Këngëtarja e njohur “masakrohet” në rrjet: Po fsheh prejardhjen shqiptare, duke u hequr si afro-amerikane

12 Gusht 2020, 10:44Lifestyle TEMA
Këngëtarja e njohur “masakrohet” në rrjet: Po fsheh

Rita Ora po akuzohet për falsifikimin e prejardhjes së saj në rrjete sociale.

Kjo ka ardhur si pasojë e disa komentuesve në rrjetin social Twitter, të cilët vetëm së fundmi kanë zbuluar se këngëtarja është shqiptare, pavarësisht se ajo që në fillimet e saj ka folur vazhdimisht për rrënjët e saj nga Kosova, shkruan Daily Mail.

Daily Mail shkruan se rrjetet sociale po gumëzhijnë pas një fototje që tregon se prindërit e saj janë të bardhë e ndërsa këngëtarja është me ngjyrë. Gjë kjo që tregon se ajo ka zgjedhur të ndjekë një kuluturë tjetër.

Krijuesja e hitit “Hot Right Now” më parë kishte rrëfyer për prejardhjen e saj, duke treguar se prindërit e saj kishin shkuar si refugjatë në Londër.

Por, për shkak të stilit që ajo prezanton në skenë dhe paraqitjet e saj, ka bërë që shumë kritikues ta akuzojnë atë për ‘blackfishing’.

‘Blackfishing’ është term, i cili përdoret për personat të cilët falsifikojnë prejardhjen e tyre, duke  përvetësuar një kulturë tjetër.

“Rita Ora nuk është person me ngjyrë dhe që të dy prindërit e saj janë të bardhë. Ajo ka qenë duke falsifikuar prejardhjen”, ka shkruar një komentues.

Postimet e këtij lloji kanë marrë mbi 100 mijë pëlqime, ndërsa Rita shihet me gërsheta të stilit afro-amerikane, çka sipas komentuesve, tregon se ajo po hiqet si tjetër njeri, për të përfituar më shumë famë pas lëvizjes së fundit që ka pushtuar gjithë botën, për të drejtat e njerëzve me ngjyrë.

Rita dhe familja e saj u shpërngulën në Londër gjatë luftës në Kosovë, ku u vranë mijëra persona.

Vetë Rita në fakt, e ka pranuar se është me origjinë nga Kosova dhe s’e ka mohuar ndonjëherë prejardhjen e saj shqiptare.

27 komente në “Këngëtarja e njohur “masakrohet” në rrjet: Po fsheh prejardhjen shqiptare, duke u hequr si afro-amerikane”

 1. Titi says:

  Te zite ne per elitat qe na perfaqsojne neper bote, “Me mire zezak se shqiptar!”

  1. ''..........nese gervish sado pak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh arabin qe ai fsheh mes vedi''[thene kjo nga nje myslimon analist] says:

   ora nuk po fsheh asgje,origjina e saj arabe nuk ja lejon nje gje te tille,skandloze do te shte nese ajo[dhe gjithe sunitoshqipfolesit]do te hiqeshin si shqiptare…………..!

  2. Gjergji says:

   O idiot, po kush te jep te drejten qe ti te kesh internet e te japesh mendim. Po ti, dhe shoket e tu ketu tek Tema, jeni me shekuj mbrapa, ju e morret m’qaf ate vend te bukur, dikur Iliri e sot Shqiperi. O idiote, po kur e ka mohuar Rita prejardhjen e saj shqiptare? Be cdo rast qe i eshte dhene ajo eshte mburur se eshte shqiptare. Po pse o truthare jeni gati te shani kedo pa pike logjike? Po pse o debila, e veshtire eshte ti japesh nje zezakeje $100 dollare qe ajo te filloje kete zhurme? Po a e kuptoni o aziatike se e gjithe kjo eshte loje e serbeve dhe e grekerve? Ptuuuuh ju peshtyj qe ketej nga larg

  3. Iliri says:

   Te jeshe zezak psh grek nuk ka absolutisht problem! Por R Ora ne cdo sekond ka treguar te verteten ,mburrur per te,…dhe ne kanalet ma te medha amerikane ka bere gjestin e SHQIPONJES duke thene se eshte flamuri im shqiptare..dhe vete drejtuesja..beri te njenjten gje. Tjerat jane perradha femijesh..pune gazetarucesh.g ..

 2. Noci says:

  Asht nja perkufizim ekzakt per te tilla raste ku shprehja se: Femijes i dihet vetem Nana ndersa baba i njihet vetem me ADN!Ndaj ndoshta çika a ka te drejte te pretendoj!

 3. abc says:

  Cucat “patriote” te Shqypnis Etnike dhe Autoktone, o sa mire me qen Afrikan.
  Puuuu nuk lat gje pa bere … Partuza, Lezbo, Afrikane, Patriote, Bamirse …

 4. Who let the bitch out..snoopy says:

  Rita i ban hyzmet vtem asaj vegles zezakve snoopi,edhe kjo baxhelle kerkon vemendje pasi si kangtare njaq e pat

 5. vjeshta says:

  Jan ba flokët kaçurrela qysh kur ashtë qi me Hamiltonin ne Ulqin!
  Dava kurvash të rangut të naltë.Pse hupim kohën me të?!!

  1. W says:

   Kurse ?dosat e burdellos se janullatosit me sekretare merushe bazovic , bejne gojore vetem per 300 euro ?,,??

 6. Arber says:

  Kjo eshte edhe ‘burre”, mos e haroni.Eshte e deklaruar se impresionohet nga femrat.Kjo batak nuk bie arome femre.Shum me mire qe deklarohet bythzeze

 7. XheJ eN Bi says:

  Titi – Noci – abc -Who let the….
  Ore që të katërt ,vetëm titullin lexuat dhe menjëherë të komentoni !!!
  Lexojeni njëherë dhe po se kuptuat kërkoni ndihmë ,ose lexojeni ngadalë me gishta…

 8. Na myten says:

  Rita Ora ishte tu “moneyfishing” por komentuesit e rraces se paster me 2 neurone ne vend te trurit nuk e kuptojne. Go Rita go!

 9. Tuk Tuk says:

  Rita pasi provoi gjithe xaxat e londres dhe amerikes,tani i hap kembet me nje gabel Grek nga Franca…kjo eshte kryeKK .

 10. Qinan Tigri says:

  Shif esapin tand goce
  Bohu edhe majmune po deshte por veç shqiptare jo.
  Çe do me ken shqiptare.
  Apo me perfundu prostitut shqiptarsh?!
  Apo me t rraf burri 5 her dita.
  Un per veti e ndrroj pasporten shqiptare me passport majmuni.
  T pakten do jem i lir.
  Me mir si majmun por i lir n xhungel,sesa si shqiptar n shqipni a gjerk.

 11. PARRUCA says:

  komentoni ju barkthate…ajo nuk ka mohur kurre qe eshte shqiptare nga KOSOVA…e ka thene hapur se ndjehet krenare qe eshte shqipatre, ne cdo studio televizive dhe interviste dhene prej saj…
  pse pak idiote ka ne bote si ju qe komentoni me siper…
  Ajo eshte nje nga kengetaret me te mira ne bote, ka kenduar ne mes te TIranes dhe PRISHTINES…NUK ESHTE SI JU QE KENI DERRUAR EMRAT EDHE MBIEMRAT ne GREQI…rrjedh nga nje familje artistash dhe nje nga familjer me te mira te Gjakoves….origjinen e ka nga Shkodra familja SAHATÇIU…
  merruni me nderin e motrave dhe nenave tuaja dhe mos guzoni te ofendoni nje ikone boterore…jo rastesisht jemi ketu ku jemi, se nuk keni mentaliet Europian, por anadollak dhe aziatik…

  1. durrsak says:

   ik mer hajdar

  2. Tuk Tuk says:

   Ik ore malok qe qenke barmbushur ti me peshq te qelbur nga buna.ti ndihesh me shume serb se shqiptar….
   Parkaruca e gabeleve te shkodres qe vriten pse me shef.

 12. Komentuesit e nderuar ngaterrojne Rita Oren dhe prinderit e saj me motrat dhe prinderit e tyre !!
  Pedera. Kur dilni neper diskot e botes mburreni me origjinen e saj shqiptare duke u hequr si patriotet e saj.

  1. Tuk Tuk says:

   Po ti motren si Rita e ke qe hap kembet me zezaket…kush fashion loqen me kete gabele…Sahatqiu duket qe jane turq Shkodres…..Rita eshte bere si Rita e Tazes dikur ne shkoder.

 13. Marco USA says:

  Te jesh bythzi sot eshte (((moda))), dhe kjo ndjek mode.

 14. Martin says:

  Ore Hora, ore sahan lepires Greko Setbe, Turp qe i thoni vetes Shqipetare. Mundoheni ta nxini cdo arritje te shqipetareve
  Turp te keni qe bini pre e fushatave serbo greke anti shqipetare, per te denigruar cdo gje qe ka vlere kombetare . Jetoj ne Londer qe nga viti 1998, Njoh Rita Oren dhe te afermit e saje, qe jane nejerez te shkelqyer, dhe mjafte te sukseshem. RITA ORA eshte Shqipetare dhe eshte shum krenar per kete. Ju sahane lepires Greko Serbe, ja keni ziline Rita Ores, qe nga nje femij emigrantesh te Kosoves, eshte ngjitur ne majat me te larta te Artit Boterore, dhe keshtu eshte bere nje Ambasadore e perhershme e interesave kombetare. Mbi te gjitha, Ajo eshte Me patriote se ju brek grisur, dhe truthare. Rrofshin Shqipetaret patriot qe neperbote po bejne emer te mire, shkofshi ne hale ju thashethemegji te shplare, qe merrni nga nje kocek ng Serbet dhe grekerit per te perbaltur figurate tona. Rrofte Kosova , Rrofte Shqiperia. E keni Nga Martini

  1. daniel says:

   ambasadorja kti timit
   ambasadorja matrapikut po

 15. Martin says:

  I Ka fajet Mero Baze qe lejon nje fenomen te till ne gazeten e tije. Eshte njellloj si ju qe shani Rita Oren.
  Mero, O Mero, Mblidh mendjen . Ne vend qe te mbroje vlerat e bukura dhe te vecanta Shqipetare, pasurohet ne menyre kaq te pa ndershme duke lejuar denigrimin e Njerezve me te vyer, Shqipetare.

 16. Timi says:

  Se çfarë fut Rita mes këmbëve është punë private e saj. Sdi pse ju dhëmb juve!?? Si këngëtare ka sukses dhe për ne është sukses kur thotë haptazi që është shqipetare. Mos i qani hallin Rites ju.

 17. Ben says:

  Cne Afro-American kur nuk ka.lindur ose nuk jeton ne SHBA? Vini emrI’m e sakte.!

 18. Iliri says:

  Te jeshe zezak psh grek nuk ka absolutisht problem! Por R Ora ne cdo sekond ka treguar te verteten ,mburrur per te,…dhe ne kanalet ma te medha amerikane ka bere gjestin e SHQIPONJES duke thene se eshte flamuri im shqiptare..dhe vete drejtuesja..beri te njenjten gje. Tjerat jane perradha femijesh..pune gazetarucesh.g ..

 19. skerdi says:

  dava zorraxhie rob pa dinjitet se po te kishte sdo qe zhgerryer si qymyr trulaska

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje

Blog Tema