E paprecedentë, rektori Koni nuk njeh limite/ Dekanati dhe studentët e Drejtësisë i kërkojnë fillimin e mësimit, Koni: Duhet të flas me ata që janë ngujuar

25 Janar 2019, 12:44Sociale TEMA

Diten e djeshme mediat shkruan se ne takimin e zhvilluar ne Rektoratin e UT mes rektorit Mynyr Koni dhe senatit akademik te UT-se pas kerkeses se studenteve per te zhvilluar mesim, u kerkua doreheqja e Konit pasi, sipas senatit dhe studenteve, eshte ne shkelje flagrante te ligjit pasi nuk po zhbllokon ambjentet dhe po u djeg studenteve vitin akademik. Dje Koni heshti. Asnje ne salle nuk i doli ne krah.

Sot, rektori Koni ka shkruar dhe ka zhvilluar nje takim ne Fakultetin e drejtesise me dekanatin dhe studentet qe duan te bejne mesim, qe jane edhe pjesa derrmuese e studenteve ne UT.

Nga Audiot e sotme te takimit të Konit me studentët dhe pedagogët qe ne disponojme, degjohet teksa ata i kërkojnë atij të therrasë autoritet të hapë qe te hapen sallat per te vijuar mesimin. Por, sic degjohet, Koni nuk ka ndermarre asnje veprim per te zhbllokuar fakultetin, duke thene se duhet te presin akoma dhe se duhet te flase me te uzurpuesit me pare, duke çuar keshtu edhe ne humbjen e vitit akademik.

Koni, njelloj si dje nuk ka dhene zgjidhje dhe eshte justifikuar se nuk ka cfare ben dhe se duhet te flase edhe me ata pak studente qe kane bllokuar ambjentet.

Thene kete, Koni vazhdon te qendroje ne krah te uzurpuesve qe po iu djegin vitin akademik studenteve per qellime te ngushta politike.

Nderkohe qe pas mbarimit te takimit, burimet nga ky fakultet bejne me dije se ka patur perplasje fizike mes studenteve te drejtesise qe duan te zhvillojne mesim dhe disa studenteve qe kane ardhur nga fakultetet e tjera per te bere sherr dhe per te trembur studentet e drejtesise qe te mos zhvillojne mesim.

Kete e konfirmon edhe nje student i cili thote se ka pare qe bllokues i Universitetit te tij jane persona qe ai i njeh qe nga gjimnazi dhe qe nuk jane studente te Fakultetit te Drejtesise.

Teksa ka dale nga ambjentet e Fakultetit te Drejtesise, rektori Koni nxinte ne fytyre per shkak se ishte i vetmi qe nuk ishte per vazhdimin e mesimit dhe ne krah te atyre qe kane uzurpuar mjediset e mesimit./lexo/

Biseda audio

Studentja: Përderisa ju erdhët sot në Fakultetin e Drejtësisë, na premtuat dhe erdhët në orën do të bënit një zgjidhje të menjëhershme. Na premtuat madje që nëse arrihet të hapet dera, ne do bënim mësim.

Atëherë siç e patë grupi i protestuesve, grupi i të ngujuarve nuk ju priten në fakultet. Si e mendoni ju dhe si keni kaq besim që ata do vinë në rektorat, do bisedojnë me ju dhe do jetë një përgjigje shumë pozitive nga ata, ndërkohë që jemi këtu me të gjithë stafin akademik dhe të Fakultetit të Drejtësisë, juve ju mjafton vetëm një nënshkrim që policia private apo policia shtetërore të futet dhe të hapë këtë derë.

Mynyr Koni: Siç ju thash dhe pak më parë, unë jam në pritje të takimit me studentët.

9 komente në “E paprecedentë, rektori Koni nuk njeh limite/ Dekanati dhe studentët e Drejtësisë i kërkojnë fillimin e mësimit, Koni: Duhet të flas me ata që janë ngujuar”

 1. Monitor says:

  Sidoqofte eshte sjellje humane e z. KONI!
  Te ngujuarit jane njerez ne sakrifice!
  Sjellja e Konit para doireheqjes se tij eshte pergjegjeshmi dhe njerezillek!
  Flm, z. Koni!

 2. Gopisti i fundit says:

  Ky pis nuk e ka fjalen se do flase me te ngujuarit, por thot, me lini kohe sa te pyes berishen e kryemadhen se si duhet te veproj. Ky edepsez nuk eshte rektor por nje militant partie, ndaj mos kerkoni prej tije , ate qe mund te kerkohet nga nje rektor i vertete.

 3. Zhzh says:

  ÇESHTE KY MUMJE, KY PALAÇO REKTOR, KY HAJDUT ME ÇIZME.SI MUNDET STUDENTET TE MOS E QEROJNE KETE IDIOT, KETE KOKELOPE QE VETEM TRU NUK KA.

 4. Jo more rks mentor nuk ka hallin e te ngujuarve,por do pyesi partine si tja bej.

 5. zenelaj says:

  Ky pret te marre mesazh nga Shullazi dhe ky i fundit ka gjase ti thote te behet me pd-n e lsin pasi ps-a e la ne balte

 6. Zigur Qarri says:

  Megafonete e bandes se”rilindjes” ne sulm.”Armiku” i partise duhet denigruar dhe perbaltur,edhe sikur te jete me i ndershmi.Kush
  jeni ju qe dispononi audiot e takimit te M.Konit me studentet?Ata qe manipuluan audio pergjimin e Agron Xhafajt,duke e lene te lire
  pa u marre ne pyetje me pare nga drejtesia shqiptare,ata qe shikojn qimen dhe jo traun,ata qe i derguan M.Konit kriminelin Emiliano
  Shullazi qe ti behej presion te terhiqej nga kandidatimi Rektorit!Çfar benin nazistet me kundershtaret e tyre me shume se ju?Asgje,
  biles ju ja kini kaluar.Ata vodhen Shtetet e huaja ,”rilindasit”po vjedhin Shtetin e tyre .Qeveria e”rilindjes” vjedh miliarda dhe askush
  nuk denohet,ju thoni per rastin ne fjale e paprecedente!

  1. Berti says:

   Zigur Qarri eshte e vertete qe dyshohesh per nje vrasje te kryer para 9 vitesh.Tani nje pjese e njerezve te njohin kush je dhe me keto qe shkruan ashtu si idhulli yt krimineli Berisha shpreson te trazirat per ti shpetuar ndeshkimit.Kot e ke shume shpejt do te luash domino me Berishen ne burgun e Reçit.

 7. Detari says:

  Shume mire ti behet ketyre studenteve qe iu ben zbor pakica. Te humbin vitin dhe te ngelin rrugve, greqia kerkon dore pune.

 8. robi says:

  Ky rektor që firmosi në 12 bordero, një milje politike, hajdut i Leshelise

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje