Zbulimi në Australi, njerëzit kultivonin banane që 2000 vjet më parë

12 Gusht 2020, 10:21Lifestyle TEMA

Arkeologët kanë zbuluar në Australi një fermë antike bananesh që mendohet se kultivohej nga indigjenët australianë.

Sajti daton 2145 vjet më parë dhe u gjet në një ishull të vogël. Kërkuesit zbuluan mikrofosile, vegla guri, qymyr druri dhe disa reshta muresh mbajtëse.

Ky zbulim hedh poshtë mitin e krijuar se vendasit në Australi ishin gjuetarë.

Kërkimi u krye nga një epik i përbërë nga Universiteti Kombëtar i Australisë dhe Universiteti i Sydney.

“Kërkimi jonë tregon se të parët ishin të përfshirë në kultivimin e praktikave të kopshtarisë rreth 2 000 vjet më parë”, tha drejtuesi i kërkimit Rober Williams.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje

Blog Tema