“Shqipëria, perlë mesdhetare", Rama: E thotë gjiganti botëror CNN, e rendit mes 12 alternativave për t’u vizituar këtë verë

30 Maj 2023, 10:46Turizëm TEMA

“Shqipëria, perlë mesdhetare", Rama: E thotë gjiganti

Kreu i qeverisë, Edi Rama ka publikuar artikullin e CNN ku e rendit Shqipërinë si destinacion i turizmit të qëndrueshëm, mes bregdetit fantastik, natyrës dhe trashëgimisë kulturore, duke ofruar eksperiencën unike të pushimeve për vitin 2023.

"SHQIPËRIA, NJË PERLË MESDHETARE dhe këtë e thotë gjigandi mediatik botëror CNN që na rendit mes 12 alternativave për t’u vizituar këtë verë, si destinacion i turizmit të qëndrueshëm, mes bregdetit fantastik, natyrës dhe trashëgimisë kulturore, duke ofruar eksperiencën unike të pushimeve për vitin 2023 ", shkruan Rama. 

Artikulli i CNN

Sipas CNN, Shqipëria është perlë mesdhetare që ka mundësi të ketë më pak njerëz se Greqia dhe Kroacia këtë verë, thotë Joao Donadel, një këshillues udhëtimesh.

Në përshkrim fokusohet në jugun e Shqipërisë që ka një sërë plazhesh dhe destinacionesh që nuk duhen humbur nga turistët si qyteti historik i Krujës.

“Ka një vijë bregdetare të mrekullueshme me plazhe; është Butrinti, një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që dikur ishte një koloni greke dhe qytet romak, i braktisur më vonë gjatë Mesjetës; plus ofron mundësi për shëtitje, ecje dhe eksplorim të jashtëzakonshëm”, shkruan CNN.

 

6 Komente

 1. z
  zhaku i pamposhtur

  'Fshati digjet dhe kurva krihet' thote populli yne...tani ne keto momente Kosova po kalon momente teper te veshtira dhe kryeministri yne mjaftohet me nje deklarate te vakur e me tone te pergjumura te kaloje situaten,eshte fatkeqesi qe kemi nje kryeminister dhe nje shtet qe nuk perfaqeson apo qe eshte i paafte te mbroje qytetaret dhe kufijte e tij.tani nuk eshte momenti per lodra fjalesh por gjeja me e vogel qe mund te beje shqiperia eshte qe ata 5 ushtare qe ka duhet ti rreshtoje ne front bashke me forcat e Kosoves sepse ne jemi nje komb dhe eshte detyra jone qe te rreshtohemi me ta dhe kjo eshte pergjigja me e mire qe mund ti japim serbise dhe gjithe atyre vendeve qe besojne se Kosova eshte serbi,mirepo politika e Tiranes nuk po e percon nje mesazh te tille,mos valle kane ngrene nga corba greko serbe?? (une personalisht nuk cuditem aspak) ,mendoj se asnje vend nuk mund ta kritikoj shqiperine per nje rreshtim te mundshem ne krah te Kosoves.Miku I rames vucici e coi ushtrine ne kufi me Kosoven sepse ai jo vetem kerkon te 'mbroj' serbet por enderron ta rimarr Kosoven ,pra edi rama te mos merret me pallavra e publicitete sepse po na troket historia dhe te bej detyren sepse shqiptaret I kane besuar celesat e shtepise dhe nese eshte I paafte te japi doreheqje

  1. L
   Luli

   O Car qe s' rri dot pa llapur, kosova ka kryeministrin e vet. Shqiperia vazhdon punet e veta, rrit ekonomine dhe kryen stervitje te NATO.

   1. z
    zhaku i pamposhtur

    'Luli' ha kocken qe te ka hedhur corapekuqi e mos fol se mbytesh..eshte normale qe nje kurve kryeminister do te prodhoje nje shtet kurve..

    1. s
     shqip

     Sa pagove nga taksat tona per kete? Kujt po i duhet se c'thote CNN kur cmimet jane ne stratosfere pavaresihst se euro eshte ne pikiate.Kudo ke monopole te paprekshem qe ti u jep edhe koncesione dhe PPP.FU.

     1. d
      demo

      Po re gjigandi boteror! Buje do te besh me Turizem.Gjithe Bota do te vije te shohe se ti NUK JE ATRAXION TURISTIK.. Asnje Industri,Asnje bujqesi,asnje koke dhiii. Vetem Turizem dhe Big Brother.

      1. d
       demo

       Po re gjigandi boteror! Buje do te besh me Turizem.Gjithe Bota do te vije te shohe se ti NUK JE ATRAXION TURISTIK.. Asnje Industri,Asnje bujqesi,asnje koke dhiii. Vetem Turizem dhe Big Brother.

       Lini një Përgjigje