Dita e kryengritjes së Postribës, zbulohet ultimatumi për gjithë komitetet qarkore: Mobilizohuni të gjithë për çarmatimin

31 Tetor 2018, 12:44Dossier TEMA

Shkresa e Pandi Kristos, ditën e kryengritjes së Postribës për gjithë komitetet qarkore në gjithë Shqipërinë. Mobilizohuni të gjithë për çarmatimin!

Pas urdhëresës së dërguar nga Ministria e Brendshme në gjithë Shqipërinë, për nisjen e aksionit të çarmatimit, në të njëjtën ditë Pandi Kristo nga Komiteti Qëndror, niste një qarkore ku nxiste gjithë organet e partisë në rrethe, të mobilizoheshin për mbledhjen e armëve.

Sipas tij, çarmatimi kishte një rëndësi të jashtëzakonshme, sidomos për kushtet ku ndodheshin (kryengritja e armatosur antikomuniste në Postribë dhe shumë ngjarje të tjera, ku ishte pikasur kundërshtimi me armë, pothuajse në gjithë veriun).

Për të arritur rezultat në zbulimin e armëve, Pandi Kristo thotë se mund të japin edhe para në formë joshje e korruptimi. Kujto.al e sjell të plotë shkresën e Pandi Kristos, si më poshtë:

Komiteti  Qendror i Partisë Komuniste Shqiptare

Seksioni organo-instruktiv

Nr.1415

Tiranë, më 9.9.1946

Gjth komiteteve qarkore të PKSH

Në lidhje em urdhëresën Nr.3 të Minsitrisë  P.Mbrendshme e cila flet për çarmatimin, ju porositim që kësaj çështjeje ti vini rëndësi të madhe në mënyrë që c’armatimi të bëhet sa më i plotë. Veçanërisht në situatën që ndodhemi  çarmatimi ka një rëndësi të jashtëzakonshme, prandaj kujdesi juaj duhet të jetë I madh.

Seksioni i mbrendshëm ka marrë të gjithë  udhëzimet e nevojshme nag Ministrija, por juve duhet ta ndihmoni atë, me mobilizimin e të gjithë organizatës për këtë çështje të rëndësishme. Çështja e çarmatimit të bëhet nëj çështje e gjithë partisë. Anëtarët e partisë  duhet të japin të gjithë  ndihmën e tyre në informacion.

Siç ju përmendim edhe më lart, që të munden organet kopetente të kryejnë këtë punë sa më mirë, është i domosdoshëm mobilizimi i partisë.

Për këtë porositen veçanrisht organizatat e veriut: Shkodra, Kukësi dhe Peshkopija.

Për zbulimin e Armëve mund të përdorim edhe të holla: por gjithnjë ky të jetë për rastet kur do të shifet e nevojshme dhe e arsyeshme.

Në lëshimin e lejeve special e për mbajtje arme, juve duhet të bashkëpunoni gjithashtu me seksjonin e Sigurimit të Shtetit dhe me seksionin e Mbrendshëm. Partija do të japë rekomandime për elementët, të cilëve mund tu lëshohet leja e mbajtjes së armës. Kriteri është që të japim sa më pak armë.

Vdekje fashizmit liri popullit

Për seksionin organo-instruktiv

Pandi Kristo

11 komente në “Dita e kryengritjes së Postribës, zbulohet ultimatumi për gjithë komitetet qarkore: Mobilizohuni të gjithë për çarmatimin”

 1. zaim zajmi says:

  E NJEJTA MËNYRË e ZBATUAR nga SERBET dhe SERBOBULLGARËT në FYROM!

  Fati i zi i gatuar nga antishqiptarët dhe shqipfolësit komunistë – enveristë.

  1. 999 says:

   Per UDB-ashin zajmi!
   Per cfare serbi po derdellit o bir kurve?
   Cdo shtet ne botre e ka bere carmatimin e popullsise me force e jo me lutje!
   Ku e sheh kriminalen ti more kelysh serbi ne kete shkrese?
   Te ishte per mua do te udhezoja qe kushdo qe kapej me arme pa leje te pushkatohej ne vend pa gjyq!

   1. zaim zajmi says:

    OR BIR SERBI
    BËNI PUNËN e SHOVENIZMIT SERB, e fjalët i keni pordhë.
    UDB-a, metoda të ngjashme si të xhaxhit, Stalkut, Rankovicit- vetëm me shqiptarët, ishi vëllezër ideologjik, një pushkë qarkullonte X herë, shitej e stërshitej, shqiptarët hanin dajak nga vëllezërit tuaj -dhëndorë, paguanin armën dhe me “mik” liroheshin nga persekutimet.
    Xhaxhi yt, që kishte një Kontratë ndërshtetërore sekrete me vëllezërit jugosllavë, fuste armët natën në objektin përreth shtëpisë së “BALLISTIT”, ose “ballistëve” dhe pasonin torturat dhe pushkatimet.

    Përse mblidhte armë xhaxhi i sigurimit tënd? Prej Kujt? Si nuk mori fund kjo loja e armëve e eksportuar nga Stalku e Rankoviqi.

    Ne ballistët ju prishnim “vëllazninë” me shovenistët serbë. Pse e futët serbishten si gjuhë të detyrueshme në shkollat e shtetit Shqipëri?
    Nga patriotizmi, ose nga ideali i tradhtisë kombëtare, të cilin e quani atdhetarizëm.

    Pse pushkatuat babanë me të birin 14-vjecar në Gjirokastër? Pse ju thoshte – shporrni ndikimin sllavoserb.

    Qelbësirë trukënetë. Kopil i UDB-ës që udbistët ua shkërdhenin nënat e motrat, se i kishi vëllezër ideali.

    1. VFLP says:

     Zaim ballisti, ti race e qelbur antishqiptare, te gjithe spiunet e UDB-se jane nga raca juaj e felliqur! Kjo eshte e ditur dhe e dokumentuar. Ruaj veten o felliqesire,se denimi per ju kurre nuk mbaron! Race e keqe …

 2. Andi says:

  Partia komuniste e prure ne pushtet nga serbet. E udhehequr nga greket. Duke filluar me Pandi Kristo dhe duke e mbyllur me Kico Mustaqi. Dhe me dhjetra greke te tjere qe e kane udhehequr kete parti. Dhe qeverine shqiptare ne instancat me te larta. Nderkohe qe shqiptaret internoheshin burgoseshin e vriteshin pa gjyqe . Grekeve nuk iu hynte as gjembi me i vogel.

  1. Tanguli says:

   Ku i pe “greket” ti mor shkerdhate!? Sipas teje ortodoksit jane greke, myslimanet jane turq dhe katoliket jane latine? A te marrte muti shalet dhe u dhjefsh ne tru o psikopat. Raca juaj inferiore dhe injorante e ka hak dajakun …
   Partine komuniste e prune ne pushtet serbet thua ti! Po Amut Zogomarin kush e pruri ne pushtet, apo serbet me duket!? A te shkerdhefsha qelizat e trurit dhe faren e keqe te familjes se keqe ku ke mbire mor gjembac i shurrosur!

 3. Sazani says:

  Dokument dinjitoz nga ç’do anë që t’a shohësh , i vlefshëm për ç’do kohë edhe për Shqiperinë e sotme .
  Bravo Pandi Kristo !

 4. te flasim si njerez says:

  Keni te drejte sepse sot ne demokraci vret sa te duash dhe s’te fyne gjemb ne kembe ashtu si nuk u hyri atyre. A nuk vrau Saliu, Lulezimi me 21 janar apo nuk hodhi ne ere fatmir Mehdiu? A nuk shkaterruan shtetin ne 1997-en? Ku jane sot?!

  1. a says:

   Të FLASIM…si trukënetarë!
   Enverin e justifikoni me Saliun, pa e lavdëruar kush këtë keqbërës, si dhe krejt të tjerët.
   Flasim për një periudhë kur shteti uishte institucion krimi

   1. i revoltuar says:

    Shteti ka qene, eshte dhe do te jete gjithmone INSTITUCION DHUNE o Rrot Cari, o analfabet!

 5. ALI ABDULLAI says:

  KETU NUK ASGJE TE KEQE. MBLEDHJA E ARMEVE BEHET EDHE SOT NE DEMOKRACI SI NJE NGA MENYRAT PER TE PARANDALUAR KRIMET.
  PERDORIMIN E PARAVE PER TE MBLEDHUR ARMET E PERDOTIN SOT EDHE NE AMERIKE KU CDO VIT MBLIDHEN MBI 30000 ARME TE NDRYSHME. NDYSHIMI ESHTE SE NE AMERIKE LEJOHT TE KESH ARME NE SHTEPI E NE SHQIPERI JO. NUK E DI SE LIGJI I SOTEM NE SHQIPERI KA NDONJ NDRYSHIM NGA AI I KOHES SE MONIZMIT. BESOJ SE BOTA PA ARME PERSONALE ISHTE NJE DETYRIM PER TE GJITHE VENDET EUROPIANE. BESOJ SE NE KETE PIKE NE KEMI QENE NE NJE LINJE ME VENDET E TJERA TE DEMOKRACIVE JOPOPULLORE TE KONTINENTIT TONE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje