Petrit Ruka kritikon Elvana Gjatën: Organizatorët duheshin arrestuar në sallë, me një tekst të tillë nuk të linin të këndoje as në hale

26 Dhjetor 2019, 14:50Kulturë TEMA

Poeti Petrit Ruka ka kritikuar ashpër tekstin e këngës “Me tana” të Elvana Gjatës. Ruka tha se dikur një këngë me një tekt të tillë nuk ta lejonin ta këndoje as në hale.

Poeti, në një postim në Facebook, e konsideroi transmetimin e këngës në festival një tmerr artistik.

Ndërsa theksoi se organizatorët e këtij festivali duheshin “arrestuar” në sallë për krim ndaj gjuhës shqipe dhe fyerje të rëndë të dinjitetit te kulturës kombëtare shqiptare.

Postimi i plotë:

Tmerr artistik dhe një urgjencë kombëtare.

Jap e marr ta kuptoj këtë tekst të ndyrë që më doli para dhe nuk ia dal dot. Kjo quhet këngë…dhe qenka trasmetuar në Festival. Me një tekst të tillë dikur nuk të linin të këndoje as në hale.

Shijoheni.

Teksti: Elvana Gjata

Këndon: Elvana Gjata

Kupton: Elvana Gjata

5 milion shqiptarë paguajnë RTSH për ndyrësi të tilla dhe na na na-n e saj…

Tmerr artistik.

Organizatorët e këtij festivali duheshin “arrestuar” në sallë për krim ndaj gjuhës shqipe dhe fyerje të rëndë të dinjitetit te kultures kombëtare shqiptare.

Duhet hartuar me ngut një ligj i posaçëm që këngët në Festivalin e RTSH duhet të vijnë patjetër në standard dhe të kenë poshtë firmën aprovuese të dhjetë poetëve më të mirë të vendit. Unë vetë nuk do ta pranoja këtë tekst edhe sikur të vinte me muzikën e Ennio Morricone-s.

“Ti kam fal ty me tana

Me tana o me tana

Dashni me fal

O kush ka me ma nal?

A ma thua edhe sa

Duhet të pres ty me të pa

Ta di, dua ta di dhe sa

Kohën ndale, ndale

Të shkoj ngadale ndale

O më ngadale ndale

Na na na na na…”

…………………………

Turpi e mbuloftë emrin e atyre regjisorëve, udhëheqësve artistikë, prezantuesve, redaktorëve, kompozitorëve që kanë emrin në titrat e këtij produksioni me tekste të tilla.

Një ditë bota do të qesh me të madhe me idiotësinë e tyre. Tallja e brezave që vijnë do t’i shoqërojë edhe aty ku do te jenë, në varr.

55 komente në “Petrit Ruka kritikon Elvana Gjatën: Organizatorët duheshin arrestuar në sallë, me një tekst të tillë nuk të linin të këndoje as në hale”

 1. TURP TJU VIJ, DHE LANET U BËFDHI O KOMUNIST TË PA NDREQSHËM !!????? says:

  ORE, JENI NË VETE?!?!
  NË DIKTATURË JEMI ?!?!?
  E PËLQENI APO SE PËLQENI KËNGËN , PUNA JUAJ .
  MBLIDHNI MENDJEN , DHE LINI NJERËZIT REHAT, TË NENDOJNË ME KOKËN E TYRE DHE JO ME MENDJEN TUAJ TË PJERDHUR .

  1. Endri says:

   O juve ju shplaft mortja se injoranca ju ka mbyt. Ju hale e horra qe kenaqeni me kengen. Ju qe thoni ne komunizem jemi ju jeni fatekeqesia e shqiperis. Ju pjelle neperkash qe jeni mbuluar nga injoranca dhe nuk kuptoni dot rrezikun qe vjen.
   Ohhh si nuk ju vjen turp te komentoni tek nje artikull qe i ka thene te gjitha.
   Idiot. Prandaj eshte shqiperia ketu nga idiot si ju.

   1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


    Përse brengosesh o Petrit
    për nji tekst qi ban Elvana
    ajo kërkënd nuk ka korit
    veq ka falun me të tana.
    .
    S’pata koh për me ndigjue
    e s’do kem koh në vazhdim
    nuk po du me u trandue
    dhe si Ju, të bi n’pikllim.
    .
    Zemnën hap Me tana na na
    mos e nrydh ate si murg
    në dit t’hallit asht Elvana
    se sponsori po ban burg.
    .
    Merre leht tekstin e kangën
    mos u baj kaq fort serioz
    dy fjal bukra për Elvanën
    se po han përshesh me kos.

    1. jani says:

     O nshrak je i papam fare. O je figure , ti duhesh paguar per keto qe shkruan.

     1. Mirel says:

      Ndaj te njejtin me mendim me ju. mero duhet ta kete rubrike apo seksion te vecante “Gopisti i NSHRAK”.

    2. Lexusi says:

     Gopist je i modh rrespekte , ky komentusi par komplet antikapat idjot dhe injorant , kan 30 vjet qe therrasin ujku ujku kta lloj fshataresh qe nuk din nga lidhet gamori.

   2. Shinjestra says:

    Nuk ka mundesi.Kete tekst te kenges qe kendoi Elvana Gjata do te kete bere patjeter ndonje idiot qe nuk ka haber nga letersia.Turp i madh.

  2. Jo per gje... says:

   Te kendojne cfar te duan… Por cdo gje ne vend te vet. Nuk mund te Vish me tallava ne festivalin e muzikes te lehte. S’te ndalon njeri te besh tallava e te degjosh cicen… Por Jo te na I sjellesh ne tempullin e muzikes te lehte shqiptare ku shpalosen vlerat e muzikes shqiptare nepermjet modernizimit te tyre me nje zhaner tipik shqiptar.

  3. Rebel says:

   Eshte me thelle e keqja ne kete palo shtet,ku Rama eshte strumbullari i te gjithave!
   Gjuha letrare shqipe keto 29 vjet eshte goditur,perdhosur dhe anatemuar si kurre ndonjehere!
   Jo eshte dialekt grek,jo toske,ko komunist etj,etj!
   Po njerezit qe kane lindur para 90-tesa,mos valle duhen pushkatuar,o antishqiptare?
   E gjithe bota ka nje gjuhe zyrtare,pra cfare duhet te bejme ne shqiptaret tani?
   Mos duhet te nderrojme gjuhen letrare sa here nderrojme edhe breket?
   Po shteti,ku eshte ,kur shikon qe ne media shkruhet dhe flitet me dialekte dhe kete e quajne liri fjale?
   Po bashkia e Tiranes qe promovon festa mashtruese duke u vene emra bastarde si “Peza N’fest”,ku e marrin guximin te ndyjne gjuhen shqipe?
   A ka ministri Aresimi e Kulture apo Akademi Shkencash qe nuk i ve re keto bastardime gjuhesore?
   Dhe bashkia e Tiranes e ka bere edhe here te tjera kete bastardim kunder gjuhes shqipe!
   Jane mbushur tabelat e dyqaneve me emertime te huaja,neper televizione emisioneve u vihen emertime te ndryshme te huaja si Provokacia,Open etj etj!
   Pse i lejon shteti keto skandale ku shumices se shqiptareve u duket vetja sikur ndodhen ne vend te huaj?
   Edhe faqet ne internet te shume institucioneve jane jo shqip etj!
   Prandaj eshte kjo fryme antikombetare qe po con hap pas hapi degradimin tone si shtet,si komb,si kulture,si art etj,sepse kemi ne krye nje antishqiptar si Rama!

   1. Dymi says:

    O Rebel, mire i ke te gjitha qe ke shkruar, por vetem nje gje nuk po kuptoj. Si ka mundesi qe je kaq koqe sa thua qe gjuha shqipe eshte bastarduar se eshte Rama Kryeminister?!?! Po Edi Rama eshte politikani qe perdor me mire nga te gjithe gjuhen shqipe. Jo si ata alabaket e banakeve zarzavato-televezive qe flasin majmunçe.

  4. Neveri says:

   Pse te mos shkruaje keshtu Elvana,kur vete kryeministri Rama i drejtohet qytetarit te vet qe e kritikon se, “Kush po vjedh o te q… robt,o maskara”?
   Ja ketij kryeministri nuk i behet vone per gjuhen shqipe,per LANC-in,per tradhetaret qe i nderon si heronj dhe heronjte qe i trajton si kriminele!

  5. Alban says:

   O trap, eshte Festivali I kenges, nuk jane duke kenduar tek Tymi rruges Kavajes. Kenge injorantësh, muzike indiane, “valle bangladeshi, vari lesht komplet

 2. Jo per gje... says:

  Ja nje njeri normal qe di te formuloj nje ankese ndaj ksaj dhune qe I behet muzikes te lehte shqiptare…nje zhanri tipik shqiptar muzikor modern te bazuar ne vlerat artistike te muzikes tone popullore.
  Muzika e lehte shqiptare eshte institucion dhe duhet te mbrohet!

 3. MONDA says:

  Mua më pëlqeu kënga . Ritmike dhe më bëri të kërcej .
  Edhe me këngët e Xhenifer Lopez, që sua di kuptimin, se s’di jangllësht, unë kënaqem .Kujt si pëlqen, të mos e dëgjoj më.
  Tani e kuptova dhe tekstin, ME TANA, ( me të tana).
  Më pëlqen .Thjesht , më pëlqen .
  Ti o Petrit i PARTISË, mos e dëgjo , se do të të bjerë infarkt .
  S’ështê për moshën tënde.Më vjen keq.

  1. Illyrian says:

   Monda, Petriti është i relativisht “i saktë” në kritikën e tij. Nëse e lexon tekstin ashtu si e ka lexuar Petriti, pra me b#thë, ka shumë mundësi të arrihet në të njëjtin përfundim.

   Për mua, i vetmi gabim është mënyra si e ka shkruar Elvana Gjata tekstin… “me tana” në vend që të shkruante “me t’tana” pra ajo e ka shkruar ashtu si tingëllon dhe jo si shkruhet.

   Është për të ardhur keq që e kanë bërë Elvana Gjatën viktimë në këtë festival. Nuk ishte kurrësesi këngë që meritonte 2 pikë.
   E kam pëlqyer Elvanën deri në momentin kur mësova që ishte e dashura e një krimineli… Që atëherë pëlqimi im për Elvanën u kthye në pështirosje. Nuk duhet të jetë model për vajzat Shqiptare.

   Arilena Ara, më pëlqeu që prej këngës magjike ku këndoi këngën “Nëntori”….(Nuk e di nëse ai është titulli saktë). Pas këtij festivali është zbehur pëlqimi im për të. Ka prezencë në skenë Arilena, megjithatë, këngën e festivalit nuk ia mbaj mend tekstin. Nuk them se ishte e keqe si këngë.

  2. Jo per gje... says:

   O Elvana
   Nuk po thote njeri te mos kendosh tallava e ‘dua’ e cti doj kokra e qejfit cfardolloj anadollaku qe mban ajo toke. Thjeshte mos na bastardoni kulturen tone. Kaq.
   Perderisa Ka te drejte nje pseudoartist te ulurase ne festivalin e muzikes te lehte shqiptare pse mos te marr pjese edhe Elvis (Jo Presley) dhe te kendoj nje dua nga kurani te na bej te gjithve per te qar?

  3. Jack says:

   Ti Monda qe nuk di “jangllësht” por kupton jangllëç, ke gabuar adresen, po flasim per festivalin e kenges, . Ne tallava do ti gjesh gjerat si i do ti , me ose pa …., . ne dialektin UFO, ne variantin tundu shkundu nxirri te gjitha.

 4. NjeQytetarOptimist says:

  Te lumte goja.. Pellitje pa I kuptuar njeri.. Vrasje dhe deformin te gjuhes letrare.. Do te kendosh ashtu?!?! Shko degdisu ne festival privat… Kujdes RTSH…

 5. Epiriii says:

  ? ? ? ? Fal Zotit qe doli njeri tju tregoj 1 Realitet. ARTISTIK ketyre PseudoArtista e Pseudo moderator e drejtus. Alketa te Dhjefsha Festivalin tend Bosh, pa Ndienje, Teme, e Sharm.

 6. ..... says:

  I ke rene pikes, per fat te keq keta sharlatan e quajn veten artist, duke per video klipe me para droge dhe duke hapur shalet me te gjithe ferkalet e shqiperise

 7. taksapaguesi says:

  Respekte Zoti Petrit. Turp edhe Alketa qe per karshillek thote se do vazhdoje karrieren ne Itali. Edhe ne hene te shkoje nuk lahesh nga kjo qe bere. Prezantuese pa dinjitet, nuk e kuptove qe ne fillim kengen, sa ta lexoje bente mu…….. teksti. Turp per kedo. Vajte ne Itali e pastaj, çfar ndryshon, u ngope me leke edhe ke te drejte te shkosh.

 8. Tropo says:

  Bastarde…si vet kenga….

 9. Benat says:

  Te lumte pena Petrit Ruka!

 10. kulla bjeshkeve says:

  Kjo eshte kritika me e drejt e ketij festivali.Por ka nje gje tjeter qe kur politikanet per te mbrojtur pasurin dhe trashegimin e klaneve te tyre kane shitur dhe po shesin Shqiperine, kjo qe po bejne keta te artit dhe kultures duket si dy pika uji ne oqean.Elvana Gjata eshte thjesht tipizimi i mediokritetit,bastartizimit te nivelit kultural dhe artistik ku bashke me 80 % te fytyrave qe shfaqen per dite ne ekranet e tv publike shqiptare tregojne realitetin se ku eshte katandisur Shqiperia sot.Me informacionet qe kemi sot konkluzioni eshte se ky vend dhe ky popull nuk eshte gje tjeter vec nje trashegimi e keqe e 500 viteve te otomanizmit anadollak.

 11. Roberto says:

  Po ti mire e the o Petrit po kujt ja the. Degjenerimi ne muzike ka hyre qe kur dyert e demokracise u shqyen nga njerzit e terbuar qe u cliruan nga zinxiret e monizmit pa ditur se ku do te shkonin,se c’do benin per vehten e tyre. Njerez dhe politikane te pa pregatitur qe shkaterruan nje Shqiperi te tere pasojat e se ciles po i ndjejme tani mbas 30 vjetesh dhe “merita” eshte pa dyshim e politikaneve qe moren pushtetin dhe lejuan te hapeshin portat me qellime te caktuara kriminale ku populli kujtoi se u be deti kos,etj etj.Ta gezojme tani jo vetem tallavane por edhe bakllavane.

  1. kasem gahinji says:

   Ne ate kohe edhe harrixhijte e nish tulles benin kenge me te mira.ndersa per elvanen.ka mbetur gje pa falur ajo?ska lene trafikant pa marre pjesen.kenga reflekton moralin e saj.morali i kohes.morali i prostitutave vip ne skenen e artit.

 12. Arbri says:

  Të lumtë goja, Petrit Ruka!
  Sigurisht që nuk është fjala për arrestime (qoftë edhe retorike si këto për të cilat është fjala këtu), po për ligje (jo thjesht “rregulla”) për mospranimin e këngëve në festival nëse një komision i specializuar dhe i përgjegjshëm nuk e miraton qoftë edhe një element të këngës, siç janë: teksti, melodia, koreografia, veshjet “pornografike” (as si ato të tipit “proletar”) etj.

 13. Aleksander says:

  elvana CHI?

 14. Futja kot says:

  Ore tropojan, c’futet partia ne kete mes, a kupton ndopak nga kultura apo ju tropojanet s’ka nevoje te kuptoni, vetem shani. Petrit Ruka eshte nga poetet me te mire te ketij vendi. Ai nuk kerkon kenge partie, po poezi. Ai po thote se kenga duhet te kete permbajtje e te percjelli nje mesazh, sic ndodh ne te gjithe boten. Elvana dhe ti mund te kendoni ku te doni, ne cdo festival tjeter shqiptar, por Jo ne festivalin kombetar. Sepse ky festival eshte kombetar, behet qe te konkuroje kenga shqiptare dhe duhet te kete patjeter fytyren dhe frymen e muzikes shqiptare.

 15. Kozmos says:

  JU QE KOMENTONI KUNDER , JENI VETEM DISA ANALFABET , ME KULTURE ARTISTIKE ZERO , QE SOT KENI MUNDESI TE SHPREHENI LIRSHEM BUDALLALLEKUN TUAJ , QE JU DUKET VLERE NE EMER TE DEMOKRACISE . DEMOKRACI NUK ESHTE TE NDERTOSH KU TE DUASH , TE BESH CFARE TE DUASH DHE TE KENDOSH CFARE TE DUASH . TE DEGJENEROSH GJUHEN SHQIPE , KULTUREN SHQIPE ,ESHTE MASAKER .

 16. Whitesnake says:

  Kur degjova sot ne mengjes nje kengetare te spikatur si Kamela Islamaj qe shprehej se “ kenga e Elvanes ishte superbombe”, thashe me vete “i ka ardhur fundi ketij vendi”.

 17. Lilo says:

  E mor Petrit mirë e ke po me kë e ke. I shikon komentet; të thonë je i prapambetur, je komunist, ka ikur koha e flokëve të shkurtëra. Këta duan këngë idiote që nuk i kuptojnë, normal se nuk kanë tru, duan këngë që i këndohen drogës që të fryjnë hundët, duan këngë që i këndohen armës që të vrasin veten, duan këngë që i këndohen makinave që të bëjnë gara në unazë e të shkojnë në të sëmës. Dhe prapë në fund e ka fajin shteti. Këmbanat bien për ata që kanë veshë por ne kemi 50 vjet që laheshim vetëm të dielën dhe 30 që nuk lahemi se kështu është moda. Veshët tanë kanë zënë aq shumë dyllë sa edhe topat të bien nuk dëgjojmë

 18. ??? says:

  Na çatë bythën, boll na mêrzitët.
  Muzika s’ka lidhje me politikën.
  Kujt i bën keq, le ta vjellë, kujt i pëlqen le ta shijoj.

 19. Rezart says:

  Ja ke qit pikes o Petrit. Njeher e kom pa kete festival Vitin e kalum, vetem qe ishte Soni Malaj e mo nuk e shoh me kete pseudo kengetare tallava siq eshte Elvana, shembull i keq per muziken shqiptare

 20. Epiriii says:

  Qifsh Veten o Tropoja. Harrove kur dilnit 40Tropojan me Çifteli dhe i kendonit Partishe dhe “shokut” Enver. Lexoj artikull o kllef, seshte problem gegrishtja, por Teksti pa tekst i kenges. Kenge qe sthot asgje ngaj me par Harrohen sesa dalin ne Treg keto soj “kengesh”

 21. Inkuizitori says:

  Ti qe po na flet per krime ndaj gjuhes shqipe, nuk di per vete te shkruash shqipen e konsideruar si standarde. Ne nje shikim te shpejte te postimit tend pikasa menjehere keto gabime:
  Nuk shkruhet trasmetuar, por transmetuar, jo shijoheni, por shijojeni, jo bota do te qesh, por bota do te qeshe.
  Persa i perket aspektit artistik, ka ikur koha kur tekstet e kengeve beheshin sipas standardeve te gazetes zeri i popullit. Ndaj shijohe (po flas me standardin tend) pensionin, te cilin ne fakt nuk e paske merituar as sipas standardit gjuhesor te kohes se enverit.

  1. Aktivitet i bere nga katunare qe kane perqafuar modernizmin me sy mbyllur. says:

   Me kete akt permbajtje te larte seksuale ne skene, nuk ka arritur edhe Justin bieber. Kjo thote jepi me ndadale, tani me erdhi, aty ndal.
   Tamam kenge e bere nga ata qe marrin miell, me ate lloj frymezim.
   Fjale me mend e vend nga nje krijues i vlerave artistike shqiptare.

  2. Jo per gje... says:

   “Me nje shikim te shpejte”

   Megjithate s’ka rendesi sepse ajo qe po kritikohet eshte bastardimi I nje tradite qe I ka rrenjet tek folku shqiptar qe ne vetvete eshte vlere e kombit tone e ushqyer me qindra e qindra vite.
   Ty nqs te pelqen tallavaja dhe keto pocaqilleqe degjeneruese te duken vlere mblidh rreth vetes ata qe mendojne si ty dhe “dhihuni” me tallava e me “te tana” si t’ju doje kokrra e qejfit.
   Sa per standartin ai nuk I perket asnje dialekti te ndonje krahine shqipetare por eshte bazuar me fuqishem ne dialektin jugor. Kjo eshte teme tjeter megjithate vete Vace Zela e shume te tjere e kan kenduar kengen edhe jashte standartit si ju ka dash qejfi por kan kenduar kenge shqip te muzikes te lehte shqiptare me karakteristika popullore shqiptare.
   Mos te flasim per festivalet folklorike etj etj.
   A more vesh?

  3. tonia says:

   Gazeta Zeri I Popullit dhe jo zeri I popullit .Edhe emeri I pervecem, Enver, shkruhet me E te madhe o” kritik”!

 22. Raul says:

  Kjo Elvana gjata duhet ta ketë kompozuar këtë palo kenge në Haremin Veror të Jales dhe tekstin e saj e ka bërë Nafije Dybeku Baxhelles që ka plagjiature diplomë kurse muzikën e ka kompozuar Nora Bythderrja gjithollog’ja surratgerdalla kurse skenarin e ka bërë strateg’ja ndërkombëtare , nderplanetare, kozmike e leshitdhise, leshitlikes, leshitmonikes, leshitpetrikes Sharebajga Kejdi dhembcakallja, shaleshtrembeta, e pashkolluara, veshllapushja.

  1. papa says:

   …nuk e mbaj dot te qeshuren kur lexoj portretizimin qe i ben liderve te lsi…!

 23. Shkodra Loce says:

  Monda moj k….ë..!

 24. katarakti says:

  Fajet i ka Drejtoria e Pergjithshme e Radiotelevizionit me Thoma Gellçin ne krye. Ky se bashku me drejtuesin artistik te festivalit, si dhe ate bythelepiresen e te gjitha regjimeve, Grabocken e kompani, duhen pushuar nga puna per krim ndaj kultures dhe tradites shqiptare. Jane ata qe jane ne krye, qe organizojne, qe jane pergjegjes, per mire apo per keq. Pa dyshim qe do te kete shikues dhe komentues qe do te preferonin qe Elvana me kompani te dilte dhe te interpretonte me bythen perjashta. Ne emer te lirise se individit dhe te berit çfare te duash! Por eshte koka qe komandon bythen. Pra drejtuesit e çdo institucioni, ministrie etj duhet te udheheqin punen dhe te vene ne shina miletin. Te mos lejohet qe llumi, pislliku, degjenerimi, kurveria te dale ne krye. Prandaj eshte shteti me rregulla, norma dhe ligje. Dihet se te gjithe banditet, te korruptuarit, hajdutet, imoralet jane antishtet, antidrejtesi, “liri” pa kufi per te perdhosur gjithçka. Aq sa kjo skote do te preferonte me pare nje Shqiperi – bordello se nje Shqiperi – shtet. Kemi 30 vjet qe vetem shkaterrojme, ndyejme dhe perdhosim gjithçka. Prandaj e pagezuan me shume te drejte kete gjasme liri xhungle ne shkerdhatokraci. Kur do marri fund kjo katrahure qe ka hyre ne çdo qelize te shtetit dhe individit shqiptar?!

 25. Agron braho says:

  E moj Elvanke ,ca te bene e ca i bere vetes po hajt mos u merzit ke Alketen ti qe te mbron nga gjermani .o pika pika qe ste bie ty moj Elvanke Alketes qe svazhdonte te fliste qe ti te merje duartrokitjet e duhura ,se duhet qe te dilne prap ne skene ?pika te gjithe atyre qe te besuan Elva ke .Te pakten kishe mar dhe Ad Sy bardhin moj si ju shkoi ne mendje nuk ju falet Alkete thirri mendjes ste falen ty kto vabime?

 26. tironsi says:

  tani eshte koha qe mos ti bejme te gjitha njesh me dyshemen ,,edhe ate vend qe mori e, gjata ishte shume .. po flasim per nje festival kombetar dhe jo nje koncerte rruge,,elvana me te sajen e ka mire por ja qe ne shumica nuk e pelqejme ,,,tallavane te shkoje dhe ta kendoje tek ata qe e degjojne dhe u pelqen,, tani eshte momenti qe nje pjese nga ju te thone e ke gabim sepse eshte muzik e bukura ,, ne te tjeret qe nuk e pelqejme duhet te biem ne nivelin tuaj dhe te degjojme ate qe vetem kenge apo muzik nuk eshte ..dhe cfare muzike muzike e inportuar,,prandaj nuk e shte nevoja te ne beni kritika ketu .. doni ta degjoni degjoheni shume bukur por mos na i inpononi ne te tjereve …..

 27. mik says:

  Kjo kritike duhet te kishte ardhur prej ndonje operativ zone e jo prej nje poeti.
  Kenga, pervec musikes ka dhe tekstin, dhe teksti asht poezi. Poezia ka te drejte te huazoje fjale nga te gjitha dialektet, dhe nganjehere edhe fjale te huaja. Poezia ka liri fjale, nuk ka pranga. Mendoj se autori i ketij artikulli po pregatitet te dale ne siperfaqe si perfaqsues ” arti “, si shume analista te tjere qe s’ja kan haberin temave qe diskutojne.
  Poetin ne fjale e kam pare tek provokacja e Mustafa Nanos, dhe aty nuk degjova prej tij ndonje mendim gjenial qe t’len pershtypje, pervecse drejtuesi i emisionit ( M N ) e konsideroj si poetin me te madh te kohes !!!! Ne ate emisjon, per cudi u diskutua vetem per poetet jugor, jo kombetar. Nje turp i vertete.
  Agron Llaka nje here recitoj nje poezi te tij ne emisionin Al Pazar, te shoqeruar me nje musik melankolike per efekte emocionale.
  Gjithsesi, pa dasht me steriotipuzu origjinen e tij, poeti ne fjale duhet te jete ma dashamir, ma tolerant per poezine, jo te merret me arrestime per ” masakrimin ” e gjuhes Shqipe nga fjalet Shqipe.
  Nqs poeti do beje avokatine apo policin per mbrojtjen e gjuhes Shqipe, ai nqs ka by… th duhet ti drejtohet Parlamentit ku gjysma e fjalorit qe perdoret aty, ka origjine te huaj.

 28. Na ka ZËNË ku stregohet- VETE ia BËMË….!?
  Të ndeuar lexues Lexoni komentuesin {Katarakti*dhe i keni thënë të gjitha sa/
  Mi lumte per shkrimin kritik z .Petrit Kuka sa komentuesve -si tiransi*që me mënd këshillon..
  Nënë Pashako, me në Krah *Guri Naimit,qe po SHKUL FLOKËT ME KËTË-MARRËZI -(KËNGË)LEXUAR!.

 29. Arber iliri says:

  Kush boton kete primitiv komunist.turp .mendoj se keto lloj opinione primitive nuk do ti gjeja te botuara se edhe ne hale smundem ti lexoj.

 30. Shqiperiaeshqiptareve says:

  Po normal, po te mos ishim popull injorant dhe i paditur a do ishin bere te pasur sot, keta qe ne sot quajme artiste, kengetare, shkrimtare, politikane, e keshtu me rradhe!!!

 31. prosti says:

  Sa idiote paska ky vend. Vetem te bej na na na e te dredhe bythen .. Ska gje per te tjerat. U mush Europa me prostitutat e Shqiperise

 32. Lexusi says:

  Gopist je i modh rrespekte , ky komentusi par komplet antikapat idjot dhe injorant , kan 30 vjet qe therrasin ujku ujku kta lloj fshataresh qe nuk din nga lidhet gamori.

 33. Shqiptari says:

  Muzika ështe ndjenjë,harmoni,tingll,ritëm,emocon që transmetohet te dëgjuesi nëpërmjet instrumentistëve dhe këngëtarëve.Dhe dëgjuesi e përjeton këngën dhe ndien kënaqësi kur ajo ka një vijë melodike,tekst dhe interpretim harmonik.Në një festival të tillë si ai i RTSh nuk mud të lejohen nivele të tilla dhe banalitete,të denja për ambiente banale.Nuk mund të arrijmē nivelet e San Remos,po të ruajmë standartet që ka vendosur ky eveniment ndër vite.Janē të padenja “Risitē” e festivali të këtij fundviti.Nuk mendoj se çfarë qëndrimi do mbanin korifejt e muzikēs shqiptare,të gjallë dhe ata që janë në varr,po them atë që mendoj unë si konsumator i muzikësPavarësisht komercionalitetit dhe trendit të muzikës,ne kemi një traditë dhe krijimtari e cila nuk pranon nivele të tilla bajate.Është e pafalshme të ushqesh brezat e rinjë me të tillë”novacione”,pasi demtojmë rënde ndjenjat,emocionet,shijet,perjetomet te brezi i ri.Çdo aludim me të “kaluarën komunist”do fyente rëndē Preng Jakovën,Zadenë,Gacin,Çobën,Gjinin,Mulën,Laron,Krakkën e shumë e shumë të tjerë.Ka polt hapësira sot për tallava,për rrep,Soull,kantri,Rrok,Pop etjLe ta ruajmë të pastër këtë institucion që është ngritur me shumë mund dhe vështitësi ,ku themeluesit e paguan me burg sakrifia për ta ngritur në nivele europiane.

 34. BK says:

  Festivali i Kenges ne RTSH, eshte njelloj si Festivali Folklorik I muzikes popullore, ku nuk lejohen huazime, tekste banale dhe rryma muzikore qe nuk pajtohen me kulturen.
  Ne te dy keto aktivitete, produkti duhet te jete shqiptar.
  Sa % e popullsise e ka te qarte, se ne Festivalin e Kenges nuk lejohen tallavate, tekste banale, huazime te ndryshme etj ?
  Se keshtu I bie, qe ne festival, nje dite mund te degjonim dhe kengen Vajzat e Mbara, mbase ajo mund te fitonte ne Europe.
  Nga ky moment, personalisht do te ndjek rrugen ligjore per te mos paguar taksen e RTSH, sepse nuk me duhet me.
  Per te pare palacalleqe te tille, ka kanale te tjera me qindra.
  Si do ta justifikoje Alketa Vejsiu, faktin qe u pozicionua pro Elvanes, haptazi duke fyer te gjithe shqiptaret por dhe jurine.
  A ka ndodhur ndonjehere ky fakt ne Shqiperi dhe bote.
  Per skandalin, duhet te merren masa administrative.

 35. Golemi i Kavajes says:

  Do kisha deshire te dija mendimin e Berishes per kete festival.

 36. Malbina says:

  Xhaxhi ,,nuk jetojm ne kohen e enverit…..ka ikur koha e fustaneve veshur me pantallona ,,,dhe koha kur mendoni se keto keng ishin turp dhe per ne h***..ate keng e ka pelqyer gjith Europa… Dhe e gjith shqiperia.Super ritem dhe teksti Esh shum ne rregull,eshte modern.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje