Media polake, 'Podróże': Shqipëria, 'Maldivet evropiane' plot me atraksione dhe peizazhe mahnitëse

26 Tetor 2023, 13:45Turizëm TEMA

Media polake, 'Podróże': Shqipëria, 'Maldivet

Nëse ëndërroni pushime magjike me pamje përrallore, duhet të zgjidhni me patjetër Shqipërinë. Shqipëria është një vend evropian që po bëhet gjithnjë e më i popullarizuar, jo vetëm mes polakëve, por edhe mes turistëve nga e gjithë bota.

 Nuk është çudi, pasi vendi ka shumë për të ofruar, shkruan në një artikull Izabela Nestioruk-Narojek, të botuar në të përditshmen polake “Podróże”.


Pushimet në Shqipëri nuk janë më të shtrenjtat. Vendi ofron pamje befasuese, kuzhinë të shijshme dhe atraksione të mahnitshme.

Shqipëria, e konsideruar si “Maldivet europiane”, për shkak të ngjyrës së detit dhe vilave në ujë, ofron një arratisje të paharrueshme me çmime të përballueshme.

Ju mund të pushoni në Shqipëri me pak para. Ia vlen të pushoni në Sarandë, e famshme për plazhet e saj të bukura në detin Jon, apo në vendpushimin e Ksamilit, i quajtur “Tropikët evropianë”.

Gjiret e vegjël po tërheqin gjithnjë e më shumë vëmendjen e turistëve. Shqipëria është një parajsë e vërtetë për turistët që janë në kërkim të ujrave të kaltër dhe plazheve me rërë.

Gjithashtu, ia vlen të shkoni në një nga restorantet lokale për të shijuar specialitetet tradicionale me çmime të përballueshme.

Shqipëria – çfarë ia vlen të vizitoni? Atraksionet më të njohura

Shqipëria është një vend me peizazhe të mrekullueshme. Ia vlen të vizitoni të paktën një nga liqenet më të njohura, liqeni i Shkodrës, liqeni i Ohrit ose liqeni i Komanit.

Syri i Kaltër në Parkun Kombëtar të Thethit është një burim lumi që ia vlen të vizitohet. Ai bën një përshtypje të madhe për shumë turistë.

Bjeshkët e Nemuna dhe Lugina e Valbonës janë një tjetër parajsë për adhuruesit e natyrës. Gjithashtu Shqipëria ofron mjaft atraksione për adhuruesit e monumenteve.

Gjirokastra, ose qyteti me një mijë hapa, është një atraksion që duhet eksploruar me patjetër.

Berati, qyteti i një mijë dritareve, është një nga qytetet më të vjetra në Shqipëri. Të dy qytetet janë të përfshirë në listën e UNESCO-s.

Kruja është një tjetër pikë turistike unike. Këtu do të gjeni një pazar turk (Pazari i Derexhikut) dhe një kala (Kalaja e Krujës). Gjithashtu ia vlen të bëni një shëtitje nëpër rrugët e qytetit të vjetër.

1 Komente

  1. K
    Kastriot

    Berati,qyteti i nje mbi nje dritareve,njera siper tjetres.

    Lini një Përgjigje