ZYRTARE: Shqipëria rezulton fatale për Santos, shkarkohet nga Polonia

13 Shtator 2023, 18:07Sport TEMA

ZYRTARE: Shqipëria rezulton fatale për Santos, shkarkohet nga Polonia


Trajneri portugez Fernando Santos është shkarkuar të mërkurën e 13 shtatorit nga kombëtarja e Polonisë, duke cituar deklaratën zyrtare të Federatës Polake të Futbollit (PZPN).

Santos ishte trajner i kombëtares polake që nga janari i vitit 2023. Ai e drejtoi atë në gjashtë takime.

Rekordi i tij është tre fitore (1-0 ndaj Shqipërisë, 1-0 ndaj Gjermanisë, 2-0 ndaj Ishujve Faroe) dhe tri humbje (1-3 ndaj Çekisë, 2-3 ndaj Moldavisë dhe 0-2 ndaj Shqipërisë).

Pikërisht, kjo e fundit rezultoi fatale për menaxherin portugez.

“Përzgjedhja e trajnerit të ri tashmë është prioritet për bordin e PZPN-së, ndaj së shpejti do t’ju informojmë se kur do të bëhet prezantimi i trajnerit të ri”, shkruhet në njoftimin zyrtar të PZPN-së.

Në eleminatoret e Euro 2024 bardhekuqtë fituan gjashtë pikë dhe janë në vendin e katërt në grupin E.

Kampi dhe ndeshjet e radhës stërvitore – me Ishujt Faroe në Thorshavn dhe Moldavinë në Varshavë – i presin polakët më 12 dhe 15 tetor.

Nëse nuk avancojnë në turneun e vitit të ardhshëm në Gjermani, falë marrjes së një prej dy vendeve të para në grup, ata me siguri do të luajnë në play-off, në të cilin do të kualifikohen për shkak të pozicionit të tyre të lartë në edicionin e fundit të Ligës së Kombeve.

Santos është ish-trajneri, ndër të tjera, i FC Porto, AEK Athinës, Panathinaikos Athinës, Sporting Lisbonës, Benfica Lisbonës dhe PAOK Selanik.

Ai drejtoi gjithashtu kombëtaren greke dhe portugeze, me të cilat fitoi Kampionatin Evropian 2016 dhe Ligën e Kombeve 2018/2019.

1 Komente

  1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Santos: ishte suma e jezitit Asoni (drejt allahit)ajo qe me hoqi nga drejtimi i Polonise...... allah uakbar

    Lini një Përgjigje