuara morale,traditen,psikologjine e familjes shqiptare,por kane ne qender te programeve fitimin dhe anesine politike perverse.Tung!

           1. S
            Svetllana

            ...edhe per luften ne Ukraine fajin e ka Edi Rama!

           2. l
            lexuesi

            Shume shkrim provokativ i artikullshkruesit ku Soni per hete te pare flet per realitetin e fenomenint dhe shoqerine shqipetare dhe me te drejte! Provokimi qe bene artikull shkruesi duke ia mveshur qeverise dhe Edi Rames padyshim qe ky gazetaruc do jete ose shume i holle dhe e ka kapur kete detaj pasi emra te pervetshem nuk ka ose eshte dashakeqes dhe fut emrin e Edi Rames per klikim!Ndoshta pa dashur ne deklaraten e Soniles eshte permendur edhe ky detaj ku fale degjenerimi,shkateriùmit profesional e moral permendin diku nje emer te pervetshem per te arritur objektivin e tyre qe eshte honorari i radhes. I nderuar gazetaruc :Shqiperine nuk e degjeneroi Edi Rama por e gjeti ùmidis jush,qe zbritet prej pyllit si ata majmunet neper rruget e metropoleve qe shkaterojne gjithçka nga babezia e mahnitja!Edhe ju me zbritjen ne qytet basarduatr gjithçka sepse jeni te bindur qe origjinen e afert e keni po nga majmuni,ndaj sot antivlerat quhet vlera dhe banalitetet si jete moderne!Familja shqipetare (ne qe jetojme ketu) sot eshte degjeneruar ne ate fare feje qe s'ka birr kurve qe e fut ne ulluk do te thoshte Edi Rama!Ndaj nese ky degjenerim ka zene rrenje ne kete shoqeri sot merita kryesore eshte tej ju shkruesit e lajmeve ,artikujve pa buke ku ju mjaftojne reagimet paçka se ç'fare sensi kane e kurgje me teper!

            1. B
             Bajron

             Po ti moj e bere komplet si kali thua se je jo injorante me shume çdo shikus shikoje veten se nga vjen fshatare

             1. E
              E verteta tjeter

              Ha ha ha , " Shkrimi i Soniles " !? Duke e njohur Sonilen, duhet te them se e paska rritur nivelin e pallimit . Kjo tru laraske edhe shkrimin mesiperm e ka firmosur duke qene ne shtrat me ndonje " mendjendritur anal-ist ".

              1. "
               "BOHOTINA"

               Dhe ti "lufton" shume te zbatosh programin qe ke shkruar ne paragrafin e fundit. Si nuk ke pike dinjiteti ?...

               1. H
                Himarioti

                E po kur u jepet mundësi edhe trularaskave që të shfaqen në mediat televizive dhe gazetat! Kjo Sonila është një trularaskë, o z. Mero!

                1. N
                 New York

                 Ke te drejte per sa shkruan por nuk e ve gishtin ne plage...shkaktari i kesaj tollovie shqiptare eshte miku yt i zemres i biri Sheqerit nga Vicidoli...

                 1. N
                  Noci

                  Kur filloi demokracia ne kohen e Meksit kryeminister kishim akoma shkrepset e vendit e nje njeri do me ndeze cigaren por shkrepset nuk ndizeshin behet me nerva e perplas shkrepset ne toke e thotë " ptu je qeveri e poshter" thuase Meksi kishte faj

                  1. n
                   nje nga populli

                   O kokrra e kurves ska faj Edi Rama qe ti vazhdon te rrish pa breke e qihesh me leke.Cfare gopin e sateme ke me popullin moj bushter pithshyer.Faji eshte u ju kalbesirave te shoqerise qe beni te tille programe te dhjera qe qelben pa filluar akona

                   1. S
                    Si ngope kurr moj sonila,,

                    Ksaj i ka ngelur fiksim rama qe kur PD nxirret fotot e rames nudo,,,aty sec ju ndez kurioziteti,,,dhe kjo si femer perverse kerkon ta shuaj kuriozitetin e saj, mos e merni si sharje per ramen,,,por eshte inat dhe deshir bashke,,,kur kjo flet per edi ramen,,,

                    1. G
                     Gozhda

                     BB vip!! Dmth foli dhe kjo Big Baxhella vip

                     1. E
                      Edhe flet më ti...

                      E ke ti fajin moj pise femër,se janë ata njerëz si ti që e bëjnë këtë format të degjeneruar. Se edhe ti je VIP,si këta brenda shtëpisë së Big Brother.Ti dhe njerëz të tillë i ndyrët shqiptarët

                      1. S
                       Sonia

                       Hahaha edhe per bigbrother fajin e ka Edi Rama ? Nuk e kuptoj kete Sonilen… me duket e ka kunj nje Edi nuk po ja var me e i kujtohet koha kur ai e pallonte 3 here ne dite !

                       1. P
                        Per inat te sime vjere fle me millonan

                        Ik o budallaqe se le nam ti ske nivel per gazetari je turpi i botes. Duke shkruar nga keto budallalleqe qe as kush nuk te kupton se ku e ke hallin mendon se po i ul Vlerat Edi Rames si duket e paske peng qe sta paska varur edhe cfryn duket sheshit njekohesisht i sherben edhe familjes Berisha se te paguajne . Edhe ti per inat te sime vjere vete fle me millonan. Kete tregon shkrimi jot pa nivel .

                        1. N
                         Neritan Liçaj

                         Kjo kurva Sonil po na ben moral !

                         1. G
                          Grand

                          Mire, mire Sonila! Ta ndreq qefin Luisi ty, kur te dal fitues! Nga Big Brather apo Vellai i Modh! Sonil! Mos u turbullo! Gjithe keto kritiaka por edhe e jotja e rafinuar me politike, besoj se e bejne te shendetshme kete emision apo edhe vete TCH. Eshte ne fakt debat i dobishem! Ky eshte niveli yne, faktikishte! Kritikat dhe racionaliteti ne kete rast mbeshtesin progresin social dhe moral te shoqerise! Na duhet! Pavaresisht se ka ngerce! Por... gjithsesi eshte mire! Pa politike!

                          1. C
                           Cerma bicak

                           Sonila ka fajet e veta por ata protestues qe dualen per eillin .......?!. Munde te dilnin ne cdo shtete te botes por vetem ne shqiperi jo ku fakaralleku eshte ne majat ekstreme kur ne dollapet tona te bukes nuk gjendet edhe nje cope buke e nje kg. Qumeshte kur ne shqiperine tone vjedhejet nga shteti kane arritur kulmin kur edhe pastruset e zyrave te shtetit ju gjenden deri ne 800. Mije euro neper tubat e ajrimit dhe ne pipulli duhet te dalim ne proteste sepse eilli nuk ndiget mire ne nje shtepi publike e pa licensuar

                           1. S
                            Skraparliu

                            Moj plehre e gazetaris qe ushqesh me leket qe kullojne gjake ,te shqiptareve te vrare ne GERDEC,ti bene moral po kur beje opinjonistin vjete ne BB,nuk e kishte fajin qeveria se jepje mende ti mos shkruaj me ti vetem i irriton shqiptaret ti nuk ndihmon me opinionet e tuaja i sherbejne vete. BEGETIT tend te dashur behuni dhe nje here bashke me lubonjen andi bejten se ka dhe zonjen ne kushtetuese por ce do u iku adi i famshen u ngrite ne detyre nga vetvendosja pra mbylle bucen se na e shpife nuk ka shqiptar qe te durone apo te mare mende nga ty.

                            1. L
                             Lomi pri Baldushku

                             Ksaj gocës do ti japim shtetsinë m'Baldushk ne do ta bojm zevendës drejtoreshë të përgjithëshme të tv Baldushkut. Me thon t'vërtetën e kimi t'mir qendrën tv po n'a mungote nji si kjo goca.

                             1. Y
                              Ylli

                              Por vetem fytyra si puna jote ja shtojne votat E. Rames.

                              1. m
                               mirel

                               Shemale....

                               1. U
                                Una

                                edi dhe erjonin, te gjithe ata qe kane shpetuar prej tyre dhe sala ,azemi,te gjithe sojsizave qe kane ardhur nga fshati ne tirane jane big bradheri ( big brother) i vertete i Shqiperise. Sonila shifi mamate ke femijet.Jane ne nje parti , ate te imoraliteti, kurv..., banalitetit, plus Politike.

                                1. A
                                 Arjnan Cani idiot i lindur.

                                 Berdellat si Soni , Andushi bibilushi kelysh spiuni,t Lubonja qe nuk kueseu dhe babane te etij duke spiunlluar dhe plera te tjera , llum kazanesh te qelbura shikojne nate e dite ne ender Ramen si diktator , perdhunues, vrases. Urrejta dhe xhelozia patollogjike e semure te ketyre sharlataneveve te mediave qe lepijne jarget e kriminelit monster Berisha ka aritur deri aty sa keta mjerane kane humbur cdo sens llogjik qe , jo vetem nuk u a pjerdh me njeri se jane bere te neveritshemdhe te urryer, por nga ana tjeter le te vzhdojne te hane mut se po ja bejne gati fitoren perseri Rames ne zgjedhjet Lokale dhe me vone ne zgjedhjet e tjera Parlamentare.

                                 1. a
                                  asd

                                  Kjo vajza eshte shikuese dhe admiruese e Timit (qeros), por e pasuksesshme deri ne fund.

                                  1. P
                                   Poshtë maskarenjtë

                                   Kjo, gazekarja e Agonit , ende nuk është pajtuar me faktin që Becheti edhe nèse i merr milionat nga shteti shqiptar , do ta lèrë pa racion. Dhe për kètë e ka fajin Rama që e la pa gjë...

                                   1. r
                                    rudi

                                    Si ka mundesi qe paskan komentu vetem patronazhistat Ahaha Sic duket eshte gazeta ku e gjejne veten Urime pra vazhdoni me spiunat

                                    1. r
                                     rudi

                                     o gazeta leshit pse nuk e botoni komentin tim apo ju djeg rudi

                                     1. B
                                      Bledi

                                      Zonja ne mos gaboj ka mbaruar fakultetin Ekonomik e meqe ka marr dhe stafeten e gazetatis me mir ti perkushtohet gazetaris ekonomike mendoj une .

                                      Lini një Përgjigje