Rama: Veçimi i Shaqirit dhe Xhakës, përdorim politik dhe jo dinjitoz

4 Dhjetor 2022, 12:13Sport TEMA

Rama: Veçimi i Shaqirit dhe Xhakës, përdorim politik dhe jo

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë konferencës së mbajtur këtë të diele të 4 dhjetorit është pyetur se “pse ai nuk ka reaguar pas fitores së Zvicrës me Serbinë”, konkretisht një reagim për dy lojtarët me origjinë shqiptare, Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën.

Rama tha se nuk e kuptonte insistimin e pasjes së një reagimi nga ana e tij, pasi ai nuk është kryeministër i Zvicrës.

“Nëse do t’i ndaja nga kombëtarja e Zvicrës, Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën do t’i përdorja ato për politikë dhe në një mënyrë aspak dinjitoze”, tha kryeminsitri duke shtuar se fitorja është e një ekip kombëtar të një shteti tjetër.

Sipas kryeministrit, nëse do bënte një veprim të tillë do të ishte “një fryrje e zjarrit të një nacionalizmi qesharak”.

25 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Corapekuq, eshte ne nderin tend ti kerkosh ndjes kryem.Vucic per karagjozat turkoshqipfoles ......

  1. a
   anti25642654censurë

   ec se ja ka kërku nonës tate!! ajo ja thotë vuçit!! e ke të ndershme,vetëm me ramën dhe vuçin shkon!! bile aq e ndershme sa këta të dy nuk i tradhëton me atë që ti quan baba!!

   1. S
    Sebastia

    Lere p..dhropshin grekgjakqimin Shiko fisshkerdhymin qe kemi ne qeveri me cfare paftyrsie del e justifikon keqardhjen qe ka ndaj humbjes se kombit te sivllaut.

   2. T
    Taulant

    Produkt incesti dil nga manastiri ke mbetur ne 1300 bastard bota ka ndryshuar. Mentalitetit tend vetem Erdogani i vjen hakut aty do ta kesh edhe per 5000 vjet te tjera.

    1. S
     Shoki

     Ta qi kryqin enveri ju ka qi priftat nboth racen ta qi

     1. o
      orTEGa

      Do i kërkoj falje Ramës që nuk i kanë falur një plumb në gojë, qoftë virtual. Të rehatojeje e të mos na qelbje me atë shpirtin tënd prej skllavi të pavetëdishëm!

     2. A
      Adi

      po ku din shpellaret nga kto gjera, ata po masturbohen me videon e xhakes dhe shaqirit.

      1. T
       Taulant

       Nuk mund te mbrosh kerricin e Vucicit debil sepse ai eksitohet edhe kur ben 1 gol Juventusi. Fitorja e Zvicres krenoi gjithe Shqiptaret sepse fitoi ndaj bastardeve te Beogradit qe kane 1mije vjet qe kane zaptuar tokat e Shqiptareve e kane bere genocid.

       1. O
        Olti Hipopotam Curri

        Ik mor idiot do ndjehem krenar une se fitoj nje kombetare e huaj.

        1. K
         Klimax

         Sllavët si popull janë përqendruar në ato zona për më shumë se 1400 vite më parë dhe të dhënat historike flasin për shpërngulje të tyre në vendbanime të reja dhe asgjëkundi flitet për luftime me popullsi vendase. Pra ishte një bashkëjetesë e qetë për shumë shekuj dhe këtë e vërteton edhe fakti i betejës së Fushë Kosovës ku udhëheqësit e principatave shqiptare ishin krahë atyre serbe në luftën ndaj hordhive osmane. Çudia është se sundimin Osman në shekujt në vazhdim e trajtoni si periudhë lirie e pavarësie!!!! Vërtetë, çfarë lirie fituat kur termi komb nuk ekzistonte dhe kur ju humbët identitetin nga një popullsi 100% kristiane, në një popullsi tërësisht islame? Vetëm në qoftëse jeni kolonë të ardhur së bashku me turmat osmane! Nuk ka mundësi që kur popujt e Ballkanit dhe bashkë me ta edhe arvanitasit luftonin ndaj zgjebes osmane, ishin të vetmit që shtypnin kryengritjet e popujve për liri dhe ishin të vetmit që mbrojtën deri në fund perandorinë nën flamurin osman dhe të vetmit që mbrojnë akoma dhe sot atë identitet. Ndaj nuk më bënë çudi "krenaria" juaj!

         1. S
          Sebastia

          U te q...sha rracen gabelogreke Jo vetem qe ka pas perballje dhe luftime te tmerrshme ndaj popullsise autoktone ilire me mongolet e ardhur nga uralet por dhe qe perballjet dhe luftimet kan qen te tmerrshme dhe vetem numeri shume here me i larte i ardhacakve mongol ka bere qe iliret te shperngulen drejt jugut te gadishullit e drejt zonave me malore. Deri edhe ne mesjet ka pasur perplasje me klanet e fundit iliro-arberore qe banonin ne zonat e sotshme te Gentes e te Bosnjes. Nje shembull konkret, klani i Kricaneve,Matarugeve,Burmiri e sa e sa te tjere. Grek i poshter e i ndyre

          1. S
           Shqiptar i pafe

           TQQN o lahper o kafshe ! Nuk po flasim per histori por per 2023. Tawift kina nonen e komunistit shkavellifillik

        2. T
         Timi

         Ky njeri për mua është kokë. Dhe i duhet vendit edhe nji kohë të gjatë.

         1. J
          Jorgo

          koke eshte... po koke ka...

         2. e
          ee,

          Me çudit qendrimi i shume shqiptareve ne Kosove , Shqiperi apo dhe diaspore per incidentin ne ndeshjen Serbi-Zvicer. Pêrkrahja qe i bejne dy shqiptareve dhe denimi qe i bejne serbeve veçse stimulojne armiqesine midis dy popujve qe nuk i sherben fqinjesise dhe qetesise e paqes ne rajonin e Ballkanit dhe eshte nje çeshtje qe me sa shikoj zjarrin e ndezin gjithmone shqiptaret, pastaj marrin dhe pasojat. Une e pashe ndeshjen, pashe incidentin, pashe dhe veprimet e te dy paleve por degjova dhe lexova edhe fjalet e njerit te djemeve me origjine shqiptare qe shau serbin nga nena me ze dhe figure. Kjo nuk eshte trimeri, por kjo eshte mungese respekti, nivel shume i ulet mendor dhe edukativ, por edhe kulturor. Me vjen keq se pashe feisbukun qe mburrnin Xhaken dhe Shaqirin qe "mire u a bene" serbeve. Keqardhje per mendjen e tyre kaq mbrapa botes sado qe shume nga keta hiqen intelektuale . Edhe historia ngaterrohet aq shume sa nuk ja vlen te flitet me per te. Une do tu thosha ketyre shqiptareve mblidheni mendjen se gjitonin nuk e zgjedh dot si duan ata, prandaj duhet gjetur gjuha te jetosh, ,ndryshe e ke ne prag çdo te keqe. Nuk shtyhet jeta me gerr verre duke mos lejuar qetesine shpirterore te njerezve. Por si duket politika i ka mesuar qe vetem keshtu mund te jetosh.

          1. S
           Sebastia

           Qelbesh era greko-jevg o i paftyre! I pari qe kapi hallatet me dore tek sa beri gol ishte Vlahobitch Pas tij trajneri i serbise shau nga gezimi i golit dyte " jebem vam siptarsku majku u picku ". O te shk...efsha gjakun e poshter grekogabel. Shfarosje totale duhet per rracen tuj ortoqelbsine qe nga ortoqelbsina me i madh i ktij vendi,raMUTI!

           1. O
            Ortega

            KLIMAKT, Serbët nuk bën gjë prej gjëje. Në 1389, na tradhëtuan në Dardani. Kaluan, si dhelpra me huqe edhe ujku, nga ana e Osmanëve me anën e VASALITETIT dhe u kundërshpërblyen gjithë kohën...edhe me territoret tona në veri të Arbnisë. Kjo është fija e historisë....

           2. J
            John Qelbashi

            xhaka dhe shaqiri i thane shqiptarise ju kemi dhjere, po luajme per Zvicren. Pse duhet te krenohesh me ta?

            1. D
             Dardan

             Po hyre ne fushen e lojes se futbollit do rrespektosh miqesine; kush do lufte te shkoje te cliroje veriun e Kosoves nga serbet.

             1. G
              GEZUAR BAFTJAR

              ORE PALLA QE DONI LUFTE POR QE PASTAJ NUK JUA MBAN .........,KUPTOJENI SE EDHE ATA QE VETQUHEN SERBE SHUMICA JANE SHQIPETARE ORTODOKSE PER ARESYE TE NDRYSHME E QUAJNE VEHTEN SERBE.....,.....DHE....LUFTE DO TE THOTE TE BESH ME NJEREZIT TUAJ KA TE NGJARE EDHE NDONJERIN E KE TE AFERT...........MBANI ATO TOKA QE KENI MOS PRETENDONI ATE QE TANI ESHTE E TJETRIT (SHQIPETAR ORTODOKS)..............SHQIPETARET E BEJNE POR JANE SHPELLARE SIC ESHTE RASTI I PERPLASJES VERI JUG NE 97 ten KUR NGA VERIU VAJTEN KUNDER JUGOREVE kuptohet fale Salehut e tani ne Kosove fale Albinovicit.

              1. G
               GEZUAR BAFTJAR

               ORE PALLA QE DONI LUFTE POR QE PASTAJ NUK JUA MBAN .........,KUPTOJENI SE EDHE ATA QE VETQUHEN SERBE SHUMICA JANE SHQIPETARE ORTODOKSE PER ARESYE TE NDRYSHME E QUAJNE VEHTEN SERBE.....,.....DHE....LUFTE DO TE THOTE TE BESH ME NJEREZIT TUAJ KA TE NGJARE EDHE NDONJERIN E KE TE AFERT...........MBANI ATO TOKA QE KENI MOS PRETENDONI ATE QE TANI ESHTE E TJETRIT (SHQIPETAR ORTODOKS)..............SHQIPETARET E BEJNE POR JANE SHPELLARE SIC ESHTE RASTI I PERPLASJES VERI JUG NE 97 ten KUR NGA VERIU VAJTEN KUNDER JUGOREVE kuptohet fale Salehut e tani ne Kosove fale Albinovicit.

               1. B
                Bardhyli nga Kosova

                Sot Edvin Vuçiq Rama fajësoi të gjithë për atë që e quajti "nacionalizmi" i Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit. Madje edhe Albin Kurtin e Vjosa Osmanin. Natyrisht fajësoi Berishën, Metën dhe gjithë shqiptarët që e përshëndeten lojen dhe qëndrimin e tyre në ndeshjen e pardjeshme me Serbinë. Shkurt, kryeqeni i Shqiperisë së botës serbe shqetësohet nga nacionalistët shqiptarë dhe është krenar me nacionalistët serbe. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                1. Lexo Komentin e Edi rames në facebook me 22.06.2018

                 1. F
                  Fisnik

                  Përderisa do të ketë gara mes shteteve dhe kombeve ku valojnë flamujt dhe këndohen hymnet, do të ketë nacionalizëm edhe në sport. E pashmangshme. E kuptoj Ramën por pse njerëzit, edhe Rama, simpatizojnë ekipe që s'kanë asnjë lidhje me ta, si Interi, Roma, Napoli, Barcelona, Real Madrid, etj.? Nëse Rama simpatizon Interin edhe unë do ta simpatizoj Zvicrren simpatike. Rama i ka dërgu mesazh Mitrović-it, apo si quhet një lojtar i Interit, në prani të Vučić-it, edhe duke qenë kryeministër i Shqipërisë. Sharjet në sport janë primitive dhe kjo vlen për të gjitha palët. Në Botërorin e kaluar Vučić ka vizituar kombëtaren serbe dhe ka kërkuar specifikisht mposhtjen e Zvicrrës. Rama duhet ta dijë se Vučić është nacionalist dhe jo kosmopolit siç është vetë.

                  1. S
                   Shmil Gostivari

                   Ramë, nuk të duhet shumë. Pak dinjitet njerëzor dhe pastaj kombëtar. Si të mos ngazëllehemi me arbnorët tanë! Ditë para nisjes së botërorit, I tërbuari shovenist Vucic, on-line, me futbollistët e Shkinisë i rikujton: Të fitoni patjetër (jo Brazilit, jo Camerunit) me Zvicrën,! Mendimi i fshehur _ kundër shqiptarëve i shtyrë nga impulset shoveniste atishqiptare. Kombëtarja e tyre nis rrugën...Qatar. Në pritje te shkau shovenist Vucic. Amaneti nga ana e shkaut Vucic: Më dëgjoni: Patjetër Fitore kundër Zvicrës, nënteksti - kundër shqiptarëve. Cinik,optimist, shpirtëkatran. Tash, kur na shajnë botërisht nënën SHQIPTARE, kur botërish e gjithë histeri ulërimash -dëshirojnë të na shfarosin - ne duheshka të bëjmë lojën e gomarit në gojën e ujkut dhe ti Ramë, me keqardhje për Vucicin, na mëson (ca bythën) të përmbahemi. Nuk mund të imagjinosh, or Ramë -( jam 74 vjec) cfarë gëzimi e shpërthim dinjiteti - falur nga arbnorët tanë: - Xhaka - Shaqiri. Me mirënjohje sa jeta ndaj shpirtit dhe guximit deri në flijim, nga ana e Xhakës dhe Shaqës. Ti je gjysmë breguovic, asgjë më pak.

                   Lini një Përgjigje