Rama: Fieri, potencial për zhvillimin e turizmit në Adriatik

22 Tetor 2022, 14:37Turizëm TEMA

Rama: Fieri, potencial për zhvillimin e turizmit në Adriatik

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se Fieri ka aset të jashtëzakonshëm, ka një det që është një nga pjesët me potencialin më të madh të gjithë zonës së Adriatikut.

Në fjalën e tij gjatë një takimit të zhvilluar në plazhin e Darzezës në Fier, Rama tha se “është e rëndësishme të prekim një aspekt që mbetet me një potencial të jashtëzakonshëm por për shkak të mënyrës se si erdhën punët në mandatin e dytë nuk e kemi cekur aq sa duhet.  Rrugën e Semanit ne e nisëm pastaj fondet jo vetëm nga rruga e Semanit, por edhe një sërë projektesh të tjera i spostuam se na ra fatkeqësia e tërmeti”.

“Mbetemi të bindur dhe jam i sigurt që kjo zonë do të jetë një vlerë e jashtëzakonshme shtuar për Fierin dhe ekonominë kombëtare. Po të shikojmë të gjithë karakteristikat e zonës jemi në potenciale të përafërta nuk po hyj cila më shumë e cila më pak me zonën poshtë të Gjiri të Lalzit jemi në kushtet ku mund ta nisim gjënë pa pasur përpara pengesat e tmerrshme të një të shkuare, injorance, barbarie dëme të shkaktuara që i vënë në gjysmë në hije edhe investimet që kur morëm detyrën me tjetër cilësi kualifikimi ndërtimi urban me cilësi ndërtimesh. Sot janë komplet të integruar edhe investimet e zhvilluesit
për këtë arsye kemi edhe të tjera investime të reja që bëjnë diferencën, por të kufizuar nga situata deformimesh të mëdha paraprake”, tha Rama.

Kryeministri Rama u shpreh se “na vjen shumë mirë që na vjen shumë mirë kemi mundësi të marrim edhe një projekt ide. Këtu është një ide që do të rishikohet rrënjësisht se i kemi bërë vërejtjet tona për të pasur një turizëm shumë të përparuar nga pikëpamja e standardeve ekologjike pa atë intensitet që ka projekt ide që shfaq këtu dhe më shumë tepër  qasje për të sjellë nga një anë gjithë publikun shqiptar në hapësirat të pafundme janë rreth 25 km që presin të ceken deri në zonën e Divjakës, ku edhe aty duam të zhvillojmë më shumë kujdes  se kemi e aty asete fantastike”.

7 Komente

 1. k
  katarakti

  Këtij trapit i është bërë mëndja turizëm. Turizmi ka rolin e vet, por me rëndësi është rritja e prodhimit të brendshëm bruto. Hapja e fabrikave të përpunimit të lëndëve të para, pakësimi i borxhit publik, kontrolli ndaj firmave të huaja koncesionare që po i rrjepin pasuritë kombëtare të vendit. Krijimi i sektorit publik në banka, në sistemin e telekomunikacionit etj etj, të cilat mbushin arkën e shtetit. Zero, zero nga ekonomia ky idioti.

  1. k
   katarkti jo kaq idiot o njeri .mendou para se shpr

   o Zot c'na ka gjet me kto komentues ,me kte lloj truni te pjerdhur por fare ama . Te leri Turizmin thote tjetri hahahahah .Po cfar te ndertoj mo cilen ekonomi ne cilin fushe uíndustrin qe rrafshoj kafsha e viicdolit dhe e shiti jashte vendit pasi cmontoj Uzina e Fabrika me kopen e majmuneve te shpelles _ te ndertoj Avione apo Drona ? Or tej , hiq dor nga ajo lloj rakie se qeka berrnut fare

   1. M
    Mjere ky popull ne dore te kujt ka rene!

    Cfare pune ka ky piktor i PA AFTE qe t'u tregoje njerezve se me cfare duhet te merren? Detyra e tij eshgte qe te pyese mendjet me te mencura se ai,per cdo fushe,se cfare strategjie duhet te perpiloje qeveria per zhvillimin e vendit! Ketij matrapiku i mbeti mendjha tek turizmi,se me turizmin ky nderton qindra km rruge,tunele,ura ,porte,aeroporte etj,duke lulezuar korrupsionin! Kulmi i marrezise se tij jane fantazma korruptive e te ashtuquajtures "100 fshatrat turistike",qe i kane braktisur vete shqiptaret! Hedh miliona leke per ndertimin e 100 km rruge per gjoja zhvillimin e turizmit te 5 shtepive maje malit! Asnjehere nuk ka guxuar te thote se nga shpenzimet kolosale per turizmin sa shqiptare jane pu7nesuar me teper,sa inxhiniere,financiere,arkitekte,manovratore etj,me cfare rroge jane paguar etj! Asgje nuyk thote se nuk i behet vone per punesimin ,por per korrupsionin dhe poropaganden e poshter gebelsiane!

   2. P
    Pordhe me rigone....

    .....asete,turizem,specie,obligime,fauna,magjike etj,etj......por dhe shume pordhe me rigone!!!!!

    1. d
     dIKUR pUNTORE uZINE

     Te gjitha Qeverite "Post Demokratike"..pa Perjshatim me gjithe Qeveritaret jane per ne LITARE:Shiten , vodhen,ropen,rrenuan ,shkaterruan EKONOMINE KOMBETARE..shume apo pake te gjithe kane "Dore".. 1-Pse nuk u Mirembajten Azotiku??Apo u "Vjeterua"??Dhe demtonte Ambjentin?? 2-Po Uzina e Balleshit??Pse u Katandise per Skrap??Po Uzina e Vajrave ne Fier qe nuk u vu ne Perdorim dhe u Shite nga Ilir Meta per Skrap??? 3-Te Flasesh per Mundesite e Turizmit eshte Mire, por pse u shkaterruan ato qe patem Trasheguar?? APO QE TE NXJERRIM nAFTEN NE sHQIPERI DHE COJME PER Rafinerim ne Kanada..dhe jua Shesim Shqipetareve "Budallenje" me Trefishin?? @@Politikane te keqije..dhe pa Proncipe Kombetare, Morale..te gjithe Dallaverexhinje...?????

     1. P
      Pensionisti i Porcelanit

      Turizmi ne Fier, o piktor i deshtuar? Nuk zevendesohen uzinat e Fierit e te Ballshit ne pese Lek qe do te sjellin turistet me te varfer te botes ne Shqiperi.

      1. T
       TANI

       DUHET TE HYJE ALABARI ATY QE TA BEJE SHQIPERINE NJE FLORIDA,,,,,,ME SHQIPTARE NUK ZHVILLOHET BREGDETI....///ME NUK DIME TE LIDHIM BREKET TONA...

       Lini një Përgjigje