Ekspertët tregojnë tre kategoritë e personava që nuk duhet të mbajnë maskë në fytyrë

12 Gusht 2020, 14:31Lifestyle TEMA

Vendosja e maskës në fytyrë është një nga masat më të domosdoshme që mund të pengojnë përhapjen e pandemisë. Në shumë vende të botës, maskat janë bërë të detyrueshme, sidomos në ambiente brenda dhe të populluara.

Përdorimi i tyre po na sjellin shumë shqetësime, sidomos që tani ndodhemi në stinën e verës dhe temperaturat e larta janë të padurueshme, por nga frika njerëzit janë detyruar t’i mbajnë ato si në ambjentet e mbyllura dhe në ato të hapura.

Ekspertët e CDC në Amerikë, kanë përmendur tre kategoritë e njerëzve që nuk duhet ta mbajnë maskën dhe nuk do ndëshkohen nga shteti.

-Nuk duhet të vendoset tek fëmijët më të vegjël se dy vjeç

-Nuk duhet të vendoset tek persona që kanë mungesë oksigjeni

-Nuk mund të vendoset tek persona që janë të pavetëdijshëm apo me aftësi të kufizuara.

Një problem i madh është se shumë njerëz që nuk duan të vendosin maske, justifikohen se kanë probleme me frymëmarrjen, kështu ata mund të jenë nxitës së përhapjes së virusit.

Ekspertët kanë përmendur edhe njerëzit që janë asmatikë. Sipas tyre, shumica e asmatikëve mund të vendosin maskë pa problem, por nuk duhet ta mbajnë me orë ta gjata.

Kurse njerëzit që kanë sëmundje kronike pulemonare si për shembull bronkiti dhe emfizama e kanë 100-fish më të nevojshme mbajtjen e maskës, pasi kanë rrezik më të lartë të ndërrojnë jetë nëse infetohen.

Dikush që nuk e mban dot maskën, le të qëndrojë brenda në shtëpi.

1 komente në “Ekspertët tregojnë tre kategoritë e personava që nuk duhet të mbajnë maskë në fytyrë”

  1. Kozmo says:

    ESHTE E VERTETE QE LUAJNE ROLIN SIKUR JANE TE SEMURE, POR SHOFERI I AUTOBUZIT NE WIENE I NXJERR JASHTE, DUKE I THENE QE TA BEJNE RÜGEN NE KEMBE NE AJER TE PASTER. ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje

Blog Tema