Shqipëria bën minimumin ndaj Ishujve Faroe, merr pikën që i siguron vendin e parë

20 Nëntor 2023, 22:46Sport TEMA

Shqipëria bën minimumin ndaj Ishujve Faroe, merr pikën që i


Shqipëria i mbylli kualifikueset e Evropianit me një barazim pa gola ndaj Ishujve Faroe.

Në një ndeshje që tifozët e bënë festë shumë orë përpara, ekipi zhgënjeu në fushë, duke marrë vetëm një pikë ndaj ekipit të vendit të fundit të grupit, por mjaftueshëm për të mbyllur eliminatoret në vendin e parë, me 15 pikë, duke lënë pas Republikën Çeke.

Goditja e parë e tanëve në kuadrat erdhi vetëm pas minutës së 35, me Bajramin që tentoi portën nga jashtë zone, por pa sukses.

Më pas, kuqezinjtë patën dy raste të mira me Uzunin dhe Dakun, por portieri i dytë i ishullorëve reagoi më së miri, duke ruajtur të paprekur rezultatin.

Pjesa e dytë ishte shumë më e vakët, pa raste shënimi, me kuqezinjtë që madje rrezikuan të pësonin gol në minutën e fundit shtesë, pas një goditjeje këndi nga miqtë.

14 Komente

 1. L
  Lexhenda

  Ndeshje e shitur! Bravo Duka! Na duhen lek ????

  1. *
   *****

   duket me shume sikur kane dashur qe ti fusin te e njejta vazo me Serbine qe ka 14 pike, qe mos kete probabilitet te jene ne te njejtin grup.

  2. S
   Sara

   e turpshme paraqitja sonte

   1. s
    sportedashesi

    Ha ha ha !Ky eshte ekipi pa mes fushe pa fantazi dhe loje pa top!Edhe pse te fundit ne klasifikim Ishujt faroe treguan futboll atletik dhe kolektiv ku dijne te luajne me pasime te shkurtera dhe te gjata.Heshtja eshte me e mire,sepse ekipi nuk beri as minimumin per te justifikuar daljen e para ne grup dhe interesimin aq te madh te publikut sikur do merrnim kupen.Nuk eshte me te thene eshte me te dhene.Fati na çoi deri ketu ,se besoj se shkojme me large.Urime sportedashesve te shumte qe fatkeqesisht ekipi nuk e justifikoi interesimin jo se nuk deshte por kaq mundesi ka.

    1. L
     Liku - Kush me shan per debat nuk ia mban

     E pate kush eshte Shqiperia e vertete ? Turp ! Skam pare ndeshje me te dobet. Tani qe kundershtaret e mesuan qe ne vetem gola nga distanca dime te bejme , na bllokuan dhe ne nuk dinim te luanim futboll e te shenonim. Ne evropian kane per te na turperuar po lujtem keshtu.

     1. S
      Sebastia

      Uroj te jet shitur ndeshja sepse nese vertet luajten pa hile eshte vertet skandal! Ok qe ishim te kualifikuar ,ok qe edhe barazimi na bente te fitonim grupin por nuk luhet keshtu ne ndeshjen e fundit perballe gjithe atyre tifozeve. Gjithesesi jam i lumtur per Plisat, keni kursy leket e biletes dhe talljen e rakut sepse sonte ne stadium kishte vetem tallje k@ri me tifozat dhe publikun!

      1. K
       Koli

       Pa Brojen ky eshte ekip Leshi.Ne dy ndeshjet e fundit,nuk me kane pelqyer fare.Kundra Ishull faroe,vend me 56,000 banore,dhe barazim:Cfare ndeshje?Ju mbush mendja qe Uzuni nuk eshte per Kombetare.Si nuk keni turp ju gazetaret qe thoni po erdhi Broja prishet ekipi:Ma vafancullo:Ky ekip ne Gjermani ha nga 5 gola per ndeshje,.Mjaft me eufori,Broja dhe Kumbulla duhen.Per 23 lojtare qe duhen ,Vroja dhe Kumbulla brenda,Muci dhe Muja jashte.

       1. T
        Tifozi kuq e zi

        Me ket neshje muti mos ju pafshim mo naj shpifet zorraxhinj na prishet festen , me Uzunin cikaleshin baren nuk shkohet ne gjermani , dy neshjet me te dobta morem dy pik yt zorraxhinjt e mutit , o silvinjo mjaft me ca lojtar qe nuk i hyn ne pun komtares mjaft me cikalesh euzun e bare naj ke shpif sot , na prishe festen , si legena po ikim me kto rezultatet e fundit , naj shpifet na kujtuat ndeshjet me edi rejen u kthyet ne origjin , na zhgenjyt naj shipifet komplet sot hikni pirdhuni ne gjermani nuk presim noj gjo te modhe me ket ndeshje sot , shpresoj mos ket fillu avazi shitjes neshjeve si me rejen se kan qen kuota te mira per mandin e federates , shpresoj te jem i gabum hikni pirdhuni ekip muti kta jeni ju.

        1. S
         Speci

         Ekip kurvash! Lapangjoze, turp tju vije qe nuk keni respekt per publikun. Bera gabim qe erdha ne stadium dhe pashe nje ekip plehrash. Kohe e humbur. Batakcinj, mos ua pafsha me futyren. Ekip pa nerv

         1. L
          Laura

          Ndeshja zhvillohej ne Shqiperi, ne nje stadium te mbushur vetem me tifoze shqiptare, qe ishin pergatitur per feste fitoreje kunder ekipit me te dobet ne Europe qe i kishte humbur te gjitha ndeshjet e tjera te grupit. Nje ishulli mikroskopik me 50 mije banore. Te mos besh dot asnje gol duke qene ne vend te pare ne grup, eshte turp. Nivel skandaloz. Dy mundesite e humbura afer portes ishin qesharake.

          1. S
           Shqiponja

           Me ne fund kurva braziliane e tregoi kush ishte. Karnavale, karnavale. Turp, turp, turp. Pagova leket kot. Njerez pa gjak. Futini nga nje qeleshe ne bythe pp pa shqiponje o te humbur

           1. T
            Tifozi

            Jo e keni gabim shqiperia nuk beri minimumin , por maksimumin , se edhe vendin e par e sigurun dhe lek ne lloto fitun mandi i pari te ter nga pas , ishte kofiçenti 6 euro barazimi , mandit nuk i shpeton as gje , me kto koba mandi ka ber mi 50 milion euro , duke shitur ndeshjet e komtares me rezultat ne kok , kjo esht bukuria kurvllikut ne futboll , ata qe dalin te tallur te merzitur dhe me humbje jemi ne tifozet, kta kurva duhen len vetem se te bejn ate qe sta ben perendia e pat die , deshen dhe fest , mir ja ben tifozet qe iken te ter , fitusit e llotos dhe matrapazet e ndeshjes i ben qefin njeri tjetrit dhe iken si plera ,

            1. a
             anti25642654censurë

             "Shqipëria bën minimumin ndaj Ishujve Faroe" në vënd të "bën minimumin" do ishte më mirë të shkruanit bën zanatin e shqipos"pasi arrin fitoren,i duket vetja mbret dhe e lyen bythën me kos"!! varju kart se ne nuk dalim dot nga lëkura jonë edhe sikur të na veshësh me flori!!

             1. T
              Tifozi plak

              Ju qe shani Silvinjon ia mbysni kot se ai i varfri i zuri goja lesh duke iu thene shqipove te cilet kualifikimin e bene fakt te kryer qe pas ndeshjes me polonine se keto jane ndeshje te veshtira .i ke pare lojtaret si jepnin intervista si me qene kampione bote .po te mos kishte qene braziliani ti mbante me kembe ne toke keta do ishin mundur ne keto dy ndeshje .

              Lini një Përgjigje