Dy foto, dy vëllezër, dy legjenda, megjithatë Taulanti mbetet shumë më lart

3 Dhjetor 2022, 17:30Sport TEMA

Dy foto, dy vëllezër, dy legjenda, megjithatë Taulanti mbetet

Roland Qafoku

Kjo foto është realizuar mbrëmë nga fotoreporteri zyrtar i agjensisë së lajmeve serbe “Tanjug”. Ka bërë xhiron e rrjetit jo vetëm për ne shqiptarët por edhe për serbët dhe më gjerë. Gazetari i gazetës së Beogradit “Blic” ka shkruar në diçiturë:

Futbollistët e Serbisë dhe Zvicrës përlasen mes tyre. Në fakt është shqiptari I Kosovës Granit Xhaka që përleshet me katër futbollistë serbë dhe në ndihmë në këtë moment i vjen i vetëm Breel Embolo. Por gazetari serb nuk e evidenton se ai është shqiptar.

Është vërtetë një foto epike dhe që do mbetet në histori edhe për shkak se autori i saj është serb. Fotoja e dytë i takon 14 tetorit 2014 në Beograd në takimin mes Serbisë dhe Shqipërisë dhe në të është Taulant Xhaka vëllai i Granitit, jo kundër katër por 11 futbollistëve serbë. I vetëm, në mes të Beogardit, përfaqëson ngjyrat e Shqipërisë dhe tregon më shumë se sa karakter dhe guxim.

Të gjithë ne shqiptarët mbrëmë ishim me Zvicrën për arsyen e vetme se thelbi i atij ekipi janë dy shqiptarët Xhaka dhe Shaqiri. Të dy treguan talent dhe me rezultatin e arritur mposhtën një ekip që nuk ia shmang dot nacionalizmin.

Por pas përfundimit të ndeshjes të gjithë besoj ndjehemi dhe jemi krenarë akoma më shumë për Xhakën e kombëtares së Shqipërisë. Na mungon në kombëtare karakteri i tij edhe pse ndonjëherë edhe e ka tepruar me ndonjë llastim ndaj trajnerëve.

Vërtetë Graniti është më i talentuar, por Taulanti ka treguar se mbetet simboli i një futbollsiti më me gjak dhe që lufton deri në pikën e fundit të djersës për flamurin shqiptar. Dhe të imagjinosh që në kombëtaren aktuale ka futbollistë që nuk dinë as shqip dhe që nuk e dinin që ishin shqiptarë derisa ia zbuloi dikush.

Si Taulanti dhe Graniti janë legjenda për atë që i kanë dhënë krenari kombit shqiotar, Por Taulanti qendron më lart. Qoftë edhe për shkak të kësaj foto që po botojmë këtu. Përfaqëson Shqipërinë.

10 Komente

 1. B
  Buda

  ...megjithate lojerat e futbollit, si te githa lojerat e tjera ne bote, duhet te manifestojne miqesi, jo armiqesi nacionale.

  1. S
   Skipetar rrotkarr

   Dy maloke,na çate karrin me patriotizmin,rrace e ndyre

  2. O
   Ok

   Mos bej kson krahasimesh or Idiot gazetar.Ata jane Vellezer,jane Patriote sepse rrjedhin nga nje familje e mire patriotike,por nuk mund ti krahasosh sepse njeri beri balle 5 serbve(Granidi),dhe tjetri 11 serbve(Taulanti).Fotot jane bere ne rrethana te ndryshme,dhe histori te ndryshme:Taulanti i kishte dhe 22 shqiptare mbas veti,kurse Graniti asnje.Prandaj mjaft or ju Gazetare Leshi.Graniti do ngelet Futbollisti me i mire me origjine Shqiptare ne Arenen Nderkombetare,dhe Pike.

   1. x
    x

    ca shkrimi pa lidhje fare

    1. a
     ali

     Shkrim model i nje mentaliteti te nivelit medioker, ku shkelqen patriotizmi injorant qe pa asnje aresye dallon se cili nga vellezerit eshte me lart se tjetri, apo e ben me krenar kombin e tyre. Ato njelloj jane qytetare dhe sportiste qe i japin krenari kombit shqiptar me profesionalizmin dhe shpirtin e tyre te gares.

     1. V
      Vk

      Aman mor se me hoqet trurin. Po po te ishin shqiptar loznin o per shqiperin o per kosoven. Boll hipokrita.

      1. B
       Beni

       Po keta lojtaret e tjere te Zvicres perse bejne sehir dhe nuk futen ta ndihmojne

       1. R
        Refugjati

        Gazetar fshatar me bisht jane 500 vjet mbrapa botes

        1. ¿?

         Ky shkrim eshte si puna e asaj qe thoshte nona e Belulit: "Muti i Belulit nuk vjen ere".

         1. R
          RAIFI

          Më vie keq për kosovarët që komentojnë duke u munduar që anti shqiptarëve nga Shqipëria i bindin të bëhën shqiptar kur ata kryesisht jan arumun,progrek e pro sllav.Miqtë rus e kinezë kanë lënë spermën e tyre.Pastaj për pak lekë që u ndan Serbia e Greqia janë të gatçëm të tradhtojnë shqiptarinë dhe po u desht të deklarohen dhe arixhinjë.

          Lini një Përgjigje