Refuzon Kosovën, Berisha përzgjdhet nga Hansi Flick te Gjermania

18 Mars 2023, 15:39Sport TEMA

Refuzon Kosovën, Berisha përzgjdhet nga Hansi Flick te Gjermania

Sulmuesi kosovar i Augsburg, Mërgim Berisha zyrtarizon pjesëmarrjen me fanellën e Gjermanisë. 

Pasi ka kaluar të gjitha kategoritë e të rinjve, tashmë bomberi që shënoi 2 gola në transfertën e Mynihut dhe këtë sezon numëron 9, i mbyll derën çdo mundësie sado të vogël për t’u bashkuar me Kosovën.

Trajneri Hansi Flick e ka grumbulluar për dy sfidat e marsit dhe 24-vjeçari do të debutojë me fanellën e Gjermanisë ku në të shkuarën ka luajtur një tjetër shqiptar, mbrojtësi Shkodran Mustafi.

Në stafin e Alain Giresse kanë shpresuar deri në momentin e fundit që Berisha do të vendoste për përfaqësuesen e vendit të origjinës, por 24-vjeçari e kishte të qartë pozicionin e tij. 

Berisha ka lindur në Berchtesgaden, ndërsa u transferua te Augsburg gjatë muajve të verës.

7 Komente

 1. P
  Pellazgu

  Po te kishte zgjedhur greqine do ti thoshin tradhtar. Po tani mo hipokrita korrake pse nuk flisni??

  1. t
   tifozi

   Pellazgu-Ne jemi nje komb shume i vogel dhe sportistet me kualitet i kemi te pakte. Nuk eshte faji i ketij djalit qe nuk zgjodhi kombetaren e vendit te tij, por i prinderve te tij, qe nuk e kane rritur me ndjenjen e atdhedashurise. E njejta gje me ata qe luajne edhe per Greqine, Zvicren apo kudo tjeter. Pjesemarrja ne kombetaret e cdo vendi nuk eshte per te ardhurat financiare, pasi kombetaret nuk shperndajne para si ne klubet, ku lojtaret elite bejne para te madhe. Ketu behet fjale per nje ceshtje shume me te thjeshte. Ata qe thirren ne kombetaren e vendit te tyre ju behet nderi me i madh qe mundet ti behet nje sportisti. Te jesh shqiptar, apo i cdo kombesie tjeter dhe te luash per Greqine, Zvicren apo edhe Gjermanine, eshte gabimi me i madh qe nje lojtar mundet te beje. Nese luan per kombin tend, emri yt do mbetet pergjithmone ne kujtesen e tifozeve te vendit tend. Kur luan per nje komb te huaj, mbasi e le sportin, emri yt do humbase pergjithmone, ose ne rastin kur skuadra humbet, kritikat rraciste do te hidhen mbi ty. A nuk ndodhi keshtu me lojtaret afrikane te Frances ne Kampionatin e fundit boteror? A nuk ndodhi e njejta gje me futbollistin me origjine turke, Ozil? Askush ne Zvicer nuk i mban mend lojtaret shqiptare si Berami, Mehmeti apo Xhemajli, te cilit edhe emrin ja bene Dzemaili. Ne te kunderten, ne Shqiperi, mbahen mend te tere legjendaret e futbolit tone, duke filluar nga Loro Borici, Panajot Pano e deri tek me te rinjte si Lorik Cana. Keta emra do nderohen e respektohen sa te jene gjalle, por edhe pas vdekjes, sic nderohen Loro dhe Panajoti. Besoj se tani duhet ta kesh kuptuar ndryshimin kur luan per kombin tend apo per nje te huaj. Sa i perket te ashtuquajtures "tradheti" qe keta i kane bere vendit tone, ate po ta le ty ta gjykosh. Per mua keta jane thjesht bij te prinderve sharlatane qe rendin pas lavdise te kombetareve te medha. Eshte detyre e prindeve qe te rrisin femijet e tyre me dashurine e pa kushtezuar per vendin dhe popullin te cilit i perkasin. Femijet e mi, u linden e u rriten jashte Shqiperise, por Shqiperia eshte per ta vendi i pare ne zemren e tyre dhe pastaj vjen vendi ku kane lindur dhe jetojne.

  2. S
   Sander

   Ti robet ku ti kesh me gjithe greqine edhe mergimit i uroj ngrohje stoli te mbare me gjergon

   1. T
    Tetovari

    ????Bravo ai ingrati paska desht me luj per grekun e flliqt.

    1. P
     Pellazgu

     Tetovari koqevari po ta shtypi koken maqesonasit sllave, more tuekoshak mongol

    2. P
     Pellazgu

     Rrobt dhe gjithe fisin ku ti kesh dhe ti pallon kina. Mamacpuar, by.h q.ir

    3. T
     Tifozi plak

     Ka bere kabim te madh jo per patriotizem por se mund ta pesoje si Januzaj tek Belgjika .

     Lini një Përgjigje