“Mbretëresha e turizmit 2024”, Rama: Shqipëria gati për të rrëmbyer titullin me rekordet e shënuara

14 Nëntor 2023, 16:47Turizëm TEMA

“Mbretëresha e turizmit 2024”, Rama: Shqipëria gati

Shqipëria është gjithnjë e më shumë me bilance pozitive sa i takon sektorit të turizmit.

Këtë të Martë, kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjetin e tij social Facebook një artikull të medias italiane “Gazzeta del Mezzogiorno” e cila flet pikërisht për rekordet e vendit tonë me numrin e turistëve.

Rama thekson se një sukses i jashtëzakonshëm janë dhe marrëveshjet e nënshkruara nga qeveria.

“Shqipëria është në rrugën e duhur për të rrëmbyer edhe titullin e Mbretëreshës së Turizmit 2024.’’ Kështu shkruan media italiane “Gazzeta del Mezzogiorno”, ndërsa flet për rekordin e shënuar në vitin 2023 me numrin e lartë të turistëve, duke pasqyruar edhe të dhënat nga sektori privat që tregojnë për një rritje me 35% të kontratave të turizmit të organizuara për vitin e ardhshëm.

Shqipëria propozohet, jo vetëm për detin por edhe për kulturën dhe historinë e saj, e ku tashmë me fluturimet e lira dhe të shpeshta me Ryan Air, Air Albania, Ita, ËizzAir, plus tre porte janë minimizuar distancat mes Italisë dhe Shqipërisë.Në artikull vlerësohen si faktor suksesi edhe marrëveshjet e nënshkruara nga Qeveria si për shembull, ajo me ITB Berlin, panairin më të madh botëror të turizmit, ku Shqipëria do të jetë zyrtarisht vendi i nderit për vitin 2025”, shkruan kreu i qeverisë.

10 Komente

 1. O
  O Zot sa i pafytyre eshte ky njer !

  Parlament eshte shndruar ne nji Hale Shpellaresh , ky fshihet mbas Postmeve e pordheve Turistke . Shqpera eshte vendi i vetem ne Rajon ku nuk i funksionon asnj Institucion si duhet , qe ka nji varfer te frikeshme e Probleme sociale e institucionale pa fund dhe ky KM , ben Show medieve duke postuar si idote , me qellm qe te justifikoje paaftesine dhe deshtimin e Qeverrise e cila nuk eshte e afte te tegoj se eshte nji Shtet i Sigurt e mbaj asnji lloj rregulli dhe e qit nga faza ,nj bande shkerdhatash Imaghjinoni qe nji KM i tille i cli saher ka Probleme Shteterore Brenda vendit e qe ne vend ti dal perball e tregoj vendn Bandes se Krykrmnelit bersha ,qe e perdor PD . politkishte per Ceshtjet e tja Personale me Ligjn e Krimiet qe i rendojne , ka surrat e del Europes e kerkon te hyj ne BE .POrandaj na zvarrisin e refuzojne neve ne BE sepse shkojne kaqolin KM qe s'afron asnj Garant e Siguri ne Shtetit e tij

  1. k
   k

   Mbretëresha "dei miei coglioni" thonë në "mezzogiorno".

   1. A
    Arsimtari

    Edi Rama edhe racen tone shqiptare qe konsiderohet nder me e mira ne Evrope,po don me e nderrua duke pranuar me mijera afrikane ne qendra turistike! P.Bogdani do te thoshte:-Ndihmona o Zot se maruem!

   2. s
    sapa

    Rekordi do ishte :qe shqiptaret te mos braktisnin vendin!Dhe jo turizmi dhe afrikanet e tu!Se edhe ata qe iken u ri kthyen dhe u vodhen dhe zhgenjyen nga ky lloj shteti qe sbehet kurre dhe pastaj ikien per te mos u kthyer me se e pane qe nuk ekzistonte shtet!Turizmi eshte vetem per tju mbajtur juve pusht-tetaret!

    1. D
     Detari Vlore

     Shof komente deshperuese nga njerez qe shofin cdo dobesi si te pa riparueshme.eshofin pa pike optimizmi,e duan cdo gje me shkrepien e cakmakut dhe jo si proces zhvillimi.

     1. S
      Shpresa vdes e fundit

      Kush do i pergjigjet pyetjes: Populli i thjeshte dhe pensionistet qe perbejne te pakten 70 % te popullates eshte ne gjendje te shkoj ne plazh ? Po gezohemi se bejne plazh te huajt, kur populli me zor e ngrys muajin?

      1. m
       mirel

       Zagaret e Salikufomes le te lehin, punet e mira do te çohen perpara.

       1. J
        Ja ke fut kot

        Uje ne Sarande do cosh perpara se ta cosh ne Itali? Jo per gje por ka turiste qe ngelen pa lare ne Sarande.

        1. T
         Turpi i zotit!

         Keto rekorde te duhen vetem ty e jo shumices se shqiptareve qe sivjet i blene mallrat 3 here me shtrenjte! Mos numero sa turiste vijne,por da shqiptare ikin pergjithmone! Mburrja me turistet eshte njelloj si te mburrej SULLTANI me sasine e femrave te haremit te tij!

         1. L
          Lufi

          Jane nga keta titujt qe i ben lali dhe i merr rama, ose i ben rama dhe i merr lali. Qr keta s’kane me kufij.

          Lini një Përgjigje