DOKUMENTI i vitit 1982/ Enver Hoxha: Lufta ishte vetëm çështje pushteti, fati i Shqipërisë varej nga…

29 Nëntor 2017, 18:33Politika TEMA
DOKUMENTI i vitit 1982/ Enver Hoxha: Lufta ishte vetëm çështje

Studiuesi Kastriot Dervishi, me rastin e 29 nëntorit ditës së Çlirimit ka shpërndarë një dokument ku është cituar një fjalim i diktatorit Enver Hoxha.

Sipas këtij dokumenti thuhet se Hoxha  deklaron se fitimi i luftës ishte vetëm çështje pushteti.

“Lufta Nacionalçlirimtare dhe revolucioni kishin për qëllim kryesor marrjen e pushtetit. Fati i Shqipërisë varej se kush do ta merrte pushtetin. Pushtetin ishim të bindur se do ta merrte populli, nën udhëheqjen e partisë dhe të askujt tjetër”– thuhet në dokumet.

Postimi i plotë i Dervishit

Pohimi i diktatorit në vitin 1982

“Lufta dhe revolucioni”, në radhë të parë çështje pushteti

29 nëntori si ditë e viteve të zeza, simbolizon krimin komunist dhe prishjen e unitetit kombëtar. Pas rënies së regjimit, komunistët duan ta mbajnë gjallë të kaluarën e tyre me data përkujtimore. Madje ftojnë edhe pasardhësit e viktimave që të “festojnë” për të mirat që paska sjellë kjo datë. 29 nëntori është data e atyre që vendosën diktaturën kundër pjesës që nuk ishte dakord të vendosej kjo diktaturë. Nuk është çështje date, ore, sekondash, por çështje koncepti. As nuk mund të vendoset me “marrëveshje” si ditë feste sepse nuk ka qenë kurrë festë.

Nuk ka “çlirime” në rastet e vetëlargimit të një ushtrie dhe sjelljes mizore me gjysmën e popullsisë së vendit, siç kanë bërë komunistët. Numri i shqiptarëve të larguar nga eksodi i madh i fundit të 1944-s, i të arrestuarve, i të vrarëve, është shumë më i madh se sa forcat ushtarake gjermane në këtë kohë. Pa përmendurit të vrarët, kujtoj se u arrestuan menjëherë 4.500 shqiptarë vetëm e vetëm se nuk ishin komunistë.

 “Gjermani” i vërtetë, në të vërtetë mbeti brenda Shqipërisë, ishin komunistët. Që “lufta dhe revolucioni” kanë qenë çështje pushteti dhe jo pushtuesi, e ka sqaruar vetë diktatori. Më 15 shtator 1982, në sallën e Kuvendit Popullor, me rastin e 40-vjetorit të mbledhjes së Pezës, Enver Hoxha e deklaroi qartë se lufta ishte vetëm çështje pushteti. Në fjalimin e gjatë, ndër të tjera, gjejmë edhe këto fjalë:

“Lufta Nacionalçlirimtare dhe revolucioni kishin për qëllim kryesor marrjen e pushtetit. Fati i Shqipërisë varej se kush do ta merrte pushtetin. Pushtetin ishim të bindur se do ta merrte populli, nën udhëheqjen e partisë dhe të askujt tjetër. Ne fituam duke luftuar të vetëm jo vetëm brenda vendit me aleatë të jashtëm, por me vigjilencë të madhe që asnjë këmbë e tyre të mos hynte këtu, në Shqipëri.

Dhe ishte kjo një nga arsyet e fitores sonë të madhe. Prandaj ta kuptojmë thellë rëndësinë e kësaj vepre të madhe të partisë sonë që nuk ishte e rastësishme, por e menduar mirë”. (TemA)

23 komente në “DOKUMENTI i vitit 1982/ Enver Hoxha: Lufta ishte vetëm çështje pushteti, fati i Shqipërisë varej nga…”

 1. MX says:

  Analfabetë funksionalë!

 2. lexuesi i irrituar says:

  Kastriot : Mos tymos me se po i del tymi punes tende.Dhe komentet e tua mos i shit si fjale te diktatorit …

 3. Mbylleni ne cmendine says:

  Po te pyesesh Fevzon do te thote qe ishte pune pidhi.
  Shkuan ne mal qe te benin seks lirshem se nuk kishin ku ta benin.
  Me fal! Enveri ishte gay! (sipas Fevzos gjithmone).
  Keshtu qe i bie qe luftuan qe te benin seks me fort pasi te merrnin pushtetin.

  O Zot! Ne dore te kujt eshte historia!!!!

 4. Lisi says:

  Karstrioti na zbuloi Amerikën :
  Enveri paska thënë se , qëllimi i Luftës dhe I Revolucionit na ishte marrja e pushtetit ! Nuk po I përmend ato prapashtesat e tjera që përmend Enveri , për popullin etj etj .
  E pastaj , ç’të keqe ka në thëniet e Enveri ?!
  Dëgjo more Karstriot , je njeri publik dhe duhet të keshë minimumin e kulturës politike :
  Në të gjithë botën , si dje edhe sot , edhe nesër , partitë politike krijohen për të marrë pushtetin , edhe LIBRA e Blushit, edhe ZGJIDHJA e Kokedhimës këtë qëllim kanë , që të zbatojnë programin e tyre .
  Enveri meriton kritika të tjera . Në këtë rast ai është klasik !

 5. .......... says:

  o dervish kurva , po ku ishe ne ate koh o kokbole , apo ishe sekretar rinie pusht pa byth legen i felliqur , normal qe lufta ishte per pushtet dhe sot egzistenca e kti vendi esht fal qeveris ENVER HOXHES , se me pushta si puna jote dhe si kta politikan qe po shofim kto 25 vjet , ballistet e zogistet pra kolaboracionistet e nazifashizmit do ta kishin shitur me koh kte vend , le qe po ta kishin mar tradhtaret drejtimin e vendit dhe bashkepuntret e nazifashizmit ne do klasifikoheshim si shtet aletat i hitlerit dhe nuk do na gjindej vula o legen i felliqur , mos i zer ne goj ti pusht i ulet deshmoret e çlirimin te vendit , se ti je nje vemje antishqiptare qe per pak para del si homoseksual dhe na nxier nga nje dokument te deformuar ne permbajtie mas deshires tende , po nuk ke faj ti ky shtet kurv qe esht sot esht parajsa kurvave si ty , se po te ishte shtet me dokumentat e vjedhura prej teje nga arkivat ty pler do te kishte humbur vula sot , po ky vend ka ren ne dor te legenave megjithate theniet e tua nuk ndryshojn gje se ai burr shteti sa ishte gjall ti i beje vjersha ti je nga ata sumkapuç qe denigron xhdo gje per pak lek pun legeni. ai ishte si ishte thenia jote nuk ndryshon gje , ai e mbylli ciklin e vet siç i desh bytha dhe tradhtaret dhe antishqiptaret sa ishte gjall i ben shuplaka ose i benin keng , tani fol se nuk i rruhet njeriu per theniet e tua idjot..

 6. albaniafirst says:

  Kastriot-s’na the gje me kete artikull. Dihet qe cdo revolucion apo lufte behet per permbysje dhe marrje pushteti nga nje klase apo grup shoqeror ne nje tjeter.
  Gjermanet nuk u larguan vete, as nga Shqiperia dhe as nga vende te tjera qe kishin pushtuar. Nga ana tjeter, eshte e vertete qe ishte presioni i Ushtrise se Kuqe ajo qe beri qe gjemanet te largoheshin, por sidoqofte nese nuk do ishin vazhdimisht nen kercenimin e guerrileve apo partizaneve sic do quheshin me vone, nuk do mbanin gjithe ate ushtri ne vendin tone, prandaj 29 Nendori ishte dhe do mbetet data e clirimit te Shqiperise nga hordhite naziste, doni apo nuk doni ju, historia nuk mund te ndryshohet.
  Sipas llogjikes tende, Franca qe feston clirimin e saj nga okupatori gjerman cdo vit qe nga 19 gushti 1944, nuk ka te drejte ta beje kete, pasi nuk ishin trupat franceze qe e cliruan vendin e tyre por ishin aleatet anglo-amerikane. Po keshte edhe me Belgjiken apo vende te tjera si Polonia, Hungaria e te tjera vende Europiane qe u cliruan nga Ushtria e Kuqe.
  E verteta eshte se te vetmet vende ne Europe qe u cliruan nga forcat e veta ishin BRSS dhe Shqiperia. Edhe ne Greqi ishin forcat angleze qe zbarkuan ne ate vend qe shtyne gjermanet te evakuoheshin per te mos u nderprere rruga per ne very. Ishin keto forca qe u goditen ne Qafe Kerrabe dhe u asgjesuan kur hyne ne Tirane. Mbeturinat e kesaj force qe vinte nga Greqia dhe ato te garnizonit te Tiranes u terhoqen ne Shkoder, te cilen e lane ne 29 Nendor 1944. Kjo eshte e vertetuar edhe nga dokumentet e ushtrise gjermane te gjetura ne arkivat e saja ne Berlin e Bon. Komunistet dhe nje pjese e nacionalisteve shqiptare qe luftuan kunder okupatorit kane meriten historike te clirimit te vendit. Se cfare ndodhi mbas kesaj dite, ate e dime te gjithe qe Enveri mori te gjithe meriten mbi vete dhe forcat e tija, duke injoruar cdo kontribut te forcave nacionaliste e patriote qe nuk bashkepunuan me pushtuesin si p.sh. ato te Ballt Kombetar apo Legalitetit.

 7. i larguari says:

  Ky Dervish-kari qenka per te ardhur keq se i duket sikur paska zbuluar dicka qe nuk e dinte njeri! Nuk dua te mbroj komunizmin dhe as te mohoj gabimet qe u bene gjate komizmit, por askush nuk mund te mohoje luften clrimtare edhe thejst per faktin qe Shqiperia ishte ne ana e Aleateve (Anglo Americane) dhe te fashistve-nazisteve. E verteta more nuk mund te mohohet sepse nuk mbulohet dielli me shoshe. Bashkepunetoret e nazisteve si ne cdo vend tjeter, do te denoheshin si baskepunetor dhe nuk duhen reabilituar sepse …. ishin bashkepunetor te nazisteve!
  Sistemi komunist ishte nje sistem keq dhe per tij vuajti gjysma e Europes, por kjo nuk don te thote se Shqiperia nuk u clirua nga nazistet ore Dervish-debili!

 8. Niko Konomi says:

  Shikoni zbulimin e ketij fare studiuesi,shikoni!
  Po cfare prisje te thoshte more debil?Te luftonin,te fitonin dhe ashtu si fituan
  tu thonin bakllisteve,nacionalisteve etj hajdeni dhe merni pushtetin se ne po ikim?
  Po te ishte keshtu ai pranonte mareveshjen e Mukjes,40 vjete me pare se kur i tha keto fjale.
  Qe te mos e zgjas shume me thuaj more studiues nje rast te nje lufte
  ku kishte qellim tjeter pervecse marrjes se pushtetit?

 9. mateo says:

  K.Dervishi eshte jo vetem nje sharlatan,por edhe antishqiptar!
  E thene shqip:Eshte nje shejtan-budalla!
  Po sot,more karabush,cili eshte qellimi i fushatave elektorale te te gjitha partive ne bote?
  Pushteti,more rrote cari,pushteti e jo bamiresia!
  Po ju qe luftuat nashke me pushtuesit,cfare muti ishtit?
  Po per te marre pushtetin me ndihmen e pushtuesve!
  Prandaj dhe quheni tradhetare!
  Ate qe ka the Enver Hoxhe nuk e luan as topi e jo ti nje cope idioti antishqiptar!

 10. sancopanco says:

  O Dervisho ! Ketu nuk ka asgje per t’u cuditur. Hoxha nuk e ka fshehur asnjehere faktin se lufta, pervec clirimit te vendit, synonte edhe marrjen e pushtetit. Dallimi midis Hoxhes ( me shoke ) dhe paraardhesve te tu qendron ne faktin se ai kerkonte marrjen e pushtetit nepermjet luftes kunder pushtuesve dhe atyre qe ndihmonin pushtuesit ndersa paraardhesit e tu kerkonin marrjen e pushtetit duke ndihmuar pushtuesit ( dhe kete e kane pohuar vete paraardhesit e tu ). Ky eshte dallimi me i madh moral midis dy kraheve. Sa i perket asaj qe thua ti se u arrestuan 4500 persona ( te keshilloj t’i shtosh edhe nja dhjete zero qe te behesh me i besuar ) vetem pse nuk ishin komuniste, kjo eshte nje genjeshter e trashe qe te diskrediton rendshem. Ne ate kohe, ne Shqiperi kishte vetem 2000 komuniste. Pse nuk u arrestuan te gjithe te tjeret ? A ka pasur edhe te arrestuar te pafajshem ? Me siguri qe ka pasur por shumica dermuese kane qene te perlyer ne krime dhe kolaboracionizem sic ndodh gjithmone ne raste lufte dhe sic pati ndodhur ne te gjitha vendet evropiane. P.sh. dervisho, duhet te mesosh ( ose te kesh kurajon ta pohosh ) se vetem ne France, menjehere pas luftes u burgosen 120 mije vete, nga te cilet 2000 u denuan me vdekje. Apo jo ?

 11. Jak Boston says:

  A e shikoni more shoke komunista se Enver Suma nuk ishte as patriot, as bile komunist, por nje klloun bythec qe ju genjeu ne rradhe te pare juve komunistet dhe me vone ju beri dhe lavazh truri dhe ne te vertete ai mendonte vetem per bythen e tij e asgje me shume. Po ju jeni te semure nga semundja e pasherueshme qe quhet trushpelarje dhe ska lilac per te. Vetem vdekja ju sheron ju krimbave te kuq.

  1. shvejku says:

   Na bre Jak-o!
   Po ti dhe yt ate fashiste,cfare keni bere per Shqiperine?
   Po keto 27 vjet pa Enver Hoxhen,cfare i keni sjelle shumices se popullit pervec mjerim,it,korrupsionit,krimit,shitjes se vteritorit,gjakmarrjes,kurbetit etj?
   Pse sot pas 27 vjetesh shqiptaret duan te ikin te gjithe nga Shqiperia?
   Pse sot nje grusht banditesh zoterojne 95 % te pasurise ,ndersa 95 % e popullit nuk kane buke te hane?
   Mos u merrni me Enver Hoxhen se dilni zbuluar,por mburruni tani se cfare keni bere me shume se Enver djali per shumicen e popullit!
   Ta them une,o malok koketrashe :
   -Nje mut te madh keni bere!

 12. Shpati says:

  Na e la partine te “paster”per t’ja trasheguar PUSHT-SHTETIN Nexhmijes me Jagon
  putane Ramiz.Enveri vrau e preu gjithe jeten nga paranoja e pushtetit,
  Armiqte imagjinar,”poliagjentet donin te eleminonin sekretarin e pare”
  Vetem byro politike sa ndroj enveri. Sa ish anetar byroje coj ne sater kjo monster
  Vetem ish “shoke” te tije te luftes, sa njerezeve ju zhduki edhe varrin per ruajtjen
  e pushtetit.

 13. Koka says:

  Shko more gomar. Edhe Italia qe ishte shtet qe humbi luften e feston çlirimin e jo me shqiptaret qe don apo s don ti e nisen ne krah te fashizmit dhe e mbyllen ne radhet e fituesve.
  Gjermanet ishin ne terheqje se i vune dermen dhe ia mblodhen. Shko u thuaj ruseve ti te mis festojne se nuk u çliruan meqe gjrrmani u terhoq vete. Hajde koqe hajde. Franca shkon deri aty sa feston te renet e Luftes se pare boterore me 11 nentor. E ti thua mos festojme as kete te fundit ku jane gjalle partizanet dhe bijte e niperit e partizaneve apo deshmoreve
  Kush fiton vendos. Kush humbet nuk ka goje te flasi. Ti ku e vendos veten? nga ketp qe shkruan tek gomeret qe pas gjithe ketyre viteve ende s kane mesuar çfare do te thote çlirim

 14. shkundu says:

  po ti bytha e tenxheres , pse mendon se clirimi ka te beje me menyren e qeverisjes , ajo qe ka shprehur ai ishte se paraardhesit e tu pa kocke te shtylles kurrizore si dhe sot disa nga ata qe ishin dje benin kompromise ne dem te territorit shqiptar sikurse e kane treguar me vepra dhe sot , vetem e vetem te kishin pushtetin qe ne rastet konkrete u treguan anarshiste duke prishur cdo miresi e ardhmeri jetike, prandaj duhej lufta e popullit ne nje te vetem ne krah te rreshtimit nga ana aleate , jo nga ana e fisit tuaj legen me prirje korruptive , ju zoteri cpo thoni tani a nuk po thoni qe donit ju pushtetin pse ta merrnin komunistet apo ju ishit engjej derisa mbaroi lufta e dolet me flamur si shpetimtar e donit demokraci e mireqenie populli e ne fillim per t emire popullore u bashkuat me gjermanet , tjeter eshte medalja qe pesoi pushteti ne vazhdim ku njihet boterisht qe pushteti duhet te kete gjithmon risi ne demokraci qe mos shembet se ndryshe kthehet ne diktature po vazhdoi gjate ate lejuam me pas ne si popull jo si individe , e asnje i persekutuar ne ate kohe nuk kishte vullnetin e kundershtimit hapur po qene agjente si jane dhe sot shumica e parlamentit qe kane pagesa plus per marrje informacioni dhe pse jane secret kur ndodhin , dita e clirimit ka vetem nje simbolizim qe shqiperia po perjetonte vetem nje sistem ate popullor e cila u mbeshtet fuqishem nga partia komuniste qe perfitoi nga kjo mbeshtetje sepse e organizoi popullin drejt nje revolte , sepse cdo armate e huaj kur hyn per cdo arsye e pa mbeshtetur nga populli quhet invasion ose pushtim ska rendesi sa lufte ben , po te nderhyri ne ligjet e jetes se perditshme me rregullat luftarake te tyre ske me liri individuale jeton diktature , dhe kjo kur nuk e ben qeveria e ben populli apo levizje te krijuara nga ky persekutim qe atehere shtyu ne krijimin e partise komuniste , ok biba leshterike qe doni vetem te beni rolin e te zgjuarit pasi keni humbur poste qe i keni vjedhur popullin

 15. Sa te mjere jeni dhe sa pa sens llogjike mor nostalgjike te komunist-enverizmit,ju e meritoni plotesisht skllaverine e atij rregjimi,poshterimin e tij,po c’faj pati nje popull i tere qe ju nxi jeta nga ata kriminele,qe ne fundin ekonomik donin ta ushqenin me bar,6 dite buke kishte rregjimi per populllin,faleminderit perendimoreve qe na shpetuan nga urija !

 16. Az0428 says:

  Shajeni dhe hidheni posht sa tdoni. Enver Hoxha i beri shqiptaret njerez te shkolluar, te veshur, me zanat. Kishte plot gjera per mos tu dashur, dhe per tu urryer, por edhe ato qe beri nuk i duhen hedhur poshte. Kur iku gjermani, si iku, me deshire, pa deshire shqiptaret e luftuan per aq kohe dhe paten sukses. Shikojini gjerat per aq sa jane dhe boll i analizuat kot me kot… 95% e popullsise dinte shkrim dhe kendim gje qe edhe tani ne shekullin a 21 nuk eshte realizur nga qeverrite qe nga viti 1990. Njerezit u kthyen ne dembela, te pa pune dhe as nuk e kane qef punen, vetem kafe, llotto, dhe dembelizem. Ishte si ishte si rregjim njerezit ishin ne pune, me pak leke po hanin buken e tyre, prandaje shqiptaret kerkojne gjthcka nga qeverria edhe sot e ksaje dite nga “Encer Hoxha Effect” le ta quajme cfare do problemi qe kishin qeverria e zgjithte ku me pak, ku me shume…

 17. saravangllavinglla says:

  Pike zeze !
  Haaaaa……ha….ha….eshte per te vene duart ne koke…
  Po ky K.Dervishi o eshte budalla ose ben vete…Pushteti eshte qendra e gravitetit te c`do levizjeje me karakter Politik…Eshte thene qe ne krye te heres me ngritjen e keshillave populore si baze e pushtetit te se ardhmes…dhe se…Pushtetin… eshte me veshtire ta mbrosh (ruash) se ta marresh ate…Po pse sot per cfare lutojne grupimet (formacionet) politike….
  Goxha zbulim ka bere ky palo Dervish.
  TE MJERET NE………… CU FELLIQEM ME KET DERVISH

 18. saravangllavinglla says:

  Pike zeze !
  Haaaaa……ha….ha….eshte per te vene duart ne koke…
  Po ky K.Dervishi o eshte budalla ose ben vete…Pushteti eshte qendra e gravitetit te c`do levizjeje me karakter Politik…Eshte thene qe ne krye te heres me ngritjen e keshillave populore si baze e pushtetit te se ardhmes…dhe se…Pushtetin… eshte me veshtire ta mbrosh (ruash) se ta marresh ate…Po pse sot per cfare lutojne grupimet (formacionet) politike….
  Goxha zbulim ka bere ky palo Dervish.
  TE MJERET NE………… CU FELLIQEM ME KET DERVISH
  SARAVANGLLAVINGLLA

 19. EQEREM KAJO says:

  Ky eshte injoranti qe deri me sot nuk e kam pare Enver Hoxhen e ka njohur kualicjoni antifashos o injorat

 20. XHIM XHIBOKSI says:

  Ky Kastriot Dervishi eshte nje koqe kandari qe eshte i shitur tek Ruset e tek Serbet dhe ju shebene me besnikeri atyre deri ne vdekje shikoje koken e veri festen e ka koken si ai miku kur eshte imbushur me shurre ne mengjese, njerze te tille skane as fe as atedhe ata jane te shitur tek ata dhe komandohen nga Sali Shpellari,te tille gazetar bejne per zagar qe te mbledhin kerrma.

 21. Javer says:

  E kam degjuar vete kete fjalim. Tanime Enveri fliste pa dorashka, se pse gjate kohen se luftes PKSh e ngriti popullin, kryesisht rinine ne lufte per clirimin e atdheut, nderkohe qe qellime I saj ishte marrja e pushtetit. Fronti duhej te organizonte zgjedhje te lira pas clirimit, nqs lufta ishte thjesht clirimitare dhe jo te mbante pushtetin me dhune.

  1. Larot enverista says:

   Larot e enverit,ish kalecat ne mbledhjen e organizates
   Mire ja u beri enveri,ate meritonit ju,mire ja u beri edhe sala me shoke
   simbas kokes keni dhe festen,buke shellire dhe dajakun e dullas ate meritoni.
   Boll tani se u lodhet me komente,futini ndonje rruge nga varreza per homazhe te komandanti

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje