Surpriza, skiatorja e Shqipërisë Lara Colturi, mes më të mirave në Kupën e Botës

26 Nëntor 2022, 19:50Sport TEMA

Surpriza, skiatorja e Shqipërisë Lara Colturi, mes më të

Lara Colturi eshte sportistja kuq e zi qe perfaqeson Shqiperine ne garat e Kupes se Botes,  ka bërë historinë duke u renditur e 27 ne Killington te Amerikes.

Javen e kaluar ne 2 garat e para ne Levi te Finlandes, Lara Colturi per pak sa nuk beri mrekulline ku per 9 te qindat e sekondit nuk u fut ne top30 e mbylli garen ne vendin e 33) i cili do te ishte nje sukseses i jashtezakonshem per nje sportiste vetem 16 vjeç.

Ndërsa sot në Killington ajo ia arriti te futet ne top30 dhe per tu bere nje e abonuar e perhershme e 30-shes me elitare te botes se Skive.

Kujtojme se cirkuiti i Kupes se Botes do te rikthehet me pas ne Sestririere te Italise ne datat 10-11 Dhjetor ku per Laren do te jete nje emocion i vecante pasi ajo stervitet dhe jeton ne ate ane te Italise por kesaj rradhe do te perfaqesoje ngjyrat kuq e zi. 

Duhet te theksojme se Lara ne cdo aventure te kupes se botes eshte e shoqeruar nga 2 prinderit e saj Alesandro dhe Daniela Ceccarelli ish medaliste Olimpike per Italine ne Salt Lake City 2002 dhe njekohesisht edhe drejtoreshe teknike e skuadres kombetare te skive te Shqiperise.

1 Komente

  1. A
    Angjelini

    Urime dhe suksese te metejshme e bukura Lara.

    Lini një Përgjigje