Historia e pabesueshme: Si i vrau personalisht 15 mijë njerëz kryexhelati i Stalinit

17 Tetor 2020, 17:33Dossier TEMA

Vetë shumica e xhelatëve të Stalinit ranë viktimë e terrorit. Sidoqoftë, më i tmerrshmi prej tyre i mbijetoi të gjithë eprorëve të tij, duke përfshirë edhe Jozef Stalinin vetë.

Ai ishte kasapi më i egër i Stalinit. Vasily Blokhin jo vetëm që drejtoi një skuadër pushkatimi (i ashtuquajturi “grup special”) që ekzekutoi “armiqtë e popullit” në masë, por personalisht dërgoi 15,000 individë në botën tjetër.

Blokhin u bë krye-xhelat i përgjithshëm në vitin 1926, duke marrë detyrën e komandantit të OGPU-së. Gjatë tre dekadave të ardhshme, kjo organizatë do të pësonte disa ndryshime si në emër (NKVD, MGB, KGB) ashtu edhe në udhëheqje. I vetmi faktor i vazhdueshëm ishte Blokhin.

Dora e djathtë e djallit

Kryerja e vrasjeve të përditshme nuk mund të mos ndikojë në psikikën e njeriut. Shumë xhelatë bolshevikë nuk mund ta duronin atë: ata përfunduan në institucione mendore, ranë në depresion të thellë dhe kërkuan shpëtimin në alkool. Vetë ekzekutimet shpesh kryheshin ndërsa ishin nën ndikim.

Vasily Blokhin nuk ishte një prej tyre. Ai iu afrua punës së tij “në mënyrë profesionale”, me një mendje të ftohtë. Ai kurrë nuk piu para një ekzekutimi dhe i ndaloi vartësit e tij ta bënin këtë. Një pikë e “lehtësimit të stresit” lejohej vetëm kur vepra ishte kryer.

“Sigurisht, ne pinim vodka derisa të humbnim vetëdijen. Thoni ç’të doni, puna nuk ishte e lehtë. Ne lodheshim aq sa mezi qëndronim në këmbë. Dhe laheshim me kolonjë. Kjo ishte e vetmja mënyrë për të hequr qafe erën e gjakut dhe të barutit. Edhe qentë largoheshin nga ne dhe nëse lehin, atëherë do të ishte nga një distancë e sigurt”, kujton Aleksandër Yemelyanov, një anëtar i skuadrës së pushkatimit.

Blokhin nuk e lejoi kurrë që puna e tij e tmerrshme të konsumonte jetën e tij. Ai është ndoshta i vetmi xhelat në histori që ka marrë një arsim universitar. Plus që ai kishte një pasion të vërtetë për kuajt: biblioteka e tij në shtëpi përfshinte deri në 700 libra rreth tyre.

Me gjak në vena dhe në duar, Blokhin skaliti shpejt një karrierë për veten e tij. Gjatë shtypjeve masive të fundit të viteve 1930, atij iu besua të merrej me viktimat e rangut më të lartë. I armatosur me Ëalther PP (që nuk nxehej aq shumë sa pistoletat e tjera ruse kur qëllonte), ai personalisht qëlloi udhëheqësit më të lartë ushtarakë të shtetit sovjetik, duke përfshirë Mikhail Tukhachevsky, Iona Yakir dhe Ieronim Uborevich.

Lista e tij personale e viktimave përfshinte gjithashtu gazetarin Mikhail Koltsov, regjisorin e teatrit Vsevolod Meyerhold dhe shkrimtarin Isaac Babel. As dora e Blokhin-it nuk u lëkund kur u ngarkua për të qëlluar ish-shefin e tij dhe kokën e NKVD-së Nikolai Yezhov, kur ky i fundit ra në disfavor me njeriun në krye.

Flirtim me vdekjen

Në vitin 1939, Vasily Blokhin ishte gati i ngritur nga petarda e tij. Lavrenty Beria, i cili sapo ishte bërë shef i aparatit të sigurimit të shtetit, filloi të pastronte njerëzit e Yezhov – dhe Blokhin nuk ishte aspak në fund të listës.

Sidoqoftë, pasi kërkoi autorizim nga “Babai i Kombeve”, Berias kjo iu mohua papritur. “Shoku Stalin nuk u pajtua me mua, duke thënë se njerëz të tillë janë të nevojshëm për punë të ndyra”- kujton ai në 1953.

Duke u kthyer në zyrën e tij, Lavrenty Beria thirri Blokhin dhe udhëheqës të tjerë të “grupit special”. Ata u larguan pas një bisede të gjatë, pasi kishin marrë një kartë totale lirie nga djali i ri në krye.

Ekzekutimi i oficerëve polakë

Kulmi i karrierës së Blokhin në vrasje ishte pushkatimi në maj të vitit 1940 i një grupi oficerësh polakë të arrestuar në kampin Ostashkov në rajonin e Kalinin (tani Tver), pjesë e masakrës së gjerë të Katyn. I dërguar nga Moska, ai u vu në krye të ekzekutimit, me një njësi prej 30 oficerësh të sigurisë Cheka në dispozicion.

“Blokhin veshi rrobat e tij kaakteristike: kësulë lëkure kafe, përparëse prej lëkure të gjatë kafe dhe doreza lëkure kafe që shtrihen përtej bërrylit. Më bëri një përshtypje të madhe – ai ishte personifikuar me vdekjen”- kujton Dmitry Tokarev, kreu i Drejtorisë së NKVD-së për rajonin e Kalinin.

Të dënuarit u qëlluan natën, në grupe prej 250 personash. Një mesatare prej tre minutash janë shpenzuar për një viktimë.

Pas çdo turni të natës, Blokhin i linte vartësit e tij të nervozuar të pinin alkool. Ai vetë mbeti krejtësisht i qetë, duke treguar indiferencë të plotë ndaj asaj që po ndodhte.

Si rezultat i operacionit për të “zbrazur” kampin Ostashkov, 6 mijë e 311 njerëz u vranë, me Blokhin që qëlloi personalisht më shumë se 600 polakë. Për të shtuar fyerjen e vrasjes, u mbajt një banket i madh për të shënuar fundin e ekzekutimit.

Ekzekutori takohet me krijuesin e tij

Vasily Blokhin ishte një nga ata me fat. Ai jetoi më shumë se të gjithë shefat e tij të spastruar – Genrikh Yagoda, Nikolai Yezhov, Lavrentiy Beria dhe Viktor Abakumov dhe iu dhanë çmime si: Urdhri i Leninit, dy Urdhrat e Yllit të Kuq, Urdhri i Luftës Patriotike (Shkalla 1) dhe Simboli i Nderit Çekist.

Shpejt pas vdekjes së Stalinit, Blokhin doli në pension dhe iu dha një pension nderi. Por ai nuk vonoi ta shijonte. Vendi shpejt filloi hetimin e rasteve të viktimave të pastruara dhe krimet e regjimit stalinist.

Ekzekutuesi që theu rekorde u thirr në mënyrë të përsëritur për marrje në pyetje, megjithatë ai i shpëtoi ndjekjes penale, pasi ai u pa si një mjet, jo si një organizator i terrorit.

Sidoqoftë, në nëntor 1954, Vasily Blokhin u hoq nga grada e gjeneral majorit “për shkak se kishte diskredituar veten ndërsa punonte për shtetin … dhe sepse ishte i padenjë në lidhje me gradën e lartë të gjeneralit”. Vetëm disa muaj më vonë, në moshën 60 vjeç, ai vdiq nga një sulm në zemër (ose qëlloi veten, sipas disa zërave).

Për ironi të fatit, vartësi kryesor i Stalinit u varros në Varrezat Donskyoe të Moskës, ku qëndrojnë në varre të përbashkëta eshtrat e shumë prej viktimave të tij.

RBTH: Përshtati në shqip Hashtag.al

5 komente në “Historia e pabesueshme: Si i vrau personalisht 15 mijë njerëz kryexhelati i Stalinit”

 1. enveri says:

  8 mije vrau SALI BERISHA ne 1998

 2. qytetari says:

  Eshte e vertete historike,qe dhe oficeret naziste,qe i urrenin kaq shume judet mund te vrisnin direkt,nje apo dy me tej nuk mundeshin,si pasoje e kesaj u krijuan dhomat e gazit.

 3. Korabi says:

  Shume large keni shkuar,ne Rusi,investigoni krimet e Sali Berishes 92-97,do keni supriza qe nuk mund ti merni me mend,Stalini dhe Enveri do ju duken humanist,engjej para shpellarit nga Vicidoli.

 4. Ku jeni te semure komunista , ju jo vetem qe jeni tru shperlare , por e keni trurin e pjerdhur nga komandanti juaj shpirterore kjofte largu enver.
  Ketu flitet per krimet e atij bolshevikut te ćmendur ne B Sovjetik , e ju thoni sa vrau Berisha , ok mund te jene e vertete, por a nuk vinte ai nga shkollat e hales enver ,pra si ai e shume te tjere si ju jeni njeriu i ri i kohes se perenduar te Anti Krishtit enver , qe per fat te keq te popullit vazhdoni te keni pushtetin politik e ekonomik ……………..etj ……….. Titulli i artikullit me kujton ato krime te pa besuashme te kjofte largut qe nuk mjaftohej vetem me burgosjen e kundershtareve , por kush vdiste ne burg i groposnin ne nje grope te ceket me qellim qe tju humbasin edhe eshtrat , pra ai kjofte largu e denonte njerezit edhe mas vdekjes , shembull tragjik qe besoj nuk mund te kene ndodhur ne ndonje vend te botes ne shekullin e kalur ….

 5. Rita says:

  Koment brilant i komentuesit qe ka zgjedh epitetin e mesiperm, “Per tru shpla…….” Krimet e sundimit shqiptar ndaj shqiptarit ne kohen 1941- 1992 jane me te frikshme e te pa shembullt ne krejt boten.Dhe krimet qe vijuan e vazdhdojne dhe sot pas 1992 jane vec vazhdim i po te njejtes strukture ,ideollogji dhe synim i asaj te vjetres,te viteve shkaterrimtare te moralit,kultures e dokeve shqiptare.A nuk ironizojne sot nostalgjiket e sotem te krimeve te pushtetit monist se ,,,,, ‘Demokraci kerkuat ,na po ju a japim jo sic prisni por sic do jua servirim ne…….’Dhe kollona e gjate e ushtrise shqiptare ,tashme e veshur ndryshe pa yllin ne kapele Kollona e ushtrise se heshtur e Sigurimit te fshehte u shperndane ne cdo cep te vendit si dhe ne mbare boten per ngritjen e “Demokracise”jo te pritur nga populli por sic e kane planifikuar ato qe sot per cdo krize e fatalitet te gjykohen drejtuesit e sotshem qe ato te djeshmit kriminelet e vertete te harrohen dhe pse jo te duken me te afte dhe njerezor .Por cdo plan i tyre sado afatgjate te jete do te deshtoje dhe ka deshtuar se historia disponon fakte rrenqethese nga me monstuoze qe ka kryer pushteti monist karshi popullit te vet.Prandaj vazhdoni te emertoni Berishen,Majkon,Meten,
  Nanon e Ramen si kriminele por mos harroni baballaret e tyre se kush jane qe te kuptoni se kriminelet lindin vetem kriminele .Jo gjithmone por per fatin tone te zi …..PO.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje