Neritan Ceka sulmon BE-në: Keni abuzuar me restaurimin e monumenteve tona kulturore

29 Maj 2020, 15:47Kulturë TEMA

Në studion e emisionit “Shqipëria Live”, ishte i ftuar profesori Neritan Ceka

Gjatë fjalës së tij Ceka tha se në restaurimin e monumentëve kulturore në vendin tonë, janë angazhuar arkitektë të huaj, por rezultati nuk është siç pritej.

“Për restaurimin e Apollonisë u angazhuan arkitektë të huaj, nuk u angazhua asnjë shqiptar dhe ja rezultati. Këtë e bëri zyra e BE në Tiranë. 300 mijë euro kjo është hyrja, ky është një grup turistësh të huaj dhe ato rrinë në diell në korrik. Kjo është hyrja,  tabela aty pranë nuk është e zyrës së BE në Tiranë, kjo është e jona. 

Të gjitha tabelat që janë djegur nuk janë ndërruar. Ja ku kalojnë turistet, këtë e kam bërë unë në 72, kur isha drejtues. Kjo ka kushtuar 300 mijë euro. Kjo është në “Krointh” është një zjarrfikse e vogël. 

Kjo ka qenë galeria para se këta filozofët tanë ta ndryshonin, e ka bërë Mauricio Bejko në vitin 1984, ka ekzistuar deri sa të vinin këto filozofët. Kjo është galeria sot”, tha Neritan Ceka.

7 komente në “Neritan Ceka sulmon BE-në: Keni abuzuar me restaurimin e monumenteve tona kulturore”

 1. Kaonia says:

  Ke te drejte ! Te huajve su ha fare per kulturen tone jo me per ta promovuar ne bote. Hajduta 100 karat!

 2. ''kurre mos'' luftoni'' me derrat[sunitet],sepse ju leroseni ndersa derrat[sunitet] zbaviten......''[G.B. Shaw] says:

  Nerritoni: vec TIKA [turkish] mund te restauronte sic duhej mumjet tona kulturore……………gezuar ramazonin!

 3. Hahahahahaha says:

  Hahahaha. Shyqyr qe te lexojme se kalojme kohen ne mungese te Estrades te Tiranes ..
  Mod nguro dile nganjehere dhe jepe ndonje Interviste Si kjo ,,se na mungon ..
  Partia te theret gjithmone…koke kuqe..

 4. shabani says:

  Je rrot karrici

 5. rexha 10 says:

  SHQIPRIA PER TE HUAJTE KA QENE GJITHMONE NJE SHTEPI PA DERE.DHE NUKE KANE LENE GJE PA MARRE.PORE MOSE U MERZI MORE TANI SE ME MIRE ESHTE QE TI MARRE NJE I HUAJ ,SE NUKE E DINE SE C’FARE MERRE SE SA TI MARRIN SHQIPTARET DHE TI SHESIN NE TREGUNE E Z SICE BENE ME AVIONET ,ARMET ,KOMBINATE E FABRIKA QE U FUTEN PER SKRAP.
  ISHTE KOHA KURE DJALI JOTE PINTE CIGARE PURO SI AMBASADORE I SHQIPRISE NE FRANCE.XHAXHI EDI I SHKULI VESHIN ,DHE TI U TERBOVE.
  ATHERE NUKE TE RA NDER MENDE PER MONUMENTET E KULTURES. NE FIER KE NJE RESORANTE TE MADHE MBRENDA MONUMENTEVE TE KULTURES.PO KESHTU EDHE NE GJIROKASTER .KURSE GURET E KALASE NE VILBOSHTOVE PO I VJEDHIN DITEN PER DIELL,SEPSE ESHTE LENE NE MESHIREN E FATIT.

 6. rrema says:

  Brravo shoku Neritan, vetem nje te mete ke se ke pjerdhur komplet, amon se mps na vret veten se do thone e vrau Edi me qe nuk ka vra njeri deri me sot. Shoku Nerita edhe shoku Enver keshtu mendonte si per Evropen perendimore azhtu dhe per SHBA.

 7. american16al says:

  Lum shqipetaret me “intelectualet” e tipit Ceka, Milo, Berisha e surrugato te tjere……

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje