FOTO: Milimetrat që eleminuan Gjermaninë, goli i Japonisë shkakton polemika

1 Dhjetor 2022, 22:58Sport TEMA

FOTO: Milimetrat që eleminuan Gjermaninë, goli i Japonisë

Japonia fitoi 2-1 me Spanjën në grupin E të Kupës së Botës. Të dyja skuadrat kaluan më tej në fazën e 1/8 teksa jashtë Botërorit ka mbetur Gjermania që fitoi po në këtë grup me Kosta Rikën.

Goli i dytë dhe i avantazhit për japonezët u shënua nga Tanaka në minutën 51 të ndeshjes. U desh ndërhyrja e VAR për të akorduar golin të rregullt, pasi topi nuk e kishte kaluar plotësisht vijën fundore.

Edhe pse në transmetim direkt u pa se sfera e kaloi vijën, teknologjia dhe pamjet e reja tregojnë se topi është në fushë dhe nuk ka dalë plotësisht jashtë, siç është rregulli i FIFA-s.

Goli i avantazhit për Japoninë rezultoi me vlerën e tri pikëve, gjë që nxorri Gjermaninë jashtë Botërorit.

10 Komente

 1. T
  The truth

  Qellimi kryesor i Gjermanise ne kete kampionat nuk ishte kualufikimi por mbrojtja e te drejtave te Gaz Bardhit, Erion Velise dhe company. Kete e arriti ne diten e pare, keshtu qe eshte e fituar. Presim te njejten gje te beje USA ne ndeshjen e radhes.

  1. d
   den

   Pas kesaj fitore me Spanjen shpresoje qe Japonia te vazhdoi me kete ritem dhe mund te jete ne rrugen e duhur per tu shpallur Kampione Bote, se kjo i ka ngelur, por ama nese shfryhet si tullumbace ne takimin tjeter qe do kete ne cerek finale atehere duhet te gjejme nje emer per ti vene kalimit te grupit nga Japonia duke mundur dy nga ekiper europiane me te forta. Le te shohim si do vazhdoj kjo sage.

   1. D
    Dajti

    Ne qofte se ky pozicion i topit do te ishte brenda portes nuk do te quhesh gol ?Kush mund ta sqaroje kete regullore te FIFA-s.

    1. K
     Klimax

     Jo! Sipas rregullores të quhet gol duhet që topi të kalojë gjithë vijën e bardhë, pra sipas teknologjisë, vija sferike e topit të mos preki vijën e bardhë të portës apo siç thuhet të mos kenë "kufij" të përbashkët.

    2. B
     Bujar Kanapari

     Topi ka dale jashte vise fundore. Do ta krahasoja me golin qe nuk ju njoh Ronaldos. Aq sa e preku Ronaldo topin me qimet e kokes, aq qime e mbajne ne loje topin japonez ne fundore.

     1. a
      anti25642654censurë

      ça mendimi ka sul starova për këtë gol?? a thu që gjermont të ken bo ndonjë marrveshje me spanjollët për të humbur?? kështu që ata të mos luajnë,thjeshtë të bëjnë pushim!!

      1. e
       edmond( koder rreshen)

       Nga pamjet topi duket se e ka kaluar vijen fundore . ,- Teknologjia thot se Topi esht ne fush !!! D.m.th nuk duhet tju besojm Syve,se ishte iluzion Optik !

       1. A
        Azilanti ne hall

        Topi duhet te dilte jasht stadiumit, qe mos te quhej gol

        1. D
         DENI

         Sipas logjikes i bie qe nese do te ishte brenda portes ky pozicion,nuk do te ishte gol sepse quhet brenda fushes dhe jo brenda portes.Ky quhet ligj Maliqi,VK= FIFA Megjithathe i lumte bytha Spanjes.....

         1. P
          Pickaxhiu

          Ka te drejte gruaja me karin e dashnorit ne pidh kur i thote burrit-nuk eshte ashtu sic e sheh-...

          Lini një Përgjigje