“U bëre dhe ti moj morracake”: Kur Gëzim Kulufi shante Parashqevi Simakun (që udhëtonte me autobus)

12 Gusht 2020, 18:52Lifestyle TEMA
“U bëre dhe ti moj morracake”: Kur Gëzim Kulufi shante

Tirana e viteve ’80 kishte argëtime që sot nuk mund të quhen të tilla. Ishin disa personazhe që i njihte mëhalla dhe kryeqyteti, që falë bëmave dhe sjelljes jo të zakonshme mbaheshin mend në shoqëri. Një prej tyre ishte ai që njihej si Gëzim Kulufi.

Gëzimi ishte pjesë e komunitetit rom dhe fatkeqësisht fëmijë jetim, një endacak i pa strehë që bënte jetën e zhelonit. Megjithatë Gëzimi shkaktonte humor fal sjelljes së tij dhe mënyrës së të folurit.

Fjali të veçanta shqip por me dialekt e theks rom. Nuk ishin të paktë njerëzit kur e merrnin pranë vetes që ai ti bënte për të qeshur.

Një histori e veçantë është kur Gëzim Kulufi u përballë në urban me këngëtaren e njohur të asaj kohe Parashqevi Simakun.

Gëzimi i ulur në një nga sendilet e urbanit linja Kombinat-Kinostudio dhe përball ti nga dera e urbanit shfaqet Parashqevi Simaku.

Sakaq të gjithë qytetarët në urban e kishin mendjen dhe sytë te këngëtarja mjaft e bukur dhe në kulmin e karrierës së saj, ai lëshon një batutë “të hidhur”:

Ua kjo morracakja, kur u bëre dhe ti të këndosh në festival moj morracake”

Reagimi i këngëtares ishte një skuqje e lehtë, pa e ditur që ai ishte thjesht Gëzim Kulufi, që gjithkush e dinte se me të vetëm qeshej, me të të gjithë argëtoheshin.

Fati e deshi që vdekja e tij të ishte e papritur edhe të mbetej enigmë. Thonë se u vra në mënyrë misterioze.

Vërtet jetim pa njeri, pa varr por Tirona dhe tironsit e viteve ’80 kanë shumë kujtime, mbahet mend si një endacak i këndshëm që të gjithë qeshnin.(Fjala)

43 komente në ““U bëre dhe ti moj morracake”: Kur Gëzim Kulufi shante Parashqevi Simakun (që udhëtonte me autobus)”

 1. sabriu says:

  Ca qe ky artikull bajat ordiner.mos publikoni guxhulla te tilla se i ulni vleren gazetes.

  1. Matrapiku says:

   Parashqevi Simaku (“aleat” ne Gr.) e bija e Zoica (“Jetes” ne Gr.) dhe e Thanasit.
   Po c’ne Greket ne Kavaj …. ?

   1. Arumuni i vertete says:

    O Ma-TRAP-ik
    Parashqevia eshte çobanke ose ndryshe VLLEHE ose ndryshe ARUMUNE sipas terminologjine shkencore. Natyrisht qe eshte kristere ortodokse, feja zyrtare e nje pjese te popullit shqiptar por edhe e Rumanise se sotme
    Arumunet siç e thote edhe emri jane popullsi me origjine te larget nga VLLAHIA province e vjeter e RUMANISE se sotme qe kane migruar e jane vendosur ne Shqiperi, Greqi e gjetke qe prej qindra vjetesh.
    Por ndersa ne shqiptaret dashamires e paqedashes i konsiderojme si te tille dhe njeherazi edhe si shqiptare, e jetojme ne harmoni perfekte me Vllehet, ju greket, MONSTRAT SHOVINISTE qe jeni fatkeqsi e Ballkanit i llogarisni si greke jo vetem Arumunet qe banojne ne Greqi por edhe Arumunet shqiptare te cileve u keni lidhur edhe pension sheteror megjthse nuk keni breke ne bythe, vetem e vetem si te krijoni ne kokat tuaja te nxehta MEGALLO-GERQINE
    Ptuuu, Fare e keqe

   2. Kaçi says:

    Gzim Kulufi ishte një djal rom autik. I braktisur nga familia Gzimi vuante edhe persekutimin psikollogjik dhe fizike ku trajtohej si objekt tallje
    dhe goditej nga ata injorant që në atë kohë e mbanin veten si garipa. Kjo kategori injorantësh dhe kriminelësh mund ti ja kenë marrë jetën Gëzimit të shkretë. Përsa i përket mbiemrit, Kulufi, kjo ishte një nofkë për ta poshtëruar. Gzimi jetonte duke lypur. Policía si zakonisht nuk bëri as një gjë për të zbardhur vrasje se viktimat ishte një lypës jetim dhe endacak dhe Rom.

    1. Tironci Lugano says:

     Kaci.Vrasesi i Gezim Klufit ka emer dhe mbiemer.Eshte vare padashje rastesi diku prane Stadiumit Qemal Stafa.E mesa di(sjam shum i sajte per kete) vrasesi beri 6 muaj burg.

 2. Mario says:

  Ua nuk perdoret kurr nga meshkujt ne gjuhen shqipe. Sidomos nga Gzim Kulufi.Gazetar trap qe s’din shqipen.

  1. lesh me qyrre ti mario me shoket e tu says:

   Na rrofsh karin o Mario. Ne shqip ua i themi, jo sic i thote brezi jot gej uau, wow.

 3. hahaaaaaa e forte says:

  E kane vra te shkretin
  Shumica e ketyre politikaneve qe jane sot i hajn mutin gzim kulufit per nga inteligjenca

 4. Henks says:

  Ok po ça lajm leshi është ky, një rom i zgjebosur që ka sharë nje nga yjet e muzikës shqiptare dhe ju e nxirrni si hero. Ku është lajmi këtu? Gazetarë me diploma lokalesh..

  1. Tur durrsaku says:

   Ai rom i zgjebosur…ti katunar i zgjebosur.dhe parashqevia katunare kavaje e zgjebosur…qe ti rronte fecka posht.qe sla sekrerar parti pa e pallu…ne fund sekrerari i par i durresit .mas shum pallimesh…i dua shtepi ne qender te durresit…

 5. Me respekt per Kulufin e shkret. says:

  Ja ke fut pordhes or gazetar loqe.Gezim kukufi nuk ishte jetim.Kishte Bab dhe non,motra dhe vllezer,qe mgjth fukarallikun qe ishte,kujdeseshin per Gezimin.Ishin Jevgj dhe jo Rom si thu ti debil ose debile,por pavarsisht kesaj ishin njerez puntor dhe te urte.Te gjith punonin dhe punojn me djerrsen e ballit.Nese do me dit babai I Gzim Kulufit ,kish qen partizon dhe I nderuar me shum dekorata,ku merrte pjes ne cdo festim te asaj brigade qe ai kish luftu.E vetmja gje e vertet qe thu,eshte per vrasjen e tij..Shyqyr po rreni per nje fukura,dhe kujtoni se njifni Tironen !!!.Vaj medet per pune politike,ene mire ja u bo I gjati,kur thote se jeni kazona.

 6. Ben says:

  Cfare Jane keto Shkrime Mero? Cfare po I ben Temes? Tirana e. Viteve 80.ka njarje.te.tjera dhe kjo nuk eshte ngjarje.por nje.bastardim

 7. Durrsaku says:

  Nga e shpiket ket artikull, te kafja lagjes! Keni marr gazetar ujkun e cerrikut? Ca turpi me kto qe shkruani, po ja kaloni dhe gazetes 55.

 8. Shefkiu says:

  Nesër mos harroni të nxirrni një shkrim për ‘Toren’, krenarinë e Tironës dhe gjithë Shqipërisë. Por, se mos gaboni dhe shkruani për ‘Taren’, zbuluesin e shkrimtarëve ‘agjent’ të UDB-së, po flasim për Tare bythqirin, që tironçe thirrej ‘Tore’.
  Hë, m’u lumtë Tema, se me këtë shkrim keni kaluar çdo përfytyrim, i keni hapur vehtes një fushë të pamatë për të shpalosur vlerat në dobi të shoqërisë.

 9. Alb says:

  Ca ishte ky artikull po lengon ndonjeri nga keta gazetaret nga covidi dhe u be nostalgjik.

 10. Beni says:

  Gzim ka qene i njohur nga gjith lagja. Askujt nuk i bente keq, Thuhet se e vrane per shenje me kallash ne kohen e rremujave. Mir beni qe e kujtoni.

 11. Labi says:

  Artikullin e ka bo no nji jabanxhi.nuk ka informacion per ato vite,Parashqevia nuk dukej aq shume sa te merrte te tilla fjale,e nga kush Gezil Kulufi,Parashqevia ose Marshqevia i i thrrritnin ne Tirone merrej me te tjera burra.

 12. Lala i Lushnjes says:

  Një streh e ka patur patjetër se kryetari i këshillit të lagjes shkonte në hefsel të gomares po të mos ja gjente mer koqe gazetar. Sa për dijeni kan qënë te strehuar dhe me shtëpi më të mirë se shumë popull i thjeshtë. Perse dilnin ane lumit dhe bënin kosha rrushi punë artistike me përteka sheqi si artistë që ishin ajo eshtë tjetër punë mor gomar mënash ” kazan,, .

 13. Fredi says:

  Mos u nevrikosni pa shkak o komentus mos u nxitoni , ishte thjesht nje kujtes nje nostaligji per te shkuaren dhe kaq , pse ju shokon ky artikull , ne gazeta vetem gomarlleqe shkruhen dhe ju nuk ju bejn shum pershtypje , mir beri me kte shkrim artikullshkrusi ska gje te keqe , me pelqeu foto e gzimit kisha qe ne vitin 90t pa e par,Gzimi ishte pjesa qytetit ton , per gzimin me vjen keq qe pati ate fund tragjik , ne kte bot kishte njerez shum me te shemtuar me te kqinj e me kafsh se gzimi kte e tregoj fundi tij tragjik , u preft ne paqe gzimi qe nuk i prishi kujt pun ne kte bot.

 14. Lali says:

  Duket sikur shkrimin e ka bo ndonje shok i Kulufit.

 15. Rush says:

  Gezim Kulufin e vrane rilindasit, sepse shau kryerilindasin, Skenderbeun e Dyte.

 16. Hammerhaituri says:

  Ne Gjermani k’saj i thone: Das Sommerloch füllen !
  Qe dmth plotsimin e boshllekut te veres!

 17. xhela says:

  E keqia eshte se Tirana ka qene e mbushur me Gezim Kulufa. Cdo rrugice e Tirones ka pas nga nje budalla dhe keta vazhdojne edhe sot por me nje perjashtim qe jane bashkuar dhe budallenjte e rretheve..Ne Tirone kane qene Vasil Guga i 21,Dragushi,Gimi i Sales i, Palluqia, Haxhi Plasa, Li pazari, Kizi, Liza e qymirit, Ver Llapa qe eshte mik i Lulit. Nje thenie per Tironcit thote :qe te jesh Tironc dohet te keshe nje shtepi me qerpic, nje pus, nje hurme dhe nje budalla ne shpi…… Me sa duket kaq shume budallej ka pas.

  1. Miti says:

   Jo hurme po carac. Sa mire qe i permene gjithe budallenjt, na nxorre mallin. Ka patur nje arome tjeter Tirona e viteve ‘80

  2. ? says:

   Saçi, Xhaviti, Lymi Tutit, Besim Dylekshi, Enver Hoxha, Adil Carcani etj.

 18. qeno says:

  Ky shkrim eshte nje turp e faqe e zeze, te vjen keq per te dy de shkruhet keshtu ne kete forme te turpeshme . Ky gazetar duhet peshtyre ne fytyre dhe mbi te gjitha habitem qe del ne nje gazete te tille si Tema !

 19. 19 says:

  Xhela je i modh si u kujtove per kta .i kishim heq nga memorja .respekte qamushi.

 20. Marco USA says:

  cfare artikulli pa asnje lidhje, mos e ka shkruar gje ndonje gazetar klluf?

 21. Red says:

  Gezim Kulufi ka qene legjend ne Tirane dhe ja vien te permended per kaq sa eshte shkruar. Po lexoj komentuesit me siper qe pa dyshim jane ose jabanxhij ne Tirane ose kane lindur ne vitet e ‘shkuma party’.
  R.I.P Gezim Kulufi. Respect

 22. Brezi i djegur says:

  Gzim Kulufi rob zoti, gjith diten te xhamlliku te klubi Cetit e kishe, Kulufin e moren per nishan duke u tall e rrok se rrok, ashtu ka vdek i shkreti. Resp per cunat e xhamllikut e lagjes dibronve.

 23. Xhomllik says:

  Uuuaaaa hahahaaa … Kisha dekada pa e pare fytyren e Kulufit .. haaaa … rrofsh.

 24. rrushi says:

  O xhel o rrot a..ri Tirona nē atë kohē qē flet ti ka qënē gjysma e shqiperisē dhe ti ke numruar nja pesē vetē, pa shko e numēro sa keni sjellë ju malokēt nuk hecet dot nē Tiranē nga psikopatēt qē thonē qifsha nonēn teme eqifsha motrēn teme.kshtu rracë muti jeni salihet, kur tē zesh Tironēn dhe Tironcit me gojē duhet ta lajsh mirē se ju vjen erë e keqe, se Tironcit kanē 100 vjet qė kanė pritur malokē si puna jote i kanē mbajtur dhe me bukē dhe nuk janē mērzitur kurrė. Kto janē Tironcit o pykē prej bredhi.

 25. D.Didani says:

  Nje muhabet per ne kafene por jo per gazete! Komentet e metejshme jane harxhim kohe!

 26. miu says:

  Lerini njerezit ne hallet e tyre. Te dy jane shume larg…! Ne te gjithe jemi te denuar te jetojme aty ku e meritojme.

 27. a says:

  ….komenti i “xheles” eshte fantastik !…kisha kohe pa qeshur me te madhe.

 28. Elton says:

  Nuk ka pasur te madh e te vogel qe nuk e ka njohur kulufin ne Tirane .

 29. Likja says:

  E pastaj..kaq ishte….o gazetar kullufi…

 30. qytetar says:

  Ing. Meto. Pak me kujdes me rdaktorin e Gazetes.
  Mos na e fyej intelegjencen me gazetare te tille.

 31. Berti says:

  Parashqevia eshte e rangut te hollivudit, paska guxuar psikopati te flasi per Parashqevine

 32. Erdogan says:

  Emri dhe sidomos Mbiemri i Parashqevis eshte Greke,gje qe tregon me se miri Identitetin dhe Ndergjegjen e Saj mijeravjecare.
  Parashqevi- E Premte shqip.
  Mbiemri Simaku ishte Figure e Lashte e Athines.
  Si-Mahos-Bashkeluftetare shqip.
  Andro-mahos,Beteje (Battle) shqip.
  Emri i gruas se Heroit Greke te Troas ne Dhardhanele e kishte Andromahi.
  Ashtu sic e kishte gruaja e Prijesit te Epirit (sipas propagandes turko-fashiste) Jeorgios Kastriotis Andromahi e quajture nga katoliket,Donika!
  1100 vjet Bizant Greke Orthodhoks dhe Donika katolike?
  Te vetequajturit Shqipo,identitet ky nga simboli i flamurit (fllug) Greke te Perandorise Greke Bizantine me qender Kostandino-poleos duhet te mesojne se nuk jane thjesht nje vend myslimane sic tha dhe Bushi,por Epirote,Ilyre me Y Greke qe jane pjese e Historuse dhe Mithollogjise Greke.
  Jane pjese e Civilzimit Greke qe amerikanet dhe italianet e krijuan si Pashallek turk duke mohuar Luften Heroike te Epiroteve,te ashtuquajtureve Arvanitas per clirimin e Mikras Asias,Kostandinopolit,Pontios,Smirnas,Magna Grecias,Vorio Epiros e te tjera,ecetera.
  Te vetequajturit Shqipetare te Arnaut,Arvanit,Alvanit,Arberisht duhet te mesojne Alfa Beten se eshte ne te miren e tyre.
  Eshte e Shenjte dhe e Ndershme te nderosh dhe respektosh Gjakun,Identitetin,Kombin.
  Por sic ka ngjare historia,ky vend nuk behet “Shtet” (State) per aresyet qe kush u turqizua dhe luftoi per tur-qine jo qe nuk kerkoi nje Falje te Madhe atyre qe nuk u tjetersuan dhe nuk ndruan Besen,Identitetin,Kombin por e kane mbushur kete toke me Histori dhe Cibilizim Greke ne nje turqi te vogel.
  U vjen mire qe Ministri turk Cavutoglu apo Cileri i mbron ne emer te Allahut duke mohuar Krimet 500 vjecare te tyre.
  Ketu ishte Epir por tani Rrumpalle turko,fashisto,greke.

 33. USA says:

  hahahah Parashqevia eshte e rangut Hollywoodit hahahah ajo eshte vetem nje cope kurve dhe Kulufi ja ka bo mire o kllufi Berti

 34. Elio Gora says:

  Cfare shkrimi idiot.Eshte turp per “Temen”.Po qe keshtu edhe une mund te bej nje shkrim.Kisha mare autobuzin e unazes,kur tek stacioni i ministrise se jashteme hipi Parashqevi Simaku.Kishte shume njerez ne urban dhe ajo qendroi perballe meje,po sigurisht me tangerllikun e nje figure publike.Nuk e kam pas zakon tu hedh fjale vajzave,pra nuk i fola aspak e meqe per mua ishte e paharitshme,i ktheva bythen ne menyre demostrative.Paro u xhindos nga veprimi im dhe mu duk se do te shkonte shume larg,por nga veprimi im zbriti tek stacioni i SHQUP-it.Hajt pra botojeni edhe kete “artikullin” tim tani dhe mbushni faqet e gazetave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje