The Guardian ‘shuplakë’ Serbisë: Shpalosën slogane fashiste ndaj shqiptarëve, FIFA toleroi fyerjet

3 Dhjetor 2022, 20:56Sport TEMA

The Guardian ‘shuplakë’ Serbisë: Shpalosën slogane

“Mbështetësit e Serbisë shfaqën slogane fashiste dhe synonin thirrje raciste ndaj shqiptarëve etnikë gjatë ndeshjes së ekipit të tyre kundër Zvicrës të premten mbrëma”.

Kështu e nis artikullin prestigjiozja britanike “The Guardian” kushtuar sfidës Serbi-Zvicër luajtur dje në në Katar.

“The Guardian” shkruan se skenat e djeshme në stadiumin në Doha, ngrenë pikëpyetje për drejtimin e FIFA-s dhe në veçanti tolerancën e saj të dukshme ndaj shenjave fyese. Artikulli sjell rrëfimin e një dëshmitari i cili ishte i pranishëm dje në ndeshjen Serbi-Zvicër.

Përballja mes dy skuadrave u shoqërua me tensione dhe përplasje mes futbollistëve, ku serbët provokuan disa herë. Kapiteni i kombëtares serbe shtyu Granit Xhakën çka solli edhe reagimin e skuadrës zvicerane. Pankina serbe u bë gati t'i drejtohej fushës, por arbitri ndëshkoi një prej tyre dhe kërkoi të mos ndërhynin.

Artikulli i “The Guardian”:

Hasan Rrahmani mbërriti në ndeshje me një flamur shqiptar në qafë, por thotë se e kishte konfiskuar atë në hyrje, ndërsa simbolet poshtëruese nacionaliste lejoheshin të kalonin. Ai thotë se iu shfaq një mesazh ËhatsApp që FIFA i kishte dërguar stafit të sigurisë që përmbante fotografi të sendeve, fotografi dhe fraza që nuk lejoheshin.

“Isha krejtësisht i shtangur kur pashë numrin e parullave fashiste, bluzave dhe flamujve”, tha Rrahmani. Ai ka treguar dëshminë fotografike të Observer-it të një mbështetësi që mbante një kapele jeshile të lidhur ngushtë me mizoritë e kryera në luftërat e Kosovës dhe Bosnjës, dhe thotë se burri ishte pjesë e një grupi me të njëjtën veshje. Ndër veshjet e tjera të veshura lirisht nëpër stadium, thotë ai, ishin bluzat që shkruanin "Nga Serbia në Tokio", një slogan nacionalist i përdorur nga tifozët serbë të futbollit të përdorur gjatë luftërave të viteve '90. Rrahmani thotë se policia nuk ishte e interesuar për ankesat në lidhje me sendet, apo me gjestet me tre gishta të konsideruar fyese në shumë kontekste.

FIFA mund t'i shohë thirrjet e mbështetësve më të drejtpërdrejta për t'u trajtuar, pasi ka lëshuar një mesazh publik në minutën e 77-të duke kërkuar që të ndërpriten "thirrjet dhe gjestet diskriminuese".

Midis atyre që ai thotë se dëgjoi ishin këngë që përfshinin fjalën “Shiptar”, një term i njohur nënçmues i përdorur kundër shqiptarëve, dhe një rutinë thirrje-përgjigje e “Vrit, vrit, vrit shqiptarët”. Tifozët gjithashtu kënduan "Kosova është zemra e Serbisë", lidhur me refuzimin e vendit të tyre për të njohur pavarësinë e Kosovës, thotë ai.

“Do të fillonte në një cep dhe do ta merrnin pjesën tjetër të tifozëve”, tha Rrahmani. Këngë të tilla nuk janë të panjohura në ndeshjet ku tensionet mes Serbisë dhe Shqipërisë janë ndezur, duke përfshirë lojën famëkeqe "dron" në tetor 2014, kur një ndeshje kualifikuese për Euro 2016 në Beograd u shndërrua në kaos.

Rrahmani përshkruan marrjen e flamurit të tij nga një pikë grumbullimi pas ndeshjes, dhe gjithashtu duke parë serbët duke u kthyer disa sende të konfiskuara. Ai përshkruan se ishte sulmuar nga "shtatë apo tetë" mbështetës të Serbisë pas daljes nga zona e stadiumit.

“Ata më shtynë, duke më thënë: ‘Shko, qije veten Shiptar’,” tha ai. “Më hodhën ujë. U përpoqa të largohesha, por shtatë ose tetë burra të mëdhenj më ndiqnin. Në fund vrapova drejt policisë, e cila nuk bëri asgjë. Gjithçka që ndodhi rreth mbrëmjes ishte thjesht e frikshme. Ajo që prisja të ishte një natë e mirë ringjalli të gjitha ato kujtime të së kaluarës që mendova se kishin ikur.” Ai thotë se policia ishte e sjellshme dhe qetësuese, por e la grupin të largohej.

Serbia është tashmë nën hetim nga FIFA për shfaqjen e një flamuri që tregon Kosovën si pjesë të territorit të saj, së bashku me fjalët "Ne nuk dorëzohemi", në dhomën e zhveshjes së tyre përpara se të përballet me Brazilin javën e kaluar. Rrahmani thotë se flamuj të ngjashëm ishin të dukshëm brenda tokës.

“Mospërputhja e FIFA-s më trondit”, thotë ai. “Si në tokë, në vitin 2022, mund të lejosh tifozët në një stadium të Kupës së Botës të bërtasin për vrasjen e një kombi tjetër? Unë u largova duke u ndjerë i margjinalizuar dhe jo i mirëpritur nga FIFA”.

Rrahmani thekson se kjo ishte një anomali në një eksperiencë të këndshme në stadiumet e Botërorit. Ai ka lindur në Kosovë dhe jeton në Londër; ai ka ndjekur Anglinë dhe Uellsin në Katar, por ka ndjekur ndeshjen e së premtes për të mbështetur Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën, lojtarë të Zvicrës që kanë rrënjë kosovare. Festimet e tyre të golave në të njëjtën ndeshje në Rusi 2018, duke formuar me duar simbolet e “shqiponjës” shqiptare, shkaktuan polemika dhe vendosën shumë nga konteksti për skenat e pjesës së dytë në Doha.

Xhaka mund të përballet me hetimin për rrëmbimin e organeve të tij gjenitale para stolit të Serbisë dhe figura të tjera nga të dy kampet mund të kenë frikë nga censurimi. Një tifoz i Shqipërisë është parë duke u shoqëruar nga stadiumi gjatë pjesës së dytë pasi ka bërë gjestin e shqiponjës.

FIFA nuk pranoi të komentojë në lidhje me perspektivat e masave disiplinore apo për çështjet e përshkruara nga Rrahmani.

6 Komente

 1. S
  Shqiptari i fyer..

  Eshte pikerish momenti kur Vjosa Osmani, si presidente e Kosoves dhe Albin Kurti si kryeminister, te mbrojne popullin e tyre ( jane shqiptar dhe ata) ne institucionet zyrtare qysh nga OKB e deri te Gjykatat Nderkombetare, ne te gjith organizmat e FIFA-s dhe UEF-es, por dhe institucionet e BE

  1. Z
   Zeni

   Si do i mbrojne ? Nuk jane antare asgjekundi dhe kur Rama ngre zerin qe ti mbroje i hidhen te gjithe ne fyt.

  2. P
   Poseidon

   SHUME E VERTETE NUK KANE RENDESI SIMBOLET AS TE FLAMUJVE KOMBETARE OSE SIMBOLI I SHQIPONJES SEPSE NUK ESHTE SE ESHTE POSHTERIES PER KUNDERSHTARIN .......,.........................POR TE THRASESH ........VRITE VRITE SHQIPERARIN ESHTE PADYSHIM NJE THIRRJE FASHISTE DHE SIDOMOS FIFA DUHET TE NDESHKOJE RENDE SKUADREN SERBE.................. PO NUK E BERI PERGJEGJESE. ESHTE FEDERATA SHQIPETARE DHE KOSOVARE. QE NUK KANE BERE KERKESE FIFA. S .....

   1. j
    joni15

    Na plasi kari se thone vrite shqiptarin, vetem llafe ajer i harxhuar kot, eshte. Le te lehin sa te duan, qeni qe leh nuk te ha. Mos u vini shume re ketyre karrlleqeve, kemi 2000 vjet ne keto troje, dhe ashtu do te jete pergjithmone. Po te duan lufte serbet le te ngrihen ketu jemi , dy hapa nga njeri tjetri.

    1. O
     Ortega

     O Joni, bëjnë gjatë gjithë historisë ROLIN e VIKTIMËS edhe kur më 1914, në kasaphanet e Dibrës, Gostivarit, në Bigor thernin shqiptarë si berra, që gjaku të derdhej në ujërat e Vardarit...dhe ulërinin me telegrame, drejtuar kancelarive të Evropës, se shqiptarët vrasin njëri -tjetrin, resp vrasin palën e kundërt shqiptare që mirëpriste riokupimin serb (serbi i 2, thotë populli)

     1. S
      Shmil Pollogasi

      PO, or JONI ARBNOR. CFARË POSHTËRIMESH e KËRCËNIMESH po USHTROHEN para miliarda njerëzish, ndërsa shtetet tona, me në krye xhambazë gomerësh, njerëz pa sedër e dinjitet kombëtar dhe me kulturë kombëtare folklorike, nuk kanë asnjë fije sensori poltik, nivel primitivizmi materialist, as që lodhin trurin për të paralajmëruar botën se në një cast të disfavoritetit ndërkombëtar për ne, do bëhemi objektiv masakrash. Mos t´i marrim këmborat për zile dhe as zilet për cingërrima cirku.

      Lini një Përgjigje