Shënoi në finalen e Kupës së Botës, nënshkroi me Realin, por përfundoi si elektricist dhe shofer i De Geas

22 Qershor 2022, 19:49Sport TEMA

Shënoi në finalen e Kupës së Botës, nënshkroi me

Në vitin 1995, Kombëtarja e Ganës fitoi në mënyrë sensacionale Kupën e Botës U17, duke mposhtur Brazilin në finale. Golin për ganeznët e shënoi Baba Sule, një djalë nga një familje me 14 fëmijë.

Pas turneut, Mallorca nënshkroi me të, dhe më pas e ftoi Real Madridi. Mesfushori i ri shihej si Claude Makelele, energjik, këmbëngulës, agresiv në goditje dhe kontrollues në gjithë qendrën e fushës.

Por Baba Sule nuk bëri kurrë debutimin e tij as Real Madrid: lëndimet e penguan atë. Edhe në Majorka u sëmur nga hepatiti.

I mbërritur si i huazuar te Leganes, Baba Sule këputi ligamentet në ndeshjen e parë të sezonit. Ai sapo u shërua dhe në ndeshjen e parë pas kthimit, dëmtoi gjurin e tij. Pas kësaj kishte klube emrat e të cilëve nuk do t’ju thonë asgjë.

Dhe më pas ganezi u takua me David de Gea, atëherë një talent i ri i Atleticos. Davidi nuk kishte ende patentë shoferi. Në fillim, prindërit e tij e përzunë nga shtëpia, por më pas klubi gjeti një shofer të besueshëm, Babu Sule.

“Ai ishte shumë i turpshëm, por ne shkuam mirë. Gjatë udhëtimit, i mësova frazat në anglisht. Kam kaluar shumë mirë me De Gean dhe familjen e tij. Jemi ende në kontakt, së fundmi kemi komunikuar me nënën e Davidit në një bisedë. Unë shqetësohem gjithmonë kur ai telefonon”, thotë Baba Sule.

Pasi u transferua në Manchester United, David fillimisht telefonoi mikun e tij ganez, i cili u befasua shumë kur pa një numër britanik në ekranin e celularit.

“Ckemi plako! Është De Gea! Faleminderit për gjithçka.

Të gjitha paratë ua dërgova trembëdhjetë vëllezërve dhe motrave të mia”, tha Baba Sula. 

Është për këtë arsye që ganezi po kërkonte në mënyrë aktive një punë me kohë të pjesshme, përfshirë si shofer. 

Në një moment, ai punoi edhe si elektricist dhe më pas në dyqanin e shitjes me pakicë El Corte Ingles.

Tani 43 vjeç, Soula ka qenë me Fuenlabrada, një klub spanjoll i kategorisë së dytë, për disa vite. Detyrat e tij të reja janë të mbledhë topa, të pastrojë çizmet, të lajë uniformat. 

Lini një Përgjigje