Vrasja greke e Gjeneralit Telini që shihte shqiptarët deri në Janinë e Çamëri

18 Tetor 2020, 09:00Dossier TEMA

Më 27 gusht të vitit 1923, në rrugën që bashkon qytetin e Janinës me Kakavijën, 10 kilometër pranë kufirit, njerëz të panjohur vranë në një pritë të organizuar Gjeneralin italian Enriko Telini, kryetarin e Komisionit të Lidhjes së Kombeve, të ngarkuar për delimitimin e vijës së kufirit tokësor mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Vrasësit, që kishin bllokuar rrugën me anën e një peme, duke përdorur armë të prodhimit gjerman, ekzekutuan të gjithë sa ndodheshin në makinë, shoferin, një mjek, adjutantin e  Gjeneralit, përfshirë edhe përkthyesin shqiptar.

Ekzekutimi i gjeneral Enriko Telinit dhe i gjithë stafit të tij futi në lojë një personazh të paparashikueshëm – Kryeministrin italian Benito Musolini.

Edhe pse të gjithë ata që humbën jetën i përkisnin një komisioni teknik të dërguar nga Lidhja e Kombeve, Musolini e pa ngjarjen si një çështje ekskluzivisht italiane.

Kështu, pa asnjë komunikim me Lidhjen e Kombeve, dhe asnjë konsultë me katër fuqitë e mëdha aleate, Anglinë, Francën, Shtetet e Bashkuara dhe Japoninë, ai u vë grekëve disa kushte ultimative që duhet të përmbusheshin brenda 24 orëve.

1-Paraqitje e ndjesës formale nga ana e qeverisë greke për atë italiane.

2-Zhvillimi i një ceremonie solemne funebre për viktimat e masakrës, e mbajtur në Athinë në prani të gjithë anëtarëve të qeverisë greke.

3-Nderime përpara flamurit italian gjatë së njëjtës ditë të ceremonisë funebre.

4-Hapja e një hetimi, ku duhet të bëjë pjesë edhe një përfaqësues italian, koloneli Perrone.

5-Dënim kapital për të gjithë autorët e krimit.

6-Kompensim në vlerën 50 milionë lira.

7-Nderim ushtarak për të gjithë të rënët në momentin e imbarkimit të tyre për në Itali.

Qeveria greke nuk pranoi të përmbushte të gjithë kushtet.

Kaq mjaftoi që Musolini të urdhëronte, pa asnjë lloj hezitimi, flotën detare dhe atë ajrore të përgatiteshin për luftë.

Kështu, më 31 gusht 1923, vetëm katër ditë pas masakrës, ushtria italiane, pas një bombardimi të shkurtër, por të përgjakshëm, pushtoi ishullin e Korfuzit.

Kjo ishte ajo që u pa e mësua nga opinioni botëror.

Por cilat ishin shkaqet e vërteta të vrasjes së Gjeneral Enriko Telinit?

Edhe pse grekët u munduan t’u hidhnin fajin bandave shqiptare, edhe pse hetimet sërish flisnin për autorë shqiptarë, e vërteta ishte krejt tjetër.

Vrasja ishte porositur nga grekët, ndërsa arsyeja përse Gjeneral Telini duhet të vritej ishte edhe më e qartë.

Gjatë gjithë drejtimit të punës prej tij në terren, ai kishte mbrojtur me forcë interesat e Shqipërisë dhe shqiptarëve./Abc/Story

15 komente në “Vrasja greke e Gjeneralit Telini që shihte shqiptarët deri në Janinë e Çamëri”

 1. Kosta says:

  Po keta jane greket kjo dihet: armiq te betuar deri ne vdekje, kunder kombit Shqiptar.
  Greket duhen shfarosur nga faqja e dheut. Jane nje pjelle fallco e interesave ruse-serbe.
  Kane qene kunder nesh, jane kunder nesh dhe do jene pergjithnje kunder nesh. Kush i fryn tezes se miqesise eshte leshko injorant ose i shitur.

  1. Igor says:

   Bravo zoteri Kosta ,une mundohe te kuotoj dhe oyes vetveten pse Shqipetaret nuk e kuptojne taktiken Greke kur ata te gjith e dine historine e Grekut,Serbit,Rusit ,e vetmja qe shpeton Shqiperine esht vendosja e nji murit ne kufi me Greqine,Maqedonine malin e Zi,dhe vetem dalje nga deti ne Kroaci ,dhe me keta te gjith prishi maredhanjet,dhe pazaret ,pershendetje.

   1. Flm says:

    Vrasja e gjeneralit Italian Erico Telinit ishte nje veper e pa bes e Turk-Arnautve, per te fajesuar Greqin dhe te detyronin Italianet te ndeshkonin Greqin (sic ndodhi).
    ###
    Greqia ishte e pa fuqishme te provokonte superfuqin Italiane, ne nje moment kritik sic ishte ajo e demarkacionit te kufirit.
    ###
    Dhe pikerisht, nga kjo ngjarje e humbur doli Greqia dhe triumfatore doli Shqiperia (pa hedhur as nje fishek ndaj Grekve, por duke shenjestruar vetem E. Telinin).
    ###
    Kjo “recet” pa besie u perdor edhe ndaj Shqiptarit Daut Hoxha, e vrane vet Shqipot ne menyr barbare (duke i pere koken) ne bashkpunim me Italianet, qe te krijonin nje preteks te forte per sulmin ndaj Greqis (sic ndodhi), menjeher pas ketij incidenti ndodhi dhe sulmi ndaj Greqis.
    ###
    Per vrasjen e pa bese te Daut Hoxhes flet vet djali i tije Ibrahim Hoxha.
    Lexoni ne Internet …. “Intervista/ “Si ma vranë babain për të nisur luftën italo-greke në ‘40”
    ###
    Ja pra sa qart duken mashtrimet Shqiptare qe i behen te vertetave historike.

 2. Eri says:

  Gjen.Telini e meriton nje bust me pllake perkujtimore ku te shkruhen dy rreshta per martirizim e tij.

  1. Arlini says:

   Eri gjeneral Telini e ka pasur bustin ne mes te Tiranes ne kohen Zogut. Sapo Enveri erdhi ne pushtet e rrezoj. Dhe me pas filloj vrasjen e gjeneraleve me origjine nga Çameria. Sic ishte grupi i gjeneraleve te Teme Sejkos. Dhe me pas i zevendesoj ata me grek. Sic ishte gjithashtu dhe shefi i shtabit te pergjithshem qe kishte gjithe ushtrine shqiptare ne dore Kiço Mustaqi.

  2. Dani says:

   Ne jemi komb pa busull ,i ndërtuam shesh dhe bust ataturkut që zbrazi fshatrat shqiptare dhe ua dha grekeve dhe serbëve,Më vjen keq ta them po ne jemi komb që jemi destinuar të zhdukemi

   1. Arlini says:

    Dani sikur u vendos ne Londer copetimi i trojeve shqiptare ne 1913. Ç’ne qe na doli Ataturku tani nga ty?! Ataturku mezi ndertoj Turqine duke bere lufte me 6 shtete njekohesisht. Paska pas kohe te merrej dhe me katundet shqiptare.

 3. Kujdestari i eunuk-erve says:

  Une nuk kuptoj artikull shkruesin qe megjithese e thekson qe vrasesit ishin shqiptare ( nga ata qe ky Telini i donte shume forte ) prap se prap na thote qe parosia ishte bere nga Greket !!!!!! Po mire dakort …pse ? Iku Telini do te vinte nje Telin tjeter dhe puna e “vijezimit” te kufirit do te vazhdonte siç edhe vazhdoi deri ne perfundim . Por karat patrioter te bythes nje sqarim : Nuk ishte gjenerali italian qe vendoste kufirin ,kufiri ishte i vendosur nga bisedimet ne kuader te Lidhjes se Kombeve pra Telini nuk kishte gje ne dore te jepte apo te merte metrat e kufirit sipas deshires se tij . Prandaj ore te masturbuar nga trute lerini komentet anti-greke per kete rast ,kur vrasesit dihen ( turko-shqipfolesa) ndersa porositesi nuk dihet dhe hamendesira ka plot …biles biles nga shkrimi i me siperm megjithese autori mundohet t’ja u rrasi grekerve , me tere ato ekzagjerime te vendosura si kushte kundra Greqise nga Musolini i Italise fashiste nuk keni pse lodheni te kerkoni “porositesin” !!!!! Plus dhe me pushtimin e Korfuzit kjo i ve vulen dhe firmen e porositesit . Keta dy dylberet me siper as qe e kane lexuar shkrimin por jane sulur te “masakrojne” armikun e babes Erdogan !!! Keta te dy eunuket e haremit te babes Erdokar nuk e dine qe boshti Berlin-Vjene-Rome-Stamboll ishte shume aktiv dhe vazhdonta te ekzistonte megjithe humbjes ne luften e pare boterore .

  1. GRAY WOLF says:

   Cfar te duket e pa arsyeshme nga kerkesat e Musolinit? Po varret e ushtareve pushtues greke ne Shqiperi te duken te arsyeshme? Po ceremonite me flamuj e hymnin Grek te duken te arsyeshme? Pse atehere te duken te pa arsyeshme kerkesat e Musolinit? Shume cudi!

  2. ben says:

   Kujdestari i eunukeve – qe eshte vete eunuk-ka shume dokumente qe vertetojne se vrasja e gjeneral Telinit u be nga greket, por qeveria greke u perpoq tia hidhte fajin shqiptareve.
   Cdo vrasje ka nje motiv dhe shqiptaret kishin zero motive per te vrare nje individ, qe u mbronte interesat kombetare. Ne te kunderten ishin greket qe kerkonin te gllaberonin Morene dhe territore te tjera shqiptare, qe ishin te interesuar per te vrare gjeneralin italian. E keqja eshte se edhe nje mendjeshkurter si puna jote e kupton kete, por me ato qe shkruan kerkon qe te justifikosh kacidhet qe te japin greket qe te hedhesh vrer kunder shqiptareve. Per fatin tend te keq, koha punon per shqiptaret. Nuk thone kot te paret tane se haka do shkoje tek i zoti. Bota po e ka marre vesh shume mire se kush jane neo-greket qe mburren me historine e shqiptareve duke e quajtur te tyren. Shko e pregatitu se duhet te shkosh ne lufte kunder vellezerve te tu turq.

 4. Supaxhiu 300 evro says:

  Jeniçeri dhe eurnuku i egjyptit ooo.Ti shkerdh,,, po ja fut si janulla vetes me prifterinjt e tjer lart nga mai i trapit.Ka me qindra dokumenta ku jane raportet e Gjeneral Telinit se si shkonin ne fshatra dhe degjonin te flisnin shqip sepse ishin tmerruar ngabterrori i afrikaneve qe u ben greke.Pisanjos mos shkruaj dhe na hap barkun ketu .Mendoj se se nje bus per nder te Telinit mund te ngrihej ne kufi me grein si dhe nje tjeter rruges per Kakavai ku ndodhi vrasja nga bastardet greke.

 5. PA emer says:

  TA. DEKOROJE meta PAS VDEKJES DHE KRYEMINISTRI ITALIAN TE VIJE. E TA MARE MEDALJEN NE SHQIPERI!

  1. Kosta says:

   Nuk e ben dot Meta se eshte i kapur nga greket.

 6. taso kume says:

  PER ta perseritur ta mare veshe KUJDESTARI SPIUNEVE TE greqise ,TELININ e vrane se e krijoje idene se ne tokat qe greket rembyen me ndimen e ANGLISE RUSISE ETJ jetonin SHQIPTARET prej shekuj dhe jo me kote u ipte karamele femijve per ti degjuar qe flitej SHQIP, MUSOLINI pushtoje KORFUZIN ,dhe GREQIRET me vone paguan dhe gjoben qe u vuri DUCIA. PER sa u perket politikaneve tane jane pa personalitet gjithmone iferjore jo vetem ndaj GREQISE por me te gjithe, politika SHQIPTARE MENDON SI TE PASUROHET PER 10 BREZA,, jo hymni GREKE E FLAMURI POR DO VINE TE KERCEJNE SIRTAQIN NE MES TE TIRANES TE SHESHI SKENDERBEJ.

 7. Igor says:

  Bravo zoteri Kosta ,une mundohe te kuotoj dhe oyes vetveten pse Shqipetaret nuk e kuptojne taktiken Greke kur ata te gjith e dine historine e Grekut,Serbit,Rusit ,e vetmja qe shpeton Shqiperine esht vendosja e nji murit ne kufi me Greqine,Maqedonine malin e Zi,dhe vetem dalje nga deti ne Kroaci ,dhe me keta te gjith prishi maredhanjet,dhe pazaret ,pershendetje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje