Qeveria greke miraton linjë direkte me autobus Athinë-Himarë

8 Qershor 2023, 22:41Sociale TEMA

Qeveria greke miraton linjë direkte me autobus Athinë-Himarë

Ministria greke e Transportit ka miratuar një linjë të re transporti me autobus që do të niset nga Athina me destinacion Himarën.

Kjo linjë e re do të ndjekë itinerarin: Athinë – Korinth – Kiato – Xylokastro – Aigio – Patras – Agrinio – Amfilochia – Prevezë – Gumenicë – Mavromati (kufiri) – Finiq – Delvinë – Sarandë – Himarë.

Gjithashtu, me rregullore përkatëse nga ministri grek Janis Golias, lejohet hipja e pasagjerëve nga Gumenica dhe Saranda, gjatë funksionimit të linjës Athinë – Mavromati – Himarë.

Ky vendim vjen në një kohë kur tensionet mes Shqipërisë dhe Greqisë janë rritur ndjeshëm, pas arrestimit të kandidatit për kryebashkiak të Himarës Fredi Beleri.

Ky i fundit është pas hekurave me akuzën e korrupsionit për blerje votash, ndërsa Greqia e ka ngritur çështjen deri në institucionet më të larta të BE-së.

13 Komente

 1. N
  Neveria

  Bravo Weveria

  1. S
   Sebastia

   Shpejt Asociacion per greket! Beje draftin Ed Jevgu, se perndryshe te q...i Von Cramon me strapon 40cm!

   1. Q
    Qirje Dionysios Alfredaqis

    Punë korrakësh Grekqirë…

    1. v
     vironi

     Keta monarko fashistet Grek mbrojne kriminelin Bejleri per blerje votash nder kohe ne zgjedhjet e fundit ne Greqi u arestuan 5 greke per blerje votash.

     1. L
      Luli

      Fillune dhe Greket tani.Serbia matane me ndihmen e Amerikes po merr cfare do,tani dhe Greku do coje deri ne Fund Himaren Greke.Hajde Bote Kurve,Hajde,dhe thone pastaj Demokraci,Europe e Bashkume,ju bofsha M…n te gjithave:Kane mbi 100 vjet qe vetem marrin,marrin,marrin nga Shqiptaret,dhe nuk u ngopen kurre.Flaka i dalte kesaj Bote Kurve.

      1. K
       Kandidati i grupit patriot Bashke fitojme

       Hajde bashkimi per fitore ja arritet qellimit .Dyshja meta berisha e krijuan Mitrovicen ne jug ,brravo “bashke fitojme”

       1. G
        Goro

        Mos u trembni o budallenj. Udhetimet nuk sjellin asgje te keqe pervecse zhvillim, paqe dhe miqesi!

        1. X
         Xhezo Smokthina

         Ama e bënë dhe këtë? Domethënë e hapën linjën direkte me autobus për në Himarë? Ju përfituar se Edi e shtyu përgjigjen që do u jipte pas zgjedhjeve në lidhje me Himarën, pasi ishte i zënë me draftin e assosacionit në veri të Kosovës , pa tani që e dorëzoi draftin, ua rregullon ai qejfin. Do bëjë një përgjigje për ju grekët, e cila ka për të mbetur në analet e historisë për 2000 vjet, që të kujtohet ashtu siç kujtohen Bibla dhe Kurani. Ju grekët jeni injorant funksional dhe as që keni për të arritur të kuptoni madhështinë dhe dritën që shpërndan ai që na udhëheq ne, të cilin fati në mos vetë zoti na e dërgoi.

         1. R
          Realiteti

          Cfare shani kot Pa lidhje per nje Autobuz o idioter,,une as nga Himara nuk jam as nga Greqia,,A e dini sa autobuze nga Shqiperia hyjne ne Greqi ne Dite.??? Nje Autobuz na pushtonte Shqiperine,por Jo 500 xhamite Vehabiste qe Po bejne Shqiptaret anti perendimor…pirdhni se erdhi gogoli grek e serb se gogoli turk Po ju qin ne bythe.race e felliqme

          1. H
           Hino

           Vetëm për autobus kanë lek grekët. Ndërkohë Turqia ka linjat ajrore me Shqipërinë.

           1. D
            Detari

            pse jo, populli skiptar muslimon do ramazon, gezuar ramazonin, ju muslimanet keni qene gjithmon me vellezerit tuaj serboturk.

            1. T
             Tironci

             Brravo greku i njifka mir shqiptaret qe nuk njofin atdhe por veç paran , e kam per politikanet tan, dhe ve linj deri ne himar per ti treguar bythqirve politikan shqiptar qe nuk njohin atdhe se kufiri greqis vjen deri ne himar , politikanet tan si modern qe me shum nuk kan nocion atdheu e marin me sportivitet , andej nga kosova amerika dhe BE po e perdhunojn kosoven mas deshires Serbis , serbia Tutori ky kokelopa amerikes hamshori , harrojn se kosova ka 3 milion vjet e me shum ne kto troje , kujtojn se e sajuan kta meqe hodhen ca bomba ne serbi , por qe ne fakt sot jan ber shum pishman dhe i kan heq breket dhe po i japin bythen serbis per ta mar me te mir qe mos behet me rusin , harrojn kta kokrra kurvash politilesh amerikan dhe europian qe serbia per rusin i nxier ne semafor kta te tjeret , por po perfiton mir per qellimet e veta , dhe kosova jetime me nje popull qe i therret bab amerikes pa kurr far kuptimi , qijani nonen o kosovar po ju nuk keni byth ne fakt ti vinit kufi amerikes ti tregonit rrugen , me mir nje vdekje menjehershme se nje vdekje pa fund , kto jan politika amerikane greke serbe dhe kurva BE , viktimat si gjithmon shqiptaret me politikan qe me shum se atdheun duan te lepijn bythet e ktyre ametikanve serbve grekve dhe evropianve i esht ber llapa kollare dhe shesin pordh si shkerdhata para nje populli qe nuk ka ofert tjeter per te zgjedhur.

             1. I
              IMeta

              Ore komentues idiote dhe gazetari qe ju ka provokuar , autobuz Himare Athine ka dhe kalon nga Kakavia tani u shtua edhe nje linje nga Qafe bota kaq ,do ju thoshja dhe dicka sa te jete gjalle shqiptari i madh ish kryetari i bashkise Himare Z Viktor Mato greket nuk mund te bejne azgje ne Himare.

              Lini një Përgjigje